Güreş

Serbest Stil Güreş Nedir ? Puanlama ve Teknikleri

Serbest stil güreş, 1920’den beri düzenli olarak Olimpiyatların bir parçası olmaya başladı, ancak kadınların serbest stil güreşleri programa yalnızca Atina 2004’ten dahil edildi.

Muhtemelen dünya çapında uygulanan birçok güreş tarzı arasında en popüler olan serbest stil güreş, 1904 St Louis Yaz Oyunları’nda Olimpiyatlarda ilk kez sahneye çıktı.

Ancak, Anvers’teki 1920 baskısına kadar serbest stil güreş, 1908’den beri dört yılda bir düzenlenen yarışmada düzenli bir disiplin olan GrekoRomen güreşinin yanı sıra Olimpiyat Oyunlarında kalıcı bir fikstür haline gelmedi .

İki güreş tarzı – Greko Roman ve serbest stil – hala Olimpiyatların bir parçası ve 2021’deki Tokyo Oyunlarında yer alacak.

Serbest güreş kuralları ve puanlama

Serbest Stil Güreşte Zamanlamalar

Greko-Romen’e çok benzeyen tipik bir serbest stil güreş müsabakası, aralarında 30 saniyelik bir ara ile üç dakikalık iki periyoda yapılır. Resmi 15 yaş altı gençler, askeri öğrenciler ve kıdemli yarışmalar için süreler iki dakika ile sınırlandırılmıştır.

İki rakip güreşçi, dokuz metre çapında bir minder üzerinde karşı karşıya gelir ve birincil amacı, rakibin omuzlarını kısa bir süre için mata sabitlemek ve güreşçiye ‘tuş’ yaparak anında bir zafer kazandırmaktır.

Serbest Stil Güreşte Kazanmanın Yolları

Günümüz güreşinde, ancak, özellikle Olimpiyatlar ve Dünya Şampiyonaları gibi büyük olaylarda popülarite kazanır. 
Bir maçı kazanmanın belki de en yaygın olanı puan bazında zaferdir. Güreşçiler, yasal bekletme, fırlatma, indirme, rakibi sırtını birkaç saniyeliğine mindere maruz bırakmak için manevra yaparak veya ters çevirerek puan kazanmaya çalışabilir.

Tersine çevirmeler, bir rakibin savunma pozisyonundan avantajlı pozisyonunu reddetmeyi ve durumun kontrolünü ele geçirmeyi içerir.

Hareketler zorluk derecelerine göre puan taşır ve tek bir hareket 1 ile 5 puan arasında herhangi bir yerden verilebilir. Yüksek puanlı hareketler, genellikle kavisli atışlar, genellikle maksimum puan sayısını taşır.

Oyuncular ayrıca, rakibi kural dışı tutmalar yapmak, savunmak yerine bir elden kaçmaya çalışmak, çok olumsuz veya pasif olmak gibi ihlallere neden olursa da puan kazanabilirler. Bunlar genellikle uyarılarla sonuçlanır. Bir güreş maçı sırasında üç uyarı toplamak otomatik olarak suçlu güreşçinin diskalifiye edilmesine neden olur.

Altı dakikalık sürenin sonunda toplam puanlar sayılır ve daha fazla puana sahip güreşçi kazanır. Beraberlik olması durumunda, tek hamlede maksimum puan alan güreşçi kazanan ilan edilir.

Bir maçın sonunda puanlar eşitse ne olur?

Güreşçiler eşit sayıda puanlara sahiplerse, beraberliği bozan faktörler olarak en az uyarı sayısı ve atılan son puan alınır.

Serbest stil güreşçisinin maçın herhangi bir aşamasında rakibine karşı 10 puanlık bir avantaj elde etmesi durumunda, müsabaka biter ve lider teknik üstünlükle galip ilan edilir.

Serbest stil Güreş Teknikleri

Serbest stil ve Greko Romen güreşi için puanlama sistemleri ve maç formatı aşağı yukarı aynı olsa da, iki stil arasındaki en önemli fark bacak kullanımıdır. Greko-Romen’de, rakibi belden aşağıda tutmak veya herhangi bir savunma veya hücum amacıyla kullanmak kesinlikle yasaktır.

Serbest güreşte ise bu tür kısıtlamalar uygulanmaz. 1800’lerin sonlarında İngiliz karnavallarında popüler olan birden fazla güreş stili ve dövüş sporunun bir kombinasyonu olan, olabildiğince yakalanan güreşten esinlenen serbest stil güreş, rakibin kalçalarına, bacaklarına ve ayaklarına saldırmaya izin verdiği için çok daha fazla özgürlük sağlar.

Sonuç olarak serbest stil müsabakaları genellikle güreşçilerin bacaklarını savunmak için çok düşük bir duruş sergilemesiyle başlar.

Ayrıca, güreşçilerin bir atış sırasında rakiple temas halinde kalması gereken Greko Romen güreşinin aksine, serbest stil güreşçilerin bir hamleyi tamamlamak için daha sonra tekrar temas kurmalarına izin verilir.

Bu yönler, çok daha çeşitli tekniklerin kullanılmasına izin vererek serbest stil güreşini, belki de daha katı bir Greko-Romen varyantından çok daha akıcı bir tarz haline getiriyor. Serbest stil güreşte birlikte ip hareketlerine yumuşak geçişler zorunlu hale gelir ve ritim büyük rol oynar.

Serbest Güreşte Pasiflik

Günümüzün modern güreş kuralları, aktif güreşçileri ödüllendirmek ve aşırı savunma gibi olumsuz veya pasif taktikler uygulamaya çalışan pasif güreşçileri cezalandırmak için tasarlanmıştır.

Serbest güreşte, bir güreşçiden gelen ilk pasiflik durumu, onlara hakemden sözlü bir uyarı alır. Hareketsiz kalmaya devam ederlerse, 30 saniyelik zorunlu bir puanlama penceresi açılır. Açıkçası güreşçiler bu pasiflik zamanlarını puan üstünlükleri kendilerindeyse son ana kadar korumakta ve kesinlikle mücadeleden kaçınmaktadırlar.

Güreş Türleri Ve Kuralları
Osmanlıda Güreş Tekkeleri

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir.

Güreşçilerden biri bu pencerede puan atmayı başarırsa, ceza puanı verilmez. Ancak, bu 30 saniyelik süre içinde hiçbiri puan atamazsa, belirlenen pasif güreşçinin rakibine teknik bir puan verilir.

Bununla birlikte, hakem bir güreşçinin her iki periyotta da saatinde 30 saniyeden daha az kalan pasif olduğunu düşünürse, derhal bir uyarı alır ve aktif güreşçiye bir puan verilir.

Serbest güreşte, her iki güreşçi de ilk periyodun ilk iki dakikası içinde puan almayı başaramazsa, bir maçı teşvik etmek için pasiflik çağrıları da kullanılır.

Olimpik Serbest Stil Güreş

Greko-Romen güreşi, 1896’daki ilk modern Olimpiyat Oyunlarında yer alırken, serbest stil güreş, St Louis’deki 1904 baskısında Yaz Oyunları programına girdi ve yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nden yerel güreşçiler katıldı.

Aynı zamanda, ağırlık kategorisi olaylarının tanıtıldığı Olimpiyat tarihinde ilk kez oldu. 1896’daki Greko Roman olayı, herhangi bir ağırlık sınıfı bölünmesi olmayan birleşik bir olaydı.

Serbest stil güreş, 1912 Oyunları için Olimpiyat programından çıkarıldı, ancak 1920 baskısında bir geri dönüş yaptı.

O zamandan beri Olimpiyat takviminde kalıcı bir fikstür oldu, ancak kadınlar serbest stil güreşinin tanıtıldığı sadece Atina 2004 Oyunlarında oldu. Bu arada Greko Roman, hala yalnızca bir erkek yarışması.

Serbest Stil Güreş ile Greko-Romen Güreş arasındaki fark nedir?

Greko-Roman, Freestyle’ın sahip olduğu kuralların çoğuna sahiptir, ancak bacaklarınızı (veya rakiplerinizi) kullanamazsınız. Bacaksız ayakta durmak imkansız olduğu için onları “kullanabilirsiniz”, ancak onları yakalayamaz veya avantaj elde etmek için tekme atamazsınız. Örneğin, geriye doğru kaldırma atışı yapıyorsanız, rakibi bacaklarınızdan yukarı çekebilirsiniz, ancak bacaklarınızı pozisyona getirmek için kullanırsanız, ihlal etmiş olursunuz. 

Greko-Romen güreşinde bacaklar ne hücumda ne de savunmada kullanılmaz, bu nedenle hareket belin üzerinde tutulur ve konumlandırma ve tutmalar daha diktir. Serbest Stil’de ihtiyatlar şu anda Greko’da bir hücum bacak faulü dışında çoğunlukla iki olduğu noktadır. Pasiflikler de oldukça farklıdır, ancak tanımlanması daha gizemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir