Futbol

Tüm Zamanların En İyi 10 Futbolcusu

Güzel futbol oyununu simgeleyen yaratıcılık ve ustalık, sporun oynandığı fiziksel bağlam için olmasa da onu bir sanat formu haline getirecektir. Futbolu diğer sporlardan ayıran şey, oyunculara tanınan ifade özgürlüğüdür. Beyzbol oyuncuları ve kriketçiler belirli hareketlerle sınırlıyken futbolcular, en yetenekli oyuncuların, oyunun zirvesine ulaşmasına olanak tanıyacak şekilde çeşitli şekillerde topa şut, pas, top çalma veya dripling yapabilir. Hareket alanları çok geniştir.

Bu liste Lionel Messi ve Ronaldo gibi şu anda aktif olan yıldızları içermiyor. Kariyerleri sona erdiğinde uygun şekilde yargılanabilirler. Dünyanın En iyi futbolcuları, modern oyunun tüm kayıtlı geçmişinden emekli futbolcuları kapsamaktadır.

Listelenen oyuncuların becerilerini sergilemek için YouTube videoları ekledim. Zidane ve Diego Maradona videoları, güzel oyunun sanatsal parlaklığının bir gösterisini görmek isteyen spora yeni başlayanlar için önerilir.

10. George Best, Kuzey İrlanda

Tam isim: George Best

Yaşam: 22 Mayıs 1946 – 25 Kasım 2005

Boyu: 1,75 m

Oyun pozisyonları: Kanat, orta saha oyuncusu

George Best’in kariyeri içki sorunlarıyla boğuşuyordu, ancak yeteneği neredeyse benzersizdi. Top sürme yetenekleriyle ünlenen, Manchester United’la geçirdiği süre boyunca 1968 Avrupa Kupası ve iki lig şampiyonluğu kazandı. Hücum yapan bir orta saha oyuncusu olarak 579 maçta 205 gol attı ve 1968’de Ballon d’Or’u kazandı.

Kuzey İrlanda uluslararası futbolda hiçbir zaman bir güç olmadığından, o sahnede hiçbir etki yapmadı. 28 yaşında alkolizm kariyerini hızlı bir düşüşe soktu ve yeteneğinin vaat ettiği kadarını asla başaramadı.

9. Zinedine Zidane, Fransa

Tam adı: Zinedine Yazid Zidane

Doğum tarihi: 23 Haziran 1972

Boyu: 1,85 m

Pozisyon oynamak: Orta saha oyuncusu hücum

Zidane’nin güçlü yönleri kişisel yeteneği, top kontrolü, fiziksel gücü ve pas vermesidir. En iyi performansları çoğu zaman en belirleyici oyunlardandı ve diğer birçok sporcunun görmediği bir karakteri sergiledi. Merkez orta saha oyuncusu olarak 789 maçta 159 gol attı. 

Fransa ile 1998 Dünya Kupası’nı ve 2000 Avrupa Şampiyonası’nı kazandı. Juventus ve Real Madrid ile üç lig şampiyonluğu ve bir Avrupa Kupası kazandı. Emekli olduktan sonra, Zidane zekasını futbol yönetimine getirdi ve Real Madrid’i art arda üç Avrupa Kupasına götürdü.

8. Alfredo Di Stéfano, Arjantin

Tam isim: Alfredo Stéfano Di Stéfano Laulhé

Yaşam: 4 Temmuz 1926 – 7 Temmuz 2014

Yükseklik: 1,76 m

Pozisyon oynamak: İleri

Listedeki ilk forvet Alfredo Di Stéfano olmalı. 702 maçta 511 gol atarak Real Madrid için üretken bir golcüydü. Yine de geleneksel forvetiniz değildi; Sahanın her yerinde göründü, oyunu ele geçirdi, pas verdi ve dikte etti. O, şimdiye kadar oyuna layık görülen en eksiksiz oyuncuydu.

Real Madrid ile, tüm finallerde gol atarak inanılmaz beş Avrupa Kupası kazandı. Kariyerinde (1945–1966) 13 lig şampiyonluğu kazandı. Arjantin ile Copa America kazanmasına rağmen, Dünya Kupası’nda yer almadığı için uluslararası rekoru zayıf.

7. Ferenc Puskás, Macaristan

Tam adı: Ferenc Purczeld (babası, Ferenc 10 yaşındayken aile adını Puskás olarak değiştirdi)


Yaşam:
 1 Nisan 1927 – 17 Kasım 2006

Yükseklik: 1,72 m

Pozisyon oynamak: İleri

Ferenc Puskás muhtemelen şimdiye kadarki en hassas golcüydü. Bitirme hünerini genel bir zeka ve yeni beceriler icat etme becerisiyle birleştirerek (geri çekilme gibi), kariyeri boyunca 705 maçta sansasyonel 700 gol attı (1943–1966). Real Madrid için üç Avrupa Kupası ve beş lig şampiyonluğu kazandı. Macaristan’da beş lig şampiyonluğu daha kazandı. Uluslararası düzeyde, Macaristan’ı 1954 Dünya Kupası Finaline götürdü.

6. Franz Beckenbauer, Almanya

Tam adı: Franz Anton Beckenbauer

Doğum tarihi: 11 Eylül 1945

Boyu : 1,81 m

Pozisyon oynamak: Süpürücü

Franz Beckenbauer bir süpürücüydü (saldırılara katkıda bulunan top oynayan bir savunma oyuncusu), ancak bu, Almanya ve Bayern Münih için 776 maçta 111 gol atmasını engellemedi. Di Stéfano gibi, sahada hiçbir zaman gerçek bir pozisyonu olmadı; tam anlamıyla aynı anda her yerdeydi, oyunu dikte ediyordu, nüfuzunu kullanıyordu ve savunma hattını aşan muhalefet saldırılarını “süpürüyordu”.

Beckenbauer en iyi kaptandı, ancak top sürme, pas verme ve çok yönlü teknik yeteneği ile birleştiğinde, şimdiye kadarki en büyük oyunculardan biriydi. Kulüp kariyeri boyunca 1974 Dünya Kupası ve 1972 Avrupa Şampiyonası’nın yanı sıra üç Avrupa Kupası ve sekiz lig şampiyonluğu kazandı.

5. Michel Platini, Fransa

Tam isim: Michel François Platini

Doğum tarihi: 21 Haziran 1955

Boyu: 1,79 m

Pozisyon oynamak: Orta saha oyuncusu hücum

Michel Platini hücum yapan bir orta saha oyuncusuydu ve 652 maçta 353 gol attı. Mükemmel bir pas ve serbest vuruşçuydu, ancak bunu acımasız gol atma yeteneği ile birleştirdi. Neredeyse tek başına Fransa’yı 1984 Avrupa Şampiyonası’na götürdü ve bu süreçte dokuz gol attı. Juventus ile Avrupa Kupası’nı kaldırdı ve ayrıca kulüp kariyerinde üç lig şampiyonluğu kazandı.

4. Zico, Brezilya

Tam isim: Arthur Antunes Coimbra

Doğum tarihi: 3 Mart 1953

Boyu: 1,72 m

Pozisyon oynamak: Orta saha oyuncusu hücum

Başarı eksikliğinden dolayı genellikle ilk 10 listesinden çıkarılan Zico’nun futbol yeteneği hiçbir zaman sorgulanmadı. 769 maçta 527 golle, sadece üretken bir golcü değil, aynı zamanda becerikli bir dokunuş ve benzersiz atışlar ve beceriler üretme yeteneği ile dikkat çekici bir gol yaratıcısıydı. Saldıran bir orta saha oyuncusu olarak, yeteneklerini başlık yeteneği ve serbest vuruş ustalığı ile birleştirerek şimdiye kadarki en eksiksiz hücum oyuncularından biri oldu.

1980’lerin ünlü Liverpool tarafını 1981 Kıtalararası Kupa’daki amatörler gibi gösterdi. Ayrıca Avrupa Kupası, Copa Libertadores ve dört lig şampiyonluğunun Güney Amerika’daki eşdeğerini kazandı.

3. Johann Cruyff, Hollanda

Tam adı: Hendrik Johannes Cruijff (uluslararası hecelenen Cruyff)

Yaşam: 25 Nisan 1947 – 24 Mart 2016

Boyu: 1,78 m

Oyun pozisyonları: Forvet, orta saha oyuncusu

Johann Cruyff, Zidane’nin becerisine, kontrolüne ve gücüne ve George Best’in top sürme ve hızına sahipti. Yüce bir zarafeti klinik bir yetenek ve hesaplama zekası ile birleştiren tam bir futbolcuydu. Cruyff aynı zamanda üretken bir golcüydü ve hücum orta sahasından 710 maçta 401 gol attı. Üç Avrupa Kupası ve 10 lig şampiyonluğu kazandı, ancak uluslararası bir madalya kazanamadı.

2. Pelé, Brezilya

Tam isim: Edson Arantes do Nascimento

Doğum tarihi: 23 Ekim 1940

Boyu: 1,73 m

Oyun pozisyonları: Forvet, orta saha oyuncusu

Pelé, memleketi Brezilya’da en iyi gol atma makinesiydi ve genellikle sporu onurlandıran en iyi oyuncu seçildi. 1.366 maçta inanılmaz bir 1.282 gol attı. Saf gücü, gücü, hızı ve top sürme yeteneği, eğlence için her türlü golü attığını gördü.

Gol atmasını 1958, 1962 ve 1970’de Brezilya’nın turnuvayı kazandığı Dünya Kupası’na getirdi. Ayrıca iki Copa Libertadores ve beş lig şampiyonluğu kazandı. Bu zaferler onu Garrincha ve Carlos Alberto gibi çok yetenekli oyunculardan oluşan takımlarda gördü. Bu takımlar için bir sembol haline geldi ve sonuç olarak çoğu kez tüm övgülerle akredite oldu.

1. Diego Maradona, Arjantin

Tam isim: Diego Armando Maradona

Doğum tarihi: 30 Ekim 1960

Boyu: 1,65 m

Oyun pozisyonları: Orta saha oyuncusu, ikinci forvet

Diego Maradona’nın yeteneği hiç şüphesiz futbolda görülen en büyük yeteneğiydi. Top sürme yeteneği büyüleyiciydi, gol atması benzersiz ve klinikti ve pas ve orta vuruşları kusursuzdu – kariyerinde ona birçok asist kazandırdı. Orta sahadan 680 maçta 345 gol attı.

Pelé’den çok daha zor bir kariyeri ile 1986 Dünya Kupası’nı Arjantin ile, üç lig şampiyonluğu ve Napoli ile bir UEFA Kupası kazandı. İngiltere’ye karşı tüm zamanların en büyük gollerinden birini attı .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir