Doğa Yürüyüşü

Nazarköy-Kurudere Kanyonu Doğa Yürüyüşü

İzmir – Kemalpaşa Doğa Yürüyüşü

Nazarköy-Kurudere Kanyonu Nif Balık Çiftliği – Dede Dağı Kemalpaşa Doğa Yürüyüşü

Nif Balık Çiftliği

Güzergah Uzunluğu : 15 km , patika

Güzegah Zorluk Derecesi:Orta-Zor

Gezi Süresi: Yürüyerek yaklaşık 6-7 saat

Önerilen Dönem: Eylül-Ekim, Mart-Mayıs

Nazarköy’e Nasıl Gidilir ?

Güzergaha Ulaşım İmkanları:İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kalkan ve Bornova’dan geçerek ring yapan minibüsler veya Bornova Metro İstasyonundan kalkan belediye otobüsleri ile Kemalpaşa’ya ulaşım (20 km, 30 dk.), Kemalpaşa’dan Nazarköy’e özel araç ya da taksi ile varış (6 km, 10 dk.).

Nazarköy ve Kurudere Kanyonunun Güzellikleri

Ekoturisti Bekleyen İmkanlar ve Doğa Güzellikleri:Nazarköy köy kahvesi, çeşme, alışveriş (Cumartesi ve Pazar köy yerli pazarı, göz boncuğu el sanatı ürünleri, köy ekmeği, zeytin, zeytinyağı, ceviz, üzüm-kuru üzüm, kiraz, erik, şeftali, ev işi makarna, tarhana, salça, yumurta, yoğurt, kekik vd.), yürüyüş güzergahı üzerinde balık çiftliğine kadar su bulunmamakta, çiftlikten alabalık satın alınabilir, odun kömürü ve mangal bulunabilir, Kemalpaşa’da alışveriş, yeme-içme, konaklama, panoramik manzara seyretme. Çam ormanları, maki (mersin, defne, pırnal meşesi, kesme meşesi, katran ardıcı, katırtırnağı, sakız, zakkum vd.), çınar, zeytin ağaçları, Kurudere Kanyonu, doğal şifalı bitkiler, otlar, yabani meyveler (kekik, adaçayı, kantaron, papatya, karabaş otu, böğürtlen vd.), Nif Dağı’nda 600 bitki türü, endemik türler, panoramik manzara güzellikleri

Kültürel Özellikler : Nazarköy (eski adı Kurudere)’de göz boncuğu el sanatı ürünleri (yaklaşık 40-50 yıl önce başladı, ocaklar (fırınlar) gezilebılir ve alışveriş yapılabilir), köy çıkışı Kurudere Kanyonu başlangıcında Dede (yatır, inanç yeri), Nazarköy kırsal yaşam kültürü, Kemalpaşa yöresi yerleşim tarihi Geç Neolitik’e kadar inmekte, Kemalpaşa Bizans döneminde Nymphaeion adlı önemli bir merkez niteliğinde, Bizans Sarayı (Kız Kulesi), Nif Kalesi sur kalıntıları, Türk egemenliği 13.-14.yüzyıllarda girmiş ve adı Nif olarak Cumhuriyet’e kadar kullanılmış, Selçuklu Emet Bey Cami, Çarşı Cami, çeşmeler, yerel ürünler (üzüm, kiraz, şeftali, zeytin, zeytinyağı, bal vd.). 22

Nazarköy De Ne Yenilir ?

Nazarköy Çarşısı içinde yemek yenecek güzel köye has bir kaç lokanta bulunmakta. Lokantaların havanın şartlarına göre açık ve kapalı bölümleri bulunmaktadır. Nazarköy e has bir yemek türü olmasa da çiğ börek, ızgara türü yada sarma, menemen, sahanda yumurta şeklinde bir beslenme yapabilirsiniz.

Nazarköy Kemalpaşa ilçesine bağlı olduğundan her yıl yapılan Kiraz şenliklerine denk gelirseniz sizin yedikten sonrada yanınıza kiraz almanız gerekebilir. Ayrıca çekirdeksiz Sultaniye üzümü, bardacık da denilen incir ve şeftali, satın alabileceğiniz yol üstü tezgâhlarıyla dolu.

Yakın Çevrede Görülebilecek Yerler: Nazarköy’den; Karabel Hitit Kaya Kabartması (1 km), Alaş/Kımız Kazak Çiftliği (3 km).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir