Kayak

Kayak İçin Merak Edilen Cevaplar

İlk kez kayak yapmayı düşünüyorsanız, muhtemelen birçok sorunuz vardır. Kayak için merak edilen cevaplar. Dağda yolunuzu nasıl öğreneceğinizle ilgili sorular. Kayak Tekniği ile ilgili sorular. Bu yeni yazıda, İlk Kez Kayak yapacakların merak ettiği Sıkça Sorulan Soruların tümünün yanıtlarını paylaşıyoruz. Umarım oraya çıkıp korkularınızın üstesinden gelmeniz için size güven verir, böylece eğlenmeye başlayabilirsiniz.

FARKLI İŞARETLER VE RENKLER NE ANLAMA GELİYOR?

Sembollü işaretler, kayak pisti veya parkurunun zorluğunu belirtir. Dağda gezinmenize yardımcı olacak kayak sembolleriyle ilgili bu infografiği bir araya getirdim. Kayakta yeniyseniz, maviliklere ilerlemek için kendinizi rahat hissedene kadar yeşil pistlere devam etmek isteyeceksiniz. Bu pist renkleri Amerika, Avrupa asyada farklılıklar göstermektedir. Eğer ülke dışında bir yerde kayağa gidecekseniz ona göre hareket etmelisiz.

Kayak Pistlerinin Renkleri Ne Anlama Geliyor

KAYAK PAHALIDIR. TEÇHİZATA BİR TON PARA YATIRMADAN ÖNCE SEVDİĞİMDEN EMİN OLMAK İÇİN NASIL DENEYEBİLİRİM?

Haklısın. Kayak pahalı bir spordur, ancak ekipmana bir kez yatırım yaptığınızda size çok uzun süre dayanması gerekir.

Yepyeni ekipman almadan önce kayak merkezinde kiralamanızı tavsiye ederim. Ülkedeki hemen hemen her kayak merkezinin bir kiralık dükkanı vardır ve dağda kiralama yapmak, botlarınız tam uymuyorsa veya kayakları sevmiyorsanız, birkaç koşudan sonra onları değiştirebilirsiniz.

Giysilere gelince, kayak pantolonunuzun ve ceketinizin altına giydiğiniz katmanların çoğu, yürüyüş için giydiğiniz katmanlarla aynı türdendir. Buna rağmen illa kar montu filan almak istiyorsanız kiralık dükkanlarda çok fazla bot, mont, eldivene kadar her seçenek bulunmaktadır.

Dış katmanlar, kask, eldivenler ve gözlükler işlerin pahalıya mal olabileceği yerlerdir. Kayak kıyafetleri ve malzemeleri satın almak için en uygun zaman, her şeyin satışa çıktığı sezonun sonudur. Öyleyse, gelecek yıl kayak yapmayı deneyeceğinizi biliyorsanız, malzemelerinizi Mart ve Nisan aylarında, hemen almaya başlayın.

KOLAY ÜŞÜRÜM. NASIL SICAK KALABİLİRİM?

Kayakla her şey katmanlaşmayla ilgilidir. Kayak yaparken vücudunuzun ne kadar sıcak kaldığını görünce şaşıracağınızı düşünüyorum. Üşüme ihtimalin daha yüksek olduğu yer asansörler, teleferiklerdir.
Elleriniz benim gibi çabuk üşüyorsa güzel bir eldiven alabilirsiniz. Yada artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte el ısıtıcı küçük kimyasalalrdan yapılmış el sıtıcıları satın alabilirsiniz. Ülkemizde henüz ortaya çıkmasada Çin sitelerinden el ısıtıcısı bakabilirsiniz.

Ayaklar biraz aldatıcıdır. İlk kez kayak yapanlar genellikle süper kalın çoraplar giymeye eğilimlidir, ancak bunu önermiyorum. İnce kayak çorapları kramponun daha iyi oturmasını sağlar ve ayağınızın nefes almasını sağlayarak terlemeyecek ve soğumayacaktır. Ek olarak, ayaklarınızı sıcak tutmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

  • Kayak botlarınızı bir gecede arabada bırakmayın. Sabahları soğuk çizmeler giymek, ayaklarınız kolayca üşüyorsa, zorlu bir savaştır.
  • Pamuklu çoraplardan kaçının. Yünden yapılmış daha ince bir çorap seçin .
  • Çok üşürseniz, kulübeye gidin ve kanınızın daha iyi dolaşımına izin vermek için botlarınızı gevşetin. Onlar ısınırken bir kahve veya sıcak çikolata alın ve biraz daha kızarmış hissettiğinizde dışarı çıkın.
Kayakta Ne Giymeliyim ?

Kayak Botlarını Nasıl Almalıyım ?

Botlar, elinize bir eldiven gibi sığmalıdır. Güzel ve rahat ve fazladan yer yok.
Çizmeyi giyerken topuğunuzu topuk cebine kadar geriye doğru tekmelemek ve kaval kemiğinizi ileriye doğru öğrenmek istersiniz. Topuğunuzu yerine kilitleyecekleri için üst kısımdaki tokalardan başlayın. Ardından iki alt tokayla bitirin. Botunuz tamamen bağlandığında, ayak parmaklarınız ezilmemelidir.
Ayak parmaklarınız botun ucuyla neredeyse aynı hizada olmalı ve ayak parmaklarınızı kıpırdatmak için en ufak bir alan olmalıdır. Gevşek bir bot, kiralık dükkanda daha rahat hissedebilir, ancak üzerinde kaymaya başlar başlamaz, botun etrafında kayacak ve yönlendirmek için ayaklarınızı sıkıştıracaksınız, bu da sıkı bir bottan daha fazla acı çekecektir.

Nasıl Bir Kayak Kiralamalıyım ? Kayakta Dikkat Edilecek Özellikler Nelerdir ?

Ne tür kayak kiralayacağınız / satın alacağınız, en çok kayak yapacağınız koşullara bağlıdır. Dikkate almanız gereken üç faktör, ayak altındaki genişlik, dönüş yarıçapı ve uzunluktur.

Ayak Altındaki Genişlik

En genel anlamda, yağlı kayaklar pudra içindir, ince kayaklar ise kuaför içindir. Yumuşak tırmıklardan fırtınadan sonra dalgalı kara kadar çeşitli koşulların üstesinden gelebilecek bir tam dağ kayağı arıyorsanız, 96-103 mm aralığında bir şey iyi bir seçenek olacaktır. Sayı, ayak altındaki genişliktir ve milimetre cinsinden ölçülür. Sert ve buzlu koşullarda kayak yapıyorsanız, daha zayıf bir kayakta avantaj elde etmek daha kolay olacaktır. Koşulların bu kategoriye girme eğiliminde olduğu doğu kıyısında yaşıyorsanız, 88-93 mm aralığında bir şey arayabilirsiniz. Eğer batıda yaşıyorsanız ve daha derin karda kayacaksanız, 105-113 mm gibi biraz daha geniş yapabilirsiniz.

Dönüş Yarıçapı

Daha kısa dönüş yarıçapı, kayağın hızlı ve keskin dönüşler yapmasının daha kolay olacağı anlamına gelir. Yeni başlayanlar olarak, dönüş yarıçapı 18 metreden az olan bir kayak aramalısınız.

Uzunluk

Daha kısa kayakların ilk kez kayak yapanlar için manevra yapması daha kolaydır. Daha uzun kayaklar yüksek hızlarda daha stabildir. Yeni başlayan biri olarak, muhtemelen dağın aşağısında bombalamayacaksınız, bu yüzden daha kısa tarafta bir şey isteyeceksiniz. Ancak çok kısa gitmeyin çünkü bu, ilerledikçe kayak sizinle birlikte büyümeyeceği anlamına gelir. Uygun uzunluk, ne kadar uzun olduğunuza göre de belirlenir.

Yapabileceğiniz en iyi şey, nasıl kayak yaptıklarını hissedebilmeniz için birkaç farklı çiftin tanıtımını yaparak bir gün geçirmek. Kayak mağazasına girerken uzman olmanıza gerek yok, ancak yukarıdaki üç faktörü temel bir anlayışa sahip olmak, kiraladığınız mağazada eğitimli bir korumaya sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Kiraladığınız kayakları seviyorsanız, kiralık dükkanlar genellikle özellikle sezonun sonlarında demo kayaklar için fırsatlar sunar.

KAYAK YAPARKEN KENDİMİ NASIL YAVAŞLATIRIM?

Belki pizza dilimini duymuşsundur? İlk kez kayakçılara kayaklarınızın ön uçlarını bir araya getirdiğiniz yerde kendilerini yavaşlatmak için kullanmayı öğrettikleri yöntem budur. Bu, sürtüşme yaratacak ve yavaşlamanıza yardımcı olacaktır.

Yavaşlamanın daha gelişmiş yolu, kayaklarınızı yokuşa paralel olarak koymak, yokuş aşağı kayağınıza baskı uygulamak ve kenarlarınızla dağa doğru eğilmektir.

Kayak Yaparken Yavaşlama Nasıl Olur

BİR TELEFERİĞE BİNMEM GEREKECEK Mİ? TELESİYEJ NASIL ÇALIŞIR?

Büyük olasılıkla evet. Bazı tavşan tepelerinde halat çekiciler olacaktır – bu, ilk kez kayakçı olarak başlamak için iyi bir yerdir. Aynı şekilde, yukarı kaldıracaksınız. Asansöre binmek kolaydır. Sandalyeniz geçmeden önce bekleyin, sonra yavaşça yükleme noktasına gidin. Genellikle yerde size nerede duracağınızı söyleyen bir şerit bulunur. Sırıklarınızı bir elinize koyun, geriye bakın ve diğer elinizle sandalyenin sırasını tutun ve sonra oturun.

Telesiyejden inmek için kayak ipuçlarınızı yukarıda tutun. Sandalye boşaltma noktasının en düz kısmına geldiğinde, direklerinizi bir elinize koyun ve diğerini kullanarak ayağa kalkıp kendinizi sandalyeden itin.

Teleferikten Nasıl İnilir ?

KAYAK YAPMAK İÇİN NE KADAR ATLETİK OLMAM GEREKİYOR?

Kayak atletik bir spordur ve kaslarınız ne kadar güçlüyse, zamanınız o kadar kolay olur. Başka hiçbir şey için kullanmadığınız kasları kullanırsanız ve her yeni spor gibi, tam bir günün ardından kendinizi oldukça gergin ve yorgun hissedebilirsiniz.

Uzattığınızdan emin olun! Sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme sahip olmak da önemli olmakla birlikte, formda olmadan da kayak yapabilirsiniz. Arada sırada kendinizi bir kedi yoluna itmeniz gerekecek, bu da sizi biraz nefes nefese bırakabilir. Bununla birlikte, ilk kez kayakçı olarak, kayak yapacağınız yamaçların çoğu çok fazla kardiyovasküler çaba gerektirmez.

KAYAKTA SIRT ÇANTASI TAŞIMAM GEREKİYOR MU?

Hayır, aslında buna karşı tavsiye ederim. Sırt çantaları telesiyejde dikkat dağıtıcıdır ve zaten gerginseniz, bir sırt çantası yalnızca yolunuza çıkacaktır. Fazladan katmanlarınız, atıştırmalıklarınız veya elinizin altında olmasını istediğiniz başka bir şey varsa, eşyalarınızı saklamak için üstte bir dolap alın. Susarsanız, bütün gün bir su şişesinin etrafında dolaşmak yerine, herhangi bir kafeteryada mola verin ya da dağda konaklayın.

KAYAKTA KASK TAKMALI MIYIM?

Kesinlikle Evet. Kasklar genellikle rahat, sıcak ve su geçirmezdir. Daha da önemlisi, başınızı korurlar. Hayır, ilk kez kayakçı olarak ağaçların arasından geçmeyeceksin, ancak bir kask sana güven verir ve sert bir karda beklenmedik bir dökülme alırsan ciddi bir kafa yaralanmasını önleyebilirsin.

Kayak Kaskları ile ilgili olarak Kayak ve Snowboard İçin En Güvenli Kasklar konusuna mutlaka göz gezdirin.

KAYAK İÇİN BİR DERS ALMALI MIYIM?

İlk kayakçı olarak, gönülden bir ders almanızı tavsiye ederim. Çoğu dağda, yeni başlayanlar için bankayı bozmayacak grup dersleri vardır ve bu, temelleri öğrenmenin hızlı bir yoludur, böylece en azından tavşan tepesinden düşmeden inebilirsiniz. Dahası, dağa aşina değilseniz, nasıl dolaşacağınızı bulmak korkutucu olabilir ve bir eğitmen sizi beceri seviyenize göre kayak tepesindeki en iyi yerlere götürecektir.

Şimdilik özet olarak kısa kısa cevaplar bunlardan oluşuyor. Ayrıca makalelerimizden Kayağa Yeni Başlayanlar İçin 10 Tavsiye konusuna bakmanız sizin için iyi olacaktır.

Bir Yorum

  1. Bu yazıda çok güzel olmuş. Bu şekilde kayak ile ilgili bir çok çalışma bekliyoruz bu konuda kişilerin tecrübesinin aktarıldığı çalışmaların dışında bir yazı yok kayak ile ilgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir