Doğa Yürüyüşü

Vahşi Doğada Kamp Çadırı İçin Bilinmesi Gerekenler

Vahşi doğa yada kamp kurmak her zaman için doğa severlerin hayali ve isteğidir. Bisikletçilerin ve sırt çantasıyla dolaşanların akşam en büyük isteğidir beğendiği bir yerde hemen çadırını kurup geceyi orada geçirmek.

Yurt dışında olduğu gibi Türkiye de kamp park alanları çok sınırlıdır gezginler için. Sınırlı olmasına karşın kamp park alanlarında geceyi geçirmek her zaman çok güvenli olacaktır. Şanslıysanız sıcak bir duş alacağınız bir alan bile bulabilirsiniz belki.

Türkiye de milli parklar alanlarında eğer doğa yürüyüşü yapıp gecede istediğiniz yerde kamp yapacaksanız mutlaka gerekli bilgileri milli park görevlilerine iletmeniz gerekmekte ve bu alanda oluşabilecek riskler hakkında bilgiler almalısınız . Bu sizin ve yanınızda ki partnerin güvenliği için son derece önemli bir husustur.

Eğer milli parklar alanında değil de farklı bir bölgede kamp yapacaksanız tüm dünyada bilinen tabir ile Gizli Kamp yapacaksınız anlamına gelmektedir ve riskleriniz çok fazla olacak bir o kadarda unutamayacağınız bir doğa yürüyüşünüz olacak.

Nerede Gizli Kamp Yapmalıyım ?

Gizli kamp eğlencelidir ve askeri yasak bölgeler dışında tabi birde özel mülk alanları dışında her yerde kurulabilir. Gün doğuşunu resimleyebileceğiniz bir alan olması yada sabah kalktığınızda suyun akış sesini dinleyebileceğiniz bir yer olması tercih edildiği gibi gece oluşabilecek kötü hava şartlarından korunabileceğiniz yada çevrede bulunması olası vahşi hayvanların sizi rahatsız etmeyeceği yerleri de düşünmelisiniz. Bu konuda Doğa Yürüyüşlerinin planlama safhasında uyulması gereken 7 prensip hakkında ki yazımıza bakabilirsini.z

Vahşi Doğada Kamp Çadırı Kurmak İçin Bilinmesi Gereken 5 Adım

Doğru kamp alanını seçmek basit olabilir belki ama keyifli ve güvenli bir gece uykusu geçirebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

  1. Düz Zemine Kamp Kurulmalı: Uyku konforu ve oluşabilecek doğa olayları için düz bir yer var ise o alana çadırımızı kurmamız daha güvenli olacaktır. Eğer eğim konusunda düz yer bulunamıyorsa o zaman kamp kurmak için yatış pozisyonunu ayaklarınız aşağıda kalacak şekilde ayarlamanız gerekmektedir.
  2. Açık Alan Olmasın:  Açık alanda gece başlayacak bir rüzgar sizin rahatınızı kesinlikle kaçıracaktır bu yüzden kamp çadırınızı mutlaka daha korunaklı bir alana yapmalısınız.
  3. Kurumuş Ağaçlardan Dallardan Uzak Durun: Kamp için çadırınızı kurarken kurumuş ağaç gövdelerinden uza k ve yine dalları kurumuş olan ağaçlardan uzak bir alana çadırınızı kurmanız gerekmektedir.
  4. Suya Yakınlık: Dere yatağına yakın bir yerlere kesinlikle kamp çadırı kurmamalısınız. Hava ne kadar iyi olursa olsun bir anda gelişebilecek sellere karşı dere yatağına en yakın 50m ye kamp çadırınızı kurmalısınız.
  5. Gizlilik: Gizli kamp demek kimsenin sizin nerede olduğunuzu bilmeyeceği anlamına gelmez gece kamp kuracağınız alanı mutlaka çevrenizdeki kişilere yada bölgedeki güvenlik personeline bildirmelisiniz ki gece çöktüğünde oluşabilecek kötü bir olumsuzlukta size en kısa sürede ulaşılabilsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir