Yeni Bir Bisikleti Ne Zaman Almalıyım ?

Yakın bir zamanda bir çok forum ve sosyal medyada bisiklet üzerindeyken kırılan bisiklet nedeniyle ciddi şekilde yaralanan kişiler hatta ölümle sonuçlanan olaylar gösterilmektedir. Bu konuda özellikle bir firmaya ciddi şekilde yüklenilmekte ve davalar açılmaktadır.

Bisiklet Ne Zaman Eskir ?

Bisikletimiz bir çok bileşenden oluşmakta ve her birinin ömrü de kalitesine göre değişmektedir. En çokta kadronun sağlamlığı önemlidir. Güvenlik denilince yüksek hızda kadronun kırılmasını hiçbirimiz istemeyiz bu yüzden bu konuya biraz daha yakından bakalım.

Bisikletin eskimesinin ana faktörleri

Bisiklet Malzemesi Dayanıklılığı

Belki daha ağır bir alüminyum kullanarak daha uzun ömürlü çerçeveler oluşturabiliriz. Karbonun daha uzun süre dayandığı kesin olarak kanıtlanmıştır ve çelik hala tehlikesiz tarihi olaylar için kullanılmaktadır. Bu nedenle dayanıklılık açısından en iyisi olarak kabul edilebilir.

İnternette gördüğümüz yorumlar tarafından genellikle görmezden gelinen küçük bir kazı: İnşaat çukuru ve Richard Stanton’ın ölümü, alüminyum sapı yapıştırılmış bir karbon çatalın kırılmasından kaynaklandı. İki farklı malzemeyi birbirine yapıştırmak her zaman zordur. Aslında üreticiler, zamanla dayanıklılığın aynı iki malzemenin birbirine yapıştırıldığı duruma göre daha az etkili olduğu kanıtlandığı için bu tekniği yavaş yavaş terk ediyor.

Malzemelerin İç Kırıklarına Dikkat

Karbon fiber kullanımı, çatlakların her zaman çıplak gözle açıkça görülebildiği normal metalik malzemelerde bulunmayan bir sorunu ortaya çıkarmıştır. Nitekim karbon, birkaç örtüşen tabakadan oluşur ve bir düşüşten veya bir çukurla güçlü bir darbeden sonra dahili olarak kırılabilir. Bunu, genellikle karbonun “cam etkisi” olarak adlandırılan, hiçbir uyarı olmaksızın ani bir kırılma izler.

Karbon bisikletiniz bir darbeye maruz kaldıysa, en iyi çözüm onu ​​üreticisine veya bir bisiklet tamircisine kontrol ettirmektir.

Sonuç olarak, gidonlar, sele direkleri veya gövdeler gibi bazı bileşenlerin periyodik değişimini küçümsemeyin. Aynısı tekerlekler için de geçerli.

Para biriktirmek için hayatınızı riske atmayın, sürüş tarzınızı yaşınıza ve bisikletin aşınmasına göre ayarlamayı unutmayın.

Exit mobile version