Bisiklet

Yeni Bir Bisikleti Ne Zaman Almalıyım ?

Yakın bir zamanda bir çok forum ve sosyal medyada bisiklet üzerindeyken kırılan bisiklet nedeniyle ciddi şekilde yaralanan kişiler hatta ölümle sonuçlanan olaylar gösterilmektedir. Bu konuda özellikle bir firmaya ciddi şekilde yüklenilmekte ve davalar açılmaktadır.

Bisiklet Ne Zaman Eskir ?

Bisikletimiz bir çok bileşenden oluşmakta ve her birinin ömrü de kalitesine göre değişmektedir. En çokta kadronun sağlamlığı önemlidir. Güvenlik denilince yüksek hızda kadronun kırılmasını hiçbirimiz istemeyiz bu yüzden bu konuya biraz daha yakından bakalım.

Bisikletin eskimesinin ana faktörleri

  • Sürüş Tarzı: Çukurlardan ve çarpmalardan, engebeli zeminden kaçınan, dikkatli fren yapan ve çok nadiren düşen ihtiyatlı bir bisikletçi hayal edin. Şimdi onu, taşların ve yoluna çıkan her şeyin üzerine binen türden bir bisikletçiyle karşılaştırın; yılda 2 veya 3 kez düşen, fiziksel sıkıntısı olmayan – ancak bu düşüşlerin malzemelerde dahili hasara neden olup olmadığını kim bilebilir? Yokuş aşağı hızlı sürmeyi seven ve bisiklete yalnızca komutlara yanıt vermesi gereken ve çabuk uyması gereken bir araçmış gibi davranan. Farkı görebiliyor musun? Ortalama kilolu bir bisikletçinin, sürerken sağduyulu bir bisikletçinin, aynı ağırlıktaki bir bisikletçininkinden % 60-80 daha fazla dayanabileceğini, ancak sürüş stilinde çok daha az dikkatli olabileceğini tahmin ediyoruz.
  • Vücut ağırlığı : Bu önemsiz ve açık görünebilir, ancak durum böyle değildir. Zeminden gelen her titreşim, üzerinde bir yük olan bisiklet tarafından emilir: bisikletçi. Bisikletçi 60 kg ağırlığındaysa belli bir etki olacaktır; Öte yandan, bisikletçi 80 kg ağırlığında ise% 25 daha fazla etki yaratacaktır. Uzun vadede bu önemlidir.
  • Güç : Bu özellik her zaman oldukça küçümsenir. Bununla birlikte, kişisel deneyimimiz bize, 23 yaş altı veya elit bir sürücü tarafından kullanılan ve bu nedenle bir profesyonelinkine çok benzer bir güce ulaşan bir bisikletin, bir yılın sonunda 35-40.000km bisiklet sürdükten sonra yıprandığını söylüyor. Bisikletli bir turist tarafından kullanıldığında aynı bisiklet 3 kat daha fazla dayanabilir.
  • Yıllık km : Bu parametre genellikle otomobiller için kullanılır, ancak bisikletlerle uğraşırken genellikle açıklanamayacak şekilde göz ardı edilir. 50.000 km boyunca sürülen beş yıllık bir bisiklet, 120.000 km boyunca sürülen beş yıllık bir bisikletten çok farklı olacaktır.
  • Bakım : Bazı bisikletçiler yağmur altında dışarı çıkar, bazıları ise yapmaz. Bazıları bisikletlerini her hafta, bazıları ise yılda bir yıkar. Bazıları duydukları her seste bisikletlerini güvenilir bir tamirciye götürür, diğerleri ise bir şeyin kırılmasını bekler. Zamanla, bu farklı tutumların bisikletin kullanım ömrü üzerinde önemli etkileri olur ve bisikletin bakımına bağlı olarak tahmini% 10 ila 30 oranında artan aşınma.

Bisiklet Malzemesi Dayanıklılığı

Belki daha ağır bir alüminyum kullanarak daha uzun ömürlü çerçeveler oluşturabiliriz. Karbonun daha uzun süre dayandığı kesin olarak kanıtlanmıştır ve çelik hala tehlikesiz tarihi olaylar için kullanılmaktadır. Bu nedenle dayanıklılık açısından en iyisi olarak kabul edilebilir.

İnternette gördüğümüz yorumlar tarafından genellikle görmezden gelinen küçük bir kazı: İnşaat çukuru ve Richard Stanton’ın ölümü, alüminyum sapı yapıştırılmış bir karbon çatalın kırılmasından kaynaklandı. İki farklı malzemeyi birbirine yapıştırmak her zaman zordur. Aslında üreticiler, zamanla dayanıklılığın aynı iki malzemenin birbirine yapıştırıldığı duruma göre daha az etkili olduğu kanıtlandığı için bu tekniği yavaş yavaş terk ediyor.

Malzemelerin İç Kırıklarına Dikkat

Karbon fiber kullanımı, çatlakların her zaman çıplak gözle açıkça görülebildiği normal metalik malzemelerde bulunmayan bir sorunu ortaya çıkarmıştır. Nitekim karbon, birkaç örtüşen tabakadan oluşur ve bir düşüşten veya bir çukurla güçlü bir darbeden sonra dahili olarak kırılabilir. Bunu, genellikle karbonun “cam etkisi” olarak adlandırılan, hiçbir uyarı olmaksızın ani bir kırılma izler.

Karbon bisikletiniz bir darbeye maruz kaldıysa, en iyi çözüm onu ​​üreticisine veya bir bisiklet tamircisine kontrol ettirmektir.

Sonuç olarak, gidonlar, sele direkleri veya gövdeler gibi bazı bileşenlerin periyodik değişimini küçümsemeyin. Aynısı tekerlekler için de geçerli.

Para biriktirmek için hayatınızı riske atmayın, sürüş tarzınızı yaşınıza ve bisikletin aşınmasına göre ayarlamayı unutmayın.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir