Bisiklet

Mükemmel Yol Bisikletinin 10 Özelliği

Ne arayacağınızı bilmiyorsanız, kaliteli bir yol bisikleti almak genellikle zor olabilir. Kim veya ne için olursa olsun iyi bir yol bisikleti ararken dikkat etmeniz gereken en önemli 10 özelliği bir araya getirdik umarım yardımcı olur sizin iyi bir bisiklet seçiminize.

Yol Bisikletinin Ağırlığı Nasıl Olmalı ?

Bir yol bisikletin ağırlığı, sürüşünüzün neredeyse her yönünü etkiler. Pedal verimliliğinden genel hareketliliğe kadar, daha düşük ağırlık her zaman daha iyidir. Neyin gerçekten “hafif” bir bisiklet olarak görüldüğü hakkında söylenecek çok şey var, ancak en azından bazı kabul edilebilir aralıklar bulabiliriz. Yol bisikletinin ağırlığının nasıl olmalı demek tüm bileşenlere göre karar vermek anlamına geliyor.

Bisikleti ve tüm bileşenlerini içeren 6,5 kg’ın altındaki herhangi bir şey, çoğu kişinin hafif bir bisiklet olarak adlandırdığı şeydir. Bu ağırlık aralığı genellikle yalnızca üst düzey bisikletlerde elde edilebilirken, bazı bileşenleri yükselttikten sonra bunu yapabilirsiniz. Ancak her şey çerçeve ile başlar.

10 – 12 kg civarı bir bisiklet kullanılması standart olabilir. Tabi bu yol bisikletinizin türüne göre de değişmektedir. Yol Bisikleti türlerine bakarak ağırlıklar konusunda kafanızda bişeyler oluşabilir. Türkiye de en çok adından söz ettiren yol bisikletlerinden Rüya Bisiklet V3.0 ağırlık yaklaşık 9.5 kg dır.

Yol Bisikletlerinden Hafiflik Neden Önemlidir ?

Genellikle benim zaten kilo olarak 5-10 kilo fazlam var, bisiklet 1-2 kilo hafif olsa ne olur olmasa ne olur diyebilir. Ancak pratiğe geldiğinde olayın boyutu oldukça değişmektedir. 14 kg olan bir mtb ile 12 kg olan bir mtb arasında çok önemli oranda sürüş kalitesi farkı vardır. Bunu kesinlikle deneyimlemelisiniz. Hafif bisikletler sürüş esnasında ağır olana göre daha hızlı tepki verip, yokuşlarda sizi çok rahatlatır. Genel olarak bisiklet hafifledikçe bisikletten aldığınız zevk ve performans artacaktır.

Bisiklette hafifliğin önemi anlatmak için şöyle bir örnek verebiliriz; hemen hepimiz 4-5 kg bir ağırlığı uzun süre elimizde, sırtımızda uzun süre rahatlıkla taşıyabiliriz, ancak bu 3-5 kg ağırlığı ayaklarımıza bağlayıp birde öyle yürüdüğümüzü düşünün bu takdirde bu ağırlık her adımımızda sağa sola sallanacak, elimizde taşımamıza göre bizi 3-5 misli daha fazla yoracak ve kısa sürede yorgun düşürecektir. Bisiklette de aynı şey geçerlidir. Uzun sürüşlerde 100gr hafifliğin bedelini insanlar çok yüksek paralar ile öderler işte bunun nedeni budur.

Yol Bisikletinin Çerçeve / Kadro Türü Ne Olmalı ?

Bu konuyu daha önce değerlendirdiğim için üstünde fazla durmayacağım. Bununla ilgili yazı olarak Çerçeve Malzemeleri yazımızdan yada Karbon Alüminyum Bisiklet Farkı yazımızdan bakabilirsiniz.

Yol bisikletleriyle işleri karbon fiber, alüminyum ve titanyumla sınırlı tutmak istersiniz. Çelik hala alt uç bisikletlerde kullanılıyor, ancak diğer üçüyle neredeyse her zaman daha iyi.

Karbon fiber kadrolar daha pahalıya mal olacak, ancak bu malzemeyi kullanan bir yol bisikleti, neredeyse her zaman güçlü bir şekilde düşünmeniz gereken yüksek kaliteli bir bisiklettir.

Yol Bisikletinin Tasarımı Nasıl Olmalı ?

Bu biraz önemsiz görünebilir, ama gerçekten değil. Neredeyse her sürücü için stil hala bir dereceye kadar önemlidir. Evet, bisikletin nasıl çalıştığıyla daha çok ilgileniyorsunuz, ancak herkes aynı zamanda güzel görünen bir bisiklet istiyor.

Neyse ki, bisiklet seçerken bu en öznel faktördür, bu nedenle kendi tercihleriniz ve tarzınız için en iyisini seçin.

Yol Bisikletinin Garanti Şartları Nasıl Olmalıdır ?

Bir yol bisikleti satın alırken, özellikle orta ve yüksek seviyeli modeller, tasarımda bir kusur veya kusur olması durumunda güvende olduğunuzdan emin olmak istersiniz. Çoğu bisiklet şirketi, diğer üreticiler tarafından üretildiği için bisikletin her bir bileşenini kapsamaz. Ancak, gerçek çerçeve üzerinde uzun bir garanti olmalıdır.

Bu, şirketten şirkete değişir, ancak her zaman garantinin adil ve yeterince uzun olduğundan emin olun, böylece satın alma işleminizde rahat hissedersiniz.

Yol Bisikletlerinde Fiyat Aralığı Nedir ?

Yol bisikleti fiyatları hakkında söylenecek çok şey var çünkü bunlar 200 $ ‘dan 6.000 $’ a kadar değişebilir.

Bu, geniş bir model ve kalite yelpazesini kapsar, bu nedenle belirli bir bisiklet veya bileşenleri için minimum veya maksimum fiyatın ne olması gerektiğini söylemek zor.

Yine de, her zaman yapabildiğin zaman karşılaştırmalısın. Birçok bisiklet, lastik ve jant markalarıyla birlikte aynı dişli bileşenlerini ve fren bileşenlerini paylaşacaktır. Bu genellikle, önce kadro için ödeme yaptığınız, ardından bisiklette bulunan diğer her şeyi ödediğiniz anlamına gelir.

Bir fiyat aralığı seçin ve bunun karşılığında ne alabileceğinizi görmek için etrafa bakın. Muhtemelen her iki tarafta da şaşıracaksınız. Sizin için en önemli olan yönleri önceden belirleyin.

Yol Bisikletinde Dişli Bileşenleri Nasıl Olmalı ?

Yol bisikleti satın alırken aklınıza gelen ilk şey vitesler olmayabilir, ancak birçok nedenden dolayı inanılmaz derecede önemlidir. Sürüşün her saniyesinde bunlara güveniyor olacaksınız, bu nedenle sizin için doğru miktarda vites içeren bir motosiklet seçmek çok önemlidir. Dayanıklılık da önemlidir.

Aynakol ve kasetler her bisikletten farklılık gösterir ve vites sayısı ve oranı çoğunlukla tercih edilir. Önünde en az iki zincir halkası olan bisikletleri arayın, bu başlangıçtan itibaren belirli bir miktarda vites garanti eder.

Yol Bisikletinde Tekerlekler Nasıl Olmalı ?

Bir bisikletin tekerlekleri, ağırlıktan konfora ve frenlemeye kadar her şeyde büyük bir fark yaratabilir. Bugünlerde birkaç tipten fazla jant var, ancak karbon fiber veya alüminyumdan yapılmış ve düşük miktarda jant teli kullanan tekerlek takımlarını arayın. Aerodinamik nedenlerden dolayı yuvarlak parmaklıklar yerine düz parmaklıklar tercih edilir.

Daha fazla denge sağlayıp pedal verimliliğini artırabildiklerinden daha geniş tekerlekler son zamanlarda daha popüler hale geliyor. Daha derin jantlar da daha aerodinamiktir, ancak manevra yapmak biraz daha zordur. Ciddi bir yarışçı değilseniz, sığ jantlar size çok yakışacaktır.

Yol Bisikleti Lastikleri Nasıl Olmalı ?

Lastikler yolla ilk temas noktanızdır, bu nedenle onlara özel dikkat gösterilmelidir. Yol bisikleti lastikleri her zaman zayıf olsa da, birçoğu biraz daha geniş, hatta bazen 29 mm kadar geniş olmanın faydalarına dikkat çekiyor. Yeni başlayan biriyseniz, 23-25 ​​mm aralığında iyi olacaksınız.

Hortum stili de önemlidir. Değiştirilmesi daha kolay, yol tehlikelerine karşı daha dirençli ve hepsi birlikte en popüler lastikler oldukları için “perçinleyici” lastikleri tercih edin.

Yol Bisikletlerinde Fren Sistemleri Nasıl Olmalı ?

Daha yüksek hız seviyeleri nedeniyle, kaliteli fren sistemleri bir yol bisikletinde bir zorunluluktur. Her zaman en güvenilir olanları olduğundan, markalı, yaygın olarak kullanılan fren modellerini kullanan bisikletleri arayın. Bu, disk frenler ve çift eksenli frenler için geçerlidir.

Yol Bisikleti İçin Hangi Aksesuarlar Alınmalı ?

Bisikleti ciddi bir yarış dışında herhangi bir amaçla kullanıyorsanız, bisikletteki ekstra özellikler özellikle önemlidir. Buna çamurluklar, telefon tutucular, bagaj rafları, bilgisayarlar, aynalar, kasklar, ayakkabılar ve çok çeşitli diğer özellikler dahildir.

Çoğu yol bisikleti, varsa bu kadar fazla özellik ile birlikte gelmez, ancak eklemeyi seçerseniz onları destekleyebilmeleri gerekir.

Bazı durumlarda, istediğiniz ekstra özelliklerden bazılarını zaten içeren yol bisikletleri bulacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir