Voleybol

Voleybol Ayakkabısı Satın Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Voleybol Ayakkabısı ile ilgili bir çok yazımıza denk gelmişsinizdir. Gerek özelden gerekse de yorumlar bölümünden yazılan bir çok yazıdan derlenerek hazırlanmış soru cevap şeklinde Voleybol ayakkabısı almadan önce bilmeniz gerekenleri derlemeye çalıştık. Yorum kısmına bırakacağınız sorular ile bu bölümü biraz daha güncel tutabiliriz. çalışmak.

Koşu Ayakkabılarımla Voleybol Oynayabilir Miyim?

Genel anlamda koşu ayakkabısı ile Voleybol oynamak tavsiye edilmiyor. Çünkü;

Neden Koşu ayakkabısı KullanmamalısınızNeden Voleybol Ayakkabısı Kullanmalısınız
Koşu Ayakkabıları doğrusal, topuktan ayağa hareket için yapılmıştırVoleybol Ayakkabıları, hızlı yön, ön, arka ve yanal değişiklikler için yapılmıştır
Koşu ayakkabıları, dış taban kapalı kortlarda kaygan olabilir; yerde iz bırakabilir.Voleybol Ayakkabıları, özel sakız kauçuğu sahada daha yapışkandır; daha iyi tutunur.

Voleybol Ayakkabısı Yerine Basketbol Ayakkabısı Kullanabilir Miyim?

Evet. Buna karşı sağlam bir argüman yok.

Aşağıdaki kriterleri karşıladıkları sürece basketbol ayakkabılarını kullanmakta sakınca yoktur:

  • Voleybolda tüm agresif zıplamalar için ayak tarağınızda yeterli esnekliğe sahipsiniz.
  • Ayakkabılar, yaptığınız tüm çok yönlü hareketler için yeterince esnek hissediyor (ayak bileği özgürlüğünü tercih edenler düşük bilekli basketbol ayakkabılarını tercih edebilir )
  • Ağır hissetmiyorlar ya da ayağını aşağı sürüklemiyorlar

Voleybol ayakkabısı , iki kapalı spor dalındaki hareketlerin benzerliğinden dolayı sıklıkla basketbol vuruşlarıyla karşılaştırılır ve bu da ayakkabı yapımına yansır.

Basketbol ayakkabılarına geçiş eğilimi, erkek voleybol seçenekleri sınırlı olma eğiliminde olduğundan özellikle erkek oyuncular arasında yaygındır. Spor efsaneleri Michael Jordan , LeBron James , Kobe Bryant ve daha fazlası arasından seçim yapabileceğiniz daha fazla stil de var .

Voleybol benzeri diğer sporlar için kullanılabilir mi?

Evet, hentbol, ​​raketbol, ​​squash, badminton vb. Diğer kapalı alan sporları için kullanılabilirler .

Bununla birlikte, sporu haftada birden fazla yapmaya başlarsanız, özel ayakkabı giymeyi düşünmek daha iyi olabilir. Örneğin badminton ayakkabılarını ele alalım. Öte yandan, badmintondaki ayak hareketi voleybolda olduğu kadar agresif olmadığı ve dikey sıçramalar olmadığı için daha az yastıklama ve yanal destek ile daha hafif inşa edilmişlerdir.

Dışarıda voleybol ayakkabısı giyebilir miyim?

Tavsiye edilmez.

Bu spor ayakkabıların dış tabanı olmasının birincil nedeni yumuşaktır ve iç mekan zeminlerine yapışmasına yardımcı olur. Sorun şu ki, pürüzlü yüzeylerde yürümekten kaynaklanan aşınmaya dayanacak şekilde yapılmamışlardır. 

Voleybol ayakkabılarınızı sadece oyun veya antrenman sırasında kullanmanız akıllıca olacaktır. Bu, kapalı kort zeminlerinde kavrama sağlayabilmek için sırt deseninin bozulmadan kalmasını sağlar.

Fitness yürüyüşü veya günlük işler için kullanılacak bir şey arıyorsanız, rahat yürüyüş ayakkabılarına göz atın . 

Voleybol ayakkabılarımı ne zaman değiştirmeliyim?

İyi bir voleybol ayakkabısı çifti, antrenman ve müsabaka için haftada 3-4 kez kullanılırsa tam bir sezon sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Sıradan oynamak için kullanılırsa, bir çift bir yıl veya daha uzun süre dayanabilir. Bununla birlikte, yıpranma belirtileri varsa, hemen yeni bir çift voleybol ayakkabısı almak akıllıca olacaktır.

Aşağıda en yaygın aşınma belirtilerinden bazıları verilmiştir:

  • Dış tabandaki aşınmış lastik izlerin neden olduğu tutuş kaybı;
  • Yakanın veya üst malzemenin gerilmesi nedeniyle tam oturmama;
  • Dışa açılan orta taban nedeniyle darbe emiliminde azalma.

Belirli pozisyonlara hitap eden voleybol ayakkabıları var mı?

Mizuno ve Asics gibi bazı markaların, oyun pozisyonlarına göre bir kişiye hangi ayakkabının uyacağına dair önerileri var. Bununla birlikte, çoğu voleybol ayakkabısı üreticisi ürünlerini tüm oyuncuları göz önünde bulundurarak oluşturur.

Bu, ister smaçör, ister pasör veya arkadan vurucu olun, voleybol ayakkabısı listesinden herhangi bir ayakkabı seçmeniz, ihtiyaçlarınızın karşılanmasını sağlayacaktır.

Bir Yorum

  1. Voleybol ayakkabılarını nereden alabilirim acaba link koysaydınız keşke. Ayrıca yazınızı beğendim bu sadece küçük bir eleştiri oldu 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir