Kayak

Kayağa Yeni Başlayanlar İçin 10 Tavsiye

Kayak, öğrenmesi bir saat süren bir spor etkinliği değildir, bir ömür sürer kayak öğrenimi. En deneyimli kayakçılar bile kendini gelişmenin yollarını arıyorlar. Kayağa yeni başlıyorsanız, önünüzde bir ömür boyu öğrenmenin olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, kayağa yeni başlayanlara 10 tavsiye kayağa başlamak için çok güzel bir rehber olacaktır diye düşünüyorum.

1 – Kayakta Dizlerinizi Bükün

Kayağa Yeni Başlayanlara İlk Tavsiye Dizlerini Bük

Listemizdeki bir numaralı ders de en çok gözden kaçanlardır. Yeni başlayanlar tüm gün çömelme pozisyonunda kalmaya alışkın değiller, bu yüzden çoğu zaman bacaklarını düzelterek formlarını, dengelerini, çevikliklerini ve kontrollerini bozarlar. Dizlerinizi bükmek pek çok şey yapar.

Kayağınızın kontrolünü elinize alarak, bacaklarınızı botun önüne doğru itmeye zorlar. Ayrıca, dengenizi tatlı noktanızın üzerinde tutarak vücudunuzun üst kısmını bacaklarınızın üzerinde merkezler.

2- Özel Ders Alın

Kayak Özel Dersi Alın

Yılda binlerce insanın kayak yapmayı öğrenmek için Profesyonel Kayak Eğitmenleri’ne (PSIA) ve Ulusal Alp Disiplini Kayak Eğitim Merkezi’ne (NASTC) gitmesinin bir nedeni var: işe yarıyor.

Size nasıl kayak yapılacağını öğretmek için eğitilmiş birinden ders almak, kendi başınıza veya bir arkadaşınızla öğrenmeye çalışmaktan çok çarpıcı gelişmelere ve daha iyi bir deneyime yol açacaktır.

Bir eğitmen, tekniğinizin nasıl gelişebileceğini, neyi yanlış yaptığınızı ve daha iyi olmak için hangi ipuçlarına ihtiyacınız olduğunu görmek için her hareketinizi izleyebilir. İster daha önce kara dokunmamış olun ister sadece tümseklerde daha iyi olmak isteyin, çeşitli farklı seviyeler için birçok seçenek mevcuttur.

3- Yavaş Ol – Sabırlı Ol

Sabırlı Ol !

Her şeyde olduğu gibi, kayak yapmayı öğrenmek zaman alır. Sadece en inanılmaz sporcular bir gün içinde “yeşil” (başlangıç) koşudan “mavi” (orta) koşuya geçebilir ve o zaman bile yol boyunca bazı inişler – çıkışlar olacaktır. Yeteneklerinizle ilgili mantıksız beklentilere sahip olmak sizi aşırı derecede hüsrana uğratır ve sizi koşarken “utanç yürüyüşü” yapmak istemenize neden olur.

Böyle bir durumda, derin bir nefes alın, bildiklerinize odaklanın, üs bölgesine gidin biraz dinlenin rahatlayın. Oradayken, eğitmeninizle neyi yanlış yaptığınız ve gün / hafta / ay / yıl için hedeflerinizin ne olduğu hakkında konuşun. Sonunda, biraz sabrınız varsa oraya varacaksınız.

4- Uygun Giyinin ( Kot Giymeyin !)

Kayakta uygun giyinme

Yeni başlayan biri olarak, hiç kimse ilk gününüzde sponsorlu bir sporcu gibi görünmenizi beklemiyor. Muhtemelen yamaçlarda bir gün boyunca doğru teçhizata ve giysilere sahip olmayacaksınız, ancak almanız veya kiralamanız gereken birkaç şey var.

Doğru oturan botlar , bu listedeki en önemli öğedir. İyi botlar, kötü ve iyi bir gün ile hiç öğrenmemek ve bir süperstar olmak arasındaki farkı yaratır. Ayrıca bir çift kar pantolonu kiralamalı veya satın almalısınız. Çok düşeceksiniz ve zamanınızı orman evinde değil, yamaçlarda en üst düzeye çıkarmak için sıcak ve kuru kalmanız gerekecek. Kesinlikle bir kaskınız olmalı, kask sizin en önemli korunma malzemeniz olacaktır. İlk deyenimleriniz olsa da profesyonel de olsanız kask temel koruma ve korunma malzemesidir. Diğer öğeler şunlardır eldiven, gözlük ve güneş kremi.

5- Sevdiğiniz – Tanıdığınız Birinden Ders Almayın

Bu sizin için bir şok olabilir, ancak profesyonel bir kayak hocası olan eşiniz veya kocanız size kayak yapmayı öğretecek kişi olmamalıdır. Yeni bir spor öğrenmek hiç şüphesiz sizi hüsrana uğratacak ve korkutacaktır, bu duygular genellikle size öğreten kişiye karşı öfke ve kızgınlığa dönüşebilir. Kayak pistinin ortasında kavga etmek en iyi fikir değildir, çünkü inmenize yardım edecek kimse olmadan kendi başınıza kalabilirsiniz. Bize güvenin, bir şey yolunda gitmezse iyi davranmanız daha muhtemel olan bir yabancıdan ders alın.

6- Doğru Kayak Merkezini Seçin

Doğru Kayak Tesisini Seçin

Bazı mega tatil köyleri, dünyadaki seçim yapabileceğiniz tüm araziye sahip olsa da, çoğu için gerçek şu ki, eğer tek bir dağdaysa, manzaraya bir tür arazi hakim olacaktır. Mükemmel karı olan, aile programları ve kayak okulları olan tatil yerlerini arayın. Bu kombinasyon, yüksek öğrenme eğrisine sahip bir tesise yol açacaktır.

7- Düşmekten Korkmayın

Kayakta Düşmekten Korkmayın

Bazıları için bu aptalca bir ifade gibi gelebilir. Ama bir düşünün: Yeni başlayan biri olarak çok hızlı gitmeyeceksiniz (ya da gitmemelisiniz), kar beklediğinizden daha yumuşaktır ve düşmek öğrenmenin bir parçasıdır. Çok düşeceksin. Öğrenmenin tek yolu düşmektir ve sadece kayak yapıyor olman onu korkutmamalı.

Yardımcı olursa deneyebileceğiniz bazı düşme yolları vardır: Öne ya da geriye doğru yana doğru düşmeye çalışın, bu da bir şeyi döndürmenize neden olabilir. Düşerseniz, kendinizi durdurun, böylece yokuştan aşağı kaymayın ve bir şeye ya da birine çarpmayın. Ve elbette, sadece ayağa kalkıp tekrar deneyin.

8 – Doğru Arazi Tipinde Başlayın

Daha önce hiç sörf yapmadıysanız Maui’ye gidip Büyük Kahuna dalgalarında sörf yapamazsınız, bu yüzden bir kayak alanına gidip doğrudan çift siyah elmas pistlerine gitmemelisiniz.

Yetişkinler, ego için büyük bir darbe olabileceği için yeni sporlar öğrenmekten hoşlanmazlar ve kayak da farklı değildir. Yeşile giderken ileri düzey kayakçıların zorlu arazilere gitmelerini izlemek zor olabilir, ancak buna değer. Yeşil (başlangıç) pistleri daha düz, daha kısadır, bakımlıdır ve o kadar dik değildir. Bu nedenle öğrenmeyi bozacak daha az engel ve faktör vardır. Başlarken, bir telesiyej kullanmamalısınız ilk önce kayaklarınızın üstünde durmayı öğrenmeli daha sonra diğer kademelere doğru yol almalısınız. Maviye (orta seviye) geçmeden önce tekniğinizi gerçekten bilemek sizi genel olarak daha iyi bir kayakçı yapacaktır.

9 – Kayaklarınıza Bakmayın Karşıya Bakın

Ayaklarınıza uzun tahtaların takılması garip bir duygu. Yeni başlayanlar her zaman kayaklarının uçlarının ne yaptığını görmek isterler ve çoğu zaman ileriye bakmama hatasını yaparlar.

Bu etrafta dolaşırken aşağıya bakmakla aynı etkiye sahiptir – bir şeye çarpmanız kaçınılmazdır. Kayak eğitmenleri her zaman yaklaşık 20 metre (en azından) önünüze bakmanızı önerir. Engebeli araziye daha iyi hazırlanabilir, nereye gittiğinizi daha iyi anlayabilir ve şimdi ne değil, şimdi ne olduğuna daha fazla odaklanabilirsiniz.

Ayrıca, özellikle bir salyangozdan daha hızlı hareket ediyorsanız, ilerideki ağacı önceden görmek sizin çok işinize yarayacaktır.

10- Kayaklarınız Üzerinde Eşit Dengede Kalın

Kayak, alışkın değilseniz, sizi oldukça rahatsız ve garip bir duruma sokar. Çizmeler sizi ileriye doğru iter, ancak kayaklarınızın ön kısmının ağırlığı sizi geriye götürür. 

Yeni başlayanların çoğu ya geriye yaslanacak (genellikle arka koltukta kayak olarak adlandırılır) ya da kendilerini dengelemek için ileriye gidecekler. Bu yanlış. Omuzlarınız yokuş aşağı bakacak şekilde bacaklarınızı gövdenizin altında kare şeklinde tutmak size daha fazla kontrol ile daha güçlü bir teknik verecektir. Vücut ağırlığınızı doğrudan kayağın en dar noktasında (tatlı nokta) tutmak, size karşı değil, sizin için kayak işine yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir