Futbol

VAR Sistemi Nedir? Futbolu VAR Nasıl Değiştirecek ?

Tüm futbol taraftarları, hakemin yanlış bir kararının sadece sahadaki oyunculara değil aynı zamanda seyircilere ve hatta uluslararası turnuvalarda tüm bir ülkeye verebileceği derin acıyı bilir. VAR Sistemi, sahadaki insan hatasına yeni nesil çözüm olarak önerildi.

VAR Sistemi, video yardımcı hakem anlamına gelir. Temelde, sahadaki hakemin verebileceği her şüpheli kararı video çekimleriyle analiz eden merkezi hakem için bir destek ekibidir.

VAR Ekibinde Kimler Bulunur ?

VAR ekibinde, kendisi de halihazırda veya eski hakem olan bir video hakemi, bir asistan ve bir yeniden oynatma operatörü bulunur. Oyunun her oyununu gösteren monitörlerle dolu bir odaları var.

VAR Hangi Kararları İnceleyebilir ?

VAR Sistemi ile yalnızca dört kararı inceleyebilir

Hangi Durumlarda VAR Sistemine Gidilir ?
  • Doğrudan şutla sonuçlanan goller ve oyunlar
  • Cezalar
  • Kırmızı kartlar
  • Bir kart verirken hatalı oyuncuya verilmesi durumunda.

Futbolu VAR Nasıl Değiştirecek ?

VAR, sporun evriminde oldukça yeni bir gelişmedir. Kullanımı Oyun Kurallarına daha yeni dahil edilmiştir, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Birleşik Futbol Ligi ve 20 Yaş Altı Dünya Kupası ve Konfederasyon Kupası’nda zaten test edilmiştir. Almanya, İtalya ve Portekiz bu sistemi ulusal liglerinde de tanıttı ve Libertadores Kupası yarı final sahnesinde VAR kullandı.

VAR Sistemi, Rusya 2018 Dünya Kupası sırasında en büyük zorluğuyla karşılaştı. İlk kullanımlarında VAR sistemi ile Avustralya ile Fransa arasındaki maçta iki ceza verdi. Ancak en büyük tartışma, hakemin VAR’a danışmamaya karar vermesi ve uzman ekibinin aksini önermediği durumlarda ortaya çıktı.

En net örnek, Arjantin ile İzlanda arasındaki maç sırasında, Arjantinli Cristian Pavón’un hakem tarafından görmezden gelinen net bir penaltı hamlesiyle mücadele edilmesi sırasında yaşandı. Orta hakem, adaletsizlikten şikayet ettiği için Pavón’a sarı kart bile verdi.

VAR hakemler için destekleyici bir araç olarak kesinlikle yararlı olsa da, karar verme sorumluluğunu merkezi hakemin elinden alacak bir mükemmellik seviyesine henüz ulaşmamıştır.

Hatta diğer taraftarlar, VAR’ın girişinin oyunun ruhuna bir ihlal olduğunu düşünüyorlar. Bu da doğal olarak tutkuları ve hayal kırıklığını, sonuçları belirleyen makul miktarda saf şansla birlikte içeriyor. Bununla birlikte, oyunun evrimi kaçınılmazdır ve umarız oyuncular için yeni ve heyecan verici zorluklara yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir