Kayak

Kayak Satın Alma Rehberi

İster ilk defa bir kayak alacak olun ister varolan bir kayağınız için daha iyi bir kayak ile değişikliğe gidin kesinlikle kayakta bilmeniz gereken çok fazla durum ve değişken bulunmaktadır. Bunun için size uygun kayağı edinebilmek için yazımıza göz gezdirmenizde fayda olacaktır.

Kayak Nasıl Satın Alınır: Kayak Türleri, Kayak Uzunlukları ve Daha Fazlası

Dışarıda çok sayıda kayak var, sizin için doğru çifti bulma görevini muazzam bir girişim gibi hissettiriyor. Ancak, farklı kayak türleri, kamber ve rocker’ın nasıl çalıştığı ve doğru uzunluğun nasıl seçileceği hakkında temel bir anlayışla, seçimi daraltabilirsiniz.

Doğru kayakları seçmek için, bunlar temel karar noktalarıdır:

 1. Tercih ettiğiniz araziye göre kayak türünü seçin: Seçimleriniz tüm dağ kayakları, tüm dağ geniş kayaklar, toz kar kayakları ve dağlık arazide kayaklardır. Seçtiğiniz kayak türü, yapmayı planladığınız kayak türüne bağlı olacaktır.
 2. Tercih ettiğiniz kayak uzunluğunu bulun: Genel bir kural olarak, çeneniz ile başınızın üst kısmı arasında gelen bir kayak uzunluğu seçin. Daha kesin bir uyum için beden tablomuzu kullanın.
 3. Kayak boyutlarınızın yapmaktan hoşlandığınız kayak türünü desteklediğini onaylayın: Skinnier kayakları, bakımlı pistlerde dönüşler için daha iyidir, daha geniş kayaklar ise derin karda daha iyi yüzme sağlar. (Seçtiğiniz kayak türü bu boyutları bilgilendirecektir.)
 4. Kamber ve rocker’ın kayak performansını nasıl etkilediğini anlayın: Bakımlı yamaçlara sadık kalırsanız, standart alp bombeli kayaklar veya belki de bazı tip rocker sizin için doğru seçim olacaktır. Derin karı tercih ediyorsanız, daha iyi yüzdürme için uç ve kuyruk rocker veya full rocker arayın.
 5. Tümleşik bağlamalar isteyip istemediğinize veya bağlamaları ayrı olarak satın almak isteyip istemediğinize karar verin: Tümleşik bağlamalara sahip kayaklar kullanışlıdır ve iyi performans sağlar. Bununla birlikte, birçok orta ve ileri düzey kayakçı, özel gereksinimlerini karşılayan bağları seçebilmeleri için entegre bağlamaları olmayan kayakları tercih eder.

Kayak Türleri

Karda keyifli bir gün geçirmek için, kayaklarınızı kayak yapmayı sevdiğiniz koşullara ve bölgelere uygun hale getirmek en iyisidir. Bunu sizin için kolaylaştırmak amacıyla kayakları tüm dağ, barut ve dağlık bölge olarak sınıflandırabiliriz

Tüm Dağ Kayakları

Bakımlı arazi veya bakımlı ve toz karışımı için en iyisi. Bazen oyma kayaklar olarak adlandırılan tüm dağ kayakları, tüm yaş grupları ve herhangi bir deneyim düzeyi için uygundur. 

85 mm’ye kadar dar bellere sahip kayaklar, tipik olarak “ön taraftaki kayaklar” olarak kabul edilir ve çoğunlukla bakımlı koşullar içindir. 85 mm-95 mm’lik tüm dağ kayakları, bakımlı ve pudra karışımı için en iyisidir. Pek çok dağ kayağı, dönmeyi kolaylaştırmak için derin yan kesimlere ve sallanan uçlara sahiptir. Bakımlı rotalarda ve sert karda üstünlük sağlarlar ve üst düzey modeller, uzman sınıf kayakçıların performans beklentilerini karşılayabilir.

Tüm Dağ Geniş Kayaklar

Bakımlı koşu ve pudra için en iyisi. Bu kayaklar her şeyin üstesinden gelebilir. Bazen orta yağlar veya yağlar olarak da adlandırılan bu kayaklar, bakımlı yamaçlarda çok fazla çeviklikten ödün vermeden yumuşak karda yüzmeyi artıran 90 mm-109 mm’lik geniş bellere sahiptir. Eğimli karı verimli bir şekilde keserler ve huysuz, değişken karda denge sağlarlar.

Toz Kar Kayakları

En iyi toz, Freidin ve ara sıra bakımlı çalışır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kayaklar derin toz karda kayak yaparken en iyi performansı gösterir. Bazen süper yağlar olarak adlandırılan toz kayaklar, yüzdürme ve sörf benzeri, eğlenceli bir his sağlamak için erkek kayakları için tipik olarak 109 mm ve daha yüksek bel genişliğine ve kadın kayakları için 100 mm ve daha yüksek bel genişliğine sahiptir. Birçoğunda yüzmeyi daha da artırmak, manevra kabiliyetini artırmak ve kenarların yakalanmasını önlemek için tamamen sallanan bir profil veya sallanan uçlar ve kuyruklar bulunur. Bakımlı koşularda hassas dönüşler için tasarlanmadıklarını unutmayın , ancak tozun derin olduğu unutulmaz bir gün için kesinlikle en iyi seçimdir.

Backcountry Kayakları / Tırmanış Kayakları

İzlenmemiş vahşi arazi, tozlu ve bakımlı koşular için en iyisi. Backcountry kayakları, bir dağın vahşi, izlenmemiş alanlarını size açar. Tırmanan derilerin yardımıyla, taze, izlenmemiş karlara ulaşmak için yokuş yukarı kayabilir ve ardından aşağı inmenin tadını çıkarmak için tırmanan derileri kaldırabilirsiniz. Bu özgürlük, kendi güvenliğinizi sağlamak için gerekli olan dağcılık ve çığ bilinci becerilerini edinme sorumluluğunu getirir.

Backcountry kayakları tipik olarak dağ kayaklarından daha hafiftir, bu da tırmanırken avantajlıdır. Yaklaşık 80 mm – 120 mm bel genişliğine sahiptirler: Daha dar beller sert karda kayak yaparken dönmeyi kolaylaştırır; daha geniş beller pudrada daha iyi sonuç verir. Backcountry kayakları telemark veya alplerde gezi kayağı için kullanılabilir; seçim, kayaklara hangi stil bağlamaları koyduğunuza bağlıdır.

Cinsiyet veya Yaşa Göre Kayaklar Nasıl Olmalıdır ?

Bayan Kayakları Nasıl Olmalıdır ?

Kadınlara özel kayaklar, erkek kayaklarının tasarım özelliklerinin çoğunu paylaşır, ancak bunlar genellikle daha kısa ve daha hafif olan bir kayakçıya uyacak şekilde daha kısa ve daha hafiftir. Uzman seviyesindeki bazı kayaklar sadece unisex veya erkek kayakları olarak satılır, ancak her cinsiyetten kayakçıları barındıracak çeşitli boyutlarda mevcuttur.

Çocuklar İçin Kayak Nasıl Olmalıdır ?

Çocukların “geliştirebilecekleri” kıyafetleri satın almak mantıklı olabilir, ancak bu strateji hevesli genç kayakçılar için işe yaramaz. Onları mevcut boyutlarına uygun kayaklarla donatın. Çok genç (6 yaş altı) için, uçlar genel olarak çenelerine tam olarak ulaşmamalı (veya başlarının 6 ila 8 inç altında olmalıdır). Gençler için (12 yaş altı), uçlar orta veya üst yüzlerinin bir kısmına dokunmalıdır. Çocuklar her zaman daha kısa kayak yapabilir ancak uzun kayakta sorun yaşayabilir. Şüphe duyduğunuzda kısa gidin.

Çocukların yokuş aşağı kayaklarında genellikle bağlar bulunur.

Kayak Uzunluğu Nasıl Olmalıdır ? Kayak Uzunluğu Nasıl Seçilmelidir ?

Sizin için doğru uzunlukta bir çift kayak almanız önemlidir. Çok uzun olan bir çift, hantal ve kontrol edilmesi zor hissedebilir. Çok kısa olursa yavaş veya çok kıvrak hissedebilirler.

Kayak uzunluğunu seçerken, kararınızı boyunuza ve yeteneğinize dayandırarak başlamak en kolay yoldur. Bunu yaptıktan sonra, kayak türü, arazi, kar koşulları ve kişisel tercihler gibi diğer kriterleri kullanarak seçiminizi hassaslaştırabilirsiniz.

Genel olarak, kayaklarınızın kuyrukları yerdeyken, uçları size çenenizle başınızın üstü arasında bir yere değmelidir. Bu yelpazenin kısa ucundaki kayaklar acemilere daha çok hitap ediyor çünkü dönmesi kolay. Usta kayakçılar genellikle daha hızlı bir sürüş için uzun uçta kayakları tercih ederler.

Kayak Boyutlandırma Tablosu

Kayakçı Yüksekliği (ft. İnç / cm)Başlangıç ​​Boyu (cm)Ara Uzunluk (cm)Uzman Boy (cm)
4’6 “/ 137125135140
4’8 “/ 142130140145
4’10 “/ 147135145150
5’0 “/ 152140150155
5’2 “/ 157145155165
5’4 “/ 163150160170
5’6 “/ 168155165175
5’8 “/ 173160170180
5’10 “/ 178165175185
6’0 “/ 183170180190
6’2 “/ 188175185195
6’4 “/ 193180190200

Diğer boyutlandırma hususları:

 • Kayakçı ağırlığı: Boyunuza göre hafif bir yapıya sahipseniz, aralığın daha kısa ucunda kayak seçmeyi düşünün. Daha geniş bir çerçeveye sahipseniz, daha uzun kayaklara geçmeyi düşünün. Bazı kayak üreticileri, kayakçı ağırlık önerileri sunar; 
 • Kayak stili: Hızlı dönüşler yapmayı seviyorsanız, daha kısa kayakları tercih edin. Hızlı kayak yapmak istiyorsanız, daha uzun bir çiftle gidin.
 • Arazi: En sevdiğiniz tepeye dar, kıvrımlı patikalar hakimse, daha kısa kayaklara bakın. Dar dönüşlere hızla manevra yapmakta daha iyidirler. Yalnızca açık yamaçlarda kayak yapıyorsanız veya çoğunlukla dağınık karda kayak yapıyorsanız, daha uzun kayakları düşünün.
 • Kişisel tercih: Daha uzun veya daha kısa kayakları tercih ettiğinizi biliyorsanız, uzunluk seçerken bunu aklınızda bulundurun.
 • 6 yaşın altındaki çocuklar için kayakları çocuğun yanında tutun; ipuçları çenelerine tam olarak ulaşmamalıdır.
 • 6-12 yaş arası çocuklar için , kayakları çocuğun yanında tutun; ipuçları yüzlerinin bir kısmına dokunmalıdır.

Kayak Boyutları / Kayak Ölçüleri

Bir kayağın boyutları, genişliği 3 yerde ölçülerek (milimetre cinsinden) belirlenir: en geniş iki noktasında, uç ve kuyrukta ve en dar kısmında bel. Uç / bel / kuyruk ölçümleri genellikle eğik çizgilerle ayrılır ve örneğin 131/98/119 şeklinde görüntülenir.

Bel: Üç boyuttan bel genişliği en kritik olanıdır. Dar beller, daha erken bir avantaj oluşturmanıza olanak tanır ve bu da, bakımlı koşular için ideal olan hızlı, genellikle çevik kayaklarla sonuçlanır. Ayrıca uçtan uca daha hızlı kayabilirler. Geniş beller daha fazla yüzey alanı sağlar (karla temas için daha fazla alan), bu da onları yumuşak kar ve tozda tercih edilir kılar.

İpucu: “Kürek” olarak da adlandırılan uç, dönüşleri başlatır. Geniş bir uç (kabaca 120 mm ve daha yüksek) yumuşak karda daha kolay yüzer. Sert karda, daha dar bellerle eşleşen daha geniş uçlar, kısa yarıçaplı oymalı dönüşler için en uygun kayak oluşturur.

Kuyruk: Bir kayağın arka ucu, dönüşleri sürdürmeye yardımcı olur ve genellikle hızlı dönen deneyimli kayakçılar için daha önemlidir. (Her zamanki tercihleri: daha geniş kuyruklar.) Sıkı, hızlı dönüşler yaparken, daha geniş bir kuyruk yana doğru kaymaya direnir ve hızı korur. Diğerleri daha dar kuyrukları tercih edebilir, bu da geniş, süpürme dönüşleri için daha iyidir.

Yan Kesim Yarıçapı

Herhangi bir kayağın uç, bel ve kuyruk boyutları arasındaki ilişki bir yay oluşturur. Şimdi, bir kalem alıp bu yayı tamamlayan dev bir daire çizebildiğinizi hayal edin. Bu dairenin yarıçapı, kayak dünyasında yan kesim yarıçapı (veya dönüş yarıçapı) olarak bilinen şeydir.

Bir kayağın yandan kesik yarıçapı genellikle metre cinsinden ifade edilir ve size bir kayağın dar dönüşler mi yoksa büyük kavisli dönüşler yapmak için mi daha iyi olduğu konusunda bir fikir verir. Ucu ve kuyruğuna göre dar bir bele sahip bir kayak, daha kısa bir yan kesme yarıçapına (daha küçük bir sayı) sahip olacaktır ve dar, kısa yarıçaplı dönüşler yapabilir. Diğer tarafta, ucu ve kuyruğuna göre geniş bir bele sahip bir kayak, daha uzun bir yan kesim yarıçapına sahiptir, bu da daha büyük, uzun yarıçaplı dönüşlerde daha iyi olduğu anlamına gelir.

Gerçekte, aynı kayakla keskin dönüşler ve büyük kavisli dönüşler yapabilirsiniz, ancak yan kesim yarıçapını bilmek size kayağın gerçekte ne tür dönüşlerde üstün olduğu konusunda bir fikir verebilir. Genel olarak, düşük yan yarıçaplı sayılara (düşük ila orta-onlu) sahip kayaklar dar, kısa yarıçaplı dönüşler yapmak için daha iyidir. Daha yüksek sayılar (büyük gençler ve ötesi), kayakların uzun yarıçaplı dönüşler ve hızlı inişler için daha uygun olduğunu gösterir.

Bu çizelge, farklı kayak türlerinde bulmanız muhtemel dönüş yarıçapı hakkında bir fikir verir:

Dönüş YarıçapıKayak Tipi
<17 milyonTüm Dağ
17-22 milyonTüm Dağ; Tüm Dağ Çapında; Backcountry
> 22 milyonTüm Dağ Çapında; Backcountry; Pudra

Kayak Kamber ve Rocker

Karda bir kayak yapıp yandan bakarsanız, şekil hakkında bazı şeyler fark edeceksiniz. Birçok kayakla, kayağın ortasının kardan yükseldiğini göreceksiniz. Diğer kayaklarla, kayağın ortasının kara karşı düz durduğunu göreceksiniz. Bu fark, bombeli kayaklar ile rockerlı kayaklar arasındaki temel ayrımdır.

Kamber , geleneksel kayak tasarımıdır. Kayak uzunluğunun büyük bir kısmı boyunca devam eden ve kayağın ortasının kardan yükselmesine neden olan sürekli bir yay (veya pruva) özelliğine sahiptir. Bir kayakçı bir kayağın üzerinde durduğunda, kayakçının ağırlığı nedeniyle düzleşir. Bu noktada, tabanın tüm uzunluğu stabilite sağlayabilir ve kayağın metal kenarı dönüşleri başlatabilir. Bir kayakçı dönüşten dönüşe hareket ederken, kamber, bir kayağın dönüşlerden geriye fırlaması için enerji sağlayarak bir “canlılık” hissi yaratır. Kısacası kamber, kayağı canlı kılan yerleşik kaynaktır.

Rocker , temelde bombenin tersi olan ve bazen ters kamber veya negatif kamber olarak adlandırılan daha yeni bir tasarımdır. Sallanan bir kayağın yan profili, eski tarz bir sallanan sandalyenin yukarı dönük raylarına benzer. Düz bir yüzeyde, sallanan bir kayağın orta bölümü yerde dururken, uçları ve kuyrukları bombeli bir kayak için olduğundan çok daha önce yerden yükselir. Rocker, tozda daha iyi yüzdürme sunar ve daha fazla manevra kabiliyeti sunar.

 • Standart alp: Bu, kardan hafifçe yükselen bir orta bölüme sahip, kayaklar için orijinal tasarımdır. Kayak tabanının karla temas ettiği noktalar tipik olarak kayağın ucuna ve kuyruğuna oldukça yakındır. Standart dağ bombesi sert karda dengeli ve kontrollü bir sürüş sağlar, ancak derin, yumuşak karda zorlayıcı olabilir.
 • Tip rocker: Bu tasarım, kayağın ortası ve kuyruğu boyunca standart bombeye sahiptir, ancak uca doğru, kayak tabanının yükselmeden önce karla en son temas ettiği nokta, standart dağ kayaklarındaki temas noktasına kıyasla genellikle daha geride kalır. Tip rocker, bombenin canlılığını ve kontrolünü korurken, yumuşak karda daha iyi bir kayma sağlamak için tasarlanmıştır. Tüm dağ ve tüm dağ geniş kayakların çoğunda tip rocker bulunur.
 • Uç ve kuyruk sallayıcı : Sallanan uçlar ve kuyruklarla bu kayaklar derin karda çok iyi performans sağlarken bombeli orta bölüm, iyi kenar tutuşu ve enerji için bombeli bir kayak hissinin bir kısmını korur.
 • Full rocker: Full rocker, bombenin tam tersidir. Karda tam rocker ile bir kayak yaptığınızda, kayağın merkezinin tamamen karla temas halinde olduğunu ve uç ve kuyruğun kardan dramatik bir şekilde yükseldiğini göreceksiniz. Bu tasarım, derin ve yumuşak karda mükemmel bir yüzdürme sağlamak için tasarlanmıştır, ancak sert karda oymayı zorlaştırabilir. Tipik olarak tam rocker’ı yalnızca gerçekten geniş kayaklarda bulabilirsiniz.

Kayak Bağlamaları

kayak için alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken temel bir nokta, bazı kayakların bağlama ile geldiği ve bazılarının olmadığıdır.

Tümleşik bağlar: Bağlamalarla birlikte paketlenmiş olarak gelen kayaklar, tüm dağ kayakçılarının çoğu için popüler bir seçimdir. Entegre bağlamalı kayaklar arzu edilebilir, çünkü kayak üreticisi bağların kayaklar için iyi bir eşleşme olduğunu zaten belirlemiştir, bu nedenle iyi esneklik, kenar tutuşu ve dönüş sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Entegre olmayan bağlar , belirli performans özellikleri veya daha yüksek DIN sürüm ayarları arayan birçok orta ve ileri düzey kayakçı tarafından hala tercih edilmektedir.

Bir Yorum

 1. Kayak bağlamaları ile ilgili çok arama yapmıştım size denk geldim çok güzel bir çalışma olmuş gerçekten. Hiç bilmeyen biri burada ki bilgiler ile kayağını çok iyi bir şekilde alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir