Tenis

Tenis Nasıl Oynanır ?

Tenise yeni başlayanlar için kusursuz bir rehber

Nasıl tenis oynanacağını öğrenmek için daha iyi bir zaman olmamıştı. Milyonlarca oyuncuyla, dünyanın dört bir yanından tenis severlerin tutkulu topluluğu tarafından sevilen bir spor. İlk başlangıçlarının aksine, her zamankinden daha erişilebilir ve başlaması daha kolaydır. – tek ihtiyacınız olan bir raket ve birkaç top.

Bir ebeveyn olarak, raket tutmak için koordinasyona sahip olur olmaz çocuklarınızı tanıtabilirsiniz ve bir yetişkin olarak altın yıllarında bunun tadını çıkarabilirler. Gerçekten ömür boyu sürecek bir spor.

Elbette, başlamak için asla geç değildir. Her zaman öğrenmek istediyseniz ancak erteliyorsanız, bunun sizi caydırmasına izin vermeyin. Yatırım yapmak gibi, başlamak için en iyi yaş bugündür.

Başlamak için bilmeniz gereken her şeyi birlikte keşfedelim.

Tenisin Kısa Tarihi

Tenis, antik Yunanistan’da oynanan sporun bir varyasyonu ile binlerce yıl öncesine kadar izlenebilir. Tarihçiler tenisin ‘paume’ veya ‘jeu de paume’ adlı 12. yüzyıl Fransız oyunundan doğduğunu tespit ettiler.

Paume, katılımcıların ellerini kullanarak bir topa vurup ileri geri attığı hentbola benziyordu. Yıllar geçtikçe, bu oyunun oyuncuları, raket oluşturma teknolojisi ortaya çıkmadan önce deri eldiven giymeye başladı.

Oyun 15. ve 16. yüzyıllarda gelişti, öncelikle Fransa ve İngiltere’deki soylular tarafından oynandı ve ilk tenis raketi 1583 yılında İtalya’da ortaya çıktı.

1870’e hızlı bir şekilde ilerleyin ve İngiltere’nin Wimbledon kentinde, üst sınıf üyeleri arasında oynanan kapalı tenis maçlarını içeren ‘Tüm İngiltere Kroket Kulübü’ kuruldu.

Kısa bir süre sonra, 1873’te Binbaşı Walter Wingfield, bir dış kortta oynanan ‘çim tenisi’ni icat etti ve bugün bildiğimiz haliyle tenisi benimsemeyi hızlandırdı.

Neden Tenis Oynamalı

Tenis kortta iyi bir zaman geçirmenin ötesinde, kalp atış hızınızı yükseltmek için mükemmeldir ve zaman geçirmenin sağlıklı bir yoludur. Tenis oynamak gibi düzenli egzersizin birçok fiziksel ve zihinsel sağlık yararına sahip olduğu yaygın bir bilgidir. İşte tenisin bu kadar harika bir spor olmasının birkaç nedeni.

Tenis İle Ruh Halinizi İyileştirin

Bilimsel kanıtlar, tenis gibi aktivitelerden egzersiz yapmanın ruh halinizi artırdığını gösteriyor. Norepinefrin gibi depresyon duygularını azaltan hormonlara karşı artan duyarlılığın yanı sıra pozitiflik hormonu olan endorfin üretimini arttırır.

Tenis İle Kilo vermek

Tenis oynamak kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Sağlıklı bir diyetle birlikte kalori yakacak ve metabolizmanızı artıracaksınız, kilo vermenize ve kas kütlesini korumanıza yardımcı olabilir.

Enerjiyi Artırın

Belki şaşırtıcı bir şekilde, tenis oynamak gibi egzersize çaba harcamak, ortalama enerji seviyenizi artırmanıza yardımcı olabilir. Bu fayda, yorgunluktan ve halsizliğe neden olan diğer durumlardan muzdarip insanlar için bile geçerlidir.

Daha İyi Uyu

Çalışmalar, haftada 150 dakika veya 2,5 saat orta düzeyde egzersizin (bu günde sadece 35 dakika) uyku kalitesinde% 65’lik bir artışa yol açabileceğini ve bunu mahkemeye çıkarak kolayca elde edebileceğinizi göstermiştir.

Ve bu buzdağının sadece görünen kısmı. Tenis, vücudunuz ve zihniniz için çok sayıda faydaya sahiptir – avantajlardan yararlanmaya başlamak için sahaya gidin.

Herkes Tenis Oynamayı Öğrenebilir mi?

Yeni başlayanlar için ortak bir soru şudur:

Tenis oynamaya başlamak için çok mu yaşlıyım?

Her yaşta tenise başlayabilirsiniz uygun malzemeleri aldıktan sonra 🙂

Gerçek şu ki, her yaşta tenis oynamayı öğrenebilirsiniz. Başlamak için asla çok geç değildir ve benzer seviyede rakipler bulmak da çok zor değildir.

Tenis kapsayıcı bir spordur ve size en yakın tenis kulübünün üyelerinin muhtemelen her yaştan ve yetenekten insan içereceğini göreceksiniz.

Tekerlekli sandalye tenisi aracılığıyla, fiziksel engelli kişilerin katılabileceği bir platform vardır.

Ayrıca, kraliyet geçmişine rağmen tenis pahalı bir spor değildir. Elbette, kaynaklara sahipseniz, çok sayıda özel kulüp ve üst düzey tenis malzemeleri vardır, ancak yeni başlayanların çoğu 100 $ ‘dan daha düşük bir fiyata oynamaya başlayabilir. Günümüzde artık bir çok belediye tüm halkın erişimi için tenis kortları yapmakta ve geceleri ışıklandırmaktadır.

Yerel spor malzemeleri mağazanızı ziyaret ederseniz, 20-30 dolarlık bir bölgede ucuz bir tenis raketi ve 2-4 dolar civarında bir kutu tenis topu alabilmeniz gerekir.

Yani, bu bölümü tamamlarsak, herkesin tenis oynamayı öğrenebileceği doğrudur. Oynamak istedikten sonra bahane yapacak bir konu yok.

Raket Seçimi

Bir kort, rakip, birkaç tenis topu ve bazı sağlam tenis ayakkabıları dışında , oynamaya başlamak için ihtiyacınız olan tek şey bir rakettir.

Teniste Doğru Raketi Seçmek

Başlamak için Tenis Raketi Alırken Dikkat Edilecek 4 Konu hakkındaki makalemizi okuyabilirsiniz – ayrıca Yeni Tenisçiler için 8 Raket İncelemesi makalesine de göz gezdirmenizi öneririz.

Yeni bir raket aramaya başladığınızda, seçeneklerinizi daraltmanın en kolay yollarından biri olduğu için üç farklı tenis raketi türü olduğunu bilmenizde fayda var:

 • Güç raketleri: hafif, büyük kafalar, güce kolay erişim
 • Kontrol raketleri: daha ağır, daha küçük kafa boyutu, daha fazla kontrol
 • Tweener raketleri: orta menzilli ağırlık, kafa boyutu ve dengeli

Güç Raketleri

Güç raketleri genellikle yeni başlayanlar arasında popüler bir seçimdir. Hafif ağırlıkları manevra yapmalarını kolaylaştırır ve daha büyük kafa boyutları, oyunculara topa vurmak için sallanırken daha yüksek hata payı sağlar. Son olarak, güç kolayca gelir, bu da tekniğinizi geliştirmeyi öğrenirken yardımcı olur.

Raketleri Kontrol Etme

Roger Federer gibi ileri düzey oyuncular ve profesyoneller, genellikle yeni başlayanlar için harika seçenekler olmayan kontrol raketlerini kullanırlar. Daha ağır olma eğilimindedirler ve daha küçük kafa boyutları, oyuncunun topa isabetli bir şekilde vurma ve iyi kontrollü atışlar yapma becerisine dayanır.

Tweener Raketleri

Tweener raketleri ise kontrol ve güç raketleri arasında bir denge kurar. Yeni başlayanlardan profesyonellere kadar en geniş oyuncu yelpazesi arasında popüler bir seçimdir çünkü birçok oyun stiline ve seviyesine hizmet eden dengeli bir özellikler kümesi sağlarlar.

Tenise Nereden Başlamalı

Sahaya hiç adım atmadıysanız, ayaklarınızı ıslatmak için ucuz bir model tercih edebilirsiniz . Bunlar, oyun hakkında fikir edinmek için harika raketlerdir, ancak kendini geliştirmeye kararlı çoğu oyuncu bu raketleri çabucak aşacaktır.

Bir süre oyuna bağlı kalacağınızı biliyorsanız; yeni başlayanlar için en iyi tenis raketleri listemize göz atmanızı tavsiye ederiz . Makalede, yeni başlayanlar olarak bir raketin nasıl seçileceğine dair daha fazla ayrıntıya daldık ve en iyi seçimlerimizi vurguluyoruz.

Faydalı İpucu
Oyunda yeni olan birçok oyuncu, favori oyuncunun kullandığı tenis raketini otomatik olarak kullanmaya yönelir.

Ne yazık ki, profesyoneller için işe yarayan bir şey, yeni başlayanlar için her zaman çok uygun değildir. Ayrıca, ilk raketinize fazla para harcamanıza gerek kalmaz, bu nedenle seçeneklerinizi gözden geçirmeniz gerekir. 

Tenis Kordajları (Strings)

Tenis Dizeleri

Yeni başlayanlar için birçok tenis raketi önceden gerilmiş olarak gelir. Bu durumda, ayrı bir dizi satın almanıza veya raketinizi sizin yerinize dizmesi için birine ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Bununla birlikte, bir noktada, raketinizi yeniden düzenlemek isteyeceksiniz veya bir ipi kırarsanız buna zorlanabilirsiniz, bu nedenle temelleri bilmek iyidir.

Farklı tenis ipleri türleri hakkında her şeyi okuyabilirsiniz , ancak bu makale için işte hızlı bir genel bakış:

 • Doğal bağırsak : olağanüstü gerginlik bakımı, güç, rahatlık ve his sağlayan inek bağırsağından yapılmış yüksek kaliteli, ancak pahalı ipler
 • Sentetik bağırsak: makul fiyatlı, çok yönlü dizeler
 • Polyester : Oldukça dayanıklı ve topspini geliştiren, ancak rahatlıktan yoksun orta fiyatlı teller
 • Multifilament : Güç, rahatlık ve his için binlerce mikrofiberi bir araya getirerek doğal bağırsak tellerinin performansını taklit etmeye çalışan orta fiyatlı ipler

Nihayetinde seçtiğiniz dize, çeşitli faktörlere bağlıdır, ancak sonuçta tercihe göre özetlenir.

Yeni başlayanlar olarak, oyuncuların, farklı türdeki dizeler arasındaki nüansları tespit etmeye başlamanıza izin veren bir seviyeye ulaşana kadar ucuz sentetik bağırsak tenis ipleri kullanmalarını şiddetle tavsiye ederiz.

Tenis iplerinin farklı ölçülerde veya kalınlıkta olduğunu unutmayın; İşte referans için hızlı bir tablo.

16 kalibre harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

Ölçer191817L1716L1615L15
Min (mm)1.001.101.161.201.221.261.341.41
Maks (mm)1.101.161.201.241.261.331.401.49

Tenis İçin Temel Aksesuarlar

İşte tenis oynamaya başladığınızda muhtemelen duyacağınız birkaç aksesuar. Hiçbirinin sahaya çıkması gerekmese de, farkında olmak ve akılda tutmak iyidir.

Overgrips

Üst kısım , tutuşunuzun ömrünü uzatmak, teri emmek ve tutacağınızın güvenli bir şekilde kavranmasını sağlamak için raketinizin mevcut kavramasına uygulanan ince bir sargıdır . Tipik olarak, üst kısımlar kısa bir süre kullanılır ve sıklıkla oyuncular tarafından değiştirilir.

Yedek Saplar

Tüm yeni raketler, raket koluna sabitlenmiş kalın bir tutuşla birlikte gelir. Zamanla bu kulplar yastığını kaybeder, bozulur ve değiştirilmesi gerekir – yedek kulplara girin . Bunların sık sık değiştirilmesine gerek yoktur, özellikle de tutamakları sürekli kullanıyorsanız.

Titreşim Azaltıcılar

Top raketinizin tellerine çarptığında ping sesinin büyük bir hayranı değilseniz, bunu tellerinize kolayca takılan titreşim azaltıcılar adı verilen basit bir plastik cihazla çözebilirsiniz .

Tenis Kortu

Oynamak için bir parka veya yerel kulübünüze gitmeden önce , bir tenis kortunun boyutları ve düzeni hakkında genel bir fikir sahibi olmak yararlıdır .

Aşağıda mahkemenin her bölümü hakkında daha fazla bilgi okurken referans için bir şema var.

Tenis kortu ölçüleri
Tenis Kortu Ölçüleri
 • Uzunluk: bir tenis kortu 78ft uzunluğundadır
 • Genişlik: Çiftler için 38 ft ve bekarlar için 27 ft
 • Net: bir ağ sahayı ikiye böler – kenarda 3 fit 6 inç ve merkezde 3 fit
 • Taban Çizgisi: Ağa paralel uzanan ve her iki tarafta da mahkemenin sonunu belirten sınır
 • Merkez işareti: Merkezi tanımlamak ve servis atarken oyunculara rehberlik etmek için taban çizgisinin ortasında basit bir işaret
 • Çift kenar çizgisi: Filenin karşısında sahanın en dıştaki sol ve sağ sınırları, çiftlerin kenar çizgisidir.
 • Tekler kenar çizgisi: Filenin karşısında sahanın iç sol ve sağ sınırları, tekler taraflarıdır
 • Çiftler geçidi: Tekler kenar çizgisi ve çiftler kenar çizgisi arasındaki alan, sadece çiftler maç sırasında oyunda
 • Servis hattı : taban çizgisine paralel uzanan hat ve servis kutularını oluşturmak için ikisi arasında kabaca orta yol
 • Merkez servis hattı: hat, servis kutularını eşit yarıya bölen ağ ve servis hattına dikey olarak uzanır.
 • Servis kutusu: bir oyuncunun her noktaya başlamak için servis atması gereken servis hattı ve merkez servis hattı tarafından oluşturulan iki kutu
 • Duece kortu: filenin karşısında, sahanın sağ tarafı
 • Reklam sahası: ağa bakarken, sahanın sol tarafı
 • Adam arazisi yok: taban çizgisi ile servis hattı arasındaki alan, çok uzun süre ayakta durmak için çok savunmasız bir konum olduğundan ‘arazi yok’ olarak adlandırılır

Artık tenis kortuna aşina olduğunuza göre, tenisin temel kurallarını öğrenmeye geçelim.

Tenis Kuralları

Bir tenis maçının en azından bir kısmını izlemiş olmanız ve oyunun amacına belli belirsiz bir şekilde aşina olmanız muhtemeldir. Ancak bu yazı için sıfırdan başlayacağız.

Bir tenis kortu ortadan bir ağ ile bölünmüştür. Tekler oynarken, oyuncular sahanın zıt taraflarını işgal ederler. Çiftler için, iki oyuncu sahanın her iki yanında duracaktır.

Kimin ilk servis atacağını belirlemek için oyuncular yazı tura atmalı veya raket döndürmelidir. Para atışı kazanan kişi ilk servis mi atacağını yoksa servis mi alacağını belirler. Kazanan ilk servis atmayı seçerse, servis karşılayan oyuncu sahanın geri dönmek istediği tarafı seçer.

Her noktada, servis atan oyuncu, servis işaretinin solunda veya sağında taban çizgisinin arkasında durur ve diğer oyuncuya doğru çapraz olarak topu servis kutusuna vurmak için iki şansı vardır. Oyuncunun ilk servisi servis kutusuna gelmezse, buna ‘hata’ denir. İkinci servis atlarsa buna ‘çift hata’ denir ve sunucu otomatik olarak puanı kaybeder.

Servis kutusuna bir servis düştüğünde, puan canlıdır ve alıcı, topu rakibinin oyun alanına geri göndermelidir. Alıcı raketini topa almazsa, buna as denir ve sunucu otomatik olarak puanı kazanır.

Canlı bir kez, aşağıdaki koşullardan herhangi birinde bir puan kazanırsınız:

 • Top, iade edilmeden rakibin sahasında seker
 • Top, rakip sahanın içinde iki kez sekerse
 • Rakibiniz topu fileye vurmak, saha sınırları dışına çıkarmak veya çift hata yapmak gibi bir hata yapar.

Şu durumlarda puan kaybedersiniz:

 • Puan sırasında siz veya giydiğiniz herhangi bir şey, file veya rakibinizin tarafına temas ederse
 • Top filenin yanını geçmeden önce vurursun
 • Topa sert rüzgarlar veya geri döndürme uygulamasında olduğu gibi, rakibinizin sahasına dönmeden önce topa dokunmazsınız.

Herhangi bir oyuncunun şutu, bir puan canlı olduğunda ağın tepesine vurursa, top daha sonra saha içine düştüğü sürece adil oyundur.

Teniste Isınma

Bir maç oynarken, ısınmayı beş ila on dakika arasında tutun. Isınma, bir antrenman olarak tasarlanmamıştır – sadece maçtan önce top için hızlı bir fikir edinmektir.

Tenis Hatları

Sahanın çizgilerinin herhangi bir yerine isabet eden bir atış iyidir. Her oyuncu, sahanın kendi tarafında veya dışında şutları çağırır. Profesyonel teniste, hakemler ve yan görevliler, önyargıyı önlemek için atışlarımızı yapmaktan sorumludur.

Let oynamak

Bir oyuncu birinci veya ikinci servis attığında ve top file üst tarafına çarptığında ve doğru servis kutusuna düştüğünde buna ‘izin’ denir ve servis atan oyuncu servis atışı yapmak için bir şans daha elde eder.

Oyun, örneğin sahanıza giren bir ruj topunun istemeden kesilmesi durumunda da let olarak adlandırılır – oyuncular puanı yeniden oynamalıdır.

Ayak Hataları

Ayak hatası, bir oyuncunun servis hareketleri sırasında ayakları taban çizgisine veya servis işaretinin hayali uzantısına temas ettiğinde verilen bir cezadır.

Ayak hataları, servis doğru servis kutusuna gelse bile, kaçırılan servis atışına eşdeğerdir. Bir oyuncu, ikinci servisinde hata yaparsa puan kaybeder.

Uçları ve Dinlenmeleri Değiştirme

Oyuncular, her garip oyunda sahanın uçlarını değiştirmelidir. İlk oyundan sonra oyuncular hiç dinlenmeden sonları değiştirmelidir. Ancak, sonraki her tek sayı oyun, oyuncular oyunlar arasında 90 saniye ara verebilir. Bir setin sonunda oyunculara 120 saniyelik bir ara verilebilir.

Oyunun devam etmesine yardımcı olmak için noktalar arasında sadece 20 saniyeye izin verilir.

İşte karşınızda – bir tenis maçında endişelenmeniz gereken kuralların% 95’ini ele aldık. Ekstra mil gitmek istiyorsanız, önemli ölçüde daha derinlere inen ancak başlamak için bilmeniz gerekenden daha fazlasını sağlayacak olan tenis kuralları hakkındaki rehberimize bakın .

Teniste Skor

Teniste skor benzersizdir. Yeni başlayanlar için klasik bir 1, 2, 3 puan sistemini takip etmiyor. Referans için, standart bir oyunda kullanılan temel puan değerleri ve terimler şunlardır:

 • 15: bir puan
 • 30: iki nokta
 • 40: üç puan

Bir oyun 0-0’da durursa ve bir puan kazanırsanız, bunun değeri 15 olacaktır . Maçı 15-0 kazanıyorsun, dedi on beş-aşk olarak. Teniste aşk, 0 puanını ifade eder .

Aşağıdaki puanı kazanırsanız, puan 30-0 olacaktır. Üç puan topladıktan sonra 40 puanınız olacak. Puan 15-15 veya 30-30 eşitlendiğinde, bunu 15-tümü ve 30-tümü olarak ilan edeceksiniz.

Faydalı İpucu
Sunucu, her puandan önce puanı bildirmekten sorumludur ve her zaman önce puanlarını belirtir.

Deuce

Diyelim ki iki oyuncu bir oyun oynuyor ve her ikisi de üçer puan kazandı. Skor, ikili olarak anılan 40-40 olacaktır . Bu noktada, bir oyuncu oyunu arka arkaya iki sayı farkla kazanmalıdır.

Normalde bir oyuncu, yukarıda açıklandığı gibi en az iki puanlık bir avantaja sahip olduğu sürece dört puan topladığında oyunu kazanır.

Örneğin, 40-0, 40-15 veya 40-30 arası bir oyunu kazanıyorsanız ve aşağıdaki puanı kazanırsanız, oyun sizindir.

Avantaj Puanlaması

Puan ikiye bölünmüşse (yine 40-40) ve puanı kazanırsanız, avantaja sahip olursunuz ve puan ‘reklam girişi’ olarak adlandırılır. Rakibiniz bir sonraki puanı kazanırsa, puan ikiye döner. Rakibiniz ikiye bölünmüş puanı kazanırsa, avantajı elinde tutar ve bu nedenle skor ‘reklam dışı’ olarak ifade edilir.

Oyun, bir oyuncu iki puanlık bir avantaja sahip olana kadar devam eder.

Bazen maçları hızlandırmak için reklamsız puanlama oynanır. Yani puan çift ise, puanı kazanan bir sonraki kişi oyunu otomatik olarak kazanır.

Bir Set

Bir oyuncu altı oyun kazanmayı başardığında bir ‘set’ kazanır. Ancak, bir oyuna benzer şekilde, bir set iki açık oyunla kazanılmalıdır; aksi takdirde, bir eşitlik bozma genellikle kümeye karar verir. Bu makalenin sonraki bölümünde eşitlik bozmaların nasıl çalıştığını daha fazla açıklayacağız.

Bir maç

Bir tenis maçı genellikle ‘üç setin en iyisi’ olarak veya erkekler Grand Slam turnuvalarında olduğu gibi ‘beş setin en iyisi’ olarak oynanır.

İlk Tenis Maçınız

Tenis puanlama sisteminin nasıl çalıştığına dair daha net bir resim çizmeye yardımcı olmak için, karşılaşacağınız yaygın senaryolar hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacak bir örnek seti inceleyelim.

Her ayrıntıyı ezberleme konusunda endişelenmeyin. Farklı isimler ve bölümler hiçbir zaman ikinci doğa haline gelecektir.

 • İlk hizmet eden sizsiniz. Oyun sırasında, oyunun ilk servisinin merkez işaretin sağ tarafından ‘ikiye bölünmüş sahaya’ vurulmasıyla, merkez işaretinin hangi tarafından servis attığınızı değiştirmelisiniz (diyagrama bakınız). İlk servisiniz net vurur, ancak her puan için iki servis aldığınızı hatırlarsınız, böylece tekrar servis atarsınız ve doğru servis kutusuna iner. Rakibiniz servisinizi sahanın kendi tarafınıza geri döndürür ve tekler sahasına düşen ve rakibinizi geçen harika bir backhand oynarsınız. Skor artık 15-aşk.
 • Bir sonraki servisiniz ‘ reklam sahasına ‘ o kadar iyi yerleştirilmiş ki, iade edilmeden rakibinizin yanından uçar – buna as denir . Skor şimdi 30 aşk.
 • Rakibiniz üç puan kazanır ve bir tane daha kazanırsınız, maçın skorunu 40-40 veya ikiye katlarsınız. Hatırlarsanız, skor ikiye düştüğünde bir oyuncunun oyunu kazanmak için iki puan farkla öne geçmesi gerekir.
 • Karşılaşmanın ilk noktası size gelir, yani ‘avantaj’a sahip olursunuz. Daha sonra başka bir puan kazanmak ve oyunu almak için ‘reklam mahkemesinde’ hizmet vermelisiniz. Sunucunun artık avantaja sahip olduğunu belirtmek için, skoru sözlü olarak ifade ederken “reklam içeri” diyeceksiniz.
 • Ne yazık ki, sonraki iki puanı kaybedersiniz, yani rakibiniz artık avantaja sahip olur. Artık bir ‘ kırılma noktasına ‘ sahipler, yani servis oyununuzu ‘bozmaktan’ bir puan uzaktalar, yani hizmet ettiğiniz bir oyunu kazanmak. Servis atan oyuncu artık bir avantaja sahip olduğundan, skor ‘reklam bitti’ olarak ifade edilebilir.
 • Skor 6-all’a bağlanarak set devam ediyor, yani ikinizin de altı oyun kazandınız. Çoğu tenis maçında, bu bir eşitlik bozmanın başlayacağı zamandır . En yaygın eşitlik bozucu, her bir puanın bir puan olarak sayıldığı 7 puanlık eşitlik bozmadır, yani 1, 2, 3 vb. Vs. 15, 30, 40. Bir oyuncunun seti kazanmak için sadece 7 puana ulaşması gerekmez, ama aynı zamanda iki puanlık bir avantaja sahip olmalıdırlar. Agresif oynarsınız ve 7-3’lük bir skorla eşitliği bozmayı başarırsınız. Sonuç olarak, seti 7-5’lik bir final skoruyla kazanırsınız.

Artık ciddi bir maç oynamadan önce öğrenmeniz gereken birçok maç durumu ile karşılaştınız.

Çiftler Oynamak

Belki siz ve üç arkadaşınız bir maç oynamak istiyorsunuz – hanginizin önce oynayabileceği konusunda kavga etmenize gerek yok. Çiftler, dört kişilik bir grubun birlikte oynamasının eğlenceli bir yoludur.

Çiftler tenisinde iki oyunculu iki takım vardır. Her takım filenin zıt taraflarında yer alır ve genel kurallar ve puanlama bekarlar ile tutarlıdır, ancak bazı küçük farklılıklar vardır.

Alternatif Sunumlar

Çiftler maçında takım arkadaşları alternatif servis oyunları. Örneğin, A takımının 1. oyuncusu ilk oyunu servis ederse, B takımının 1. oyuncusu bir sonrakini servis edecektir. Bunu A takımının 2. oyuncusu ve B takımının 2. oyuncusu izler. Bu şekilde, her oyuncu her dört oyunda bir servis oyununa sahip olur.

Sahanın Boyutu

Çiftler teniste kort daha büyüktür. Yukarıdaki mahkeme şemasına atıfta bulunarak, ‘çiftler pisti’ çiftler tenis sırasında kortun aktif bir parçasıdır. Bu alana inen atışlar sayılacaktır. Bir tekler maçı sırasında, çiftler sokağı sınırların dışındadır.

Çoğunlukla, çiftler tenis maçı tekler ile aynı kalır.

Temel Tutuşlar

Tenis oynamaya başladığınızda, en popüler yöntemlerden birkaçını öğrenmek faydalı olacaktır . Bununla, bir tenis raketini nasıl tuttuğunuzu ve sapı örten malzemeyi kastediyoruz.

Doğu Tutuşu

Doğu kavrama o tutmak için doğal hissetmek eğilimindedir, çünkü yeni başlayanlar için çok uygundur. Maksimum topspin üretme söz konusu olduğunda sınırlayıcı olabilirken, doğu tutuşu aynı zamanda farklı şut türleri arasında geçiş yapmayı da kolaylaştırır.

Aşağıda gösterildiği gibi, raketin sapının alt kısmındaki her bir ‘eğimi’ etiketleyerek doğu tutuşunun nasıl tutulacağını belirleyebiliriz.

Sağ elini kullanan bir oyuncu olarak, elinizin geri kalanını raketin etrafına dolamadan önce sağ işaret parmağınızın mafsalının avuç içi tarafını üçüncü eğim boyunca yerleştirin. Solak oyuncular yedinci eğimi kullanırdı.

Batı Tutuşu

Bol topspin üretmeyi seven temel vuruşçular tarafından tercih edilen western tutuş , modern bir tenis tutuşu.

Genellikle, yeni başlayanlar için kavramak zordur çünkü doğu tutuşunun aksine, ilk başta tutması doğal gelmez. Ayrıca, işaret parmağınızın parmak ekleminin avuç içi tarafını beşinci eğime yerleştirdiğiniz için, dilim atışları veya voleybolu için uygun bir tutamağa doğru döndürmek zor olabilir.

Yarı Batı Tutuşu

Tahmin edebileceğiniz gibi, işaret parmaklarınızın avuç içi tarafını sağ elini kullananlar için dördüncü eğime ve yarı batı tutuşunu oluşturmak için solaksanız altıncıya yerleştireceksiniz .

Bu tutuş, doğu tutuşunun yanı sıra yeni başlayanlar arasında en yaygın kullanılan tutuşlardan biri olma eğilimindedir. Raketin açısı doğal topspin üretimine izin verir.

Continental Grip

Kıta kavrama tenis ilk günlerinde tenis çekim çeşitli ortak oldu. Servisler, voleybollar ve genel giderler için hala en iyi kavrama noktasıdır, ancak üretilen topspin eksikliği nedeniyle artık zemin vuruşlarında kullanılmamaktadır.

Bu tutuş için, sağ elli işaret parmağınızın avuç içi tarafı ikinci eğim boyunca veya solaksanız sekizinci eğim boyunca yerleştirilir.

Teniste Vuruş Türleri

Rekabetçi olmak istiyorsanız  Farklı Tenis Vuruşlarını anlamak önemlidir .

İşte temel unsurlara hızlı bir genel bakış.

Servis

Bir servis teniste her noktada başlar. İlk servislerde birçok oyuncu, en başından itibaren rakibine karşı avantaj elde etmek için bol güçle agresif bir atış yapmaya çalışır.

İkinci servis devre dışı bırakılırsa çift hata otomatik puan kaybı meydana geleceği için, ikinci servisler daha yavaş ve daha ihtiyatlı olma eğilimindedir.

Zemin vuruşları

Zemin vuruşları, teniste en sık rastlanan şut türüdür. Genellikle taban çizgisinden vurulan oyuncular, raketlerini baskın el ve avuç içi öne bakacak şekilde sallayarak ön kollarına vurur. Baskın elinizle veya iki elinizle (iki elle ters vuruş durumunda) ve elinizin arkası öne bakacak şekilde sallanan bir ters vuruş yaparsınız.

Voleybol

Bir voleybol, bir oyuncu fileye yaklaşırken veya ağa yaklaşırken zıplamadan önce topa vurduğunda meydana gelir. Fileye olan mesafeyi kapatarak ve topa vole yaparak rakibinizi savunmaya zorlayabilir veya bir galibi vurabilirsiniz. Ağa yaklaşmak, çekimlerinizde temelden kolayca oluşturamayacağınız daha aşırı açılar oluşturmanıza da yardımcı olur.

Lob

Ağa yaklaştıktan sonra rakibin taban çizgisine yakın bir yerden kafasına lob vurulur. Bu atışı gerçekleştirmek zor olsa da (özellikle uzun boylu oyunculara karşı), rakibiniz çok ileri gitmişse özellikle yararlı olabilir.

Tepegöz

Bir lob’a yanıt olarak genellikle bir tepeye çarparsınız. Rakibiniz topu başınızın üzerinden göndermede yetersiz bir iş çıkarırsa, puanın kontrolünü ele geçirmek veya kazanmak için bir hücum tepesine vurma fırsatınız olur.

Atış

Lob’a benzer şekilde, düşürme atışının iyi bir şekilde gerçekleştirilmesi yüksek düzeyde beceri gerektirir. Düşen bir şutu vurmak için, oyuncu topa hassas bir dilim uygular, bu da topu küçük bir marjla temizlemesini ve yere çarptığında geriye doğru dönmesini sağlar. İyi yapılırsa, bu rakibin ulaşması için zorlu bir atıştır.

Tweener

Roger Federer gibi oyuncular tarafından üne kavuşturulan ara, sırtınız rakibe bakacak şekilde bacaklarınızın arasından topa vurmayı içeren bir hileli vuruştur. Federer’in 2009 ABD Açık’ta Novak Djokovic’e karşı oynadığı tween görülmeye değer – bunu hayatında vurduğu “en büyük şut” olarak tanımlıyor.

Teniste Görgü Kuralları

Tenis, pek çok söylenmemiş kuralın olduğu bir spordur . Aşağıda, sahaya çıkmadan önce bilmeniz gereken bazı önemli noktaları ele alıyoruz.

Teniste Görgü Kuralları

Sahaya Yürümeyi Bekle

Çoğunlukla birden fazla mahkemeye girmek için tek bir kapı vardır. Durum buysa ve bazı oyuncular bir maça aktif olarak katılıyorsa, oyuncuların aksamasını önlemek için sahaya girmeden önce oyuncuların uçlarının değişmesini bekleyin. Ayrıca, kapıyı arkanızdan kapattığınızdan emin olun.

İz Bırakmayan Tenis Ayakkabısı Giyin

Sert bir sahada oynamadan önce tenis ayakkabılarınızın tabanlarının iz bırakmadığından emin olmanız önemlidir. Sahanın her yerinde sıyrık izleri bırakmak kötü bir biçimdir ve en ucuz tenis ayakkabıları bile iz bırakmayan tabanlar sunacaktır, bu yüzden hiçbir mazeret yoktur.

Skoru duyurun

Sunucu olarak, her puana başlamadan önce puanı duyurun. Profesyonel maçlarda, hakem her sayıdan önce skoru ilan eder; ancak profesyonel olmayan maçlarda oyuncular skor tutmalıdır. Karışıklık veya anlaşmazlıkları önlemek için, her puanın başlamasından önce puanı tekrarlamak iyi bir uygulamadır.

Hat Aramalarını Kabul Et

Rakibinizin çağrılarını iyi bir zarafetle kabul edin. Bir rakibin atışınızı çektiği için hile yaptığını varsaymayın. Rastgele tenis karşılaşmalarının bir kısmı, rakip topun dışarıda olduğundan eminse bir ‘dışarı’ çağrısını kabul etmektir.

Eğer arama yapıyorsanız ve rakibinizin topunun içeri mi yoksa dışarı mı indiğinden emin değilseniz, puanı rakibinize verin. Topu hızlı ve net bir şekilde çağırdığınızdan emin olun.

İyi Davranışlara Sahip Olun

Asgari düzeyde küfür ve bağırmaya devam edin. Tenis tutkulu bir spordur ve hayal kırıklığı yaygındır. Ancak, rakibinize ve yakındaki kortlardaki oyunculara saygı duymamak için soğukkanlılığınızı korumanız bekleniyor. Raketinizi fırlatmayın veya parçalamayın.

Alıcı Hazır Olana Kadar Bekleyin

Rakibiniz hazır olana kadar topa servis atmayın. Tabii ki, siz veya rakibinizin puanlar arasında 20 saniyeden fazla sürmemesi gerektiğini unutmayın.

Kaçırılan Sunumları İade Etme

Rakibiniz servisini büyük bir farkla kaçırırsa, ona geri vurmayın veya bunu pratik yapmak için bir fırsat olarak kullanmayın. Bunu yaparsanız, topu aşağıya doğru kovalayıp sahadan çıkarmaları ve servislerinin akışını kesmeleri gerekebilir. Bunun yerine, servisin sahanın yanına veya arkasına gitmesini engelleyin.

Başıboş Topları Temizle

Her noktaya başlamadan önce, sahada veya ağda başıboş top olmadığından emin olun. Topları sahada bırakmak dikkat dağıtıcı olabilir, takılma tehlikesi yaratabilir ve şansınız yoksa rakibiniz sizin tarafınızdaki bir topa çarparsa, puan kazanır.

Yakındaki bir korttan gelen bir tenis topu veya başka bir cisim sahanıza çıkarsa, hemen bir ‘bırak’ çağırın ve noktayı tekrar oynatın.

Topları Topla

Nezaket gereği, sonları değiştirdiğinizde, sahadaki herhangi bir topu alın ve rakibinize getirin veya bir sonraki servis atacaksanız kendinize saklayın.

Rakibine Topları Ver

Rakibiniz servis atıyorsa, sahanın kendi tarafınızı kontrol edin ve her zaman en az iki topa sahip olduğundan emin olun. Rakibiniz sizden sürekli olarak onları sormak zorunda kalmamalıdır.

Bir top başka bir sahada biterse, sizinkini almanıza yardım etmelerini istemeden önce puanlarının bitmesini bekleyin.

Çöp Kutunuzu Toplayın

Mahkemeden çıkarken çöplerinizi yanınızda getirdiğinizden ve attığınızdan emin olun. Buna tenis topu kutuları, içecekler, üst kısımlardaki ambalajlar vb. Dahildir. Yapmazsanız, sahadaki sonraki oyuncular bunu sizin için yapmak zorundadır ve bu kötü bir biçimdir.

Cep Telefonunuzu Susturun

Cep telefonunuzu yanınızda getirirseniz, sessiz olduğundan emin olun, böylece bir noktayı bozmasın. Bir çağrı alırsanız, açmayın. Maç bitene kadar bekleyin.

Profesyonel tenis maçlarında cep telefonlarına izin verilmez.

Saygıyla Kutlayın

Zorlu bir puan kazanırsanız, heyecanınızı mantıklı bir şekilde göstermekte yanlış bir şey yoktur. Örneğin, kazandığınız her puandan sonra bağırmayın ve çığlık atmayın ve rakibinize ve yakındaki mahkemelere saygı duymak için sesini aklınızda tutun.

Rakibiniz hata yaptığı için bir puan kazanırsanız, kutlamayın – sportmenlik kötüdür.

El sıkışmak

Bir maçtan sonra rakibinizle el sıkışın. Sportmenlik iyidir ve kazanmak ya da kaybetmek rakibinize saygı gösterir.

Tenis harika bir spordur – yüzyıllardır oynanmaktadır ve dünyadaki en tutkulu sporseverlerden bazılarını çekmektedir. Grand Slam turnuvalarından yerel bir parkta ilk maçınıza kadar her tenis maçı bir patlama.

Tenise başlamak söz konusu olduğunda girişte düşük bir engel vardır. Gösterdiğimiz gibi, ekipman ucuz olabilir ve kamu mahkemelerinin kullanımı ücretsizdir. Yaş da bir engel değildir, kuralları hızlıca alabilirsin ve rakibiniz benzer bir seviyede olduğu sürece harika vakit geçirirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir