Tenis

Tenis Servis Atış Tekniği Püf Noktaları

Teniste Doğru Şekilde Servis Nasıl Atılır ?

Tenis de servis top atışı, tenis servisinin en önemli hareketidir ve oyununuzu mükemmel hale getirebilir veya mahvedebilir.

Bu yazıda, tenis servis atışına derinlemesine bir göz atacağız ve top atışınızı geliştirmek veya iyileştirmek için ihtiyacınız olan her şeyi size sağlayacağız.

İyi Bir Servis Atışın Önemi

Servis duruşunuza benzer şekilde, atmanız da etkili bir servis geliştirmek için hayati önem taşır. Servis atmasının neden bu kadar önemli olduğunun dört temel nedenine bir göz atalım.

 • Tutarlılık: Tutarlı bir servisi vurma yeteneğiniz kısmen aynı servis hareketini tekrar tekrar gerçekleştirme yeteneğinize bağlıdır. Servis atmanız tutarsızsa, kötü yerleştirilmişse veya uygun yükseklikte değilse, aynı servis hareketini tekrar tekrar gerçekleştirmeyi zorlaştırır ve bu da daha sonra tutarsız bir servise yol açabilir.
 • Doğruluk: Tutarlılığa benzer şekilde, doğru bir servis, aynı servis hareketini defalarca gerçekleştirmenize olanak tanıyan iyi yerleştirilmiş bir atışla başlar, böylece topu tam olarak istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz. Kaliteli bir atış olmadan, servisinizi doğru bir şekilde yerleştirmeyi çok daha zor bulabilirsiniz.
 • Konfor: İyi yerleştirilmiş bir atış, aynı zamanda servis hareketiniz boyunca rahat hissetmenize yardımcı olur ve bu da, gevşemenize, güç üretmenize ve yıllarca tekrarlamadan sonra yaralanmanızı önlemenize yardımcı olur.
 • Güç: Son olarak, atmanız, kupa duruşunuzda ve servis hareketinizde depolanan enerjiden yararlanmanıza yardımcı olabilir. Atışınızı iyi yapmazsanız, kendinizi aşırı uzanırken veya kalabalıklaşırken bulabilirsiniz, bu da güç üretme servisiyle hızlanmayı daha zor hale getirecektir.

Umarım bu nedenler, mükemmel bir tenis servis atışı geliştirmenin zamanınıza değer bir yatırım olduğuna sizi ikna etmenize yardımcı olur.

Servis atışınızı öğrenmek veya mükemmelleştirmek için gereken teknik hakkında konuşmaya devam edelim.

Servisi Uygun Atma Tekniği

Servis atmanızın hareketini basitleştirmek için tekniği parçalara ayıralım ve üç temel bileşeni tartışalım:

 • Kolunuzun eklemleri
 • Dirseğinle Duruş
 • Tenis topu nasıl tutulur ?

Kolunuzun Eklemleri ve Topu Fırlatma

Servisiniz için bir tenis topu atmadığınızda, kolunuzun eklemleri inanılmaz derecede kullanışlıdır. Eklemler bir dizi hareket sağlar ve kolunuzun serbestçe hareket etmesine izin verir. Bununla birlikte, servis atmanız söz konusu olduğunda, tutarlılık elde edebilmeniz için belirli eklemlerdeki hareketi sınırlandırmak çok önemlidir.

Bir an için düşünmeyi bırakırsak, kolunuzda eklemlerin bulunduğu dört ana bölüm vardır:

 • Omuz
 • Dirsek
 • Bilek
 • Parmaklar
Teniste Servis Atış Görseli

Tüm eklemlerimizin savurma hareketi boyunca serbestçe hareket etmesine izin verirsek, daha fazla hareketli parça olur ve bu da hata payımızı artırır.

Ancak omzumuzun işi yapabilmesi için dirsek, bilek ve parmaklarımızdaki hareketi ortadan kaldırarak bunu kolaylıkla çözebiliriz.

Pratik yapmak için ayaklarınızı doğru servis duruşuna getirin ve ardından öne doğru fırlatan kolunuzu ön ayağınız ve avucunuz yukarı bakacak şekilde kabaca aynı hizada tutun.

Dirseğinizi ve bileğinizi düz tutun ve kolunuzu omzunuzla yukarı ve aşağı hareket ettirin. Ön kolunuzu veya pazı esneterek dirseğinizi ve bileğinizi kilitlememeye dikkat edin çünkü kolunuzdaki gerginlik, omzunuzun içinde ve servis hareketi boyunca vücudunuzun geri kalanı için akışkanlığı sağlamayı zorlaştıracaktır.

Bunun yerine, fırlatan kolunuzu düz tutmak ve dirseğimizde, bileğimizde ve parmaklarımızda hareketi sınırlandırmak isteyeceksiniz, böylece omuzumuz fırlatmadan sorumlu tek eklemdir ve bir kaldıraç görevi görür.

Dirseğinizle Hareket Ettirme

Oyuncular için savurma hareketleri için ortak bir zorluk, bunu bir kaldırma hareketinden çok bir sallanma hareketi olarak düşünmeleridir. Yanlış bir fırlatma hareketi örneği:

Bu ince bir ayrım, ancak atmanızın sonucunda büyük bir fark yaratabilir. İyi haber şu ki, bunun kolay bir çözümü var.

Atışınızı yaparken, dirseğimizle fırlatan kolu yönlendirmeyi hayal edin. Kolunuzu o noktadan kaldıran dirseğinize bağlı bir ip olduğunu hayal etmek faydalı olabilir.

Dirseğinizle yönlendirmek, sallanan kolunuzu doğal olarak sallanma hareketinden yumuşak bir kaldırma hareketine geçirmenize yardımcı olur. Ayrıca dirseğinizi kabaca düz tutmaya ve bu eklemi hareketten çıkarmaya yardımcı olan başka bir önemli yan etkisi vardır.

Tenis Topu Nasıl Tutulur

Son olarak, koldan aşağı doğru ilerlerken, tenis topunu elinizde nasıl tutacağımız hakkında konuşalım. Atış hareketinizin geri kalanında olduğu gibi, anahtar, hareketi sınırlamaktır, böylece her seferinde tutarlı bir şekilde atış yapabilirsiniz.

Bunu başarmak için, tenis topunu parmak uçlarınızda tutmak isteyeceksiniz; bu, parmak eklemlerinizi denklemden çıkarma ve aynı zamanda elinizden bıraktığınız anda topun yoluna hiçbir şeyin girmemesini sağlama avantajına sahiptir.

Topu tutarken üç veya dört parmağınızı kullanmanızı tavsiye ederim. Bunu yapmak size yeterince güvenli bir tutuş sağlamalı ancak topa karşı temas noktalarının sayısını sınırlandırarak serbest bırakma sırasında gereksiz hareket veya teması ortadan kaldırmaya yardımcı olmalıdır. Neyin rahat hissettirdiğini görmek için muhtemelen her biriyle oynamak zorunda kalacaksınız.

Aşağıdaki resim, bir tenis topunu doğru tutmanıza yardımcı olacak örnekleri göstermektedir.

Tenis Topu Nasıl Tutulup Fırlatılır

En soldaki resim, avucunuzun içinde çok derin bir tenis topu tutmanın bir örneğini gösterir; bu, tüm parmaklarınızı karışıma getirir ve hatalı bir atış olasılığını önemli ölçüde artırır.

Sağdaki bir sonraki fotoğrafta, topun pozisyonu avuç içinden uzakta, bu daha iyi, ancak parmaklarınız hala ağır bir şekilde dahil oluyor, bu da atmanızın ters gitme olasılığını artırıyor.

Sağdan üçüncü fotoğrafta, topun konumu kötü değil, ancak bulacağınız şey, hala parmaklarınızın ucundan biraz yuvarlanma hareketi alabileceğinizdir. Eğer top parmaklarınızdan yuvarlanıyorsa, atışınızla tutarlılık sağlamak çok daha zor olacaktır.
Sağdaki son resim idealdir. Top, yeterli tutuş sağlamaya devam ederken parmaklarınızın ucunda tutulur.

Faydalı İpucu:
Topu parmaklarınızın ucunda çok sert tutmayın. Topu daha çok bir yumurta gibi tutmanızı tavsiye ederim, böylece fırlatan kolunuzdaki gerilimi giderirsiniz, bu da topu daha hızlı bırakmanıza ve daha yumuşak bir şekilde atmanıza olanak tanır.

Antrenman yapmak için ayaklarınızı doğru servis duruşuna getirin ve ardından fırlatan kolunuzu ön ayağınızla kabaca aynı hizada ve top parmak uçlarınızda tutun.

Kolunuzu omzunuzla kaldırın, dirseğinizle yönlendirin ve ardından kabaca eliniz başınızın üstüne geldiğinde topu serbest bırakın ve elinizi tamamen açın.

Bu son kısım, “elinizi tamamen açın”, atışınız sırasında bilinçli olarak düşünmenize yardımcı olabilir, çünkü sizi tüm parmaklarınızı aynı anda hızlı bir şekilde serbest bırakmaya zorlar ve bu da yanlış yönlendirmeyi parmak uçlarınızdan uzaklaştırır.

Tenis Topu Nasıl Fırlatılır

Artık servis atışının arkasındaki uygun tekniği anladığınıza göre, tüm adımları bir araya getirelim.

Henüz yapmadıysanız, kupa pozu hakkındaki makalemize göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim, böylece atışları kupa poz hareketinin geri kalanıyla ilişkilendirebilirsiniz .

Bunu yapmak, sadece hareketsiz durarak atış yapmak yerine, bir maçta olduğu gibi fırlatmayı öğrendiğinizden ve çalıştığınızdan emin olmanıza yardımcı olur.

 1. Ayaklarınızı doğru servis duruşuna ayarlayın
 2. Ağırlığınız ön ayağınızda hafifçe öne gelecek şekilde topu birkaç kez önünüzde zıplayın ve elleriniz, kolunuz ve vücudunuzdaki gerilimi azaltın
 3. Hafifçe parmak uçlarınızda bir tenis topunu tutun ve önünüzde tenis raketinize hafifçe dokunarak ellerinizi hazır pozisyona getirin
 4. Ağırlığınızı yavaşça arka ayağınıza doğru aktarmaya başlayın
 5. Ağırlığınız arka ayağınıza ulaştığında kupa duruşunuza geçmeye başlayın
  1. Ellerinizi birlikte aşağı indirin ve ardından fırlatan kolunuzu omzunuzu kullanarak gökyüzüne doğru kaldırın. Dirseğinizle yönetin ve kolunuzu düz tutun. Kolunuz başınızın üstüne ulaştığında, topu serbest bırakmak için elinizi genişçe açın.
  2. Sallanan kolunuz yukarı doğru hareket ederken, raketinizi tutan baskın kolunuzun arkanızda bir sarkaç gibi geri dönmesine ve ardından başınızın arkasında devam etmesine izin verin.
  3. Kollarınız hareketlerini tamamladığında tam bir bükülme elde etmek için dizlerinizi bükün.

İşte tüm bu adımları birbirine bağlı olarak gösteren hızlı bir video:

Artık bir tenis topunun nasıl fırlatılacağını bildiğinize göre, servis atışınız için uygun bırakma noktası, yükseklik ve yerleştirme hakkında biraz daha ayrıntıya girelim.

Tenis Topunu Bırakma Noktası

Atışınız için topu serbest bıraktığınızda, doğal olarak uygun bırakma noktasını bulacaksınız, ancak merak ediyorsanız, atmanız için ideal bırakma noktası tipik olarak göz seviyesinden başınızın üstüne düşer.

Bu atış yüksekliği, topu çok erken bırakmamanızı sağlar, bu da atışınızı doğru bir şekilde veya çok geç yerleştirmenizi zorlaştırabilir ve bu da hatalı bir atışa neden olabilir.

Atışınızın Yüksekliği

İlk bakışta, atışınızın yüksekliği önemli bir şey gibi görünmeyebilir. Bununla birlikte, atış yüksekliğiniz, kaliteli bir servis gerçekleştirme yeteneğinizde oldukça önemli bir rol oynar.

Atışınızın yüksekliğinin önemli olmasının üç ana nedeni vardır:

 • Zamanlama: Bir tenis topu fırlattığınızda, kendinize, vuruşunuzun yanı sıra kupa pozu da dahil olmak üzere servis hareketinizi tamamlamak için yeterli zaman sağlarsınız. Topu çok yükseğe atarsanız, kupa duruşunuzda durmaya veya tereddüt etmeye ve topun raketinizle vurabileceğiniz bir yüksekliğe düşmesini beklemeye zorlar. Topu çok aşağıya atarsanız, servis hareketinizi tamamlamak için yeterli zamanınız olmayacaktır.
 • Rahatlık: Tenis servis atışınızın yüksekliği, servis hareketinizin yumuşak ve rahat hissettirmesine yardımcı olacak bir unsurdur, bu da güç üretme söz konusu olduğunda çok önemlidir. Atışınız çok yüksekse, kendinizi topa vurmak için fazla uzanırken veya uzun bir süre boyunca kupa pozunuzu gereksiz yere tutmak zorunda kalabilirsiniz. Öte yandan, atışınız çok düşükse, kendinizi kalabalık hissedebilirsiniz, bu da güç üretme yeteneğinizi azaltarak servis boyunca tam olarak uzamanıza izin vermez.
 • Güç: Önceki maddede bahsedildiği gibi, doğru servis atışı yüksekliği rahatça sallanmanıza ve bu nedenle servis hareketiniz boyunca maksimum güç ve raket kafa hızı üretmenize olanak tanır.

Elbette bu soruyu soruyor.

Servisiniz için bir tenis topunu ne kadar yükseğe fırlatmalısınız?
Cevap, raketinizin maksimum erişiminin yaklaşık 2-3 fit üzerindedir. Ancak, mükemmel bir atış yüksekliği olmadığına dikkat etmek önemlidir.

Hepimiz farklı şekil ve boyutlarda geliriz, bu da her birimizin biraz farklı bir ritim ve tempoyla hizmet hareketimizi yürütmemize neden olur.

Sonuç olarak, hareketiniz boyunca rahatlığı etkin bir şekilde sürdürürken servisinizin zamanını almanıza izin veren yüksekliği bulmanız gerekir.

Faydalı İpucu
Atışınız ne kadar yüksek olursa, rüzgara maruz kalma olasılığı o kadar artar. Sert bir esinti mükemmel bir şekilde yapılmış bir atış yapabilir, bu da sizin için doğru olan atış yüksekliğini bulduğunuzda aklınızda bulundurmaya değer.

Atış Yerleşimi ve Yeri

Ardından, servis atmanızı nereye koymanız gerektiğini gözden geçirelim.

Bu konuyu ele almak için, üç ana tenis servis türü bağlamında atış yerleştirme hakkında konuşacağız :

 • Düz servis
 • Dilim servis
 • Kick servis

Düz Servis Atma Yerleşimi

Düz bir servis için attığınız top, önünüzde yaklaşık 12-18 inç ve fırlatmanın zirvesinde fırlatan kollarınızın yaklaşık 6 inç sağında sahanın içine düşmelidir.

Topun önünüzde çıkmasını istersiniz, böylece hareketiniz sırasında yukarı ve sahaya girebilirsiniz, bu da servisinizde hızlanmanıza ve güç üretmenize yardımcı olur.

İşte arkadan hızlı bir video, böylece düz servisiniz için topu nereye yerleştirmeniz gerektiğine dair fikir edinebilirsiniz.

Vuruşun zirvesinde videoyu durdurdum, böylece topun fırlatan kolumun omzuyla kabaca aynı hizada olduğunu görebilirsiniz.

Atışınızın yerinin düz servisinizde rahatça sallanmanıza izin vermesi gerektiğini unutmayın. Hareket rahat hissetmiyorsa, muhtemelen düz servisinizle güç üretme potansiyelinizi sınırlıyor olacaksınız.

Dilim Sunum Atma Yerleşimi

Bir dilim servis için atışınız, düz servisinizle yaklaşık olarak aynı konuma yerleştirilmelidir. Birçok oyuncu topu daha da sağa doğru fırlatır (eğer haklıysanız) çünkü topa yandan vurmak daha doğaldır ve spin üretecektir.

Bununla birlikte, dönüşün büyük çoğunluğu, topla temas ettiğinizde raketinizin açısından ortaya çıkacaktır. Sonuç olarak, topu geniş bir şekilde dışarı doğru hareket ettiren yanspin oluşturmak için sağa daha fazla atmanıza gerek kalmaz.

Dilim servisiniz için atışınızın yerleştirilmesi, açıyı büyütmenize ve dolayısıyla daha fazla spin oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İşte bir dilim servis için arkadan uygun atma yerleşiminin hızlı bir videosu.

Yine, atışın zirvesinde videoyu duraklattım, böylece topun, tıpkı düz servis gibi, fırlatan kollarınızın omzunun yaklaşık 6 inç sağında nasıl olduğunu görebilirsiniz.


Faydalı İpucu:

Düz ve dilim servisiniz için neredeyse aynı görünen bir atışa sahip olmanın avantajlarından biri, rakibinizin servis atmayı düşündüğünüz yeri okumasını zorlaştırmasıdır.

Rakibinize hizmet edeceğiniz yeri “gösterme” kavramı, servisinizi telgrafla çekmek olarak bilinir.

Örneğin, dilim servis atma yerinizi daha da fazla dilim oluşturmak için sağa daha da yerleştirerek abartırsanız, servisinizin amaçlanan yerleşimini rakibinize bırakmış olabilirsiniz.

Kick Serve Atma Yerleşimi

Vuruş servisinize gelince, atışlarınızı sahanın içinde yaklaşık 6-12 inç önünüze yerleştirmek isteyeceksiniz, ancak aynı zamanda atışı biraz arkanızda da ayarlamak isteyeceksiniz.

Vuruş servisiniz için topu fırlatırsanız ve topun sahaya geri düşmesine izin verirseniz, topun kabaca başınızın üstüne veya hafifçe başınızın arkasına düşmesini istersiniz.

Faydalı ipucu: “Arkanızda” nın çitin yönünü ifade etmediğini unutmayın. Arkanızda doğru servis duruşunda olduğunuzu varsayarsak, topu taban çizgisine yaklaşık olarak paralel atmış olursunuz.

İşte bir vuruş servisi için arkadan hızlı bir video.

Farkı görebilmeniz için yukarıdaki videoyu sunumun maksimum yüksekliğinde tekrar duraklattım.

Bu atışı kullanmak ve bir vuruş servisini vurmak, tenis topunun yukarı ve içine doğru hızlanmasını sağlar, böylece maksimum topspin üretebilirsiniz.

Topspin, topa agresif bir şekilde vurmanıza izin verirken aynı zamanda size büyük bir hata payı verir. Top, saha boyunca ve file üzerinde daha yüksekte hareket edecek, ancak oluşturduğunuz topspin, topun servis kutusuna geri düşmesini sağlayacaktır.

Yeterli topspin ile, aynı zamanda, kortla temas kurduktan sonra topun yukarı zıpladığı bir “vuruş” da elde edersiniz, burada vuruş servisinin adını alırsınız. Etkili bir vuruş servisinin üzerinde yeterli topspin olacaktır, böylece top, rakibinizin vuruş bölgesinden yukarı ve dışarı sıçrayarak geri dönmeyi zorlaştıracaktır.

Mükemmel Atış Yerleşimi

Umarım, her oyuncuya öğretebileceğimiz bir topu atmak için mükemmel bir yer veya yer olmadığını fark etmişsinizdir.

Oyuncular farklı şekillerde, boyutlarda ve yapılarda gelir. Ayrıca, ideal atış konumu, vurduğunuz servisin türüne bağlı olarak biraz değiştirilir, böylece tam veya mükemmel atış konumu değişebilir.

Önemli olan, servisinizi uygularken yukarıdaki bölümde yer alan tavsiyelerimi bir rehber olarak kullanarak denemeniz, ancak size iyi gelen belirli yerleri bulmanızdır.

Her servis türü için ideal bir atış yeri bulduğunuzda, yerleştirmenin doğruluğunu ve tutarlılığını elde etmek için bu makalede açıklanan tekniği kullanarak aynı noktaya defalarca vurma pratiği yapmak isteyeceksiniz.

Servisinizi Telgrafla Çekme

Servisinizi telgraf çektiğinizi veya rakibinize attığınız yerden ne tür bir servis atacağınızı “gösterdiğinizi” duymuş olabilirsiniz. Telgraf, atışınızın yerleştirilmesi daire, dilim ve tekme servisinize göre farklı olduğunda gerçekleşebilir.

İyi haber şu ki, daire ve dilim servisiniz için iyi yapılmış bir atış, rakibinizin tespitini zorlaştırır, çünkü oyun alanının diğer ucundan, atışta fark edilebilir herhangi bir değişiklik olsa bile çok az olmalıdır. Unutmayın, dilim servis atışınız düz servis atmanızla hemen hemen aynı olmalıdır.

Oyuncular bazen dilimlerini abarttıklarında, daha fazla spin elde etmek için daha da ileri atıldıklarında başlarını belaya sokarlar. Kura atışındaki değişiklik, rakibinize, bir dilim geniş bir servis gibi, vurmayı düşündüğünüz servis türüne dair bir ipucu verir, böylece siz topa vurmadan önce o yönde hareket etmeye başlayabilirler.

Vuruş servisinizle, rakibiniz muhtemelen vurduğunuz servisin türünü söyleyebilir ve genel olarak sorun değil.

Birçok oyuncu için, vuruş servisi varsayılan ikinci servistir. Bu nedenle, rakibiniz zaten sizden daha az hızda ve daha yüksek bir hata payı ile vurmanızı bekliyor, ancak topa hangi yöne, yani dışarıya, vücuduna ya da ortasına vurmayı düşündüğünüzü bilemeyecek.

Servisinizi gizleyebilmek, oyuncuların her küçük avantajın büyük bir fark yaratabileceği daha yüksek rekabet seviyelerinde daha fazla yararlanma eğiliminde olduğu bir şeydir. Atışlarınıza biraz daha açık bir şekilde başlıyorsanız fazla endişelenmeyin.

Atışınızı Mükemmelleştirmek İçin İpuçları

İşte defalarca etkili bir atış yapmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

İpucu 1: Fırlatma Kolunuzu Rahatlatın

Servis hareketinize başlamadan önce vücudunuzu ve sallanan kolunuzu gevşettiğinizden emin olun. Sallanan kolunuzu germek, sıkmak veya esnetmek vahşi bir fırlatma olasılığını artıracak ve bu basınç aynı zamanda akışkan bir servis hareketi gerçekleştirmeyi daha zor hale getirecektir.

2.İpucu: Topu Bırakmak için Elinizi Açın

Topu bıraktığınızda, elinizi açmayı bilinçli olarak düşünmek yardımcı olabilir çünkü bu sizi tüm parmaklarınızı aynı anda bırakmaya zorlar. Bu eşzamanlı serbest bırakma, topun parmak uçlarınızdan yuvarlanmasıyla sonuçlanma olasılığınızı azaltmaya yardımcı olur, bu da yanlış atışların sık görülen bir nedenidir.

3. İpucu: Fırlatma Kolunuzu Yukarıda Tutun

Tenis topunu elinizden bıraktığınızda, fırlatma kolunuzu yukarı doğru hareket ettirmeye devam ettiğinizden emin olun. Ayrıca, kolunuzu olabildiğince uzun süre yukarıda tutun çünkü bu, omzunuzun vaktinden önce düşmesini önleyecektir ve bu, oyuncular için sıklıkla bir sorundur.

Omzunuzun erken düşmesine izin verirseniz, omuzlarınızın sahaya hafifçe açıldığını göreceksiniz, bu da servis hareketinizi atarak servisinizin doğruluğunu zedeleyecek ve hızlanmayı veya güç üretmeyi önemli ölçüde zorlaştıracaktır.

Omuz düşmesi, bir maçın sonlarında yorgunluk başladığında oyuncular için daha fazla sorun olma eğilimindedir, bu nedenle kolunuzu tenis topunda sallanmaya başlayana kadar yukarıda tuttuğunuzdan emin olun.

4. İpucu: Başınızı Dik Tutun

Sallanan kolunuzu yukarıda tutmaya benzer şekilde, servis hareketiniz sırasında başınızı dik tuttuğunuzdan emin olun. Sahaya veya topun yönüne bakmak için başınızı düşürdüğünüzde, yanlış yapma olasılığınız daha yüksektir.

En önemlisi, başınızı düşürdüğünüzde vücudunuz onu takip etme eğilimindedir, bu yüzden başınızı fırlatan kolunuzla birlikte gökyüzüne doğru tuttuğunuzdan emin olun.

5. İpucu: Servis Türünüzü Seçin

Atışınız için bir başka yararlı ipucu, topu fırlatmadan önce vuracağınız servis türünü seçtiğinizden emin olmaktır. Bahsettiğimiz gibi, attığınız servisin türüne bağlı olarak atış yerleşiminizde küçük farklılıklar vardır, bu nedenle atışın doğru olduğundan emin olmak istersiniz.

Bazı oyuncular, servis hareketlerinin yarısında vuracakları servisin türünü değiştirecekler, bu nedenle atışları iyi yerleştirilmemiş ve harika bir sonuç vermiyorlar. Son dakikada fikrinizi değiştirmek, bazen oyuncular servis hareketlerine başlarken rakiplerinin gözlerinin köşesinde hareket ettiğini veya ilerlediğini gördüklerinde olabilir.

Unutmayın, doğru atış yerleştirme, servisinizin doğruluğunun nereden geldiğinin bir parçasıdır, bu nedenle, hareketinize başlamadan önce vurmayı planladığınız servisin türünü seçtiğinizden emin olun.

6. İpucu: Seçici Olun

Hangi atışı vurduğunuz konusunda seçici olmak, başlarken sunabileceğim hizmetle ilgili en basit ama faydalı ipuçlarından biridir. Atışını beğenmediysen, vurma. Kulağa basit geliyor, ancak kaç oyuncunun kötü bir atış yapmaya kararlı olması şaşırtıcı.

Bazı oyuncular atışlarını yeniden yapabileceklerini bilmiyorlar. Diğer oyuncular, performanslarından hüsrana uğradıklarından, sinirlerinden dolayı çok hızlı oynamaya çalıştıklarından veya benzer senaryolardan dolayı kendilerini aceleye getirdiklerini fark etmezler.

Unutmayın, servis atmanız en büyük saldırı silahınızdır, bu yüzden onu elinizden gelen en iyi şekilde kullanabilmeniz çok önemlidir, bu nedenle standartlarınıza uymayan bir atışla puanları atmayın. Bu ipucu özellikle rüzgara ve güneşin pozisyonuna maruz kaldığınız dışarıda oynarken kullanışlıdır.

Faydalı İpucu:
Teknik olarak, bir noktanın bittiği andan bir sonraki noktanın başlaması gereken zamana kadar sadece 20 saniyeniz var. Çok kötü bir atış yapmamanız önemlidir, ancak aynı zamanda noktalar arasındaki zaman sınırını da aklınızda bulundurmanız gerekir, yani orada öylece oturup mükemmel olana kadar fırlatamazsınız. Maçın hızına ve temel çizgiye ne kadar çabuk ulaştığınıza bağlı olarak, genellikle 1-3 atış yapma şansınız olur.

Sadece rakibinize saygılı olun ve bu ayrıcalığı her servisinizde kötüye kullanmayın. Ayrıca, sürekli olarak attığınız atışı tekrar ediyorsanız, bazı rakiplerin sinirleneceğini de göreceksiniz, çünkü servisinize ne zaman vuracağınızı tahmin etmek zorunda kalıyorlar. Çoğu oyuncu rüzgarlı bir günde daha affedici olacak çünkü servis sırası geldiğinde sizinle aynı konumda olacaklarını biliyorlar.

Atışınızı Uygulamak için Alıştırmalar

Oyununuzun herhangi bir bölümünde olduğu gibi, pratik mükemmelleştirir. Bu bölümde, atışınızı iyileştirmek için kullanabileceğiniz en popüler matkaplardan bazılarını ele alacağız.

1. ALIŞTIRMA: Doğruluk ve Tutarlılık Alıştırması

Oyuncular servis atarken topu ilk kez nasıl atacaklarını öğrendiklerinde, tutarlılık ve doğruluk geliştirmek biraz zaman alabilir. Bu matkap, yeni başlayanlar için mükemmeldir ve daha tutarlı ve doğru bir atış geliştirmenize yardımcı olacaktır. İşte bu tatbikatın nasıl yapılacağına dair bir genel bakış.

İhtiyacınız olacak ekipman:

 • Raketin
 • Bazı yedek tenis topları
 • Bir top sepeti veya hazne

Adım 1: Sepetinizi doldurun
İlk adım, sepetinizi veya top haznenizi almak ve yarıya kadar (veya daha az) tenis topları ile doldurmaktır. Sepet dolu veya boşsa, topun hemen dışarı çıkması muhtemeldir, bu nedenle yarısına kadar doldurmak topun yerinde kalmasını sağlayacaktır.

Adım 2: Sepetinizi yerleştirin
Sonra, sepetinizi alın ve merkez işaretin yakınında taban çizgisi boyunca kendinizi konumlandırın, servis duruşunuzu ayarlayın ve sepetinizi sol ayağınızın yaklaşık 12-18 inç önüne ve ardından 3-6 inç sağ. Solaksan bunu tersine çevir.

Faydalı İpucu:
Sepetiniz yoksa, raketinizi veya yedek bir raketinizi, raketin başı sepetin sahada olacağı şekilde yerleştirebilirsiniz. Küçük bir kap veya kova da kullanabilirsiniz – sadece atışınızın nereye inmesi gerektiği için makul büyüklükte bir hedefiniz olmasını istersiniz.

Adım 3: Kendinizi konumlandırın ve duruşunuzu belirleyin
Sepetinizi yerleştirdikten sonra, sepetin önünde bir tenis topu pozisyonu almak isteyeceksiniz. Yine, servis duruşunuzu, sepet hala sağınızda yaklaşık 3-6 inç olacak şekilde ayarlayın.

Adım 4: Topu
fırlatın Son olarak, elinizde bir top varken, topu havaya fırlatmak ve topun sepete inmesini sağlamak isteyeceksiniz. Bu makalenin önceki bölümlerinde ele aldığımız tam atış hareketinizi ve tekniğinizi kullandığınızdan emin olun.

Bu detayı birkaç farklı şekilde değiştirebilirsiniz. İlk olarak, sepetin önünde hareketsiz durarak yapabilir veya tam kupa pozunu ekleyebilirsiniz. Yeni başlayan biriyseniz, atış için bir fikir edinmek ve tekniğinizi uygulamak için raketiniz olmadan bir süre pratik yapmak faydalı olabilir.

Kendinizi rahat hissettiğinizde, tam kupa duruşunu uygulamaya başlamanızı öneririm çünkü atışlarınız tüm vücudunuzu hareket ettirmeye kıyasla hareketsiz durmaktan çok farklı olacaktır.

Tatbikatın hedefini de değiştirebilirsiniz – işte birkaç fikir:

 • Tamamlanan atış sayısı, yani tamamlanan 50 atış
 • Sepetteki atış sayısı, yani, 10 sayı alana kadar atmaya devam edin
 • Arka arkaya sepetteki atış sayısı, yani arka arkaya 3 atana kadar atmaya devam edin

2. ALIŞTIRMA: Atma Yükseklik Alıştırması

Topu atmayı öğrenirken sık sık oyuncuların aklına gelen bir soru, topu ne kadar yükseğe atmaları gerektiğidir. Bu makalede daha önce öğrendiğiniz gibi, ideal atış yüksekliği tenis raketinizin maksimum erişiminin yaklaşık 2-3 fit üzerindedir.

Bu matkap, çitle çevrili herhangi bir tenis kortunda daha tutarlı bir atış yüksekliği geliştirmenin pratik bir yolunu size sağlayacaktır. İşte bu tatbikatın nasıl yapılacağına dair bir genel bakış.

İhtiyacınız olacak ekipman:

 • Raketin
 • Bazı yedek tenis topları
 • Bir merdiven
 • Yardımcı olacak bir arkadaş

Adım 1: Yükseklik işaretlerinizi yerleştirin
Bu ilk adımda, iki tenis topu yerleştirerek çitin üzerine uygun yüksekliği işaretlemek isteyeceksiniz. Bunu yapmak için, raketiniz elinizde olacak şekilde çitin yanında durun. Raketinize ulaşın ve maksimum erişim mesafenizde çite dokundurun.

Ardından, arkadaşınızın basamaklı merdiveni tutmasını ve yanınıza yerleştirmesini sağlayın, böylece iki topu tırmanıp çite yapıştırabilir – biri maksimum erişiminizin yaklaşık 2 fit üzerinde, diğeri ise yaklaşık 3 fit.

Adım # 2: Kendinizi konumlandırın ve duruşunuzu belirleyin
Artık çiti işaretlediğinize göre, kendinizi çite yerleştirdiğiniz iki topun hemen altında çite karşı konumlandırmak isteyeceksiniz.
Elinizde raketiniz ve yedek bir tenis topunuzla, sol ayağınızın önü çitten yaklaşık 1-2 fit uzakta olacak şekilde servis duruşunuzda kendinizi konumlandırın. Solaksan tersine dön.

Adım # 3: Hedefinize vurmak için topu fırlatın
Ardından, atışınızın yüksekliğinin, çite yerleştirdiğiniz iki top arasında kabaca düşmesi için atış alıştırması yapmak isteyeceksiniz.

Atışınızı yaparken doğru atış tekniğini kullandığınızdan emin olun ve her pratik atışta kupa pozunuzu varsayın.

Her atış yere düşsün, ayaklarınızı doğru servis duruşunda sıfırlayın ve bir kez daha atın.

1 numaralı tatbikatta olduğu gibi, bu tatbikatın amacını değiştirebilirsiniz.

 • Tamamlanan atış sayısı, yani tamamlanan 50 atış
 • Hedefe isabet eden atış sayısı, yani on kere vurana kadar fırlatmaya devam edin
 • Arka arkaya hedefe isabet eden atış sayısı, yani hedefinize arka arkaya üç kez vurana kadar fırlatmaya devam edin

3. ALIŞTIRMA: Zamanından Önce Dirsek Düşürme Alıştırması

Oyuncuların topu fırlatırken karşılaştıkları zorluklardan biri, kollarını havaya doğru tamamen uzatmamak ve kollarını ve başlarını vaktinden önce düşürmek değildir.

Bu tatbikatın amacı, oyuncuların kollarını yukarıda ve başlarını yukarıda tutmalarını sağlamak için savurma hareketlerini uygulamalarına yardımcı olmaktır.

İhtiyacınız olacak ekipman:

 • Raketin
 • Bir tenis topu

Adım # 1: Kendinizi konumlandırın ve duruşunuzu belirleyin Elinizde
raketiniz ve yedek bir tenis topunuzla, kendinizi taban çizgisi boyunca orta çizgiye yakın konumlandırın ve servis duruşunuzu üstlenin.

Adım # 2: Topu fırlatın
Sonra, topu tam kupa pozunuzu kullanarak fırlatmak isteyeceksiniz.
Dikkatinizi öne doğru fırlatan kolunuzu uzatmaya ve topu serbest bırakmaya odaklayın, ancak bileğinize bağlı bir ipin kolunuzu gökyüzüne doğru çekmeye devam ettiğini hayal edin.

Tam ekstansiyona ulaştığınızda, kolunuz yukarıda, başınız yukarıda ve vücudunuz kupa dururken bir an için durun.

Bu hareketi 10-20 kez tekrarlayın ve başınız yüksekte olacak şekilde fırlatan kolunuzu uzatmaya odaklanın.

Servis Atma Kuralları

Servis atışı söz konusu olduğunda, akılda tutulması gereken birkaç kural vardır.
İlk olarak, topu fırlattığınızda, yalnızca bir kolunuz yoksa, yani sadece bir kolunuz olduğu için veya fırlatan kolunuz yaralandığı için, topu elle bırakmalısınız.

Tek kolunuz varsa, topu fırlatmak için raketinizi kullanabilirsiniz. Çoğu insan bu kuralı asla ihlal etmez, ancak bu gerçekten bir kuraldır.
Bunun dışında, atma kuralları ile ilgili olarak ortaya çıkan belki de en yaygın soru, servisinize vurmadan önce topu kaç kez atabileceğinizdir.

Gerçek şu ki, top raketinize çarpmadığı veya sallanıp ıskalamadığınız sürece sınır yoktur. Bunlardan herhangi biri olursa, servis olarak sayılır ve atmaya devam edemezsiniz.

Bence buradaki en önemli not sportmenlik ve rakibinize saygıdır. Atışlarınızı sınırlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın, ancak aynı zamanda kendi avantajınız için tekrar yapabileceğiniz gerçeğini kullanın.

Rakibiniz atmalarını kasıtlı olarak veya bir avantaj elde etmek için tekrar ediyor gibi görünüyorsa, yani sizi uzaklaştırıyorsa, şikayette bulunabilirsiniz. Ancak, bunu yapmaktan uzak durmanızı ve kontrol edebileceğiniz şeye, kendi oyununuza odaklanmanızı tavsiye ederim.

Bunun normal bir problem haline gelmesi veya bir yarışmada sıklıkla karşılaşacağınız bir şey olması pek olası değildir, bu yüzden derinizin altına girmesine izin vermemek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Tenis Eğitim Ekipmanları ve Araçları

Atışınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz birkaç basit tenis ekipmanı var. İşte tavsiye edeceğim iki tanesi.

Bildiğiniz gibi, TennisCompanion bu sitenin çalışmaya devam etmesine yardımcı olmak için aşağıdaki bağlantılardan küçük bir satış payı toplayabilir.

Bir Top Hazne veya Sepet

Atışınız söz konusu olduğunda, tekrar ve pratik yapmak anahtardır. Bir top haznesine veya sepetine sahip olmak, her hata yaptığınızda sahanın her tarafında bir avuç tenis topunu kovalamak zorunda kalmadan, defalarca atış yapmanıza olanak tanır.

Wilson 75 Tennis Ball Pick Up Hopper gibi basit bir top sepeti tavsiye ederim . Atışınızı geliştirmek için bu özel top sepetini neden seviyorum:

 • Dayanıklı ve çelikten yapılmıştır
 • Yeterince fazla olan 75 top tutuyor
 • Sepeti saklarken veya onunla seyahat ederken topları tutmak için sepetin üstünde dönen bir mandalı vardır.
 • Kortta uzanan bir tenis topunun üzerine sepete bastırarak topları toplayabilir, böylece her zaman eğilmezsiniz
 • Kulplar aşağı katlanır ve sepetin yan tarafına güvenli bir şekilde kilitlenebilir, böylece sepeti bel hizasında dik tutabilirsiniz; bu, egzersiz yaparken topları hızlı ve kolay bir şekilde tutmak için mükemmeldir.

İki sepetin işe yarayıp yaramayacağını merak ediyorsanız, evet derim.

Nispeten ucuzdurlar ve bu şekilde, top atma basket matkabınız için yedek sepeti kullanabilir veya toplarınızı bölebilirsiniz, böylece arkadaşınız sahanın bir ucunda bir miktar alabilir ve diğer ucunda da olabilir mahkeme.

Tenis Topu Örneği

Servis atışı alıştırması için tavsiye edeceğim bir diğer ekipman da tenis toplarıdır . Evet, her yeni top setine ihtiyacınız olduğunda tek bir kutu tenis topu satın almanıza gerek yok.

Atışınızı geliştirmek için tenis topu satın almanızı önermemin birkaç nedeni:

 • Her seferinde tek bir kutu satın almaktan çok daha ucuz
 • Sahada topları kovalamak için ne kadar az zaman harcarsanız, atışınız için o kadar çok antrenman yapacaksınız.
 • Arada durmadan defalarca atlayabilmek, atışınız için bir ritim geliştirmenize yardımcı olacaktır.
 • Hepsini birden açmanıza gerek yok. Bunun yerine, her seferinde birkaç teneke kutu açabilirsiniz, böylece her seferinde yeni bir tenis topu setiyle atışınızı yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, pratik zamanınızdan daha fazlasını alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir