Doğa Yürüyüşü

Nasıl Bir Kamp Çadırı Almalıyım

Kamp Çadırı Seçimini Etkileyen Faktörler

Günümüzde özellikle corona salgınından sonra Kamp Çadırlarına büyük rağbet olmaya başladı. Aslında kamp malzemelerine son 2 -3 yıldır büyük bir rağbet olduğunu gözlemliyoruz. Ve artık neredeyse uzmanlar arabanızda 2 kişilik bir çadır mutlaka tedbir amaçlı olsun diyecek kadar kamp çadırlarına yönlendiriyorlar. Deprem gibi bir afette dışarıda kalmanız gerekecekse bunun için arabadan daha rahatı Kamp Çadırı olacaktır.

Kamp Çadırını Doğru Satın Alma Rehberi

Kamp çadırlarını satın almadan önce mutlaka kamp çadır türlerini incelemek ön bilgiler elde etmek ve ona göre kamp çadırları arasında fiyat performans özelliklerine göre tercihinizi yapmanız gerekecektir. Bunu içinde size kamp çadırını doğru satın almak rehberi oluşturmak istedik. Kamp çadırları sırt çantasında uzun yürüyüşler için, hafta sonu kısa bir yürüyüş için araba ile kamp yapmak için yada 10 – 15 günlük kamplarda kullanmak için alınabilir ve hepsi için kesinlikle farklı bir çadır tercihi yapmanız gerekecektir.

Kamp Çadırı Almadan Önce Cevap Bulman Gerek Sorular

Bu Kamp Çadırını Ne Kadar Kullanacaksın ?

Sana çadır ne kadar zaman için gerekli sonrasında kamp çadırını nerede nasıl muhafaza edeceksin ? Hafif bir kamp çadırına ihtiyacın var yoksa ağır bir çadır mı ( kamp alanına araba ile gidecekler için ) Sırt çantasıyla kampa gitmek için vakitiniz olacak mı ? yoksa sadece basit bir kamp çadırı mı lazım size ?

Kamp Çadırının Boyutları Nasıl Olmalı ?

Doğa yürüyüşçülerinin temel kuralı ne kadar kompakt bir malzeme varsa o kadar iyidir. Yani eğer sırt çantanda bir çadır taşıyacaksan mutlaka tüm malzemeleri az yer kaplamalı ve olabildiğince hafif olmalı. Temel ihtiyaçlarını karşılaması için Doğa yürüyüşçüleri genelde 2 kişilik çadırlar kullanır. Bir tarafında kendi yatarken diğer tarafta sırt çantası ve diğer eşyaları. Böylece kendini ve eşyalarını gece yabani hayvanlardan korumuş olacaktır. Arabalı bir kap düşünüyorsanız da ağırlık sizin için fark etmeyecektir ve önemli olan genişlik olacaktır. Ne kadar geniş o kadar iyi.

Ne tür Havalarda Kamp Yapacaksınız ?

Kamp çadırını bir yaz yada baharda kullanmak için mi alacaksınız yoksa çadırınızı gerektiğinde zorlu kış aylarında da kullanmanız gerekecek mi ? KAradeniz taraflarındaysanız yağmura dayanıklığı ne kadar kuvvetli Kaz dağlarındaysanız rüzgar konusunda ne kadar sağlam ve küçük darbelerde yırtılacak mı ?  Yani mevsimine göre kamp çadırı alabileceğiniz gibi dört mevsim kamp çadırıda alabilirsiniz. Yüksek irtifalarda ve zorlu kış şartlarında kesinlikle özel kumaşlardan yapılan kamp çadırlarından seçmeniz gerekecek.

Kamp Çadırı Ne kadar Yer Kaplayacak ?

Sırtınızda taşıyacaksanız sizin için kompakt olması son derece önemlidir. Az yer kaplayacak çok kısa zamanda kurulup kısa zamanda toplanabilecek olması önemlidir. Unutulmamalı ki tek kişiyseniz 2 kişilik kamp çadırı, 2 kişiyseniz de 3 kişilik kamp çadırı almanız güzel bir gece geçirmeniz için önemlidir. Bu yüzden kapladığı yer ve ağırlıkta önemlidir.

Alacağınız Çadırın İçine Girin.

Ölçülere aldanıp internet üzerinden sipariş vermek bazen sizin için hüsranla sonuçlanabilir . Onun için almayı düşündüğünüz kamp çadırının mutlaka içine girip rahatlığını test etmenizi tavsiye ederiz. Ölçülerini alıp internetten daha uyguna sipariş verebilirsiniz.

Zamanınız varsa Amazon gibi siteleri kullanıp kaliteli bir kamp çadırı almanızı özellikle tavsiye ederiz. Ülkemizde satılan malum markanın fiyat performans kalitesinden çok daha iyileri Amazon sitesinde bulunmaktadır. Yakın bir zamanda Kamp Çadırları Satın Alma Rehberini sizler ile paylaşmayı umuyorum.

Genel Anlamda Kamp Çadırının Olmazsa Olmazları

  • Tabanı kapalı olmalı ve su geçirmemeli
  • Üst Tente nefes almalı ama su geçirmemeli
  • Çadır kazıkları kolay açılıp kapanabilmeli ve dayanıklı olmalı
  • Gerdirme ipleri sağlam olmalı
  • İçeriden fermuarlı olmalı.
  • Bagaj alanı olmalı.
  • Penceresi olmalı.

Değerli yorumlarınız bizim için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir