Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü Malzeme Bilgileri

Yamaç Paraşütü Malzeme Bilgileri

Yamaç paraşütünün bez kısmına kanopi, kanat veya kubbe adı verilir. Kanopi nin ön kısmına hücum kenarı arka kısmına ise firar kenarı denir. Aşağıda yamaç paraşütünün teorik şekli ve diğer malzemelerin tanıtımı bulunmaktadır.

Harness : Bir çok harness dacron kumaştan yapılır ve dikilirler.Harneslerin dikişleri genelde “w” şeklinde dikilirler . Ayrıca kutu dikişi kullanılır.

Pilot Harness : Şuanda tüm firmaların ürettiği ve uzun uçuşlarda kullanılan harness türüdür. Değişik dizaynlarda ve isimlerde üretilirler. Bu harnesslerde oturulan yerden omuza kadar tüm beli ve sırt bölgesini koruyan kevlar koruyucu vardır. Ayrıca air lag takılabilir. A kolonuna bağlı speed sistem, sırtta yedek paraşüt bölümü telsiz cebi uzun uçuşlarda sıvı ihtiyacını karşılayacak drink sistem gibi sistemler vardır. Çapraz bağlar sayesinde koltuk kumanda alır.

Variometre: Variometre saniye bazında uçucunun kaç metre yükseldiğini veya çöktüğünü sn/mt şeklinde göstermektedir. Telsiz: Uçuş esnasında özelliklede eğitimde faydalanılmaktadır. Bazı yarışmalara ya da etkinliklerde katılım gösterildiğinde mecburi kullanılır.

Rüzgar Ölçer: Rüzgarın hızını knot/saat veya km/saat şeklinde ölçümünü yapan materyaldir. Kask: Bütün uçuşlarda kesin kullanılması gereken malzemedir. Çeneliği olan kaskın kullanımı önerilmektedir. Diğer kask türlerinden farklı olarak darbe karşısında oldukça dirençlidir ve görüş mesafesi tamamen açıktır.

Tulum: Uzun süreli uçuş yapılacaksa mutlaka giyilmesi gerekmektedir. 16 Sadece soğuktan sebep reflekslerde performans düşüklüğü ve buna bağlı sorunlarla karşılaşıldığında gerekli olan tepkinin verilememesi gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Bot: Bütün uçuşlarda kullanımı zorunludur. Kalkışta ve inişte ayak bileğinin burkulmasına önlem olarak giyilmelidir.

Windscok: Uç kısımlarından biri geniş diğerinin dar olduğu külaha benzeyen dacron polyester kumaş ile dikilen bir malzeme türüdür. Bir sopa ucunda yere saplanarak ve kendiliğinden rüzgarın geldiği yöne doğru dönerek işlevini gerçekleştirir. Rüzgarın şiddeti artış gösterdikçe windsock’ ın kuyruğu yerden daha yukarı kalkmaktadır. Genellikle parlak kumaştan üretildiğinden yükseklerden rüzgar yönü, yer seviyesindeki rüzgarın hızı ile ilgili bilgilenmeye yaramaktadır.

Yedek Paraşüt: Yedek paraşüt adı verilen malzemeden faydalanma, ana paraşüt ile ilgili normal olmayan bir düzensizlik, risk faktörü oluşturan bir durum söz konusu ise kullanılmaktadır. 100 metreden üste çıkılan uçuş durumunda pilotun yanında bulundurması mecburi olan bir malzeme çeşididir. Uçaklarda bulunan paraşütlerden farklıdır. Günümüz uçuşlarında tercih edilen paraşütler apex’li (PDA) ya da halka şeklinde olmaktadır. Apex’li paraşütler, merkez noktasında bulunan apex adı verilen bir materyal ile daha çok dirençlenir ve paraşütte diğerler paraşütlerden değişik olarak daha çabuk açılmaya imkan tanır. Annular paraşütler halkaya benzerler ve PDA paraşütlere nazaran daha ağır işlemektedirler. Yedek paraşüt, yamaç paraşütlerine benzeyerek uçucunun kilosuyla uyumlu olmak zorundadır. Yedek paraşütün düzen içerisinde çalışabilmesi için 6 aylık dönemler halinde bakım yapılması havalandırılıp yeniden katlanması gerekmektedir. Altı ayda bir havalandırılmayan bakımı yapılmayan paraşütlerde risk artar ve güvenilirlik ortamı oluşur. Kumaşlarında yapışmalar olur ve halkalarında işlev kaybı gerçekleşir. Yedek paraşütteki ipler kesinlikle navlakanın içerisinde kalmalıdır. Navlakanın dışında kalan ipler, harnes ve velcro’lar ile temasta bulunduğunda sürtünmenin etkisiyle aşınarak ve paraşütü kullanılamaz hale getirecektir.

Varyometre: Yükseliş ve alçalıştaki hızın gösterildiği materyaldir. Bu alet yükselişteki hızın saniye bazında kaç metre olduğunun görülmesine yaramaktadır. Audio çıkışlı ve ses dalgalarıyla bildirim yapanları mevcuttur. Özelliklede ses uyarısı yapanları uçuş esnasında kolaylık sağladıklarından daha çok tercih edilmektedirler. Varyometre değişik seviyelerde gerçekleşen hava basıncının saniye bazındaki değişikliklerini ölçme şeklinde işlev gösterir.

Altimetre Altimetreler varyometrelerin içesinde bulunurlar. Her varyometre de iki adet altimetre yer almaktadır. Altimetre saptanmış olan bir nokta üzerinden bulunduğunuz hava sahası arasındaki yüksekliği ölçme işlemini gerçekleştirir.

Malzemeye Özen Gösterme

Malzemelere özenli davranma temizliğine, saklama koşullarına, bakım ve onarımlarına dikkat etmek şeklinde ifade edilebilir. Paraşütlerin bakımlarında en önemli olan kuru bir ortamda saklanmasıdır. Küfün ve nemin olduğu ortamlarda naylon ve polyester malzemelerden üretilen eşyanın bozulması kaçınılmazdır. Eğer ki paraşütte nemlenme görüldüyse, mümkün mertebe havanın iyi sirküle edildiği bir ortamda kurumaya bırakmalı ve temiz bir yere serilmelidir. Doğrudan güneş ışığında kurutulması da yanlış olacaktır. Yamaç paraşütlerinin ne kadar süre sağlam kalıp kullanıldığı güneş ile ne kadar süre etkileşim halinde olduğuyla ilgilidir. Paraşütlerin kullanılmadıkları zamanlarda paketinde kalması veya serin bir yere serilmesi doğru olacaktır.

 Paraşütün tuzlu su ile teması da aynı şekilde zarar vermektedir. Tuzlu su ile temas etmiş bir paraşütün her yerinin temiz su ile yıkanıp kurutulmalıdır. Kanopinin sel kısmından içeriye kar, kum ya da taş girmesinin önlenmesi gerekmektedir. Kuvvetle esen bir rüzgarın olduğu ortamda kontrol dışında gerçekleştirilen kitingler kalkış ve iniş anında hücum kenarının yer ile hızlı temasıyla profil ve malzeme üzerinde zarara sebep olabilirler.

 Paraşütün kesinlikle düz olmayan zeminlerde sürüklenmesinin de önüne geçilmelidir. İplerin üzerinde gezinilmemelidir. Eğer ki uzun süre uçuş yapılmayacaksa düzenli olarak yapılması gereken bir takım kontroller vardır ve bunlar şu şekilde sıralanabilir: – İplerde oluşan yıpranmışlık, kolonlar üzerinde ve harneste dikişlerin iplerinin kontrol edilmesi – Kolonlar meydana gelen paslanmaz çelik vidalarda yıpranmanın olup olmadığı, ve hepsinin kapalı mı açık mı oldukları – Speed sisteminde bulunan makaraların rahat mı gergin mi oldukları iplerde dolaşıklığın olup olmadığı – Fren iplerindeki durum, bağlantı vidalarında yer alan halkalar, fren tutamaklarında yer alan düğümler, iplerdeki genel durum, iplerde yer alan bağlantı noktaları kontrolden geçirilmelidir – Kolonlardaki bağlantı noktalarında yer alan, içte yer alan profillerde, ve diyagonal profildeki yıpranmışlıkların kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yamaç Paraşütün Tamiri

Bazı durumlarda her ne kadar dikkatli olunsa da malzemede yıpranma yırtılma meydana gelebilir. Eğer ki yırtık kumaşın orta kısmında yer alıyorsa, kendiniz tamir yapabilirsiniz. Lakin iplerdeki bağlantı noktalarında ve sel ağzında ağız yerinden itibaren bir yırtık mevcutsa, bu uzman kişilerin gerçekleştirmesi gereken bir bozukluktur. Gövde kısmında meydana gelen küçük yırtıkların tamirinde, yırtığın çapından 1 cm daha büyük iki yamanın kesilmesi gerekir. Yamanın yapılacağı bu parça kesinlikle ripstop hammaddeden üretilen özel yama malzemelerinden olması gerekir. Yamaların gerçekleştirileceği malzemelerin etrafını makas ile yuvarlamak gerekmektedir. Yırtığın yer aldığı selin içerisinde yırtık kısmın hemen altında bulunacak şekilde yapıştırma işlemi yapılırken desteklemesi amacıyla bir kask koyulması gerekmektedir. Yırtık olan kısmın üst tarafı ve etrafında toz ve kir varsa, daha öncesinde temizlenmesi gerekmektedir. Kaskın üstüne doğru yırtık olan yeri potlama olmayacak şekilde germek gereklidir. kesilen yamanın bir ucu düzgünce yırtık kısma yapıştırıp kalan yerinide yırtığın tam üzerine gelecek şekilde yapıştırmak gerekir. Aynı işlemleri tersten de gerçekleştirerek işlem tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir