Voleybol

Voleybol Nasıl Oynanır ve Yeni Voleybol Kuralları

Biz Türklerin en çok sevdiği 3 temel takım sporundan biri olmak ile birlikte tüm dünyada da en fazla profesyonel sporcunun olduğu branşlar arasında ilk 5 olan branştır. (bkz. www.fivb.com )

Şimdi Voleybol‘a yakından bakalım.

Voleybol Nedir ?

Voleybol denilince herkesin aklına gelen şeyi tanımlayacak olursak 9x18m lik bir alanda 6’şar kişiden oluşan iki takımın top yere düşmeden elle oynadıkları ve amacın karşı sahada topun yere düşmesini sağlamak olan bir spor branşıdır.

Voleybol Nasıl Oynanır ?

Voleybolun sanıl oynandığına dair TRT Spor un daha önceki yıllarda yapmış olduğu videoyu seyredebiliriz. Daha sonra Voleybolun nasıl oynandığını kurallarını tek tek yazalım.

Voleybol Nasıl Oynanır ? Videosu

Voleybol Sahasının Ölçüleri

Voleybol Saha Ölçüsü

Voleybol Sahasının Ölçüsü, Voleybol File Uzunluğu ve Voleybol Direk uzunluğu

 • Voleybol sahası iki bölümden oluşur; oyun alanı ve serbest bölge.
 • Voleybol sahası ölçüsü, 18×9 metrelik bir dikdörtgendir.
 • 18×9 metrelik alanın her kenarından en az üç metrelik açıklık bırakılır burası da serbest bölgedir.
 • Serbest oyun boşluğu, oyun alanından en az 7 metre yüksekliği kapsar.
 • Orta çizgi, oyun alanını dokuzar metrelik iki kısma ayırır.
 • Orta çizgiden, her iki tarafa olmak üzere, üçer metre geriye gidilerek çizilen çizgiler arasında kalan bölge ön bölge diye adlandırılır.
 • Voleybol filesinin genişliği 1 metre, uzunluğu ise 9,5-10 metre arasındadır.
 • Voleybol filesinin yüksekliği; erkeklerde 2,43 metre, kadınlarda ise 2,24 metredir.
 • Voleybol direkleri uzunluk olarak 2,55 metredir.

Voleybolda Oyun Alanı, Serbest Bölge ve Serbest Oyun Boşluğu

Oyun alanı dediğimiz bölge, 18 metreye 9 metre olacak şekilde bir dikdörtgenin içinde kalan kısımdır. Bu kısmın ölçüleri FIVB(Uluslar arası Voleybol Federasyonu) tarafından belirlenmiştir ve standarttır. Oyun alanından, her yöne doğru, en az 3 metre genişliğinde bir açıklık bırakılır ve bu arada kalan alana ise serbest bölge denilmektedir. Oyun alanını üç boyutlu olarak düşündüğümüzde, bunlara ek, bir de serbest oyun boşluğu vardır.

Serbest oyun boşluğu, oyun sahasının zemininden en az 7 metre yüksekliği ifade eder. Bu yükseklikte herhangi bir engel olmaması gerekir. Amaç, topun rahatça yükselebilmesi ve herhangi bir takım için dezavantaj oluşturmadan doğal biçimde oynanmasıdır.

Serbest bölge hakkında, FIVB uygulaması ise Dünya ve resmi müsabakalarda biraz daha farklıdır. FIVB, serbest bölgenin yan çizgilerden 5 metre, dip çizgilerden ise 6,5 metre genişliğindeki alanda olmalıdır. Ayrıca serbest oyun boşluğu da en az 12,5 metre olmalı.

Oyun yüzeyi için de belli standartlar mevcuttur. Sporcu sağlığı açısından oyun yüzeyinin düz, ahşap veya sentetikten yapılmış (FIVB tarafından onaylı) olması şarttır. Kaygan da olmamalıdır. 

Voleybol Oyun alanının rengi, kapalı salonlar için açık renkli olmasının yanında serbest bölge ile arasında bariz bir renk farklılığı olmalı. Saha çizgilerinin tamamı 5 cm genişliğinde ve beyaz renkte olmalıdır. Ayrıca çizgilerin genişliği oyun alanının içine dahildir.

Voleybol Orta çizgi, oyun alanının tam ortasında bulunur ve alanı 9 metre – 9 metre olacak şekilde ikiye böler. Bu çizgiden, her iki yarı alanın 3 metre içine doğru boşluk bırakan birer çizgi çekilir. Bu alana ön bölge adı verilir.

Voleybol Servis bölgesi dip çizgilerin gerisinde kalan 9 metrelik alana verilen isimdir. Dip çizgilerin 20 cm gerisinden başlayan ve 15 cm uzunluğundaki iki çizgi ile belirlenir.

Voleybolda pozisyonlar nelerdir?

Plaj voleybolu için takım başına sadece iki oyuncu var. Ancak salon voleybolu biraz daha karmaşıktır. Her takımın altı oyuncusu vardır, üçü hücum bölgesinde önde ve üçü de savunma bölgesinde arkadadır. Voleybol oynarken kimin ne yaptığı hakkında bazı bilgiler:

Dışarıdan smaçör: Fileyle karşılaştığınızda, bu oyuncu hücum bölgesinde sahanın sol ön tarafında durur. Bazen kanat smaçör olarak adlandırılırlar, genellikle bir pasörün kendileri için hazırladığı topa saldırırlar. Top oyundayken genellikle ön ve arka sıra boyunca çalışabilirler.

Sağdan smaçör: Bu oyuncunun dışarıdan smaçörle benzer sorumlulukları vardır, ancak sahanın sağ tarafına odaklanırlar.

Karşı vuruş: Bu, oyunda en çok puanı toplayan oyuncudur. Pozisyonları genellikle sahanın sol arka köşesindedir. Sadece puan almaları gerekmiyor, aynı zamanda diğer takımın rakip vuruşuna karşı oynadıkları için savunma becerilerine de ihtiyaçları var.

Pasör: Genellikle oyun kurucu olarak adlandırılan bu oyuncu, takımın oyun kurucusu gibidir. Saldırı stratejilerini uygularlar ve saldırganların gol atması için topu ayarlarlar. Genellikle mahkemenin sağ arka tarafındadırlar ve her iki sırada da çalışabilirler.

Orta blokçu: Filenin tam ortasında ortada oturan bu oyuncunun asıl sorumluluğu diğer takımın saldırılarını engellemek. Ayrıca pasörün topu almasına yardımcı olan kilit bir pasördürler.

Libero: Bu, sadece oyun alanının arka kısmında çalışabilen bir arka hat oyuncusu. Genellikle takımın geri kalanından farklı bir renk üst giyerler ve oyuna ikame olmadan girip çıkabilirler. Ayrıca diğer herhangi bir oyuncunun yerine geçebilirler ve genellikle orta blokçuyla yer değiştirirler.

Yeni Voleybol Kuralları Nedir ?

 • Aynı anda sahada 6 oyuncu – 3 ön sırada ve 3 arka sırada
 • Her taraf için maksimum 3 vuruş
 • Servis atan takım kazanan her servis için puan verilir.
 • Oyuncu, arka arkaya topa iki kez vuramaz. (Bir blok, vuruş olarak kabul edilmez.)
 • Top, voleybol maçı sırasında ve servis atışı sırasında saha dışında oynanabilir.
 • Sınır çizgisine çarpan top içeride.
 • Top, bir antene, sahanın tamamen dışındaki zemine, anten dışındaki ağ veya kablolardan herhangi birine, hakem standına veya direğe, oynanamayan bir alanın üzerindeki tavana çarparsa dışarı çıkar.
 • Bir oyuncunun vücudunun herhangi bir yeriyle topla temas etmesi kurallar dahilinde olup ayakla, kafa ile topa vurulabilir.
 • Topu yakalamak, tutmak veya atmak kural ihlalidir.
 • Bir oyuncu 10 metrelik çizginin içinden veya içinden bir servisi engelleyemez veya hücum edemez.
 • Servis atıldıktan sonra, ön hat oyuncuları filede pozisyon değiştirebilirler.
 • 5.set üzerinden oynanır. Netice seti hariç her sette 25 sayıya ulaşan takım seti alır. 3 set alan takım müsabakayı kazanmış olur.
 • 2-2 eşitlik olması durumunda 15 sayılık netice seti oynanır. Setlerde 24-24 lük ya da neticesinde 14-14 lük eşitlik olması durumunda bir takım 2 sayıyla üstünlük sağlayana kadar set yada maç uzar.
 • Her takımın set boyunca 30 saniyelik 2 mola hakkı vardır. Ayrıca 8 ve 16 sayılarda zorunlu teknik molalar kullanılır. Maç 5.sete uzarsa yine 30 saniyelik 2 Mola hakkı vardır ancak bu sette teknik mola verilmez.

Voleybol Kural İhlalleri

Rakibe puanla sonuçlanan kural ihlalleri

 • Oyuncu servis atarken, tıpkı topla temas ederken olduğu gibi servis çizgisine veya üzerinden geçer.
 • Topa ağ üzerinden başarılı bir şekilde servis atamama.
 • Top işleme hataları. Topla yasa dışı temas (çift dokunma, kaldırma, taşıma, fırlatma vb.)
 • Top oyundayken fileye vücudun herhangi bir yeriyle dokunmak.
 • Rakibin sahasından gelen bir topu bloke ederken, rakibiniz 3 temas kullanmadıysa VE orada topla oyun yapacak bir oyuncuları varsa, file üzerinden uzanırken topla temas etmek yasa dışıdır.
 • Rakibin sahasından gelen bir topa hücum ederken, eğer top file dikey düzlemini henüz kırmamışsa, file üzerinden uzanırken topla temas etmek bir ihlaldir.
 • Saha merkez çizgisini vücudunuzun herhangi bir yeriyle geçmek ihlaldir. İstisna: El veya ayaksa. Bu durumda ihlal olması için elin tamamı veya ayağın tamamı çapraz olmalıdır.
 • Rotasyon / sıra dışı hizmet veriyor.
 • Arka hat oyuncusu, temas anında, arka hat oyuncusu file yakınındayken ve vücudunun bir kısmı file üst kenarının üzerinde olduğunda blokaj yapar (rakipten gelen topu saptırır). Bu yasadışı bir bloktur.
 • Arka hat oyuncusu, temas anında top file tamamen üzerindeyken ön bölgedeki (3M / 10 fit çizgisi içindeki alan) bir topa saldırır. Bu yasadışı bir saldırıdır.

Voleybol Nasıl Oynanır ? Voleybol Hareketleri nelerdir?


Voleybolda top oynamanın birkaç yolu var. İşte başlamanıza ve oyununuzu geliştirmek için neler yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak oynayabileceğiniz ana hareketler.

Yeni başlayanlar İçin Voleybol: İlk başladığınızda, topu daha uzun süre oyunda tutarken kuralları hissedebilmek için topu yakalayıp fırlatarak başlamak iyi bir fikirdir. Kurallara ve akışa hakim olduktan sonra, oyuna isabet getirmeye başlama zamanı.

Pas: Bu, oyuncunun topu sunucudan aldığı ve oyun kurucuya verdiği yerdir. Bu genellikle, minimum kol salınımıyla kısa, kontrollü bir şekilde alttan bir yumru ile yapılır. Bu bir hit olmaktan çok tam anlamıyla bir çarpma.

Mekan: Pasör, voleybolda oyun kurucudur. Topu, bir saldırganın şut çekmesi ve takımına bir sayı atması için iyi yerleştirilmiş olacak şekilde hazırlarlar. Tepegöz ayarı, bir oyuncunun her iki elini de alnının üzerine koyması ve başparmakları ve işaret parmaklarıyla üçgen bir şekil oluşturmasıdır. Saldırgan atış yapmaya hazır bir şekilde topu parmaklarıyla yukarı iterler.

Spiking: Bu, oyundaki en etkileyici görünen hareketlerden biridir. Başak genellikle bir oyuncunun koşması, zıplaması ve güçlü bir vuruşla topu file üzerinden vurmasıdır. Genellikle bu, bir saldırgan veya atıcı için bir harekettir, çünkü bu büyük vuruşlar genellikle puan kazanır. Yeni başlayan biriyseniz, uzun bir ralli yapana kadar ani artışlardan kaçınmaya çalışın.

Bloklama: Blok, ağda kullanılan bir savunma hareketidir. Bir saldırgan atış yapmak için hareket ettiğinde, diğer takımdaki en fazla üç oyuncu ağa yaklaşır ve kollarını yukarıda tutarak saldırganın hemen arkasından zıplar. Top ağın üzerinden geldiğinde, oyuncular tarafından engellenecek ve ya kendi tarafına ya da geri rakip takıma doğru hareket edecektir.

Kazma: Top bir saldırıdan sonra zemine doğru ilerlediğinde, arka hattan bir savunma oyuncusu koşabilir veya ileri atlayarak topu yukarı fırlatıp başka bir takım üyesine pas verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir