Diğer Sporlar

Her Gün Bisiklete Binmek Hayatımızı Nasıl Değiştirir

Çoğu kişi için, her gün saatlerce bisiklet sürmek ulaşılması bir rüya gibi görünebilir. Hergün fazla kilometre yapmak için uzun süreli bir antreman gerekebilir, ancak bir günlük kısa bisiklet yolculukları hayatımızı kesinlikle çok olumlu etkileyecektir.

Sonsuza dek her gün bisiklet binmeye hazır olamayabilirsiniz, önce kısa vadeli bir sürüş serisini tamamlamayı deneyin; daha küçük hedeflere ulaşarak bir alışkanlık başlatmak daha kolaydır. Bu şekilde, neyin mümkün olduğunu kendi kendinize kanıtlayabilirsiniz. Fazladan motivasyona mı ihtiyacınız var? Bisiklete binmek için ne kadar zamanınız veya enerjiniz olursa olsun, her gün bisiklet sürmenin yaşamı değiştiren avantajları tek tek sıralayalım .

Bisiklet Sürmenin Faydaları

Bisiklet İle Daha Keyifli Bir Yolculuk

Her gün bisiklete binmek istiyor ama zamanınız kısıtlıysa, onu programınıza uydurmanın en mantıklı yollarından biri onu işe gidip gelmenizin bir parçası yapmaktır . Birleşik Krallık’ta bisiklet sürmenin birçok faydasını teşvik eden bir proje olan eski Cycling England’ın bir halk sağlığı danışmanı ve yöneticisi olan Nick Cavill, “Spor salonu egzersizlerinin aksine bisiklet, günlük hayata kolayca entegre edilebilir” diyor.

Ofise gidip gelmek için bisikletle harcanan bu dakikalar çabucak toplanıyor: Portland da bisikletçilerin yüzde altmışı her hafta en az iki buçuk saat bisiklet biniyor ve bu sürenin çoğu ulaşım için kısa yolculuklardan oluşuyor. İşe gidip gelmeniz gerçekten çok uzaksa, bir kısmını (tren istasyonuna veya park yerine) bisikletle gezmeyi veya bir e-bisiklete yatırım yapmayı deneyebilirsiniz .

Bisikletle gidip gelmek aynı zamanda egzersiz yapma yolunuzdan çıkmanıza gerek kalmadan çok gerçek sağlık yararları sunar, ancak iki tekerlek üzerinde dolaşmanın avantajları trafikten kaçınmanın ve daha sağlıklı yaşamanın ötesine geçer. Araba ile gidip gelmek, egzersize zaman ayıran sürücülerde bile kilo alımı ve obezite ile ilişkilendirilmiştir. Her gün en az 30 dakika yürüyerek veya bisikletle gidip gelen kadınların da meme kanseri riskinin azaldığı tespit edildi.

Bisiklet İle Daha Keskin Bir Zihin

Bisikletle işe başlama alışkanlığı kazandıktan sonra, hafta sonları hızlı bir iş için bisikletinizi arabanıza tercih etmek veya spor salonuna gitmek gibi bir sonraki adım için daha iyi hazırlanacaksınız. Günlük egzersizin enerjiyi artırdığı ve yorgunluğu azalttığı bulunmuştur. 30 dakikalık tek bir egzersiz bile tepki süresini, hafızayı ve yaratıcı düşünceyi geliştirebilir.

Mayo Clinic’in spor hekimliği departmanında bir fizik tedavi uzmanı ve süpervizör olan Corey Kunzer , “Bisiklete binmek tavsiye edeceğim en iyi egzersizlerden biri” diyor . “Eklemlerde kolay ve stresi azaltmaya yardımcı oluyor.” Bisiklete binmenin ayrıca anksiyete ve depresyonu azalttığı bulunmuştur . Bir anket verildiğinde, günlük bisiklet kullanımlarını artıran erkekler genel zihinsel sağlıklarında iyileşmeler gördü .

Bisiklet İle Daha Fazla Güven (Daha İyi Bir Cinsel Yaşama Yol Açabilir)

Tüm bu yeni keşfedilen zihinsel sağlık, yeni keşfedilen bir güven ile sonuçlanabilir – ki bu iyi bir şey olabilir veya olmayabilir. Haftada altı veya yedi gün egzersiz yapan erkeklerin, cinsel isteklerini ortalamanın üzerinde veya ortalamanın çok üzerinde olarak bildirdikleri bulunmuştur. (Kadınlar da artışlar bildirdi, ancak o kadar şiddetli değil.)

Bununla birlikte, kendilerini çok iyi düşünmeleri için en azından bir sebep var. Egzersizin cinsel dürtü artışına ve cinsel işlev bozukluğunun bir noktaya kadar azalmasına neden olduğu gösterilmiştir. İyi bir şeyin çok fazlası erkeklerde testosteron seviyelerini düşürebilir, ancak sadece 20 dakikalık yoğun egzersiz kadınları cinsel olarak daha duyarlı hale getirebilir.

Bisiklet İle Aşırıya Kaçmadan Yemek Yeme

Düzenli bisiklet aynı zamanda ne yediğiniz konusunda biraz rahatlamanıza ve kilonuzu korumanıza yardımcı olur . Kolay bir dönüşüm aracıdır bisiklet ama fazladan iki çörek almak anlamı da gelmemektedir. Ancak her gün bisiklet sürmek, diyetinizi kısıtlarken gevşemenize yardımcı olabilir.

Gelen bir çalışmada Bath Üniversitesi’nde araştırmacılar tarafından yürütülenbir çalışmada, kitlesel erkeklerin olduğu iki grup seçilerek haftada sadece bir grup günlük egzersiz yaptırılarak. Aynı kaloriyi tüketmesine rağmen, egzersizle neyin yakıldığını hesaba kattıktan sonra, günlük egzersiz yapan grup, kan şekeri artışları ve sağlıksız metabolik değişiklikler gibi aşırı yemenin kötü etkilerini telafi etmeyi başardı .

Bath Üniversitesi’nde sağlık bilimleri profesörü ve kitabının yazarı Dylan Thomas, ” Günlük egzersizin bu kadar yararlı olmasının nedenlerinden biri, kaslarınızın yediğimiz yiyeceklere ‘tampon’ görevi görmesine izin vermesidir ,” diyor. çalışma. “Kaslarınızı kullandığınızda, karbonhidrat ve yağ depolarını parçalarlar.” Böylece, ofisinize hızlı bir şekilde gidip gelmek gibi kısa süreli sürüşler bile vücudunuzu tüm gün boyunca daha iyi bir yere koyabilir.

Bisiklet Üzerinde Göbek Yağı Nasıl Yakılır ?

Bu yazı ilginizi çekebilir.

Bisiklet İle Uyku Kalitesini Arttırma

Günümüzün tüm stresleri, fahiş miktarda ekran başında kalma süresiyle birleştiğinde, bağlantıyı kesmek ve uykuya dalmak bugünlerde hiç olmadığı kadar zor. Ancak dış uyaranlar bir yana, Georgia Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma , kardiyorespiratuvar uygunluk ve uyku düzenleri arasında bir bağlantı bulundu. Çalışma, 20 ila 85 yaş arasında 8.000’den fazla denek içeriyordu ve kondisyonda azalma ile uykuya dalamama ve genel uyku şikayetleri arasında güçlü bir ilişki keşfetti.

Tercüme: Bisiklete binme gibi orta ila şiddetli kardiyovasküler aktivitelerin zindeliği artırdığı, bu nedenle dalmayı ve uykuda kalmayı kolaylaştırdığı gösterilmiştir. Bu, bir bisikleti pedal çeviren ve sürüş sonrası yorgunluk ve ağrı kombinasyonunu yaşayan herkes için açık gelebilir (içine bazı endorfinler serpilir), ancak şimdi bilim bunu kanıtlamak için orada.

Bisiklet İle Daha Uzun Bir Yaşam

Günlük bisiklete binmek sizi daha sağlıklı ve mutlu etmekten fazlasını yapar: Yıllardır zaten sürüyor olsanız bile, bu şekilde hissetmeniz gereken süreyi de uzatırlar. Norveç’te 2015 yılında yapılan büyük bir araştırma , 70’li ve 80’li yaşlarındaki bir grup yaşlı erkeği izledi ve günde sadece 30 dakikalık egzersizin, herhangi bir fiziksel aktivite yapmayan erkeklere kıyasla bu erkeklerin beş yıla kadar daha uzun yaşamasına neden olduğunu buldu.

Tayvan’da 2011’de 400.000’den fazla yetişkine ne kadar egzersiz yaptıklarını soran ve sekiz yıl boyunca bu cevapları takip eden bir başka çalışma , her gün sadece 15 dakikalık egzersizin yaşam beklentisinde üç yıllık bir artışla ilişkili olduğunu buldu . Bu insanların hiçbiri genç değildi ve çalışmaya başladıklarında çoğu inanılmaz derecede atletik değildi, bu yüzden

Başlamak için asla geç değil !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir