Bisiklet

Yol Bisikletleri Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey

Başlıca bisiklet türleri söz konusu olduğunda, yol bisikleti belki de hepsinden en çok kullanılan ve en çok kullanılanı olarak öne çıkıyor.

Yol Bisikleti yazımızdan sonrada Hangi Tür Bisiklet Almalıyım ? yazımıza da göz atın .

Uzun mesafe yarışçılarından yolculara ve aradaki hemen hemen her şeye kadar yol bisikleti en popüler olanı olmaya devam ediyor.

Yol bisikletleri yıllar içinde pek değişmedi ve onlarca yıl önceki bisikletlere benzer bir görünüm sergilemeye devam ediyor. Teknoloji kesinlikle değişmiş olsa da, bir yol bisikletinin genel fikri zaman içinde test edilmiştir ve birkaç nedenden daha fazlası için tercih edilen tasarım olmaya devam etmektedir.

Bu kılavuz, yol bisikletleri ve en iyi yol bisikleti zinciri gibi bileşenleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi , ilk etapta ne olduklarından farklı türlere, birini satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine ve diğer birçok konuda size yol gösterecektir.

Öyleyse, bununla birlikte, önce bir yol bisikletinin gerçek tanımının ne olduğunu tartışalım.

Yol Bisikleti Nedir?

Yol Bisikleti Nedir ?

Temel tanımına göre yol bisikleti, asfalt yollarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir bisiklettir.

Bazıları “yarış bisikleti” terimini kullanmayı tercih ediyor, ancak yol bisikleti ailesinde daha spesifik kullanımlara atıfta bulunan daha fazla tür ortaya çıktıkça bu biraz modası geçmiş hale geldi.

Bir yol bisikletinin genel amacı, yüksek hız ve manevra kabiliyetinin yanı sıra mümkün olduğunca verimli olmaktır.

Bu, bisikletin makul olmayan bir çaba harcamadan yüksek hızlara ulaşabileceği anlamına gelir. Bu nedenle yol bisikleti tasarımı, fitness meraklıları, uzun mesafe biniciler ve rekabetçi sürüş için mükemmeldir.

İşte tipik olarak bir yol bisikletinde bulunan her bir bileşenin dökümü.

Yol Bisikleti Kadrosu / Çerçeve

Bir yol bisikletinin şasisi daha ince tarafa düşme eğilimindedir ve özellikle yüksek kaliteli modellerde genellikle inanılmaz derecede hafiftir.

Daha eski yol bisikleti modelleri genellikle kısa bir sele direği içeren düz üst boru tasarımına sahipken, daha yeni sürümlerde daha kompakt, delinmeye karşı dayanıklı bisiklet tüplerine sahip eğimli bir üst kısım vardır.

Bunun dışında gerçekten çok fazla varyasyon yok.

Profesyonel yarışlar için kullanılan çok pahalı yol bisikletlerinden bazıları daha egzotik bir kadro tasarımına sahip olabilse de ancak genel öz aynıdır.

Kadro üreticilerinin genel hedefi basitlik ve hafifliktir.

Yol bisikleti kadroları herhangi bir yerleşik süspansiyonu yoktur. Modern yol bisikletlerindeki ön çatal genellikle karbon fiber kompozitten yapılır.

Yol Bisikletinde Tekerler / Lastikler

Yol Bisikleti Tekerlekleri

Yol bisikleti tekerlekleri de daha hafif ve aynı zamanda daha dayanıksızdır.

Aerodinamik ve düşük ağırlık, yol bisikleti tekerleklerinin olduğu gibi tasarlanmasının nedenleridir.

Lastikler de çok incedir, bu da bir yol bisikletinin en çok tanınan özelliklerinden biridir. Bu lastikler ayrıca minimum dişe sahiptir veya herhangi bir diş izi yoktur. Bu onlara asfalt üzerinde daha iyi bir kavrama sağlar ve ayrıca pedal verimliliğine yardımcı olur.

Yol bisikleti lastikleri genellikle yaklaşık 23 mm genişliğindedir , ancak bazı yeni modeller biraz daha genişler, çünkü çoğu kişi bunun daha iyi hızda daha yumuşak bir sürüş sağlamaya yardımcı olduğunu belirtiyor.

Bu yeni lastikler 25 mm veya daha geniştir. Her şeye rağmen, yol bisikleti lastikleri, dağ bisikleti veya hibrit lastiklerden önemli ölçüde daha incedir .

Bu, asfaltlar için ideal olsa da, kaçınılmaz olduğu durumlarda düşük hızlar haricinde , yol bisikletlerini her türlü arazi sürüşü için uygunsuz hale getirir . Ayrıca, küçük bir çukur veya herhangi bir enkaz olsun, yoldaki engellerle başa çıkmak için çok da kullanışlı değiller.

Yol Bisikleti Dişlileri

Yol bisikleti dişlileri, Ayna Kol

Çoğu yol bisikletinin dişli sistemleri, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçeneğe sahiptir ve size yüksek hızlardan tırmanmaya kadar her şey için ideal seçenekleri sunar.

Zincir seti pedallara bağlanan daha büyük tekerlektir, kaset ise arka tekerlekteki zincir dişlilerinin toplamıdır.

Daha eski zincir setlerinde iki dişli bulunurdu, ancak daha yeni modellerde daha yüksek bir vites seçimi için üç dişli bulunur.

Çıplak gözle bakıldığında, bir yol bisikleti dişli sistemi, mevcut vites sayısının daha fazla olması dışında diğer bisiklet türlerinden çok da farklı değildir.

Yol Bisikleti Gidonları

Yol bisikleti Gidonları

Bir yol bisikletinin gidonu, belki de ince lastiklerinden bile daha fazla tanınan özelliklerinden biridir.

Yol bisikleti gidonları, aşağı doğru eğimli bir tasarıma sahiptir ve bu sürüş sırasında ileriyi görmeye daha elverişli olup, rüzgar direncinin azalması nedeniyle daha yüksek hızlara ulaşır.

Gidonların kavisli kısmında tipik olarak sağda arka lastik için bir el freni bulunur.

Gidonun standart kısmı hem frenlere hem de vites değiştiricilere sahip olur.

Yol Bisikleti Selesi

Yol Bisikleti Selesi

Yol bisikletinin sele kısmı ilk bakışta biraz rahatsız görünebilir, ancak tasarım aslında uzun sürüş süreleri için daha iyidir .

Eyerin kendisi çok incedir ve genellikle çok sınırlı dolgusu vardır. Yol bisikleti seleleri, en rahat oturuşu sağlama söz konusu olduğunda genel şekle, boyuta ve açıya bağlıdır.

Koltuk direği genellikle bir açıdadır ve hafifçe arkaya yaslanır. Sele ve sele arasında doğru kombinasyonu elde etmek için biraz ince ayar yapmak gerekir, ancak bunu yaptıktan sonra çok daha rahat bir sürüş bekleyebilirsiniz.

Bisiklet Selesinde en çok düşündüren kısım sağlıkla ilgili kısımdır ki bununla ilgili olarak ” Bisiklete Binmek Kısırlık İktidarsızlık Yapar Mı ? ” yazımıza göz atmalısınız.

Yol Bisikleti Fren Sistemi

Yol bisikletlerinin büyük çoğunluğu , tekerlek jantının her iki tarafının hemen üzerine yerleştirilmiş çift ​​eksenli frenler kullanır . Bu, daha yüksek hızlarda sürerken çok önemli olan hızlı ve hassas frenleme sağlar.

Çift eksenli frenler uzun yıllardır norm olsa da , dağ bisikletlerinde daha yaygın olan disk fren tasarımını kullanmaya başlayan bazı yol bisikleti üreticileri var . Yine de, şimdilik çift eksenli frenler standart olmaya devam ediyor.

YOL BİSİKLETİ ÇEŞİTLERİ

Son birkaç yılda ortaya çıkan yeni çeşit yol bisikletlerinin akışı olmasına rağmen, aşağıda listelenen altı araç, bugün yolda bulacağınız en yaygın çeşitleri.

YARIŞ BİSİKLETİ

İsim oldukça açıklayıcı.

Yarış yolu bisikletleri yarış ve yüksek hızlar için tasarlanmıştır, bu nedenle bisikletin her yönü bu amaca hizmet edecek şekilde tasarlanmıştır.

Bir yarış bisikletinin çerçevesi inanılmaz derecede hafif, sert olacak ve yüksek miktarda tepki sağlayacak. Bisikletin vitesleri, tırmanmaya uygun bazı orta vitesler ile daha yüksek hızlar için yapılandırılmıştır. Tekerlekler ve lastikler çok ince ve olabildiğince hafiftir.

Ağırlığın mümkün olduğunca düşük kalmasını sağlamak için ek özellikler minimumda tutulur.

Mümkün olduğunca hızlı gitmek istiyorsanız, bir yarış bisikleti tam size göre.

Yeni başlayan sürücülerin çoğu, muhtemelen ilk başta diğer türleri düşünmek ve daha sonra yolun aşağısında bir yarış bisikleti inşa etmek isteyecektir.

SPORTİF BİSİKLET

Sportif bisikletler yarış bisikletlerine benzer, ancak daha fazla konfora vurgu yapar.

Bu kombinasyon, sportif bisikletleri dayanıklılık etkinlikleri için ve ayrıca genel kullanım yol bisikleti olarak çok popüler hale getirdi. Hala hızı tercih ediyorlar, ancak duruş ve rahatlık açısından büyük bir fark yaratan bazı küçük ayarlara sahipler.

Çerçeve ve sele direği, geleneksel yarış motosikletlerinin tercih ettiği öne doğru eğilme pozisyonundan çok daha dik bir sürüş pozisyonunu teşvik edecek şekilde ayarlanmıştır. Ayrıca, bir yarış motosikletinin daha sert hissi yerine, çerçeve yapısında daha fazla “bağış” var.

Viteslere gelince, yine de yüksek hızlar sunan, ancak tırmanmaya yardımcı olmak için genişletilmiş daha düşük vitesli bir konfigürasyona sahip oluyorsunuz.

Bu düşük vitesler, çok fazla enerji kullanmadan tırmanmanıza olanak tanır. Biraz hız kaybedebilirsiniz, ancak yine, odak noktası dayanıklılık ve rahatlıktır. Disk frenler de sportif bisikletlerle daha popüler hale geliyor.

Daha uzun mesafeli sürüşleri tercih ediyorsanız veya size daha fazla konfor sağlayan daha hızlı bir bisiklet arıyorsanız, listenizin başında spor bir motosiklet olmalıdır.

ZAMANA KARŞI SÜRAT BİSİKLETLERİ

Zamana karşı dayanıklı bisikletler, yarış bisikletleri gibidir, yalnızca daha az rüzgar direnci ve daha fazla hıza sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Genellikle zaman yarışları ve triatlonlar için kullanılan bu bisikletler, alabildiğiniz kadar hızlıdır, ancak bu, konfor pahasına gelir.

Bir zaman deneme bisikletinin şasisi geniş, düz bir boruya sahiptir ve motosikletin bileşenlerinin çoğu rüzgar direncini azaltmak için gizlenmiştir. Sürücü, bu çerçevelerden birinde çok daha aşağıda oturur ve ortada uzanan aero gidon vardır, böylece sürücü daha da ileri uzanabilir ve kontrolü sürdürürken kafasını aşağıya doğru sürebilir.

Zamanlı deneme bisikletlerinde vitesler daha büyüktür ve sürücüye daha da fazla hız sağlayan bazı uzun vitesler verir. Tekerlekler neredeyse her zaman karbon fiberdir ve lastikler yelpazenin daha ince tarafındadır. Her ayrıntı, olabildiğince hafif ve aerodinamik olacak şekilde tasarlandı.

Bu bisikletler herhangi bir gündelik kullanım için ideal değildir ve yalnızca zamana karşı yarış veya herhangi bir triatlon yarışması konusunda ciddiyseniz satın alınmalıdır.

AERO YOL BİSİKLETLERİ

Aero yol bisikletleri, zamana karşı deneme bisikletlerine çok benzer ve birçok aynı özelliği paylaşır. Temelde, bir zaman deneme bisikletiyle bulunan aerodinamik özelliklerin birçoğu ile birleştirilen, ancak tam anlamıyla devam etmeden birleştirilen yarış yol bisikletleridir.

Aero Yol Bisikletleri

Çerçevelerin çoğu karbondan yapılmıştır ve bir zaman deneme bisikletinde aynı alçaltılmış duruşa sahiptir, ancak biraz küçültülmüştür. Tekerlekler ve lastikler hafif ve incedir ve dişliler temelde ortalama yol bisikletinizle aynıdır.

Bir yarış bisikletinin hızını istiyorsanız, ancak zamana karşı bir bisikletle sonuna kadar gitmek yerine yalnızca birkaç ekstra aerodinamik özellik istiyorsanız, aero bisiklet en iyi seçimdir.

BANLİYÖ YOL BİSİKLETLERİ

Adından da anlaşılacağı gibi, bu bisiklet türü, genellikle günlük olarak şehir içinde ulaşım için bisiklete güvenenler içindir. Yol bisikleti yapısına sahipler, ancak hız ve ağırlıktan ziyade konfora ve en iyi denge bisikletine odaklanan çok sayıda özellik ve ince ayar içeriyorlar .

Çerçeve, öne eğilmek yerine dik konuma daha elverişlidir. Bu hem rahattır hem de sürücünün öne eğilmek yerine dik durmasını ve trafiğe odaklanmasını sağlar.

Çerçevelerde ayrıca kişisel eşyalarınızı sırtınızda taşımak yerine üzerine koymanız için çamurluklar ve bagaj rafları için donanımlar bulunacaktır.

Şasinin ağırlığı, ortalama bir yol bisikletinden daha yüksektir, ancak banliyö bisikletleri, özellikle diğer bisiklet türlerine kıyasla hala nispeten düşük ağırlıktadır.

Banliyö bisiklet tekerlekleri, diğer yol bisikleti lastiklerinden daha güçlü ve daha sağlamdır , bu da biraz ağırlık ekler, ancak bükülme ve çarpmalara karşı daha iyi direnç sunar. Lastikler biraz daha geniştir ve üzerlerinde de hafif bir iz bırakabilir.

Gidonlar ya düz ya da düşme tarzı olabilir ve disk frenler, çamurda ve yağmurda kullanımı daha kolay olduğundan ve tekerlek jantlarında çarpma ve bükülmeden meydana gelebilecek bazı küçük düzensizliklere izin verdiğinden giderek daha popüler hale gelmektedir. Dişliler bir yarış bisikletiyle daha sıralı, ancak o kadar fazla hıza sahip değil.

Ulaşım için yol bisikleti kullanmak istiyor ve olabildiğince konforlu ve verimli olmak istiyorsanız, ilk tercihiniz banliyö bisikleti olmalıdır.

GEZİNTİ YOL BİSİKLETLERİ ( TOURİNG)

Touring yol bisikletleri, genellikle bir seferde günler için uzun mesafeli yolculuklar için tasarlanmış bisikletlerdir.

Şehir içi bisiklet gibi bir şeye kıyasla daha geleneksel bir yarış bisikleti yapısına sahipler, ancak turu daha kolay hale getirmeyi amaçlayan ek özelliklere sahipler.

Çerçeve bir yol bisikletine benzer, ancak sürücünün dik sürüş ile öne eğilme arasında kolaylıkla ileri geri gitmesini sağlayan daha dik bir yapıya sahiptir. Çerçeve de biraz daha kalın ve bir yarış bisikletinden biraz daha ağır.

Ön ve arka bölgelerde, lastiklerin hemen üzerine yerleştirilmiş neredeyse her zaman çok ince çamur koruyucuları vardır. Tekerlekler daha dayanıklıdır ve darbelere karşı daha iyi takviye sağlamak ve daha uzun süreler boyunca yük taşımaktan kaynaklanan ek stres sağlamak için daha fazla tekerlek vardır.

Tur bisikletleri hız için tasarlanmadığından vitesler en büyük farklılıklardan biridir .

Oran, bir yarış bisikletinden daha düşüktür ve daha geniş bir orta vites yelpazesi, verimli kalırken kendinizi hızlandırmaya çalışırken daha fazla seçenek sunar. Lastikler biraz daha geniştir ve ek dayanıklılık için hafif bir dişe sahip olabilir.

Tur bisikletleri gezmek içindir. Bagaj ve eşyalarınızı taşırken uzun mesafelere gitmeyi planlıyorsanız, bir gezi bisikleti seyahatinizin gidişatında çok büyük bir mesafe kat edecek ve ister fitness ister işe gidip gelmek için günlük kullanım için yeterince çok yönlü kalacaktır.

YOL BİSİKLETİNİN DİĞER BİSİKLET TÜRLERİNDEN FARKLARI

YOL BİSİKLETLERİ VE HİBRİT BİSİKLETLER

Adından da anlaşılacağı gibi hibrit bisiklet , yol ve dağ bisikletinin birleşimidir.

Bu, bir yol bisikletinin daha hafif ağırlığını ve duyarlılığını elde edeceğiniz anlamına gelir, ancak bir dağ bisikletinde bulabileceğiniz sürüş duruşu, vites ve bir miktar sertlik ile.

Bir hibrit bisikletin şasisi, en çok yol bisikletine benzer ve genellikle duruma göre verilebildiği kadar hafiftir. Şasinin şekli, sürücüye daha dik ve aynı zamanda daha yüksek bir duruş verecek şekilde tasarlanmıştır.

Tekerlekler ve lastikler, daha geniş lastikler dahil olmak üzere bir dağ bisikletine daha çok benziyor ve hafif arazi sürüşü için veya bir şehir ortamında değişen arazilerle karşılaşıldığında yararlı olan gerçek sırt. Hafif patika sürüşü için bir hibrit kullanabilirsiniz, ancak gerçek bir dağ bisikleti kullanmak en iyisidir.

Dişli ve oturma düzeni, dağ bisikletiyle daha uyumludur, çünkü çok daha pelüş bir sele ve tırmanmaya yardımcı olan daha yüksek viteslere sahip olacaksınız.

Bu nedenle, bir hibrit bir yol bisikletine benzeyebilirken, tek gerçek benzerlik şasinin görünümü ve gidon üzerinde damlalar olup olmadığıdır.

Temelde, bir yol bisikletinin bazı daha hızlı yönlerini koruyan daha kırılgan bir dağ bisikleti. Bu ille de kötü bir şey değil, sadece gerçek kullanıma bağlı.

YOL BİSİKLETLERİ – DAĞ BİSİKLETLERİ

Dağ bisikletleri, neredeyse her yönden yol bisikletlerinin tam tersidir .

Hafif ve ağır yol sürüşü ve bazı durumlarda gerçek aşağı iniş için tasarlanmıştır.

Dağ bisikletleri, stabilite sağlamaya ve şoku emmeye yönelik daha kalın bir çerçeveye sahiptir. Ayrıca, daha yüksek hızlarda sürerken bile daha dik bir sürüş sağlayacak şekilde şekillendirilmiştir. Konum daha yükseğe ayarlanmıştır, bu da sürücüye engebeli arazide ve engellerin etrafından dolaşırken ve hatta havada bile bir bütün olarak bisiklet üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Bu şasiler hemen hemen her zaman bir tür amortisör sistemine sahiptir; bu bir ön çatal şoku, bir arka süspansiyon sistemi veya hatta şasinin arka tarafının tepesinde bulunan ve şasinin “esnemesine izin veren dahili bir amortisör” olsun. ”Neredeyse bir inç kadar. Yokuş aşağı dağ bisikletlerinin önünde ve arkasında birkaç inçlik hareketle karmaşık amortisör sistemleri bulunur.

Koltuk, bir yol bisikletinden biraz daha yumuşaktır ve daha geniş bir kapsama alanı da sağlar. Gidonlar düzdür ve bir yol bisikletindeki aşağıya doğru inişler yerine, bu versiyonlar genellikle sürücünün kayarken daha da dik oturmasına olanak tanıyan “boğa boynuzları” veya yukarı bakan gidon uçlarına sahiptir.

Dişliler, dik tırmanışlardan düz bölümlerdeki yüksek hızlara kadar her şey için daha fazla menzile sahiptir. Frenler eskiden jantlarda bulunur, ancak gittikçe daha fazla dağ bisikleti sert koşullarda ve jantın bükülmesi durumunda daha iyi performans gösteren disk frenlere geçiş yaptı.

Tekerlekler, bir yol bisikletine kıyasla çok daha dayanıklı ve güçlüdür ve lastikler, daha iyi kavrama ve daha fazla darbe emilimi için yumrulu dişler ile geniştir.

Dağ bisikletleri arazi sürüşü için yapılmıştır.

Şehirde gezinti ve asfalt yollarda kullanılabilirler, ancak bir yol bisikletinden çok daha az verimlidirler.

Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan Gravel Bisikletler e göz atmalısınız

Gravel Bisikletler

Düz Çubuk Yol Bisikleti Nedir ?

Adından da anlaşılacağı gibi, düz çubuklu yol bisikletleri, geleneksel bir yol bisikletinin aşağıya doğru düşüşü yerine düz gidonları tercih eden yol bisikletleridir.

Bu, gidonun sağladığı aerodinamikler pahasına bisiklete daha rahat bir his vermek için tasarlanmıştır.

Herhangi bir yol bisikleti teknik olarak düz çubuklu bir model yapılabilirken, düz çubuklu bisikletler olarak üretilen bisikletlerin , bir dağ bisikletinde yaygın olarak bulunan tetik dişli sistemleri gibi bazı küçük farklılıkları vardır.

Çerçeve hala temelde standart bir yol bisikletiyle aynı ve yine de öne doğru eğilmeyi teşvik ediyor.

Modern düz çubuklu bisikletler, hız ve verimlilik açısından bir hibritten memnun olmayanlar için aşağı yukarı cevaptır. Düz çubuk bisikletler biraz daha rahattır ve işe gidip gelme ve şehir kullanımı için daha uygundur, ancak yine de bir yol bisikleti.

Yaslanmış Yol Bisikleti Nedir ?

Yaslanmış bir bisiklet, standart bir bisiklette çok farklı bir bükülme. Hala iki lastiğiniz, gidonunuz, vitesleriniz, pedallarınız ve el frenleriniz olsa da, yatay bisikletler, sürücünün sürüş sırasında kelimenin tam anlamıyla geriye yaslanmasını sağlar .

Yaslanmış Yol Bisikletleri

Geleneksel bir çerçeve tasarımından ziyade, çerçevenin ana kısmı, arkaya doğru yaslanmış bir pozisyonda oturan tam bir oturma yeri ile genellikle tek bir katı tüptür.

Sonuç olarak, sürücü bacaklarını gidonun olduğu yere kadar öne doğru uzatır.

Pedallar ve krank mili aslında ön tekerleğin hemen üzerinde bulunur. Tekerlekler, lastikler ve vites değiştirici temelde standart bir bisikletle aynıdır.

Yatay bisikletler birçok avantaj sağlar. Sürücünün çok daha rahat ve ergonomik bir şekilde oturmasını sağlar ve özellikle sırt bölgesi olmak üzere vücutta uzun seyahatleri kolaylaştırır. Ayrıca vücudun konumlandırılmasından dolayı çok daha aerodinamiktirler.

Yaslanmış yol bisikletleri, bir yol bisikletinin aynı genel fikirlerini kullanır, ancak geleneksel dik duruşun aksine yaslanmış tasarımın bariz bükülmesiyle. Hala çok hafifler ve benzer dişli kurulumlarına ve lastik genişliklerine sahipler.

Erkek Ve Kadın Yol Bisikletleri Arasındaki Farklar

Erkeklerin ve kadınların farklı anatomileri ve fiziksel özellikleri vardır, bu nedenle erkekler ve kadınlar için özel olarak yapılmış yol bisikletleri vardır. Bunun nedeni, kadınların genellikle daha kısa olması ve erkekler kadar geniş olmamasıdır, ancak bu% 100 kesinlikle doğru değildir.

Kadınların yol bisikleti şasileri, en fazla pedal gücünün nereden üretildiği açısından daha elverişli olması gereken bazı küçük ayarlara sahip olacak. Ayrıca daha küçük fren kolları ve gidonlarda daha küçük tutuşlara sahip olabilirler. Damlalar da o kadar düşük olmayabilir. Sele şekilleri de biraz farklı olacaktır.

Bir kadının yol bisikleti için uygunluğundaki temel farklılıkların çoğu, tıpkı bir erkeğinki gibi bisiklet onun için boyutlandırılırken yapılır.

Yani, varsa ana farklılıklar çerçevenin şekli ve tasarımında olacaktır. Yine de, bu bir erkek yol bisikletinden o kadar da farklı değil.  

Yol Bisikleti Çerçeve Boyutları Ve Türleri

Yol bisikleti şasileri onlara hızlı bir bakış attığınızda aynı görünebilir, ancak aldığınız sürüş türünün yanı sıra vücudunuzun konumlandırılması üzerinde de belirgin bir etkiye sahip olabilecek bazı ince farklılıklar vardır.

SPOR / EĞLENCE GEOMETRİ

Bunlar belki de en yaygın yol bisikleti şasi türleridir. Kesinlikle yarışma ve etkinlikler için kullanılabilseler de, ister fitness için isterse sadece eğlence için olsun, rekreasyonel sürüş için çok daha uygundurlar.

Bu şasiler daha dik bir sürüş pozisyonunu teşvik eder, ancak bir hibrit veya dağ bisikleti kadar değil. Direksiyon da biraz daha rahat.

PERFORMANS / YARIŞ GEOMETRİSİ

Bu çerçeveler, rekabetçi yarışlar düşünülerek tasarlanmıştır. Çerçeve, sürücüyü bir eğlence çerçevesinden daha alçakta oturur ve çok daha fazla tepki ve sağlamlık sunar. Tipik olarak daha hafiftirler ve sürücüyü pedal çevirirken öne doğru eğilmeye teşvik ederler.

DÜZ ÇUBUK

Daha önce de belirtildiği gibi, bu bisikletlerin düz bir gidonu vardır ve genellikle maksimum hız ve verimliliğin aksine işe gidip gelme ve eğlence amaçlı sürüş için daha uygun olan daha rahat bir sürüş pozisyonu vardır.

ÇERÇEVE MALZEMELERİ

Yol bisikleti şasi teknolojisi yıllardır istikrarlı bir şekilde gelişiyor, ancak temelde gerçek şasi malzemesi ile ilgili olarak yalnızca üç ana seçeneğiniz var.

  • Alüminyum – Bisiklet şasilerinin temel dayanağı olan alüminyum, son birkaç on yılda ince ayarlardan geçirildi ve en popüler ve uygun fiyatlı şasi malzemesi olmaya devam ediyor. Hafif, sert ve çok güçlüdür. Aynı zamanda en duyarlı çerçeve malzemelerinden biridir. Bazı alüminyum çerçeveler, daha iyi şok emilimi için karbon fiber ön çatal ile birlikte gelir.
  • Titanyum – Genellikle daha yüksek kaliteli yol bisikletleri için ayrılmış olan titanyum, şokları diğer çerçeve malzemelerinden daha iyi bir hızda absorbe etme kabiliyeti nedeniyle saygı görüyor. Modası geçmiş çelik çerçevelerden daha hafiftir ve şaşırtıcı miktarda esnekliğe sahiptir.
  • Karbon Fiber – Bu çerçeveler, birbirine dokunmuş ve yapıştırılmış çok sayıda karbon fiber telden yapılmıştır. Bu, aynı zamanda büyük miktarda şoku nispeten kolaylıkla emebilen inanılmaz derecede hafif bir çerçeve ile sonuçlanır. Karbon çerçeveler diğer çerçevelere göre daha yoğun işçilik gerektirir, bu nedenle fiyat genellikle yüksektir.

Çocuklar İçin Yol Bisikleti Satın Almalı Mıyım ?

Çocuğunuz için bir yol bisikleti satın almak, genç yaşta daha yüksek düzeyde bisiklet sürmeyi teşvik etmenin ve daha rahat sürüşler için size katılmalarına izin vermenin harika bir yoludur.

Doğru uyum hala önemli olsa da, aslında gerekenden biraz daha büyük bir bisiklet satın alabilir, böylece çocuğunuz büyüyebilir ve daha uzun süre kullanabilir.

Çocuklar İçin Bisiklet Seçimi yazımıza arada göz atmalısınız.

Çocukların yol bisikletleri genellikle yetişkin bir yol bisikletiyle aynı genel tasarıma sahiptir , ancak bisikletler rekabet için kullanılmadığı için ince ayar ve üst düzey bileşenlerden yoksundur.

Karbon Çerçeveli Yol Bisikleti Almalı Mıyım?

Karbon kadrolar, yol bisikletleri söz konusu olduğunda hala en yeni malzeme türüdür ve birçoğu, ya geçiş yapıp yapmamalarını ya da ilk yol bisikletlerini bir karbon kadro satın almalarını sağlamalı mı diye merak ediyor.

Bu çerçeveler üç farklı avantaj sunar. Birincisi, gerçek metal borular yerine gerçek dişli liflerden yapıldıkları için inanılmaz derecede hafif olmalarıdır. İkincisi, standart metal çerçeveler kadar sert olmaması ve özellikle uzun yolculuklarda çok daha rahat olmasıdır.

Karbon çerçeveler de en uzun süre dayanır.

Olumsuz yanı, bu çerçevelerin genellikle diğerlerinden daha pahalı olmasıdır. Yani, kaliteli bir karbon kadro istiyorsanız, bunun bedelini ödemeniz gerekecek.

Öyleyse hangisini almalısın ?

Yarıştan veya en yüksek hızlardan ziyade uzun sürüşler yapıyorsanız, çerçevedeki “hafiflik” pedal gücünüzün bir kısmını alabileceğinden, bir karbon çerçeve sizin için mükemmel olacaktır. Hız açısından her türlü avantajı arıyorsanız, bunun yerine alüminyum veya titanyum çerçeveye bakmak isteyebilirsiniz.

Hangi Yol Bisikleti Satın Alınır?

Artık yol bisikleti bilgisinin tüm temellerini öğrenmeye hazır olduğunuza göre, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun olanı satın almak için doğru bisikleti bulma zamanı.

En iyi giriş seviyesi yol bisikleti, 1000 doların altındaki en iyi yol bisikleti ve daha fazlası gibi çok sayıda kategorideki çok çeşitli bisikletlerden en iyi seçimlerimizi görmek için yol bisikleti satın alma rehberimize baktığınızdan emin olun .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir