Tenis

Tenis Ayakkabısı Çeşitleri

Tenis Kort Çeşitleri ve Tenis ayakkabıları ile ilgili çalışma

Farklı oyuncuların ve kort yüzeylerinin ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılamak için çok çeşitli tenis ayakkabıları mevcuttur.

Tamamen stile veya en sevdiğiniz oyuncunun ne kullandığına güvenmek yerine, satın alma kararını bilinçli bir şekilde verebilmeniz için mevcut çeşitli tenis ayakkabısı türlerini öğrenmek faydalı olabilir.

Bunu yapmak, sağlığınızı korumanıza, elinizden gelenin en iyisini yapmanıza ve aynı zamanda bu süreçte paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Farklı Kort Türleri İçin Tenis Ayakkabıları

Teniste, üç ana kort yüzeyi şunlardır:

 • Sert Kort
 • Toprak Kort
 • Çimen Kort

Yeni bir çift tenis ayakkabısı satın alırken, en sık oynadığınız saha yüzeyi türü ideal ayakkabıyı belirleyecektir.

Her bir saha yüzeyi farklı oyun özellikleri sergiler ve oyunculara güvenli bir şekilde rekabet etmek ve ellerinden gelenin en iyisini yapmak için gerekli olan uygun çekişi elde etmeleri için benzersiz zorluklar sunar.

Neyse ki, tenis ayakkabıları gelişti ve artık, her bir kort yüzeyinin taleplerini karşılamak için tasarlanmış dış tabanlara sahip modelleri içeren daha fazla çeşitliliğimiz var.

Sert Zemin Kortu

Sert Zemin Kortu Tenis Ayakkabısı

Saha yüzeylerinin popülaritesi dünyanın farklı ülkelerinde farklılık gösterse de, sert zemin kortlarının en yaygın olanıdır çünkü bakımı kolaydır ve bu da onları uzun vadede ekonomik kılar.

Vaktinizin çoğunu sert kortlarda geçiriyorsanız, ayakkabılarınızın bu saha yüzeyinin zorlu taleplerine dayanacak tasarım özellikleri sunduğundan emin olmanız önemlidir.

Sert zemin sahalarda oynarken dikkat etmeniz gereken birkaç özellik şunlardır:

 • Belirgin bir parmak koruması ve güvenilir sırt ile dayanıklı dış taban
 • Ek konfor ve şok emilimi
 • Ayakkabının üst kısmı etrafında ekstra koruma
 • Hızlı başlatma ve durdurma için kararlılık

Çoğu oyuncu sert zemin kortlarda oynadığından, mevcut tenis ayakkabılarının büyük çoğunluğu sert kortlar için ideal olan dış tabanlara sahiptir. Tipik olarak, bir çiftin açık bir kil veya çim saha etiketi olmadığında, sert kort kullanımı için kabul edilebilir olduğunu varsaymak güvenlidir.

Toprak kort

Toprak Kort Ayakkabısının Taban Yapısı

Teniste en yaygın ikinci saha yüzeyi toprak kort, bu da en yavaş oynanır çünkü top yere çarptıktan sonra hız kaybedip daha yükseğe zıplar.

Toprak kortlar kaygandır ve oyuncular sıklıkla sahada kayarlar. Ayrıca, toprak gevşek bir yüzey olduğundan, düzenli olarak bir tenis ayakkabısının dış tabanının sırtına takılır ve bu da oyuncunun tutuşunu kaybetmesine neden olabilir.

Toprak üzerinde en iyi performansı elde etmek için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta:

 • Ayakkabı esnediğinde veya büküldüğünde doğal olarak kili serbest bırakan ve aynı zamanda tutarlı slaytlar sağlamaya yardımcı olan, tüm ayakkabının uzunluğu boyunca balıksırtı tarzı bir sırt
 • Oyun sırasında toz ve kilin ayakkabının üstüne girmesini önlemek için sıkıca örülmüş veya dokuma üst kısım
 • Özellikle yanlamasına veya yandan yana hareketler sırasında kendinden emin kızaklar için stabilite

En iyi tenis ayakkabılarının çoğu, toprak kort modellerinde de mevcuttur, ancak sert saha muadillerine göre daha az yaygındır.

Kil kortlara yönelik tenis ayakkabıları , uzun süre dayanmaları için dayanıklılık sunmadıkları için sert kortlar için ideal değildir. Bir çift satın alırsanız, onları toprak kortlar için ayırmalısınız, ancak çim sahalar için de işe yarayacaktır.

Çim Saha Kortları

Erkek ve kadın profesyonel tenisinde öne çıkmasına rağmen çim kortlar en az kullanılan yüzeydir çünkü bakımı en zor ve pahalıdır.

Çim kortlar kaygandır, bu da onları üç saha yüzeyinden en hızlısı yapar – top sıklıkla kayar ve alçaktan seker. Tahmin edebileceğiniz gibi, çim kortlar daha bağışlayıcıdır, bu nedenle dayanıklılık daha az önceliklidir. Bununla birlikte, çekiş en önemli öncelik olmaya devam ediyor.

Çim kort ayakkabılarında standart olan birkaç tasarım özelliği şunlardır:

 • Optimum tutuş için dış tabanın tüm uzunluğu boyunca sivilce veya ince çıkıntılara sahip düz bir dış taban
 • Kaygan yüzeyde güvenli duruş sağlamaya yardımcı olacak stabilite

Çoğu profesyonel tenis oyuncusu, dış tabandaki belirgin çıkıntıları olan özel çim kort tenis ayakkabılarını kullanır. Ancak, oyuncuların büyük çoğunluğu yüzeyde düzenli olarak oynamadığı için bunları satın almaya hazır bulamazsınız.

Tüm kort tenis ayakkabısı işte burada işe yarar.

Tüm Sahalar

Bu günlerde çoğu tenis oyuncusu, zaman zaman kile veya çimlere vurma fırsatları olan sert kortlara sık sık girecek.

Neyse ki, tenis ayakkabısı üreticileri bunu fark ettiğinden, ayakkabılarının çoğunu her şeyden önce sert kortlar için tasarlarken ara sıra kil veya çim kortlar için de kabul edilebilir.

Örneğin, tüm kort tenis ayakkabılarının ortak bir tasarım özelliği, balıkkılçığı tarzı bir sırttır; bu, iyi performans göstermemesine rağmen, kil üzerinde otantik bir balıksırtı basamağı kadar yeterlidir.

Ayakkabılarınız “tüm saha” oldukları gerçeğinden açıkça bahsetmiyorsa, çoğu zaman, bir çift sert kort ayakkabısının diğer saha yüzeylerinde de işe yarayacağını varsaymak güvenlidir.

Çim sahalarda oynama fırsatınız varsa, ayakkabılarınızın kabul edilebilir olup olmadığını önceden kontrol etmeye değer. Wimbledon gibi bazı üst düzey kulüplerin, sahaları korumak için ayakkabılara yönelik daha katı gereksinimleri vardır.

Birkaç istisna dışında, çoğu tenis ayakkabısını, oyuncuların yeni bir çift alırken genellikle aradıkları bir avuç kategoriye ayırabiliriz.

Tüm tenis ayakkabılarının sporumuzun temel taleplerini karşılayan tasarımlar sunma eğiliminde olacağını belirtmek gerekir. Bununla birlikte, belirli ayakkabılar, oyuncuların sıklıkla arzu ettiği belirli özellikleri vurgular.

Hafif Tenis Ayakkabıları

Hafif Tenis Ayakkabılarının Özellikleri

Birkaç istisna dışında, çoğu tenis ayakkabısını, oyuncuların yeni bir çift alırken genellikle aradıkları bir avuç kategoriye ayırabiliriz.

Tüm tenis ayakkabılarının sporumuzun temel taleplerini karşılayan tasarımlar sunma eğiliminde olacağını belirtmek gerekir. Bununla birlikte, belirli ayakkabılar, oyuncuların sıklıkla arzu ettiği belirli özellikleri vurgular.

Hafif Tenis Ayakkabıları

Babolat Jet Mach II - Hafif Tenis Ayakkabısı

Tenisin hızı ve fizikselliği geliştikçe, sahada bir sonraki oyuncudan daha hızlı hareket edebilmek için elde edebilecekleri her avantajı arayan oyuncuların talepleri de değişiyor.

Sonuç, ayakkabı teknolojisinin sınırlarını zorlayan hafif tenis ayakkabılarının popülaritesindeki nispeten yeni bir trend .

Maalesef, ayakkabıların ağırlıkları farklı bedenlerde değişiklik gösterdiğinden, bir ayakkabının hafif olarak kabul edilmesi için genellikle uygulanan sert ve hızlı bir kural yoktur. Bununla birlikte, bir dizi ayakkabının aynı bedeni karşılaştırırken, hangi modellerin bu yönde çarpık olduğu netleşir.

İşte birkaç popüler hafif tenis ayakkabısı:

 • Babolat Jet Mach II
 • Yeni Denge 996
 • Asics Solution Speed ​​FF

Tenis Ayakkabılarında Denge

Kort yüzeyinden bağımsız olarak, tenis ayakkabısı tasarımında denge esastır. Bununla birlikte, bazı ayakkabılar bu kategoride diğerlerinden daha fazlasını sunar.

Bir tenis ayakkabısının dengesine katkıda bulunan birkaç önemli parçası şunları içerir:

 • Orta ayak şaftı: ayakkabının bükülmesini önler
 • Topuk sayacı: topukta sertlik sağlar
 • Topuk yaka: ayağın güvenli bir şekilde yerinde kalmasına yardımcı olur
 • Bağlama sistemi: tam oturmasını sağlar ve kaymayı azaltır
 • Üst: ayağınızın üst kısmını saran malzeme (ler)

Malzemeler ve tasarımdaki gelişmelere rağmen, hafif tenis ayakkabıları tipik olarak daha ağır meslektaşları ile aynı düzeyde stabilite sunmaz. Elbette, ekstra ağırlık tek başına dengeyi artırmaz. Bunun yerine, onu geliştirmeye yardımcı olan ilave materyalin stratejik kullanımıdır.

Mükemmel dengeye sahip birkaç popüler tenis ayakkabısı şunları içerir:

 • Nike Air Zoom Buhar Kafesi
 • Asics Court FF
 • Adidas SoleCourt Desteği

En İyi Tenis Ayakkabısını Seçme Rehberini mutlaka incelemenizi öneririm.

Tenis Ayakkabılarında Sağlamlık

Tenis ayakkabılarıyla ilgili en yaygın şikayetlerden biri, sert kort oyuncuları için daha yaygın olan dayanıklılığıdır.

Sahanın aşındırıcı yüzeyiyle her zaman doğrudan temas halinde olan dış taban, oyuncuların en önemli sorunları yaşadığı yerdir.

Bununla birlikte, bir ayakkabının parmağı ve üst kısmı periyodik olarak mahkemeyle temas eder, bu nedenle bu alanlarda ilave koruma faydalı olabilir.

İşte mükemmel dayanıklılığa sahip birkaç tenis ayakkabısı:

 • Asics Jel Çözünürlüğü
 • Babolat İtici Öfke
 • K-Swiss Ultrashot

Bir çift ayakkabıyla ilgili dayanıklılık sorunları yaşadıysanız, bir sonraki çiftinizin bu alanlarda en iyi korumaya sahip olduğundan emin olmak için sorunun nerede olduğunu not etmeye değer.

Kaliteli Ucuz Tenis Ayakkabıları

Bir çift tenis ayakkabısı arayışınızda, muhtemelen 200 dolarlık fiyat etiketine yakın bir avuç tenis ayakkabısı ile karşılaşacaksınız, diğerlerinin çoğu ise yüz dolar işaretinin altında ya da çok altında kalıyor.

Yelpazenin en üst noktasında , en son teknolojileri kullanırken aynı zamanda gelişmiş tenis oyuncularının taleplerine ayak uydurmak için olağanüstü performans sunan en iyi kaliteli ucuz tenis ayakkabılarıyla uğraşıyorsunuz .

Yeni başlayan biri olarak, pahalı bir model için zıplamanın yanlış bir tarafı yoktur. Bununla birlikte, birçok durumda, sundukları şey muhtemelen aşırı olacaktır çünkü ya yeterince tenis oynamıyorsunuz ya da becerileriniz ve hareketleriniz, ilave masrafı garanti edecek kadar uzak.

Premium modellere kıyasla daha uygun fiyatlı veya ucuz tenis ayakkabıları , eğlence veya kulüp oyuncuları için tamamen kabul edilebilir ve harika seçenekler olan daha az özellik ve daha eski teknolojiler sunma eğilimindedir.

Oyun Düzeyi ve Tarzı

Yeni bir çift tenis ayakkabısı için alışveriş yaparken, ideal eşleşmeyi bulmaya yardımcı olmak için seviyenizi ve oyun tarzınızı aklınızda bulundurmaya değer.

Oyunda yeniyseniz ve tenis nasıl oynanacağını öğreniyorsanız , ucuz bir çift kort tenis ayakkabısı, başlamak için muhtemelen harika bir seçenektir. Bununla birlikte, ileri düzey bir tenis oyuncusuyla orta seviyedeyseniz, ayakkabılarınızın oyununuzun üst düzey taleplerini karşıladığından emin olmak istersiniz.

Benzer şekilde, oyun tarzınız da sizin için en mantıklı olabilecek ayakkabı türünü belirlemenize yardımcı olabilir. Sürekli olarak yan yana koşan agresif bir taban çizgisi, ultra dengeli bir çifti tercih edebilirken, bir all-court oyuncusu maksimum hız için hafif bir çift seçebilir.

En İyi Tenis Markalarından Ayakkabı Modelleri

Oyunun en iyi tenis ayakkabısı markalarının çoğu, çok çeşitli oyuncu tercihlerini karşılamak için farklı ayakkabı türleri sunar. En popüler ve sundukları tenis ayakkabılarından bazılarına bir göz atalım.

Erkekler İçin En İyi 10 Tenis Ayakkabısı 2021 makalemize bakarak en iyi ayakkabıları inceleyebilirsiniz.

Nike Tenis Ayakkabıları

 • Air Zoom Vapor
 • Air Zoom Cage
 • Air Zoom Zero
 • Air Zoom Prestige
 • Air Max Wildcard
 • Air Max Vapor Wing
 • Flare
 • Court Lite

Adidas Tenis Ayakkabıları

 • Stycon
 • SoleCourt Boost
 • SoleMatch Bounce
 • Stella Barricade Boost
 • Defiant Bounce
 • Adizero Ubersonic
 • Adizero Club
 • CourtJam
 • GameCourt

Asics Tenis Ayakkabıları

 • Court FF
 • Court Speed
 • Gel Resolution
 • Gel Challenger
 • Gel Game
 • Gel Dedicate
 • Solution Speed FF

K-Swiss Tenis Ayakkabıları

 • Aero Knit
 • Ultrashot
 • Hypercourt Supreme
 • Hypercourt Express
 • Aero Court
 • Bigshot lite

New Balance Tenis Ayakkabıları

 • Fresh Foam Lav
 • 1296
 • 1006
 • FuelCell 996
 • 896
 • WC806
 • 796
 • 696

Fila Tenis Ayakkabıları

 • Axilus Energized

Lotto Tenis Ayakkabıları

 • Mirage 100
 • Mirage 200
 • Mirage 300
 • Stratosphere
 • Space

Babolat Tenis Ayakkabıları

 • Propulse Rage
 • Propulse Fury
 • Propulse Blast
 • Jet Mach II
 • Jet Tere
 • SFX

Head Tenis Ayakkabıları

 • Sprint
 • Revolt
 • Brazer
 • Diadora
 • Speed Blueshield
 • Speed Star K
 • Speed Competition
 • Yonex
 • Eclipsionmen
 • Fusion Rev
 • Sonicage

Wilson Tenis Ayakkabıları

 • Amplifeel
 • Rush Pro
 • Kaos

Mizuno Tenis Ayakkabıları

 • Wave Exceed Tour
 • Wave Exceed SL
 • Wave Impulse

Prince Tenis Ayakkabıları

 • T-22
 • T-22 Lite

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir