Doğa Yürüyüşü

Likya Yolu – Antalya Doğa Yürüyüşü Parkuru

Antalya Doğa Yürüyüşü

Türkiye’de uluslararası standartlarda işaretlenmiş ve düzenlemesi yapılarak doğa yürüyüşü  aktivitesine açılmış ilk uzun mesafeli yürüyüş rotası 1999 yılında Kültür Rotaları Derneği Başkanı Kate Clow tarafından tasarlanan Likya Yolu’dur.

Likya Yolu Doğa Yürüyüş Parkuru
Likya Yolu Doğa Yürüyüş Parkuru

Likya Yolu’nun ulusal ve uluslararası düzeyde en fazla yürüyüşçüyü çekmesi, 1999’dan beri devam eden çalışmalar sayesinde altyapının oturmuş olması, konaklama, yeme-içme birimleri gibi rota hizmetlerinde yerel nüfusun rol almakta, Facebook uygulamasındaki “Likya Yolu – Lycian Way” grubunda 24.0997 üye sayısıyla önemli bir kitleyi oluşturmakta ve farklı turizm etkinliklerini barındırması ile dünyanın sayılı doğa yürüyüş alanlarından biri olmaktadır.

Likya Yolu Doğa Yürüyüş Parkuru

Likya Yolu Doğa Yürüyüş Parkuru

Likya, bugün Teke Yarımadası olarak adlandırılan bölgenin tarihi ismidir ve kuzeyde Batı Toros Dağları, güneyde Akdeniz, doğuda Antalya Körfezi ve batıda Dalaman Çayı yarımadanın doğal sınırlarını oluşturmaktadır. Bölgenin büyük bir kısmı Antalya, geri kalan kısmı ise Muğla il sınırları içerisinde kalmaktadır. Muğla’nın Fethiye ve Seydikemer ilçeleri; Antalya’nın Kaş, Demre, Finike, Kumluca, Kemer ve Merkez ilçeleri idari olarak bölünmüş bölgeleri oluşturmaktadır.

Likya Yolu Doğa Yürüyüş Parkuru
Likya Yolu Doğa Yürüyüş Parkuru

Eski dönemlerde ticaret yolu olarak kullanılan ve bilinen 17 Likya kentini birbirine bağlayan Likya Yolu, Fethiye / Ovacık’tan başlayarak Antalya / Yukarı Karaman mevkiinde sona eren 572,7 km’lik parkuruyla Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş rotasıdır. Alternatif yolların da bulunduğu toplam 31 etaptan oluşan rota Roma yolları, eski patikalar ve katır yollarından oluşmaktadır ve arazi yapısı genellikle kayalık veya taşlıktır.

Likya Yolu Doğa Yürüyüş Parkuru
Likya Yolu Doğa Yürüyüş Parkuru

Likya Yolu, 1995 yılında Garanti Bankası’nın kuruluşunun 50. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen “Yarına Dört Işık” yarışmasında, Çevre Dalı Birincilik Ödülü’nü ve yol işaretleme çalışmalarında bankanın sponsorluk desteğini almıştır. 1999 yılında Kate Clow’un önderliğinde bir ekip tarafından araştırılmış, tasarlanmış ve işaretlenmiş bir rota olarak yürüyüş aktivitesine açılmıştır.

Likya Yolu ve Etapları

Likya Yolu üzerindeki çalışmalar günümüzde halen devam etmekte, yeni bağlantılar ve Likya Yolu’na paralel alternatif yerel rotalar eklenmektedir. Fethiye Yürüyüş Parkurları, Kemer Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları, Konyaaltı Yürüyüş Rotaları Likya Yolu’ndan farklı bir renkle işaretlenmiş yerel yürüyüş parkurlarına örnektir.

Likya Yolu Doğa Yürüyüş Parkuru

Likya Yolu’nu oluşturan iki temel bileşen bulunmaktadır. Bunlardan ilki, arkeolojik sit alanları, antik kentler, köylerde bulunan geleneksel yerleşim dokusu ve mimari yapı ve tüm bölgeye dağılmış tekil tarihi yapıları içeren tarihi ve kültürel bileşenlerdir. İkincisi ise, esas olarak bölgenin geçmişini, geleceğini, kültür, yaşama ve üretme biçimini şekillendiren nehirler, vadiler, dağlar, kıyılar ve biyolojik çeşitlilik alanlarından oluşan doğal bileşenlerdir. Rota ve çevresinde yer alan söz konusu tarihi ve doğal alanların bir kısmı, farklı statülere sahip koruma alanları olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kontrolü altındadır.

Likya Yolu Doğa Yürüyüş Parkuru

Farklı özelliklere sahip bölgelerden geçtiği ve bu sayede tarihi, kültürel ve doğal mirasın önemli bir çeşitlilik gösterdiği rota bünyesinde pek çok farklı turizm etkinliği de görülmektedir. Yürüyüş turizminin yanı sıra antik şehirler, tarihi yerler vb. kültür turizmini, kıyı alanları, koylar vb. klasik turizmi, zengin flora ve fauna, kuş çeşitleri vb. doğa ve kuş gözlemciliğini, St. Nicholas’ın doğum yeri olarak kabul edilen Demre inanç turizmini ve Babadağ, bir dalış merkezi olarak Kaş macera turizmini teşvik etmektedir. Bu sayede Likya Yolu farklı kullanıcı profillerine hitap etmekte ve bölge gelirlerine önemli katkı sağlamaktadır.

Likya Yolu Doğa Yürüyüş Yeme İçme Yerleri

Likya Doğa Yürüyüşü Yolunda Konaklama – Yeme İçme

Rota boyunca yürüyüşçüler için rotanın geçtiği kırsal yerleşimlerde / köylerde pansiyonda, kır / dağ evinde konaklama fırsatı sunulmaktadır. Ayrıca, kamp alanları da konaklama seçenekleri arasındadır. Konaklamaya ek olarak, yiyecek, alışveriş, ulaşım gibi hizmetler de bu kırsal yerleşimlerden sağlanabilmektedir. Rotanın tüm aşamaları boyunca kayalarda, taşlarda ve ağaçlarda görülebilen kırmızı ve beyaz yönlendirme işaretleri, her etabın bitiş noktasında bir sonraki etap ve mesafe hakkında bilgi veren sarı ve yeşil tabelalar bulunmaktadır. Likya Yolu ve etapları hakkında genel bilgilerin, köy ve kasabaların, doğal ve tarihi sit alanlarının, konaklama (yerel halkın işlettiği yerler ve kamp alanları), yeme-içme birimi, market ve kuyu, sarnıç ve çeşme gibi su kaynaklarının konumlarının, yerel kültürel etkinliklerin yer aldığı resmi internet sayfası, mobil uygulama, rehber kitap ve haritalar da yürüyüşçülere sunulmaktadır.

Likya Yolu Dinlenme Konaklama yerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir