Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü Uçuş Teknikleri

Bu yazıda yamaç paraşütü ile yapılan teknik uçuşlar hakkında kısa bilgiler verilecek. Yamaç paraşütü ile yelken uçuş tekniği, klasik termik tekniği ve başa dönüş tekniği hakkında bilgiler verilmiştir.

Yamaç Paraşütü Yelken Uçuş Tekniği

Uygun tepelerde rüzgârın tepe önünde oluşturduğu direnç nedeniyle yükselen havanın içinde kalarak yapılan uçuş tekniğidir

Yamaç Paraşütü Klasik Termik Tekniği

Güçlü bir termikle karşılaştığınızda sizi içine çektiğini hissedersiniz. Bu gerçekten kuvvetli termikte olur. Aynı şekilde kuvvetli termik bazen sizi dışına atar. Termiğin sizi içine çekmesi, kaldırıcıya girmenin hemen öncesinde gerçekleşir. Bu kuvvetli bir termiğin habercisidir. Kaldırıcıya ulaştığınızda varion ötmeye başlar, bir tarafa dönmek zorunda kalacağınız için kanattan ve harnesten gelen tepkilere dikkatinizi verin. Kolonlardan birinde daha fazla basınç hissederseniz, termik o taraftadır. Termiğe girdiğinizde varion kaldırıcıyı haber verir. Termiğin şeklini zihninizde canlandırmaya çalışın ve kaldırıcının hangi tarafta olduğuna inanıyorsanız o tarafa doğru dönüş yapın. Merkeze yaklaştıkça kaldırıcı kuvvetlenecek ve vario sesi artacaktır. Kaldırıcın en güçlü olduğu yerde dönüşler yapmak en iyi yöntemdir. Dönüşünüzün dar ya da geniş olmasına karar vermek için kanattan gelen bildirimleri kullanın. Bir kaldırıcı hissetmediğinizde geniş bir daire çizebilirsiniz. Kolonlardan birinde kuvvetli bir kaldırıcı hissederseniz, o tarafa dönmekten çekinmeyin. Bu anda yapacağınız bir hata sizi termiğin dışına atabilir ve termiği kaybettirebilir.

Yamaç Paraşütü Başa Dönüş Tekniği

Uçuşlarda bazen kullandığım bir yöntemi paylaşmak istiyorum. Termiğe ilk girdiğimde nereye döneceğime karar veremiyorum. Bu durumda sağa veya sola 360 dönüş yapmak ya da termikten düşmek (hele ki termik dar ise) dışında bir seçeneğiniz yoktur. Böyle bir anda, sola çeyrek bir dönüşün hemen ardından sağa sıkı bir 360’lık dönüşe başlarım. Çeyrek dönüş, termiğin merkezine yaklaşırken yön değiştirmenize olanak tanır ki, böylece ilk 360’lık dönüşünüzde termiği daha iyi ortalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir