Bisiklet

Karbon ve Alüminyum Bisiklet Farkı

Karbon ve Alüminyum Bisiklet Farkı

Ağırlıkları, üzerindeki donanımları, jant seti, kadro açıları aklınıza gelebilecek her türlü özelliği aynı olan kalite olarak da aynı markanın ürünü olan (yani malzemesine göre eşdeğer kalitelere sahip) karbon ve alüminyum iki bisiklet arasında normal bir sürücü için hissedilebilir fark yok denilecek kadar az olsa da bir çok firma yarışlarında Karbon kadro kullanmakta.

Karbon Bisiklet Özellikleri

Karbon, çok daha dayanıklı bir malzemeye dönüşüyor kaliteli işçilikle birlikte. Ama Alu kadrosu 1.5 kilo tutan bisikleti karbon fiber ile yaptıklarında kadrosu 1 kilo tutuyor. Bir şeyi farketmiyorsunuz, ağırlık ve sağlamlık dengesi gözetir mühendisler. Alu bir kadro sağlamlığın kritik alt limitine kadar malzemeden kısarak hafifletilir ve denge sağlanır. Ne yazık ki kritik eşikten daha aşağı indirmek artık mümkün olmaz belli bir noktadan itibaren. Karbonun daha kuvvetli olduğu doğru aynı birim kütlede. Ama karbon kadro da aynı eşiğe kadar hafifletiliyor. Karbonun farkı o dengeyi daha hafif malzemeyle verebiliyor olması. yani hafif Alu kadro aşağı yukları hafif karbon kadro ile aynı sağlamlıkta.

Alüminyum Bisiklet Farkı

-Elinizde boş( üzerine hiçbir şey takılmamış) bir alu kadro olduğunu düşünün. İşaret parmağınızı baş parmağınızla gerdirip, işaret parmağınızın tırnağıyla kadronun arka çatalına vurdunuz ya da bir yere çarptınız diyelim. Kadronun ince sesler çıkararak titreştiğini görürsünüz.
-Aynı işlemi karbon kadroda yaptığınızda, kadroda hiçbir titreşim olmayacaktır. Çıkaracağı ses ise çok kısa ve tok bir ” tak” sesi olacaktır.
-Bu basit örneği kurulmuş bisikletin yolda giderken çukurlardan geçmesine uyarlayınca, karbon kadronun daha darbe emici, daha sert, sarsıntıları daha az hissettiren ve daha çabuk tepki veren bir yapısı olduğu sonucuna varırız.

Karbon VS Alüminyum Çerçeve

Yolda, dağda veya çakıl taşta satılan çoğu bisiklete bakarken, bugün hala dört ana çerçeve türü bulma eğiliminde olacaksınız:
Karbon, Alüminyum, Titanyum ve Çelik
Çelik ve titanyumun kendi artıları (ve eksileri) olmasına rağmen, şu anda en çok konuşulan bu iki malzeme olduğu için karbon ve alüminyum çerçevelere odaklanacağız.

Karbon ve Alüminyum çerçeve arasındaki fark, her iki malzemenin de titreşimleri nasıl azalttığına bağlı olarak genellikle bir yol bisikletinde belirgindir. Şasinin sertliği ve ağırlığı, gücün pedallar aracılığıyla yola aktarılmasının verimliliği ile birlikte bisikletin nasıl idare edileceğinde önemli bir rol oynayacak.

Çoğu kişinin dikkate alacağı en büyük fark ağırlıktır ve genel olarak konuşursak, sizin gibi, tepeye çıkmak kendi zorluklarını ortaya çıkarır, bu yüzden ağırlık gerçekten önemlidir. Genel bir kural olarak, karbon alaşımdan daha hafiftir, ancak yine de tüm durumlar için en iyi seçenek olmayabilir ve bazı kişisel düşünceler ve profesyonel tavsiyeler almak için yerel bisiklet mağazanız ve arkadaşlarınızla konuşmak önemlidir.

Karbon Kadro ve Alüminyum Kadro Dayanıklılıkları

Bisikletlere ve şasilere yüklenen stres, her türlü soruna neden olan karbon çatlaması hikayeleri hakkında çok fazla sohbet duyacaksınız. Birçoğu, göçük alüminyum çerçeveli bir bisiklete binebileceğinizi söyler, ancak kırılmış karbon çerçeveli bir bisiklete binemezsiniz. Genel kural, herhangi bir önemli etkinin çerçevenin bütünlüğünü tehlikeye atma potansiyeline sahip olmasıdır ve bu olursa profesyonel tavsiye almak önemlidir. Hasarı hatırlamak açık görüşten gizlenebilir. Yerel bisiklet teknisyenlerinizin çoğu ne arayacaklarını bilecek ve çoğu zaman karbonla, x-ışınları büyük bir darbeden sonra çerçeve bütünlüğünü sağlamanın en iyi yoludur.

Bununla birlikte, konu sadece hammadde değildir. Nasıl üretildiği de önemlidir. Tüm büyük markaların kullandıkları karbon için kendi adlarının olmasının nedeni budur. Karbon doğası gereği kırılgandır, bu nedenle reçine kullanılarak bir kompozit yapılır. Üreticiler tek bir çerçeveye yüzlerce karbon tabakası katıyor.

Karbon çerçevelerin temel avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Hafif
  • Titreşimleri azaltmada daha iyidir
  • Dövülebilir, daha aerodinamik bisikletler üretmeyi mümkün kılar

Karbon kadroların en büyük dezavantajı, hasarın her zaman açık olmamasıdır; bu, bir çarpışmadan sonra dikkatlice kontrol edilmezse bisikletin darbe altında arızalanabileceği anlamına gelir.

Alüminyum Kadro Bisiklet

Alüminyumun üretilmesi karbondan daha ucuzdur ve genellikle diğer metallerle alaşım halindedir. Diğer metallere kıyasla hala hafif ve serttir. Kaliteli yol bisikletleri, daha iyi bir ağırlık / ağırlık oranı elde etmek için uçlu alüminyum çerçeveler (tek, çift ve üçlü uçlu) kullanır. Tekli, ikili ve üçlü kakma, birçok alıcının kafasını karıştırabilir, ancak basitlik adına, daha fazla kestirme prensipte daha iyi kalite anlamına gelmelidir.

Karbon yerine alüminyumu seçmenin temel avantajı, aynı fiyat aralığında daha yüksek kaliteli bir bisiklet bulabilmenizdir.

Karbon kadar hafif olmasa da alüminyum ilk kez bisikletlerde kullanıldığından beri çok yol kat etti. 

İyi alüminyum çerçeveli yol bisikletleri, ucuz karbon çerçeveli bisikletler kadar hafif olabilir.

Alüminyum çerçevenin ana dezavantajı, daha sert sürüş, sertlik ve ayrıca üretici olmanın, şasi esnekliğini karbona kıyasla kontrol edebilme konusunda kısıtlı olmasıdır.

Bununla birlikte, bu aynı zamanda tam arızaya daha az eğilimli oldukları ve kaliteli alüminyum içeren iyi bir motosikletin uzun süre dayanabileceği anlamına gelir.

Özetle Karbon KAdro Bisiklet mi Almalıyım ? Alüminyum Kadro Bisiklet mi Almalıyım ?

Ağırlık: Karbon genellikle alüminyumdan daha hafif ve daha güçlüdür. Bu ne zaman önemlidir, genel olarak düz bir yolda çekiçle ya da büyük bir tırmanışa çarptığınızda.

Konfor: Karbon son derece özelleştirilebilir, üreticiler tasarım açıları ve soğurma ile oynayabilir. Bu daha iyi bir his sağlayabilir ve bazen tasarım da etkileri daha iyi emebilir.

Dayanıklılık: Bu iki şeye bağlıdır; ilki, karbon veya başka bir malzemeden bağımsız olarak her iki malzemenin de kalitesidir, kalite ne kadar yüksekse dayanıklılık da o kadar yüksektir.

Sonuç

Çerçeveler bir maliyet-fayda kararıdır, Profesyonel yarışçılar performans, kullanım, konfor ve dayanıklılık açısından en ufak bir avantaj için bile prim ödemeye isteklidir.

Genellikle kulüp yarışlarında birinci sınıf bisikletleri görüyoruz, sahip olmak güzel ama sahanın sivri ucunda olmadığınız sürece geri kalanımız genellikle pek bir şey kazanamayız.

Karbon gibi egzotik malzemelerden etkilenmek yerine, herhangi bir fiyat noktasında mümkün olan en iyi özellikleri satın almanızı öneririz. Kaliteli yürüyen aksam, zincirler, kasetler, zincir halkaları, kollar ve vites değiştiriciler, sürüşünüz üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak şeylerdir ve genellikle bunlar, daha düşük kalitede sonuçta, bunları er ya da daha sık değiştirmek zorunda kalmanıza neden olur, bu yüzden emin olun pakete bütünsel olarak bakın ve çeşitli avantaj ve dezavantajları dengeleyin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Alüminyum kadro gerçekten hafif olsada karbon daha sağlam öyle yada böyle illaki kaza yaşanıyor o yüzden iyi düşünmek iyi araştırmak lazım

  2. Çok geniş bir anlatım olmuş. Açıkçası tam karar verir gibi olup tekrar tekrar kararımdan vaz geçiyorum. Karbon bisiklet mi almalıyım yoksa daha az verip yüksek kaliteli Alüminyum bisiklet mi almalıyım karışık duygular içerisindeyim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir