Diğer Sporlar

Kadınlar İçin Yol Bisikletleri Neden Farklıdır ?

Kadınların yol bisikletlerinin erkeklerden farklı olduğunu biliyorsunuzdur. Peki kadın yol bisikletleri neden erkeklerinden farklı buna yakından bakalım.

Kadın Yol Bisikletleri Neden Farklıdır ?

Öncelikle bedenlerimiz farklıdır. Her vücudun morfolojik özelliklerine göre bir bisiklet düşünülmeli ve tasarlanmalıdır. Bir kadının bisikletini yapan yüzeysel tasarımlar (küçük çiçekler veya pembe gibi) değildir. İyi bir kadın bisikleti bulmadaki sorun , genel olarak erkekler için tasarlanmış olmalarıdır. Ana fark geometridir, çünkü aynı boyda olmasına rağmen, kadınların bacakları daha uzun ve gövdesi daha kısa, kol uzunlukları daha kısa ve kalçaları daha geniş. Ayrıca daha dar omuzları ve daha küçük elleri ve ayakları vardır. Kadının göğsü fazladan kilo almasını sağlar ve sırtta ekstra gerginliğe neden olur.

Kadınlar İçin Bisiklet Kadrosu Nasıl Olmalı ?

Kadın bisikletinin temel özelliği, çapraz çubuğun erkek bisikletinden daha alçak olması olduğu aşikar görünse de öyle değil. Bu özellik, alt çubuğun bisiklete binmeyi ve inmeyi kolaylaştırdığı için, kadınların her zaman etek veya elbise giydiği zamandan gelir.

İronik bir şekilde, bu detay bunca yıl geçtikçe, dağ bisikletlerinde bile, artık böyle giyinmemelerine ve düzensiz yollarda pedal çevirmek için daha az pedal çevirmelerine rağmen hayatta kalmıştır. Bu özelliğin dezavantajı, kadro çubuğunun daha düşük olması ve daha az dirençli olmasıdır.

Kadınlar İçin Bisiklet Selesi Nasıl Olmalı ?

Sele farkı önemlidir, çünkü bununla bel ve kalça ağrısını önlersiniz. Kadınların kalçaları daha geniş ve hafifçe öne doğru döndüler, bu da iskiyonların (pelviste bulunan kemikler) konumunu etkiler. Bu, kadın selelerinin daha geniş olması gerektiği anlamına gelir.

Kadınlar İçin Bisiklet Gidonu Nasıl Olmalı ?

Kadınların omuzları erkeklerden daha az geniş olduğundan, kadın bisikletleri bir gidon ile diğeri arasında daha kısa bir mesafeye sahip olma eğilimindedir. Yani genellikle seleye daha yakındır, yatay borulu kadro daha kısadır çünkü kadının uyluk kemiği erkekten daha uzundur ve bunu yapmak dişi ve erkek gövdesi arasındaki farkı telafi eder ve kalmasını sağlar. omuzları ve elleri aynı hizada olmalı ve sırtta fazladan yük ve kürek kemiklerinde gerginlik olmamalıdır.

Kadınların elleri daha küçük olduğundan, gidon manşetleri daha dardır ve bu nedenle değişiklikler ve frenler daha yakındır. Kadın bisikleti ayrıca orta göbeğe göre biraz daha alçaktır ve daha fazla konfor ve hareket kabiliyeti için vücut daha düz yuvarlanmak için daha kompakt bir geometriye sahiptir.

Sonuç olarak, farklılıklar önemliyse fiziksel sağlığınızı etkileyebilir. Bir bisiklet satın almakla ilgileniyorsanız, satın almadan önce iyi bir tavsiye almanızı öneririz çünkü sizin bedeninize uymayan veya ihtiyaçlarınıza uyum sağlamayan bir bisiklet kullanmak uzun vadede sizi önemli ölçüde etkileyebilir.

Tasarım açısından belirli parametreler talep etmelisiniz çünkü bildiğimiz gibi bunlar neredeyse her zaman erkekler için tasarlanmıştır. Bu nedenle, daha fazla şirket bu sorunları değiştirmeye ve özellikle kadınlar için bisiklet yaratmaya odaklanıyor.

Hangi Tür Bisiklet Almalıyım ? Bu Makalemize bakarak almak istediğiniz bisiklet türünü(Dağ bisikleti/Tur Bisikleti/Şehir Bisikleti) seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir