Maske İle Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Maske İle Egzersiz Yaparken Neler Yapılmalı - Yapılmamalı

Günümüzde maske kullanım zorunluluğunun olması ve maske kullanırken de spor yapılmasının sakıncalarının sürekli dinlendirilmesi üzerine spor salonlarında spor yaparken maske kullanımında dikkat edilecek hususlar bulunmaktadır.

Bulunduğumuz ortamda maske tek başına bizi covid den %70 civarında koruduğunu düşünürsek daha fazla eforda bu oran nefes alıp verme sıklığını ve şiddetini arttıracağından gittikçe düşmeye başlayacaktır.

Bununla birlikte, aperatif yiyecekler yerken veya parkta bir arkadaşla buluşmak için bir maskeye tokat atmak kolay olsa da, egzersiz gibi bazı aktiviteler, yüzünüzü kapattığınızda o kadar kolay gerçekleştirilemeyebilir.

Egzersiz, sağlığımızın önemli bir parçasıdır ve vücudumuzun izin verdiği sıklıkta yapılmalıdır. Yürüyüşe çıkarak, koşuya çıkarak veya dışarıda bisiklet sürerek ter atabilirsiniz. Alternatif olarak, spor salonunda ter atmayı tercih edebilirsiniz. Egzersiz yaparken en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için, fiziksel egzersiz sırasında yüz maskesi takarken ne yapmanız ve nelerden kaçınmanız gerektiğine dair ipuçlarını paylaşacağız.

Egzersiz Sırasında Maskenin Faydaları

Yüz maskelerinin COVID-19’un yayılmasını engellemeye nasıl yardımcı olduğunu anlamak için Hastalık Kontrol Merkezleri, maske takmanın aşağıdaki faydalarını belirtmiştir.

Yüz Maskesiyle Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Yüz maskeleri egzersiz yaparken kullanmak büyük ölçüde güvenli olsa da, egzersiz rutininize her zaman en rahat katkı sağlamaz ve bazen performansınızı etkileyebilir.

Egzersiz sırasında maske takmak hava akışınızı azaltır ve nefes almayı biraz zorlaştırır. Ancak oksijen veya karbondioksit seviyenizi etkilemeyecektir.

Dr. ALEXİS PARCELLS

Bu çoğu insan için geçerli olsa da, şiddetli solunum rahatsızlığı olanları kapsamayabilir. 2 Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, astım, mesleki akciğer hastalığı veya pulmoner hipertansiyon ile yaşıyorsanız, yüz maskesi takarak egzersiz yapmak sizin için harika bir fikir olmayabilir.

Spor Yaparken Maske Takanların Yapması Gerekenler

Spor Yaparken Maske Takanların Yapmaması Gerekenler

Doğru Kumaşı Seçin 

Yüz maskesi takarak egzersiz yapma şansınız olduysa, sırılsıklam, terli bir maske ile egzersiz yapmanın hoş olmayan bir deneyim olabileceğini muhtemelen kabul edeceksiniz. Bunu önlemek için Dr. Parcells, nem emici bir kumaştan yapılan egzersiz yüz maskelerini önermektedir.

Pro-ipucu, dermatoloji uzmanı ve doktor asistanı Jennifer M. Wong, Advanced Dermatology PC’deki RPA-C açıklığa kavuşturabilir. “Egzersiz maskeleri için kullanılan kumaşın, seçeceğiniz egzersiz giysisine benzer olmasını” tavsiye ediyor.

Bununla birlikte, her nem emici maske egzersiz yaparken yüzünüze veya ihtiyaçlarınıza uymayacağından, maskenizi satın almadan önce mutlaka deneyin.

Çevrenize Dikkat Edin

Pandemiden önce, dışarıda egzersiz yapmak genellikle hava durumunu ve yağmur veya nemin antrenmanınızı nasıl etkileyebileceğini göz önünde bulundurma ihtiyacını beraberinde getirir. 

Ancak mevcut durumla birlikte bu koşulların maskeniz üzerindeki etkisini de düşünmek önemlidir.

Wong, “Dışarıdaki hava değişken olduğundan, bazen nem, rüzgar, kar veya yağmur ile egzersiz yapabiliriz. Bu nedenle, temiz hava almak önemli olsa da, bu faktörler maskeleri kirletebilir veya nemlendirebilir.” 

Mümkün Olduğunda Kendi Ekipmanınızı Getirin

Ekstra güvende olduğunuzdan emin olmak için, egzersiz yaparken kişisel ekipmanınızı yanınızda getirerek maske kullanımınızı destekleyin . Elbette şartların izin verdiği yer burasıdır.

Örneğin, yoga matınızı stüdyo seanslarına taşıyın veya çeşmelerden su almak yerine açık hava grup egzersizlerine bir su şişesi getirin .

Yanınızda Yedek Maske Taşıyın

İster koşu bandında öldürüyor olun, ister mahallenizde üçüncü turunuza çıkın, zaten terle dolu bir maskenin yerine yedek bir maske getirmeniz her zaman tavsiye edilir. 

Her Kullanımdan Sonra Maskenizi Yıkayın

Wong, yeniden kullanılabilir maskelerin her kullanımdan sonra, özellikle terlediğiniz bir antrenmandan sonra temizlenmesi gerektiğini öneriyor.

Bu her zaman iyi hijyen için ve cildi maskeyle ilgili tahrişten korumak için tavsiye edilir.

İnsanların Maske Takmadığı Bölgelerde Egzersiz Yapmayın

“Egzersiz yapmak için bir yer seçtiğinizde, etrafınızdaki insanların sayısının bir envanterini çıkarın. Etrafınızdakiler maske kullanmıyorsa, özellikle yetersiz havalandırılan stüdyolarda bulaşma riski çok daha yüksektir, bu nedenle dış mekan veya bunun yerine ev jimnastiği aktivitesi , “diyor Dr. Parcell.

Bu, virüse maruz kalmanızı ve onu şüphelenmeyen kişilere aktarma şansınızı sınırlamanıza yardımcı olacaktır.

Fiziksel Mesafenin Korunmasının Zor Olduğu Alanlarda Egzersiz Yapmayın

İster dışarıda ister kapalı alanlarda olsun, özellikle ter ve tükürük gibi vücut sıvılarının serbestçe değiştirilebildiği fiziksel aktivite sırasında, insanlarla yakın mesafede olmanız tavsiye edilmez. Bu, maske kullanımından bağımsızdır, çünkü çok katmanlı maskelerin virüsün yayılmasını önlemede yalnızca% 70 etkili olduğunu hatırlayacaksınız.

Maskenizi takarken egzersizleriniz için her zaman geniş ortamları tercih edin.

Islak Maskeleri Kullanmaya Devam Etmeyin

Dr. Parcells, fazlasıyla rahatsız olmasının yanı sıra , daha az nefes alabilir hale geldiği için ıslak bir maskenin filtrelemede daha az etkili olabileceğini açıklıyor . 

Dış mekanlarda veya iç mekanlarda çalışırken ıslak ve riskli bir maskeyi kuru bir yedekle değiştirin.

Yüz Maskesiyle Egzersiz Yaparken Cilt Bakımı İpuçları

Bir yüz maskesi ile egzersiz yaptıktan sonra sık sık cilt tahrişi veya kızarıklık yaşıyorsanız, Dr. Parcells neden “Maskenizin altında ter, yağ ve bakterileri nemli bir ortamla birleştirdiğinizde tahriş kaçınılmaz olabilir” diye açıklıyor. 

“Egzersiz için kullanılan maskeyi güvenli bir şekilde mümkün olan en kısa sürede çıkarmanız önemlidir. Cildinizin nefes almasına izin verin ve yüzünüzü hemen temizlemeyi düşünün. Maskeyi yeniden uygulamanız gerekiyorsa,% 100 pamuk gibi yumuşak, doğal ve nefes alabilen bir malzeme seçin. Polyester, naylon veya suni ipek gibi sentetik malzemelerden kaçının ”diyor Dr. Parcell. 

Maske Bakımı

Maske bakımı söz konusu olduğunda, Dr. Parcells ciltteki yağların genellikle maske takarken biriktiğini belirtiyor. Bu da gözenekleri tıkar ve maske olarak da bilinen kırılmalara yol açar . Bu nedenle, maskenizi her kullanımdan sonra yıkadığınızdan emin olmanız önemlidir.

Maskne tedavisi

Dr. Parcell’e göre, salisilik asitler ve benzoil peroksit içeren ürünler hafif kırılmaları önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilir. Parcell ayrıca gözeneklerinizi tıkamamanız için yağsız veya komedojenik olmayan ürünler kullanmanızı önerir.

Dr. Parcell, “Yüzün birikebileceği yağ ve ter miktarını azaltmak için nazik bir yüz temizleyici veya yüz mendili kullanın” diyor ve sivilcelerinin iyileşmediğini fark ederlerse insanlara doktorlarına ulaşmalarını tavsiye ediyor.

Egzersiz Sırasında Maskeleri Temizlemek İçin İpuçları

Maske Temizleme İpuçları

Maskenizi düzgün bir şekilde temizlemek için CDC aşağıdaki kolay önlemleri önerir: 

Exit mobile version