Türkiye’de Yamaç Paraşütü ve Uçmak İçin Yapılması Gerekenler

Ülkemizde yamaç paraşütünün tarihinin yeni olduğu ve son yıllarda hızla yayıldığı bilinmektedir. Ülkemizde yaklaşık 30 yıllık bir geçmişi olan yamaç paraşütü ilk olarak Akdeniz bölgesinde (Fethiye/Babadağ) birkaç kişinin yamaçtan koşarak serbest atlayış paraşütleriyle yapılmıştır. Günümüze kadar giderek gelişen ve ağırlıklı olarak stres atma ve psikolojik rahatlama olarak tercih edilen bir doğa sporu olan yamaç paraşütü büyüyen ve potansiyeli yüksek bir spordur. Yamaç paraşütü basit bir düzeneğe sahip olup, gerekli ve yeterli eğitimler alındığında sağlıklı olan 16 yaş ve üzeri tüm bireylerin yapabileceği bir spor dalıdır. İlk olarak, yamaç paraşütü yaparken uçmamızı sağlayan bez kısıma “yamaç paraşütü”, “kanat” veya “kanopi” adı verilir. Bu bölüm hava ile ilk temas edilen alandır. Paraşüte karşıdan bakıldığında, kanadının hücre hücre ayrılmış olduğu görülür.

Yamaç Paraşütü ile Uçmak İçin Yapılması Gerekenler

Kalkışa hazırlık aşaması, kalkış için uygun yer ve hava şartları belirlendikten sonra çevrenin güvenli ve kalkışa geçmek için yeterince büyük olup olmadığından, harnesin (uçuş sırasında giyilen kuşam) vücuda göre ayarlandığından ve tokaların kilitli olduğundan emin olunmalı. Gerekli kontroller yapıldığında kalkışa hazır olunmalıdır.

Kontrol ve denetim, frenle aynı görevi görebilir. Frenler yamaç paraşütüne yön vermek, hızı düşürmek, dönüşlere yardımcı olmak ve güvenilir bir konum üzerinde tutunmak amacıyla faydalanılır. Frenler, kubbenin arka kenarında birden fazla ip ile bağlanmaktadır. Bu iplerin aşağıya doğru inişi esnasında bir takım ipe indirgenmektedir ve bir halka içerisinden geçirilerek arka kolonlara (dolaylı bağlanır) çıtçıt ile bağlanmaktadır. Çoğunlukla renkler olarak diğer iplerden değişiktir ve biraz daha kalındır kuvvetlidir.

Psikolojik baskılar, günlük hayatta bütün kişileri belirlenen ölçüler çerçevesinde etki altında tutan aile, sosyal ve ekonomik sorunların ya en düşük seviyeye düşürülmesi veya uçuş durumuna hazırlanırken yerden kaldırılmaması gereklidir. Psikolojik baskılardan, pilotta uçuş haline konsantre olmaktan uzaklaşacağından bu durumlardan olabildiğince uzak kalınması doğru olandır.

Psikolojik Sorunlar, Uçuş psikolojisinde önem arz eden hususlardan biride uçuşla alakalı korkudur. Uçuşa çıkmaktan korkan düz kişilikler için uçuş yapmamak problemin çözülmesine faydalı olur. Lakin uçuculuğa devam eden veya mesleği olarak gören profesyonelleşmiş insanlar için değişik anlamlara gelmektedir. Öyle ki; soğukkanlı, korkuyu sevmeyen ve uçuş emniyetini tehlikeye düşürmemekle sorumludurlar. Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 Stres, ilaç kullanımı ü

 Alkol Sigara

 Beslenme

Kondisyon

Yorgunluk

Yamaç paraşütü, havacılık sporu olarak bilinmektedir. Aynı zaman da bir doğa sporudur. Bu açıdan insan vücuduna fiziksel ve ruhsal anlamda pozitif yönde bir etkisinin olduğu söylenebilir.

Exit mobile version