Güreş

Güreş Sahası (Minderi) ve Güreş Malzemeleri

Güreş Minderi, Olimpiyat oyunları, şampiyonalar ve Dünya Güreş Birliğinin (UWW) kontrolü altında organize edilen bütün uluslararası güreş müsabakaları, spor salonlarında platform üzerine kurulan belli özellik ve ölçülerdeki minderler üzerinde yapılmaktadır.

Güreş Minderi

Güreş Minderi Nedir ? Güreş Minderi Ölçüleri Nedir ?

Güreş Minderi, UWW’nin belirttiği tipte 9 metre çapındaki güreş alanı ve minderin devamı olan1.65 metre genişliğindeki koruma bölgesi ile çevrilidir. Olimpiyat oyunları ve şampiyonaların bu tip minderlerde yapılması zorunludur. Uluslararası turnuvalar için kullanılacak minderler de bu özellikte olmalıdır.

Güreş Minderinin Bölümleri

Merkez (center): Minderin tam ortasında, 10 cm kalınlığında sarı bantla çevrili olan 1 metre çapındaki güreşe başlama alanıdır.
Merkezi güreş alanı: 1 metre genişliğinde, sarı bantlı alanın iç kesimini oluşturan, 7 metre çapındaki, koyu lacivert renkteki merkezi güreş alanıdır.
Tehlikeli bölge (zone): Merkezi güreş alanı etrafında bulunan, 1 metre genişliğindeki sarı alandır.
Korunma bölgesi: Tehlikeli bölge dışında kalan, 1.65 metre genişliğindeki açık renkli, lacivert alandır. Bu bölge, güreş alanından dışarı taşan tekniklerde sakatlanma ve yaralanmaları önlemek için bırakılan alandır.

Ayrıca çapraz olarak karşılıklı iki köşe, güreşçilerin mayolarının renginde kırmızı ve mavi olarak işaretlenir. Güreşçi, müsabaka mayosunun rengindeki köşeden mindere girer.

Güreş Minderi

Olimpiyat oyunlarında, dünya ve kıta şampiyonalarında minderler, 1.10 metre yüksekliği geçmeyen platform üzerine kurulur. Platform üzerine kurulan minderin korunma bölgesi, 2 metreyi geçmeyecek ve platformun kenarları, zeminle 45 derecelik açı yapacak şekilde hazırlanır.

Güreş Malzemeleri

Güreş Mayosu

Sporcuların vücutlarını saracak şekilde, askılı, diz üstüne kadar uzanan, paçalı, esnek ve sağlam özelliklere sahiptir. Müsabakaya çıkan iki sporcu aynı renk mayoyu giyemez. Güreş Mayoları, mutlaka kırmızı veya mavi renk tonlarında olmalıdır. Kırmızı mayoların mavi, mavi mayoların kırmızı renklerde dizaynı yasaktır.

Uluslararası müsabakalarda, mayonun göğüs kısmında ülkenin amblemi bulunmalıdır. Mayonun arkasında azami 10 cm x 10 cm ebadında ülke isminin kısaltması yazılmalıdır.

Dünya Güreş Birliği tarafından alınan kararda, mayonun tek tipten kurtarılması ve her ülkenin kendisini temsil edecek mayoları tasarlaması yönünde bir standart getirildi. Türkiye Güreş Milli Takımının onaylanan yeni mayosu, turkuaz renkte tasarlanmış olup bu mayonun 2017 yılından itibaren uluslararası müsabakalarda kullanmaya başlamıştır.

Güreş Ayakkabısı

Güreş Ayakkabısı ayak bileğini saran ve kaymayan bir malzemeden (deri veya sentetik) imal edilir. Güreş ayakkabısında metal aksesuar olamaz. Güreş ayakkabısı topuklu, pençeli ve kopçalı olamaz. Güreş ayakkabısında renk önemli değildir. Güreş ayakkabılarında (bağcıklı ayakkabılarda) bağcıkların uçları, bağlandıktan sonra, takılmayacak şekilde gizlenir.

Güreş Kulak Koruyucuları

Bütün güreşlerde, sert maddelerle desteklenmiş kulaklık kullanmak yasaktır. UWW tarafından, sadece elastik bez maddelerden yapılmış, metal içermeyen ve yüzeyi sert olmayan kulaklıklara izin verilmiştir. Kulaklıklar, kulakların korunması ve uzun saçlı sporcuların saçlarını toplaması amacıyla takılır. Bayanlar için her yaş kategorisinde güreş kulaklığı kullanımı zorunludur.

Güreş Dizliği

Güreş müsabakalarında metal içermeyen ve hafif olan güreş dizlikleri kullanılabilir.

Güreş Antrenman Malzemeleri

Güreş Mankeni

Güreş antrenmanlarını kolaylaştıran, tekniğin gelişmesini sağlayan, teknik yapmayı hızlandıran güreş antrenman aracıdır. Değişik ağırlıklarda ve şekillerde, genellikle içi dolgulu, dışı deri kaplıdır ve sağlam bir malzemeden üretilmiştir.

Tırmanma Halatı

Güreşçilerin, kuvvetlenmek ve ellerine kavrama yeteneğini kazandırmak için çalıştıkları tırmanma halatıdır. Sporcuların, tırmanma sırasında ellerinin kaymaması ve terlememesi için kendirden yapılmıştır.

Dambıl (Kettlebell)

Çalışılması çok zor bir egzersiz aleti olduğu için aynı anda birçok kas gurubunun çalışmasını sağlar. Güreşçilerin güç, denge, direnç ve refleks kazanmalarına yardımcı olan demirden yapılma egzersiz aletidir.

Direnç Lastiği

Son zamanlarda bütün branşların ortak çalışma aleti olan direnç lastikleri, güreşte de önemli antrenman malzemesi olarak yerini almaktadır. Antrenman lastiklerinin ham maddesi lateks olup yüzde doksan oranında esneme özelliğine sahiptir.

Ağırlık ve Kondisyon Aletleri

Güreş; güç, hız, denge, esneklik ve koordinasyon isteyen bir spordur. Sporcular, bu özelliklere ulaşabilmek için branşın özelliğine uygun egzersiz aletlerine ihtiyaç duyarlar. Ağırlık ve kondisyon aletleri güreş antrenmanları için önemli ve verimli ekipmanlardır.

Müsabaka Malzemeleri

Güreş Minderi

Güreş minderi, UWW’nin standartlarına uygun olmalıdır. Minder 100×200 cm ebadında ve 6 cm kalınlığında süngerlerden yapılır. Güreş minderi, toplamda 72 adet minderin üzerine çekilen, minder bölümlerinin de bulunduğu branda ile oluşturulur.

Skorboart

Müsabaka süresi, periyotlar, sporcuların aldıkları puan ve ihtarları gösterir. Skorboard üzerinde; sıkletler, ülke ve sporcu isimleri, müsabaka turları da (final, yarı final vb.) belirtilebilir.

İtiraz Süngeri

İtiraz süngeri

Genellikle kırmızı veya mavi renkte süngerden ve yumuşak maddelerden imal edilir. Her sporcunun antrenörünün bulunduğu köşede mevcuttur. Hakemin verdiği puanlara itiraz etme durumunda, sporcusunun hakkını aramak için minderin ortasına antrenörün attığı süngerdir.

İtiraz Video Sistemi

Müsabaka başlangıcından sonuna kadar, görüntüyü kayıt altına alır. Bu görüntüler, yapılan itiraz durumlarında itiraz hakem jürisi tarafından kararı incelemek üzere kullanılır.

Güreş Hakemi Malzemeleri

Hakemler (orta hakem, sayı hakemi, minder amiri ve jüri üyeleri) görevlerini yaparken aşağıda verilen özellik ve renklerdeki malzemeleri kullanırlar.

● UWW logo’lu siyah yakalı tişört
● Gri pantolon ve siyah kemer
● Siyah çorap
● Koyu renkli spor ayakkabı
● Sağ bilekte mavi, sol bilekte kırmızı bileklik
● Düdük
Kıyafet UWW tarafından onaylanmış bir model olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir