Tenis

Teniste 4 Ana Stil ve Bu Stilleri Yenmek İçin Stratejiler

Teniste dört ana oyun stili vardır: agresif baseliner, servis ve voleybolcu, kontra yumruk ve tüm saha oyuncusu. Rakiplerinizin tercih ettiği oyun tarzını bilmek, onlara karşı kullanılacak doğru strateji ve taktikleri belirlemenin anahtarıdır. 

Bu makalede, dört oyun stilini tanımlıyoruz, onları yenmek için kullanabileceğiniz temel stratejileri açıklıyoruz ve her bir stili tutarlı bir şekilde eylem halinde görmek için kimi izleyeceğinizi bilmeniz için her biri için tur profesyonellerinden örnekler veriyoruz

1. Stil : Agresif Baseliner

Agresif Baseliner Nedir ? Agresif Baseliner Nasıl Oynanılır ?

Agresif baseliner kontrolü ele almayı ve oyunu dikte etmeyi sever. Rakiplerini sahanın etrafında hareket ettirmek için zemin vuruşlarının gücüne güvenirler ve sahanın arkasından kazananları agresif bir şekilde seçerler. Bu oyuncular genellikle forehand’lerinde ve çoğu zaman backhand’lerinde bir silaha sahiptir. Daha gelişmiş oyun seviyelerinde (4,5+ NTRP derecesi), sahayı kazananlar için açan açılı atışlar yapmak için sahanın geometrisini kullanırlar. 

Bu oyuncular agresif olmayı sevdikleri için sahada kısa toplara saldıracaklar ve kazananları vurmak için birkaç zorlanmadan sonra hata yapma şansını kullanacaklar.

Bu oyuncular tipik olarak ağa gelmeyi sevmezler ve genellikle voleybolu bir zayıflıktır (en azından yer vuruşlarına kıyasla).

Agresif Baselinerler Olan ATP ve WTA Uzmanları

ATPWTA
Juan Martin del Potro (Arjantin)Victoria Azarenka (Beyaz Rusya)
Novak Djokovic (Sırbistan)Maria Sharapova (Rusya)
Rafael Nadal (İspanya)Kim Clijsters (Belçika)
Agresif Baselinerler olarak tanınan tenisçiler

Agresif Baseliner Tenisçileri Yenmek için Temel Stratejiler

 1. Sahanın derinliklerine vurun . Atışlarınızı sahanın arka üçte birlik veya çeyreğinde saklamanız gerekir. Bu oyunculara servis hattının yakınında toplar verirseniz, neredeyse her seferinde kazananları vururlar.
 2. Toplarınızın yüksekliğini ve dönüşünü değiştirin . Her agresif taban çizgisinin bir “tekerlek yuvası” vardır: topun zıplama yüksekliği, yani güç bölgeleri. Toplarınızı aldıkları yüksekliği değiştirmelisiniz – yüksek zıplayan atışlarla düşük, dilimleme atışları yapın. Ayrıca spini değiştirin: topspin, flat ve slice. Agresif bazelinerler bir ritim elde etmeye dayanır ve çekimlerinize çeşitlilik katmak, ritimlerini almalarını engeller.
 3. Onları ağa getirin . Onları ağa gelmeye zorlayın ve atışları karıştırarak sizi voleybollarıyla dövün. Yine de iyi bir düşüşün olduğundan emin ol. Sizi yüksek bakıcı veya servis hattına çok yakın düşen bir atış için cezalandırırlar.
 4. Ağa yaklaşırken dikkatli olun . Agresif bazelinlerin genellikle harika pas atışları vardır ve bir hedefi severler. Ritimlerini bozma stratejinizin bir parçası olarak ağa gelmeyi karıştırmak harika olsa da, onları savunurken ağa geldiğinizden emin olun.

2. Stil Servis ve Vole

Servis ve vole oyuncusu servisinin arkasından gelen fileye saldıracaktır. Neredeyse her ilk servisten sonra ve çoğu zaman ikinci servisten sonra ağa gelirler. Servise döndükten sonra agresif bir şekilde ağa gelebilirler veya gelmeyebilirler. Hemen ağa gelmedikleri zamanlarda, mümkün olan en kısa sürede, genellikle bir rallideki ilk birkaç top içinde ağa gelmek istiyorlar. Tipik nokta konstrüksiyonları, servis atmak, sahayı açan iyi yerleştirilmiş bir ilk voleybolu vurmak ve noktayı bitirmek için bir bitiş voleybolunu vurmaktır. Bu kadar. Bam, bam, tamam. Bam, bam, tamam. Noktadan sonra noktadan sonra gelin.

Modern raketlerin arkasındaki teknoloji ve çok daha büyük ölçüde, modern yaylılar – şimdilik – servis ve voleybolu, oyunun çim üzerinde ahşap raketlerle oynandığı eski günlerden daha nadir hale getirdi. Ancak, biriyle karşı karşıya kalırsanız, kendinizi sürekli baskı altında bulacaksınız.

Servis ve Voleci Olan ATP ve WTA Uzmanları

ATPWTA
Radek Stepanek (Çek Cumhuriyeti)Maria Jose Martinez-Sanchez (İspanya)
Michael Llodra (Fransa)Carla Suarez-Navarro (İspanya)
Pete Sampras (ABD) (emekli)Martina Navratilova (ABD) (emekli)

Servis ve Voleybolcuları Yenmek için Temel Stratejiler

 1. Servis dönüşünüze odaklanın . Evet, servisi bir silahtır. Ancak, servislerini iade etmeye çalıştığınız yer konusunda proaktif olmanız gerekir. Geri dönüş konumunuzu değiştirmeniz ve diğer oyun tarzlarına göre daha sık geri dönüşleri kullanmanız gerekir. İlk voleybolu vurmanın en zor dönüşü çünkü sahanın tüm genişliğini kaplamaları gerekiyor. Ayrıca, ayaklarının dibinde kısa, ağır topspin dönüşlerini karıştırın ve onları ilk voleyboldan kendi güçlerini üretmeye zorlamak için tempolu olmayan dönüşler kullanın – yapılması kolay bir şey değil.
 2. Keskin açılı, topspin atışları kullanın . Hem servis dönüşü hem de ralli topu olarak, çok fazla ağır topspin kullanmak size açılı, çapraz saha şutları vurmanız için hata payı verecektir. Aynı zamanda topların hızla ayaklarına düşmesini sağlayarak onları voleybollarına vurmaya zorlar. Bu size saldırgan olma ve vurmanız için daha kolay bir voleybola sahip olma şansı verir.
 3. Yükselişte dönüşünüzü vurarak onların zamanını ayırın . Topu yükselterek servislerini geri verirseniz, onlardan çok değerli zaman alırsınız. Bu, ilk voleybolu için fileye istedikleri kadar yaklaşamayacakları anlamına gelir.
 4. Bunları taban çizgisine sabitleyin . Servis ve voleybol oyuncuları geride kalmak ve taban çizgisinden toplanmak istemezler. Genellikle uzun mitingleri sürdürmek veya taban çizgisinden agresif olmak için yeterince tutarlı zemin vuruşlarına sahip değiller. İkinci servislerini takip etmezlerse veya fileye geri dönmezlerse, onları taban çizgisinde ve ralli üzerinde tutmak için atışlarınızı derin tutun. Tutarlı olun ve temelden tutarlılık eksikliğinden puan kazanabilirsiniz. Onları taban çizgisine sabitlemenin bir başka yolu da, ağı kapatmak için ilerlerken ilk voleybolundan sonra lobut yapmaktır.

Örnek: Servis ve Voleybolcuyu Yenmek

Venus Williams, 2011 yılında Wimbledon’da Maria Jose Martinez-Sanchez ile oynadı. Martinez-Sanchez, Williams’ın backhand vuruşuyla sahayı açmaya çalıştı, ancak Venus sayı kazandıran backhand vuruşunu yaptı. Martinez-Sanchez, o topu sahada tekrar voleyle atabilse bile, kısa ve defansif olacak ve Venüs’ün bu noktada üstünlüğü kazanmasına izin verecek.

3. Stil Kontra Vuruş (The Counterpuncher )

Kontra olarak da bilinen karşı atak, tamamen tutarlı savunma ile ilgilidir. Bu tür oyuncular yüzdelik atışları bilir ve her zaman onları vurur. Teniste kazanılan puanın 2 / 3’ünün hatalardan kaynaklandığını biliyorlar, bu yüzden asla yapmayacaklar. Şutta asla çok fazla gitmeyecekler; kazananları neredeyse hiç vurmazlar ve puanlarının çoğunu kazanırlar çünkü sonunda hatayı yapacaksınız. Üstüne üstlük, genellikle hızlıdırlar ve iyi bir mahkeme kapsamına sahiptirler. Rakiplerini yıpratırlar, sizi çok fazla gitmeye ve hata yapmaya zorlarlar. En iyi karşı yumruklar atışlarını derin tutar, iyi loblara sahiptir ve topları etkili bir şekilde yerleştirir.

Counterpuncher (kontra atakçılar), başlangıç ​​ve orta seviye oyunlarda yenilmesi özellikle zor bir oyun tarzıdır (NTRP derecelendirmeleri 4.0 ve altı), çünkü bu seviyelerin kazananları sürekli olarak vurabilecekleri veya hataları zorlayabilecekleri güvenilir bir silah yoktur.

Kontra Atakçı Olan ATP ve WTA Uzmanları

ATPWTA
Andy Murray (İngiltere)Caroline Wozniacki (Denmarak)
David Ferrer (İspanya)Jelena Jankovic (Sırbistan)
Gael Monfils (Fransa)Arantxa Sanchez Vicario (İspanya) (emekli)

Kontra Atakçıları Yenmek için Temel Stratejiler

 1. Ağa saldırın . Karşı kontra atanlar aceleye getirilmeyi sevmezler ve çok fazla denemeye zorlanmak istemezler. Puanları bitirmek için ağa gelme konusunda agresif olun.
 2. Sabırlı olun . İstediğinizden daha fazla topa vurmanız gereken puanlara sahip olacaksınız. Açılışınızı ağa taşımak için sabırla puanlar oluşturmalısınız. Sabırsızlık, karşı kontra nihayetinde sizi nasıl yeneceğidir. Ancak, uzun süreli rallilerde çok uzun süre kalmayın. Aksi takdirde, onların eline oynuyorsunuz.
 3. Arkalarından vur . Birçok kontra atakçı, açık sahaya koşarak sahayı iyi korur. Arkalarındaki toplara vurmak, onlara etkili bir şekilde yanlış adım atabilir ve saldırabileceğiniz ve arkadan ağa girebileceğiniz bir top çekebilir veya gerçekten şanslıysanız bir hata yapabilir.
 4. Öldürmek mi? Ek yükünüzü kucaklayın . Lob, özellikle karşı kontra atakçı için yüksek yüzdeli bir atıştır. Onlarla uzun bir lob-sayaç lobisine girmeyin. Bir tepeye vurun, lobu sürün veya daha iyisi, bu derin loblardan taban çizgisinden bir tepeye vurun.
 5. İleri ve geri hareket ettirin . Kontra atakçı, bir yandan diğer yana mükemmel hareket ettiricilerdir, ancak çoğu zaman ileriden arkaya doğru hareket ettiriciler değildirler. İleriye doğru hareket ettirmek için düşük atışlara ve kısa çapraz saha açılarına basın, ardından tekrar geri hareket ettirmek için derin bir vuruşla veya derin, nüfuz eden bir zemin vuruşuyla takip edin. Saldırmanız ve hatta hata yapmanız için kısa toplar çizmede etkilidir.

Örnek: Kontra atakçıları Yenmek

2011 WTA Şampiyonası’nda Petra Kvitova’nın Carline Wozniacki’yi sahada nasıl agresif bir şekilde hareket ettirip ağa saldırdığına dikkat edin. Bu maç, kontra atakçıları yenmek için nasıl oynanacağının mükemmel bir örneğiydi.

Stil 4: Tüm Kort Oyuncusu

Adından da anlaşılacağı gibi, tüm kort oyuncusu birçok farklı şutu rahatça kullanan oyuncudur. Tüm kort, rakibinin zayıflıklarından yararlanmak için en iyi eşleşen atışları uyarlar ve kullanır. Karşı yumruklara karşı, ağın agresif saldırganlarıdır. Servis ve voleybolcuya karşı, tutarlı baselinlerdir. Bu oyuncu inanılmaz çeşitliliği çok saldırgan bir şekilde kullanıyor. Bu nedenle, bunlar genellikle kitaptaki her kareye vurabilen her şeyi değiştiren, tutarlı zeminler, ses yaylımları, güzel atışlar ve güvenilir loblar. Bununla birlikte, bu kadar geniş bir yelpazede atış yapmayı öğrendikleri için, çoğu zaman bunlardan birinde büyük bir silahları yoktur. Bunu yaptıklarında, çoğu zaman baskı altında bozulabilen ilk atış da olur.

Tüm Kort Oyuncuları Olan ATP ve WTA Uzmanları

ATPWTA
Roger Federer (İsviçre)Petra Kvitova (Çek Cumhuriyeti)
Jo Wilifried Tsonga (Fransa)Agnieszka Radwanska (Polonya)
John Isner (ABD)Francesca Schiavone (İtalya)

Tüm Kort Oyuncusunu Yenmek için Temel Stratejiler

 1. Silahına sadık kal . Silahınızın ne olduğunu bilin (forehand? Tutarlılık?) Ve mümkün olduğunca onu kullanmaya odaklanın. Her şeyi bilen biri, çok daha iyi silahınızı parçalamakta muhtemelen zorlanacaktır. Bu nedenle Nadal forehand silahını Federer’in dilim backhand’ine karşı oynar.
 2. Yüksek döngü yapan topspin toplarını sahanın derinliklerine vur . Yüksek topspin toplarını derin tutmak, tüm saha oyuncusunu taban çizgisinin derinliklerinde sabitler. Taban çizgisinin 3 metreden fazla gerisinden çeşitliliğe ulaşmak çok zordur – örneğin, ağdan bu kadar uzağa giderken düşme atışları yapmak imkansızdır.
 3. Agresif olun ve noktaları dikte edin . Mümkün olduğunca puanların kontrolünü elinize almanız ve oyunu dikte etmeniz gerekecek. Tüm mahkeme oyuncuları çok agresif oyunculardır – karşı vuruş stratejisi kullandıklarında bile, çünkü rakiplerin sevmediği şey budur ve bu ritmi onlar kontrol etmektedir. Önde kalmak için saldırgan olmanız ve oynamak istediğiniz noktaları dikte etmeniz gerekecek.

Bir Yorum

 1. Tenis profesyonellerinin çıkardığı bir çalışma olmuş. Teniste ki skiller gerçekten önemli gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir