Fitness
Trend

Kas Hafızası Nedir ? Kas Hafızasını Harekete Geçirme

Sürekli duyduğumuz kas hafızası hakkında detaylı inceleme ve anlatım ayrıca kas gelişimi için vücuda alınan steroidlerin geçici bir etkimi yarattığı yoksa kas hafızasına etkisi olduğu mu hakkında bilgileri bu makalemizde ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Kas Hafızası Nedir ?

Kas hafızası, Fiziksel antrenmanın etkisi altında gelişen ve uzun bir dinlenmeden sonra atletik formun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan kas ve sinir hücrelerinin uzun vadeli yapısal değişikliklerdir.

Bir yaralanma, doğum ve diğer birçok durumdan sonra, profesyonel sporcular bazen bir süre antrenmanı durdurmak zorunda kalırlar. Aynı zamanda, yük olmadan, kaslar atrofi – miyositler hacim olarak azalır, çünkü düşük seviyede fiziksel aktiviteyi sürdürmek için daha az organel ve sitoplazma gerekir. Bununla birlikte, sporcular spora dönmeye ve antrenmana devam etmeye karar verirse, fitness nispeten hızlı bir şekilde geri döner. Yeni başlayanlara göre kas büyüklüğü, gücü ve dayanıklılığı geliştirmek için daha az zaman gerekir. Bu arada endişelenmenize gerek yok. “

Kas Hafızası Nasıl Çalışır ?

Sinir hücrelerinin yeniden düzenlenmesi

Kas hafızası fenomeni uzun zamandır bilinmektedir ve spor hekimleri bunun nedenlerini sinir sisteminin çalışmasıyla, yani motor nöronların artan uyarılabilirliği ve nöromüsküler eşleşmede bir iyileşmeye yol açan yeni sinapsların ortaya çıkmasıyla ilişkilendirir . Aradan sonra antrenmana başlayan eğitimli bir sporcunun motor korteksinde, yeni damarların hızlı büyümesi ve motor alanların beslenmesinde iyileşme, nörotrofik faktörler salgılanır.

Kas hücrelerini yeniden inşa etmek

Kristian Gundersen (Oslo Üniversitesi) liderliğindeki Norveçli bilim adamları kas liflerinin kendi hafızasına sahip olduğunu ve mekanizmasının yeni çekirdeklerin ortaya çıkmasıyla ilişkili olduğunu gösterdi . “

Kas lifleri – kas dokusunu oluşturan hücreler çok uzun (20 cm’ye kadar) ve incedir (100 mikrona kadar). Genellikle uzunlukları kasın uzunluğuna eşittir. Ek olarak, kas lifleri birçok çekirdek içerir bunlar omurgalılardaki birkaç çok çekirdekli hücreden biridir.

Bilimsel deney, egzersiz sırasında kas kütlesinin büyümesinin, kas hücrelerindeki artan çekirdek sayısının bir sonucu olduğunu göstermiştir. Daha fazla çekirdek, daha fazla kas kasılma proteini, aktin ve miyozinin sentezini kontrol eden daha fazla çalışan gen anlamına gelir. Bu değişiklik kalıcıdır – ekstra çekirdekler, üç aylık kas atrofisinden sonra bile kaybolmadı. İkinci sonuç beklenmedikti, çünkü fazla çekirdeklerin yakında apoptoz tarafından yok edileceği varsayıldı, ancak bu olmadı. Çekirdekler basitçe fonksiyonel aktivitelerini azalttı ve “bekleme modunda” kaldı.

“Dikkat”Bilim adamları , hücre düzeyinde gerçekleşen kas hafızasının temelini oluşturan yeni çekirdekler olduğu sonucuna varmışlardır . Yükün yeniden başlamasıyla birlikte, ek çekirdekler aktif olarak çalışmaya başlar: nükleer DNA tarafından düzenlenen protein sentezi ve hipertrofik süreçler yoğunlaşır.

Kas liflerindeki yeni çekirdekler, mitozla bölünen miyosatellit hücreleriyle füzyonla oluşur. Bölme yetenekleri yaşla birlikte azalır. Bu nedenle yaşlı bir kişinin gençken egzersiz yapmamışsa kas yapması zor olacaktır. Ancak geçmişinde bir aktivite varsa geri dönüşü çok daha kolay olacak ve kas yapması daha kolay olacaktır.

Kas İçin Kullanılan İlaçlar ve Steroidler Vücutta Kalıcı Etki Sağlar Mı ?

Bir diğer önemli konu ise, kas hipertrofisi için kullanılan anabolik steroidlerdir . Yoğun eğitimle aynı mekanizmaya göre hareket ederler, çekirdek sayısını arttırırlar. Bu doping etkilerinin aslında kalıcı olduğu ve çoğu kişinin inandığı gibi geçici olmadığı anlamına gelir, çünkü etkileri altında yaratılan çekirdekler yok olmaz. Haliyle Kas için kullanılan ilaçlar ve steroidlerin kas oluşumuna etkisi olduğu için bu kas oluşumunun sonraki safhada diğer kaslardan bir farkı olmadığı aradan sonra dopingin kas oluşumuna etkisinin olduğu söylenebilir.

Bir deneyde, anabolik steroidlerin ( farelere 2 hafta süreyle testosteron propiyonat) kısa süreli uygulamasına uzun süreli hücresel hafıza oluşumunun eşlik ettiği gösterilmiştir. Uzun bir dinlenme döneminden sonra bile (farelerin yaşam süresinin% 10’undan fazlası olan 3 ay) fiziksel aktivitenin yeniden başlaması, deneysel grupta hayvanlara kıyasla daha hızlı kas büyümesine ve daha yüksek bir nükleer bölünme oranına yol açar. anabolik steroid almaz.

Büyüme hormonu ve insülin benzeri büyüme faktörünün benzer bir etkisi vardır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir