Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütünün Tarihi Gelişimi

Yamaç Paraşütünün Tarihi Gelişimi

Uçmak insanoğlunun varoluşundan günümüze kadar uzanan bir düşüdür. Havacılık müzelerine gidildiğinde tüm tasarımların başladığı noktanın uçan canlıların gözlenmesi ve buna göre yapılan bir dizi çalışma ile gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.
Yunan mitolojisinden çeşitli efsanelere kadar insaoğlu hep uçma çabası içerisinde olmuştur.


Tarihte bilinen 1903 yılındaki Wright Kardeşlerin havadan ağır motorlu uçuşu yapmanın yanı sıra, 1940 Yıllarında, Wright kardeşler başarılı ilk uçuşlarının yanında birkaç parça perde kumaşından yaptıkları bir tür uçurtmaya benzeyen araçla insanların uçma isteğinin gerçekleştirilmesine ve havacılığın kurulmasına öncülük etmişlerdir. 1961’den sonra havada şişebilen ve hava da süzülerek uçan paraşüt düşünülmeye başlandı. 1968’de koşarak ya da ayakta kalkış üzerine makale ve el kitapları yayınlandı. Bu dönemden 1980’lere kadar paraşütle yamaçtan koşarak kalkışı yapanlar oldukça azaldı. İlk yamaç paraşütlerinden günümüze kadar, uçaktan yapılan serbest atlayış paraşütlerinin açılışı sırasındaki maruz kaldığı yüksek basıncın dayanıklılığına göre daha sağlam üretildi.

Bir Yorum

  1. Hangi ara ben bu sayfaya giripte bunu okumaya başladım anlamadım. Ben bisiklet bakıyordum :). Hep yamaç paraşütü gibi bir extrem spor aklımda ama bakalım hayırlısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir