Fitness

Omuz Neden Ağrır ? Omuz Ağrısından Kurtulma Yolları

Egzersizlerden kaynaklanan omuz ağrısı hepimizin başına gelebilir. Belki sorunlar, arka arkaya birkaç üst vücut egzersizini kaçırdıktan sonra başlamış olabilir. Genelde bu tür hatalara düşüyoruz çünkü çalıştırmadığımız kaçırdığımız kas grubuna bir sonra ki zamanda fazla yüklenebiliyoruz buda sabah kalktığımızda şiddetli bir ağrıya neden olabiliyor.

Güzel haberler? Acı hissi 24 ila 72 saat içinde geçtiği sürece, gerçek bir antrenman yaptığınızın bir işareti olabilir. Vücudunuzu dokuya “mikrotravmaya” neden olacak kadar yüklediniz (tam sınıra dayandınız yani) ve bu his aslında bazı değişiklikler yaptığınızı gösterebilir. Kötü haber? O kadar çalıştığını hissediyorsun ve bu harika hissettirmiyor.

DOMS Ne Demektir ?

DOMS genel anlamda kullanılan gecikmiş kas ağrısı olarak adlandırılır. Kas liflerinin egzersiz yada zorlamalar sonucunda gereğinden fazla yırtılması sonucu oluşan tıbbi terimdir. DOMS ile ilgili en son çare cerrahi operasyonlar olabiliyor.

Gecikmiş kas ağrısı veya DOMS , yorgunluk, ağrı, halsizlik, sertlik ve hatta ağrı hissine katkıda bulunabilir. Genellikle, kasların kas liflerinde küçük yırtıklara neden olacak şekilde eksantrik olarak yüklendiği yüksek yoğunluklu bir antrenmandan sonra ortaya çıkar. Tam olarak anlaşılmasa da, bu mikro yırtıklar, protein sentezinin artmasına ve vücudun buna yüklediği yeni strese uyum sağlamasına neden olabilir. Kasların eksantrik yüklenmesi, kuvvet oluşturmanın önemli bir yoludur.

Ancak kasları yüklemekle kasları aşırı yüklemek arasında ince bir çizgi vardır , bu nedenle DOMS, çok fazla yaptığınızın bir işareti olarak da işlev görebilir.

Omuz Ağrısından Kurtulma

Omuzlarınız ağrıyorsa, ağrı ve rahatsızlığı hafifletmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Esneme maalesef bunlardan biri değil.

Hareketiniz : DOMS’nin nasıl ele alınacağına dair kanıtlar karışıktır, ancak deneyebileceğiniz birkaç yöntem vardır. Enflamasyonu azaltmak ve bu ağrılı omuzlar için hareket kabiliyetini artırmak için, bölgeye kan akışını artırmak isteyeceksiniz.

Bu birkaç yolla yapılabilir: Günde 2 ila 3 kez 10 ila 15 dakika nemli ısı uygulamayı deneyin, nazik masaj yapın veya etkilenen kasları zorlamadan kullanan ve hareket ettiren düşük yoğunluklu aktiviteler. Bir sauna seansı ve sıcak banyo veya duş da işe yarayabilir.

Ağrı yaşıyorsanız, antienflamatuar ilaçları düşünün, ancak buz kullanmayın – araştırmalar buzun bu durumda size zarar verebileceğini gösteriyor. İyi miktarda su ve protein tükettiğinizden emin olun.

En önemlisi? Sabırlı ol. Belirtiler 1 ila 3 gün içinde azalmalıdır. Sorunlarınız devam ederse veya yoğunlaşırsa, yaralanmayı dışlamak için bir doktor veya Fiziksel Terapist görmeyi düşünün.

Ayrıca aşağıdaki yöntemleri de uygulayarak iyileşme sürenizi kısaltabilirsiniz.

Sıkıştırma

Omuzdaki şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için omuzu elastik bir tıbbi bandajla sarın. Normal bir ACE bandajı kullanın. Eczaneden de omuz sargısı alabilirsiniz. Sıkıca sarın ama çok sıkı değil. Kan akışını engellemek istemezsiniz. Kolunuz veya eliniz uyuşmaya veya karıncalanmaya başlarsa veya maviye dönerse, kompresyon bandajını gevşetin.

Isı tedavisi

Isı, gergin kasları gevşetmeye ve sert omuzları rahatlatmaya yardımcı olur. Bu kas ağrısı ile yardımcı olabilir omuz ve artrit. Isıtılmış bir jel paketi, ısıtma yastığı veya bir sıcak su şişesi kullanın.

Kas gevşeticiler

Omuz eklemi çevresinde kas gerginliği veya spazmlarınız varsa, kas gevşetici maddeler ağrının tedavisine yardımcı olabilir. Yaygın kas gevşeticiler arasında siklobenzaprin , tizanidin ve baklofen bulunur . Doktorunuzun reçetesine ihtiyacınız olacak.

Kas gevşetici ilaçların uyuşukluğa neden olduğunu ve araba veya makine kullanıyorsanız alınmaması gerektiğini unutmayın.

Ağrı kesici

Asetaminofen ve aspirin gibi ilaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu, yaralanma ile başa çıkmanıza ve iyileşirken daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Ağrı kesici ilaçlar mide rahatsızlığı ve mide ekşimesi gibi yan etkilere neden olabilir. Dört haftadan daha uzun süre alıyorsanız bir doktorla konuşun.

Ağızdan alınan ağrı kesicilerle aynı yan etkilere sahip olmayan topikal ağrı kesici jelleri ve kremleri de deneyebilirsiniz. Diklofenak, osteoartrit tedavisi için ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından iki şekilde onaylanmış bir ilaçtır . Yüzde 1 diklofenak sodyum jeli ve yüzde 1,5 diklofenak sodyum çözeltisi olarak mevcuttur.

Dinlenme ve aktivite değişikliği

Omuz ağrısına neden olabilecek aktiviteyi durdurun veya değiştirin. Omuzun nazikçe hareket ettirilmesi önemlidir. Bu, omuz kaslarının güçlü ve esnek kalmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir