Tenis

Tenis Oynamanın Faydaları

Tenis Oynamanın 9 Faydası

Tüm dünyada giderek artan tenis kortları ile birlikte tenis oynayan sayısı da hızlı bir şekilde artmaya başlamış durumda. Korona zamanında sosyal mesafeden dolayı tenis kortları hiç boşalmadı aksine sıralar oluşmaya başladı. Tenis oynamanın sağlığa bir çok faydası bulunmakta bizlerde spor branşları arasında en hızlı sporcu artışına sahip olan tenisin sağlığa faydalarını sizler için maddeleştirdik.

Tenis Kalp Damar Sağlığını Destekler 

Her türlü aerobik aktivite kalbinizin güçlenmesine faydası olacaktır. Teniste iyi bir vuruş için zıplamak, sahada koşmak ve kaçan topları kovalamak, tenis oynarken kalp atış hızınızı artıran aktivitelerden bazılarıdır.

Kalp atış hızınız yükseldikçe, nefesiniz derinleşir ve hızlanır ve vücuttaki oksijen ve kan akışını artırır. Bunların tümü daha güçlü bir kardiyovasküler sisteme katkıda bulunur.

2017’de yapılan bir araştırma, raket sporlarına katılımın kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölümlerde% 56 azalma (ve herhangi bir nedenden ötürü ölüm riskinde% 47 azalma) ile ilişkili olduğunu buldu. (Araştırmayı İncelemek İçin )

Tenis Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Tenis yoluyla aerobik egzersiz yapmak sadece kalbinizi korumakla kalmaz, aynı zamanda kişisel bir hedefse kilo vermenize de yardımcı olabilir. Araştırmacılar 2012 yılında yapılan bir araştırmada, rutinlerine haftada beş gün aerobik egzersiz ekleyen obez erkek ve kadınların, diyetlerinde herhangi bir değişiklik yapmasalar bile, 10 ay boyunca önemli miktarda kilo verdiklerini buldular. 

Tenis oynarken kilonuza ve oyunun yoğunluğuna bağlı olarak saatte birkaç yüz kalori yakabilirsiniz. Sağlıklı bir kiloyu korumak için bu aktiviteyi sağlıklı bir diyetle birleştirin. Kilo vermek için altın kural kalori açığı yaratmaktır.

Tenis Esnekliğinizi Arttırır

Sallanma ve uzanma gibi geniş tenis hareketleri, esnekliğinizi arttırmanın mükemmel bir yoludur. Bu dinamik, esneme hareketleri eklemlerinizi yağlar ve kasları ile tendonları güçlendirir. Bununla birlikte, tenis oynamaya yeni başlıyorsanız, yaralanmayı önlemek için bu hareketlere kadar ilerlemek akıllıca olacaktır.

Uzman kinesiyolog ve fonksiyonel hareket uzmanı Marian Barnick , “ Tenis maçınızdan önce , sakatlanma riskinizi azaltmak ve performansınızı artırmak için ısınma önemlidir” diyor. “Kortta kullanacağınız kaslara kan akışını sağlamak için eklemlerinizi normal hareket açıklıkları (esneme değil) boyunca hareket ettirin; özellikle omuzlar, dizler ve torasik omurga. Sahadaki hareketlerinizi taklit eden bir dizi kontrollü tekrar, vücudunuzu hazır hale getirmenin en iyi yoludur. “

Tenis Dengenizi Sağlamlaştırır

Teniste iyi denge şarttır (en azından, her backhand için eğildiğinizde devrilmeyecekseniz). Bir raket kullanarak, kolunuzun iki ayak uzatmasıyla vurup hizmet ederken dengesini korumak için vücudunuzu eğitiyorsunuz. 

Tenis Osteoporoz Riskini Azaltır

Osteoporoz , yeni kemiğin oluşması eski kemiğin bozulmasına ayak uyduramadığında ortaya çıkar ve kemiklerin daha kolay kırılmasına neden olur. En yaygın olarak, bu durum kadınları etkiler ve yaşlandıkça riskiniz artar.

Egzersizin kırık riskini artıracağını düşünseniz de aslında tam tersi doğrudur. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, birçok egzersiz türü osteoporozu önlemeye yardımcı olur – özellikle ağırlık kaldırma egzersizleri.

Teniste, raketinizi her yükselttiğinizde yer çekimine karşı çalışıyorsunuz. Kemiklerinize uygulanan bu kuvvet onların daha da güçlenmesine yardımcı olur.

Tenis Çevikliğinizi Arttırır

Kim daha çevik olmayı istemez ki? Tenisin süslü ayak hareketi, ayağınızı hafifletmenize yardımcı olabilir.

Barnick, “Tenis normal bir spor değildir” diyor. “Oyuncular, ileri ve geri, yan yana ve çapraz hareket modelleri tüm sahayı korumalıdır. Tenisçiler sık ​​sık yön değiştirir, durur ve başlar ve hızlanır ve yavaşlar. Ayrıca alçak topların yanı sıra havadan voleybollar ve servisler için dikey konumlarını değiştirmeleri gerekiyor. “

Barnick’e göre tenisteki bu sürekli hareket değişimi, vücudu ve beyni daha hızlı adapte olması için eğitiyor. 

Tenis Motor Hareketleri Geliştirir

Barnick, “Motor hareketler, vücudun diğer bir kısmı hareket ederken bir vücut parçasını stabilize etme becerisidir” diyor. Tenis hareketleri, bu fiziksel uygunluk alanını benzersiz bir şekilde destekleyebilir.

Teniste, raketinizi sallamak için kolunuzu hareket ettirirken motor kontrolü gereklidir. Aynı zamanda, çekirdek kaslarınız kalçanızı dengeler, böylece sallanırken düşmezsiniz.

Raket sporlarından daha koordineli hale gelen sadece kollarınız ve bacaklarınız değil. Vücudun dönüşü, durması ve başlatılması ve tenise uzanma ve dengeleme ihtiyacı da merkezinizi stabilize edebilir.

Tenis D Vitamini Alımınımı Artırır

Yeterli D vitamini almak , daha güçlü bir bağışıklık sistemi, iyileştirilmiş kalp sağlığı ve düşük kanser riski ile ilişkilendirilmiştir.

D vitamini durumunuz, COVID-19’dan kaynaklanan komplikasyon riskinizle bile ilişkili olabilir (ancak kesin sonuçlar çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır). Yine de, birçok insan bu kritik besinden yoksundur.

Dışarıda ne kadar çok tenis oynarsanız, güneşe maruz kalmaktan D vitamini alma olasılığınız o kadar artar. Bazı çalışmalar, vücudun en fazla D vitaminini gün ortasına yakın güneş ışığından aldığını göstermiştir, bu nedenle maçınızı o zaman çok sıcak olmadığı sürece öğlen saatlerinde planlamayı düşünün.

Güneş kremi kullanmayı unutma! Güneşe maruz kalmadan kaynaklanan çok fazla UV radyasyonu cilt kanseri riskini artırır.

Tenis Sosyal Etkileşim Sağlar

Herkesin bildiği gibi, tek başına tenis oynayamazsınız. Bir topu ileri geri sallamak bir ortak gerektirir. Başka biriyle oynamanın faydaları iki yönlüdür.

Bir arkadaşınızla tenis maçının sosyal yönü fiziksel sağlığınızı da etkileyebilir. Araştırma, sosyal izolasyonu yüksek tansiyon, kanser, kalp hastalığından daha yüksek ölüm riski ve diğer sağlık riskleriyle ilişkilendirdi.

Bir arkadaşınızla sahaya çıkmak, daha büyük bir topluluk duygusu ve daha az izolasyon hissi hissetmenize yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir