Tenis

Farklı Tenis Vuruşları

opa vurulma şeklini seçmek , sonuç üzerinde derin bir etki yaratacaktır.

Teniste, topu oyunda tutmak için kullanabileceğiniz çok çeşitli vuruş teknikleri vardır. İster rekabetçi bir şekilde ister sadece eğlence için oynamak isteyin, farklı tenis atışları türlerini tam olarak anlamak faydalı ve bilgilendirici olabilir.

Ayrıca hangi vuruşları ve tenis atışlarını iyileştirmek için çalışmak isteyebileceğinizi anlamanız için bir çerçeve sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, bir arkadaşınız veya tenis hocasıyla sahaya çıktığınızda zamanınızı en iyi şekilde kullanabilirsiniz.

Teniste Zemin Vuruşları

İlk tenis şutu türü ve belki de tenisle en çok ilişkili olanı yere vurmadır. Yer vuruşları genellikle forehand veya backhand olarak taban çizgisinden birkaç metre uzakta durarak vurulur.

Topspin Forehand ve Backhands Vuruşu

Forehand ve backhand genellikle bir oyuncunun öğreneceği ilk vuruşlardır. Baskın eliniz ve kolunuzla bir forehand vurursunuz (sağ elini kullanıyorsanız sağ, solaksanız sol), bir backhand iki elle ters vuruş için iki elinizle veya bir elinizle vurulur. el (hala baskın eliniz) tek elle ters vuruş için.

Çoğu oyuncu üç forehand tenis tutamağından birini kullanır : doğu , yarı batı veya batı . Her tutacağın avantajları ve dezavantajları vardır. Bununla birlikte, bu günlerde yarı batı forehand tutuşu en yaygın olanıdır.

Çift el ters vuruş, baskın elin kıtasal bir tutuşu tutarken diğer eliniz tutamağın üzerinde baskın elinizin üzerinde tutulur . Tek elle ters vuruş genellikle ters doğu tutuşu ile tutulur.

Tipik bir forehand ve backhand topspin’e sahiptir, burada oyuncu spin oluşturmak için bir tenis topunun tepesini fırçalar. Bunu yapmak, oyuncuların topa daha agresif bir şekilde vurmasını sağlarken, topun tekrar sahaya düşmesini sağlar.

Bir rallide, oyuncular forehand ve backhand vuruşlarının birkaç varyasyonunu, yani sahanın ortasında, çapraz sahanın aşağısında veya çizginin aşağısında vurabilirler.

Düz Forehand ve Backhand Vuruşu

Düz forehand veya backhand, oyuncunun şutuna çok fazla topspin uygulamadığı bir oyundur.

Doğulu forehand tutuşu olan oyuncular, raketlerinin açısı dönmeye daha az elverişli olduğundan, genellikle bu şutu daha etkili bir şekilde vurabilirler. Aksine, yarı batı veya batı tutuşuna sahip oyuncular topu “düzleştirmekte” zorlanabilirler çünkü tenis raketinin açısı topspin oluşturmaya elverişlidir.

Backhand tarafında, çoğu oyuncu bir veya iki eliyle backhand kullanırken genellikle topu düzleştirmekte fazla sorun yaşamaz.

Bir oyuncu rakibine tepki vermesi için fazla zaman vermek istemediğinde düz bir forehand veya backhand vurur. Topspin zemin vuruşunda top sahaya çarpar ve rakibinize doğru zıplar ve genellikle onlara cevap vermeleri için daha fazla zaman verir. Ancak, küçük topspinli düz şutlar yüksek sekmeyecektir – neredeyse sahada kayacaklardır.

Düz bir zemin vuruşu, çok fazla topspin olmadığından, şutu tenis kortu sınırları içinde tutarken vurmak genellikle daha zordur. Sonuç olarak, çoğu oyuncu düz zeminde tutumlu bir şekilde vuruş yapar.

Forehand ve Backhand dilimleyin

Bir dilim forehand veya backhand, esasen topspin şutun tersidir. Tenis topunu fırçalamak yerine, tenis topunun altını fırçalayarak ve geri döndürerek bir dilim vuruşu yapılır.

Oyuncular forehand ve backhand dilimine tek elle vururlar, genellikle kıtasal bir tutuşla veya bu tutuşun doğu tarafını çevreleyen hafif bir varyasyonuyla.

Dilim atışı, rakibinizi atmak için bir rallinin hızını hızlı bir şekilde değiştirmek için oldukça etkili olabilir. Bir oyuncunun tepki vermek için çok az zamanı olduğunda veya bir oyuncu kaçarken genellikle savunma atışı olarak vurulur.

İçten Dışa Forehand Vuruşu

İçten dışa bir forehand, bir oyuncu backhand tarafının etrafında koşup bir forehand çapraz korta vurduğunda ortaya çıkan popüler bir tenis vuruşudur. Tipik olarak, bu şut, noktayı kontrol etmek için güçlü forehand kullanan bir oyuncu veya backhand’i zayıf olan ve forehand vurmayı tercih eden oyuncular tarafından vurulur.

İç-İç Forehand

İçten dışa forehand’e benzer şekilde, oyuncu backhand çevresinde koşarken içeriden bir forehand vurur. Bununla birlikte, içten dışa bir forehand ile yaptığınız gibi forehand çapraz korta vurmak yerine, forehand çizginin aşağısına vurursunuz.

Volley Vuruşları

Teniste, volley bir oyuncunun kendi sahasında topun zıplamasına izin vermeden vurduğu atıştır. Tipik olarak, oyuncu topa çarptıklarında ağdadır veya ağa yaklaşmaktadır.

Ağa gelmenin ve volley’in asıl amacı, noktanın kontrolünü ele almak ve kendinize daha fazla açıyla vurmanıza izin vermek ve böylece noktayı kapatmaktır.

Forehand ve Backhand Volley Vuruşları

Forehand zemin vuruşlarına benzer şekilde forehand volley baskın elinizle vurulur – sağ elini kullanıyorsanız vücudunuzun sağ tarafına ve solaksanız vücudunuzun sol tarafına.

Backhand volley, sağ elini kullanıyorsanız vücudunuzun sol tarafında, solaksanız vücudunuzun sağ tarafında hakim elinizle vurulur.

Volley vuruşunda, kıtasal bir tutuşa sahip olursunuz, bu da topları rakibinize kolayca geri döndürmek için tasarlanmış nötr bir raket yüzüyle sonuçlanır. Bu tür bir kavrama, topun çok uzun süre göndermeden ağın üstünden geçmesini sağlamaya yardımcı olur.

Bazı durumlarda, genç ve yeni başlayan tenisçiler daha iyi destek için backhand vollet atışında iki eliyle vurmaya teşvik edilecektir.

Teniste 4 Ana Stil ve Bu Stilleri Yenmek İçin Stratejiler yazımıza göz gezdirmenizi kişisel gelişiminize katkı sağlayacaktır.

Yarı Volley Vuruşu

Oyuncular, volley vurulacağı benzer durumlarda hem forehand hem de backhand olarak yarım volley vurabilirler: ya fileye yaklaştığınızda ya da filedeyken.

Özünde, yarım volley, zıplamadan önce bir volley vurmak için topa ulaşamayacağınız ve tam bir yere vurmak için yeterli zamanınızın olmadığı bir atıştır. Sonuç olarak, topun zıplamasına izin verirsiniz ve ardından hızla blok veya sahanın diğer tarafına geri döndürürsünüz.

Çoğu durumda, top havadayken veya top zıpladıktan sonra yere vururken volley vurmak tercih edilir. Bununla birlikte, her zaman volley tam olarak varamayacağınız ve kendinizi bir zemin vuruşuna hazırlayacak zamanınız olmadığı zamanlar vardır, bu da yarım volley harika bir seçenek haline getirir.

Yarı volley, kıtasal tutuş kullanılarak forehand veya backhand olarak vurulabilir.

Servis Vuruşu

Servis, oyuncuların iki sahadan vurdukları, taban çizgisinde fileye ya da reklam sahasına bakarken merkez işaretinin sol tarafında dururken merkez işaretinin sağ tarafında durdukları her noktayı başlatan atıştır.

Her iki durumda da, bir oyuncunun topu sahanın karşı tarafındaki servis kutusuna vurmak için iki fırsatı vardır – birinci ve ikinci servis -.

Servisler, oyuncuların düz, tekme ve dilim servisler dahil olmak üzere çeşitli farklı türlerde vurmasına olanak tanıyan kıtasal bir tutuş kullanılarak vurulur .

Düz Servis Vuruşu

Düz servis, varsa minimum dönüşle vurulandır. Düz servis atmanın en büyük avantajı, rakibinize tepki vermesi için çok az zaman tanıyan topa çok fazla hız veya hızla vurma yeteneğidir.

Oyuncular topa çok az spin uyguladıklarından, düz servislerin servis kutusuna vurulması daha zordur. Sonuç olarak, bu tipik olarak, bir oyuncunun ikinci servis sırasında daha güvenilir bir servis atması gibi daha güvenilir bir servis atabilmelerini sağlamak için sadece ilk servis atışında vurulan bir atıştır.

En iyi 10 Tenis Raketi 2020 İncelemesi yazımızı okumadan raketinizi değiştirmeyiniz.

Kick Serve Vuruşu

Bir vuruş servisini vurmak için oyuncular, topa vurarak ve temas ederken bileklerini şıklatarak önemli miktarda topspin üretirler. Bu hareket, topun file üzerinden yüksekte hareket etmesini ve topspin nedeniyle servis kutusuna düşmesini sağlar.

Vuruş servisi mükemmel bir seçenektir çünkü pratikle çoğu oyuncu bu şutu sahada neredeyse her seferinde vurmayı öğrenebilir. Tutarlılığa ek olarak, vuruş servisi aynı zamanda top üzerinde yeterli dönüş oluşturabilen ve topun servis kutusuna düştüğünde yerden “tekme” atmasına neden olan birçok oyuncu için bir silahtır.

Etkili bir vuruş servisi, topu forehand veya backhand için ideal olan yüksekliğin çok üzerinde bir yükseklikte sekerek gönderir. Çoğu oyuncu, genellikle bel hizasında zıpladığında topu geri vermek isteyecektir, bu nedenle bu yüksekliğin üzerindeki her şeyi vurmak daha zor hale gelmeye başlar.

Sonuç olarak, rakibiniz ya ileri adım atmaya ve topu zıplamadan hızlı bir şekilde geri döndürmeye ya da daha uygun bir yükseklikte bir geri dönüşe ulaşmak için kendilerine yeterli zaman vermek üzere geri adım atmaya zorlanır.

Vuruş servisi, hata için yüksek bir marj sağlar ve bu nedenle, oyuncuların ikinci servislerinde topu oyuna sokmalarını sağlamak için kullandıkları yaygın bir atıştır.

Dilim Servis Vuruşu

Oyuncular, sahaya çarpıp içeri sıçradığında kayan bir yan dönüş oluşturmak için dış kenara – sağ elini kullanan oyuncular için topun sağ tarafına ve sol elini kullanan oyuncular için topun sol tarafına – vurarak bir dilim servis atar. dönüş yönü.

Dilim servis, özellikle genişçe veya oyuncunun vücuduna vurulduğunda son derece etkili olabilir. İkili sahada geniş vuruş yaptığında, oyuncu sahanın yan tarafına doğru çekilir ve böylece sahayı ikinci atış için açar.

Oyuncunun vücuduna vurulduğunda, bir dilim servis forehand ya da backhand vuruşunu son derece zorlaştırabilir, bu da oyuncuyu hangi tarafa vuracağını tahmin eden veya hızlıca hazırlanamayan bir oyuncuyu “dondurabilir”. yeter.

Servis Dönüşü

Geri dönüş, bir oyuncunun rakibinin servisine verdiği yanıttır. Sonuç olarak, sahanın ikili (sağ) tarafında veya fileye bakarken sahanın reklam (sol) tarafında geri dönüşü vurursunuz.

Geri dönüş farklı şekillerde olabilir. Bununla birlikte, tipik olarak rakibinizin servisinden bir forehand veya backhand vurmayı içerir, bu da topun hızlı hareket etmesiyle benzersiz bir dizi zorluk sunar ve genellikle tepki vermek için size çok az zaman bırakır. Ayrıca, servisin türünü veya rakibinizin vuracağı yönü okumak her zaman kolay değildir.

Servisin geri dönmesiyle hazırlık anahtardır ve çoğu durumda amaç, rakibinizi kolay bir atış için ayarlamadan topu oyunda tutmak veya noktayı etkisiz hale getirmektir.

Özel Vuruşlar

Teniste, daha önce bahsedilen atışların ideal olmadığı veya gerçekleştirilmesi zor olabilen belirli durumlarda vurulan epeyce özel atış vardır.

Yaklaşım Atışı

Adından da anlaşılacağı gibi, ağa doğru ilerlerken bir yaklaşma atışına çarpacaksınız, bu da onu temelden geçişi mükemmel kılıyor.

Yaklaşım atışları forehand veya backhand olarak vurulabilir ve bunlar genellikle rakip oyuncu sahada topa kısa bir süre vurduğunda gerçekleşir, bu da sizin içeri girip ileri ve topa doğru hareket etmenizi sağlar.

Yaklaşım atışı, rakibinize baskı uyguladığından etkili olabilir. Etkili bir şekilde uygulanırsa, noktanın kontrolünü ele geçirmenize ve ağdayken kapatmanıza olanak tanır.

Pas Atışı

Pas atışı, oyuncuların rakipleri ağdayken vurdukları ve onlar topa dokunmadan onları geçmeye çalıştıkları bir vuruştur.

Pas atan şutlar, harika bir şut atmanız için size biraz baskı uygulama eğilimindedir ve bu da birçok oyuncuyu çok fazla şut atmaya zorlayabilir. Ancak, iyi idare edin ve rakibinizin ağda moral bozukluğunu bırakma fırsatına sahip olurken rakibinize de aynı ölçüde baskı uygulayacaksınız.

Lob Vuruşu

Oyuncular birkaç farklı senaryoda lob canına basabilirler. İlk olarak, bir oyuncu fileye yaklaştıkça, çok ileriye doğru bir eğilim vardır. Bir dereceye kadar, fileye yaklaşmak, oyuncuların rakiplerinin vurabileceği açıları kesmelerine izin verir ve bu da onları geçmenizi daha da zorlaştırabilir.

Ancak, aşırı kapanış yaparak rakibiniz size onları oyalama fırsatı sunar. Lob, rakibinizin kafasının üstünden iyi bir şekilde vurulan ve böylece sahanın derinliklerine, taban çizgisine doğru inen bir forehand veya backhand vuruştur.

Bu durumda, yeterli hazırlıkları varsa, birçok oyuncu tipik forehand veya backhand tutuşlarıyla bir miktar topspin ile lobu vurmayı tercih edecektir. Aksi takdirde oyuncular, topu rakiplerinin kafasına göndermek için kıta tutuşunu kullanırlar.

Loblar, savunma senaryolarında vurulmak için harika bir atış olabilir. Örneğin, rakibiniz sizi sahanın kenarına doğru zorluyorsa ve siz topu kovalamanız gerekiyorsa, lobut topu oyunda tutmak için harika bir atış olabilir.

Bu durumda rakibiniz muhtemelen ağı kapatacaktır, bu nedenle yüksek bir lob size sahadaki pozisyonunuza geri dönmeniz için biraz zaman kazandırabilir ve ayrıca rakibinizi noktayı kapatmak için en az bir atış daha vurmaya zorlayabilir.

Benzer şekilde, rakibiniz netteyse ve size agresif bir vuruş yaparsa, hızlı tepki vermek genellikle zor olabilir. Sonuç olarak, lob, topu hızla geri engellemek ve oyunda tutmak için harika bir taktik olabilir, bu da vurdukları bir sonraki atış için hazırlanmanıza olanak tanır.

Overhead

Overhead, teniste oyuncuların tipik olarak bir lobdan vuracağı bir atıştır. Eğer fileye doğru hareket ediyorsanız ve rakibinize baskı uyguluyorsanız, çoğu zaman onların bir lob vuracağını göreceksiniz.

Lobun yürütülmesi zor olabileceğinden, netteyken birçoğunun başınızın üzerinde olduğunu göreceksiniz.

Bu durumda, siz ağda hareket halindeyken servisinizin biraz değiştirilmiş bir versiyonu olan bir Overhead çarpma fırsatına sahip olacaksınız.

Tıpkı bir servis gibi, kıta tutuşunu kullanarak başınızın üstünden vuracaksınız.

Düşen Atış Tekniği

Düşen atış, oyuncuların rakipleri taban çizgisindeyken vurdukları daha gelişmiş bir atıştır. Düşürme şutlarının gerçekleştirilmesi zordur çünkü genellikle sürpriz unsuru ve top üzerinde üstün kontrol gerektirirler, buna genellikle “dokunma” denir.

Düşürme atışı için olası bir senaryo, rakibinizle bir rallide bulunuyorsanız ve şutlarından birini vurduktan sonra onu biraz dengesiz bulmanızdır.

Bunu fark ederseniz, topu olabildiğince az bir güçle çok dikkatli bir şekilde ağın üzerinden geriye doğru dilimlemeyi tercih ederek, topun ağdan uzaklaşmasını ve ağdan sadece birkaç metre uzağa inmesini, böylece rakibinizin bunu yapmak için zamanı kalmamasını sağlayabilirsiniz. ileri sürün ve topu oyuna geri koyun.

Çip ve Hücum

Çip ve hücum, topu iade ederken sahaya adım attığınız özel bir servis iadesidir. Kıtasal bir tutuş kullanarak, kendinizi bir voleybola hazırlamak için aynı anda fileye doğru hareket ederken, topu sahanın karşı tarafına doğru dilimleyin veya çipleyin.

İyi bir şekilde uygulanırsa, fiş ve hücum, rakibinize servis attıktan hemen sonra hızlı bir şekilde baskı uygulamak ve ağdaki noktanın kontrolünü ele geçirmek için kendinizi konumlandırmak için harika bir kombinasyon olabilir.

Ancak, kötü bir şekilde uygulanırsa, çip ve hücum rakibinizi kolay bir pas atışı için hazırlayabilir.

Putaway Vuruşu

Putaway, atışların belirli bir teknik şekli değildir. Bunun yerine, file üzerindeyken rakibinizi geçerek topa vurmayı ifade eder.

Rakibinizi sahanın yan tarafına doğru iten harika bir yaklaşma şutunu vurursanız ve size doğru yere yere vurursa, o zaman volley açık sahaya “atmak” isteyeceksiniz, böylece onlar yapmasınlar. Bir atış daha yapma şansınız yok.

Kazanan Vuruşu

Kazanan, sahanın karşı tarafına rakibinizin ulaşamayacağı bir yerde başarılı bir şekilde vurduğunuz herhangi bir atışı tanımlamak için kullanılan bir ifadedir.

Başarılı bir pas atışı kazanır, rakibinizin ulaşamayacağı bir ek yük kazanır ve forehand vuruşu çapraz sahada veya rakibinizin tam olarak ulaşamadığı çizginin aşağısında da kazanır.

Tweener

Arayı bitiren kişiyi sona sakladım çünkü oyuncular genellikle etkinliğinden ziyade eğlence değeri için onu kullanıyorlar.

Bir ara Tweener, bacakların arasına herhangi bir vuruş olarak kabul edilir. Bununla birlikte, çoğu gerçek bir arayı sert bir lobdan vuran bir atış olarak düşünür.

Bu durumda, oyuncunun ağdan uzağa bakarken topa doğru koşması gerekir. Bir ara doldurucuya vurmak için, oyuncu topun kendi önünde zıplamasına izin verir. Daha sonra, top sahaya doğru düştüğünde, dizlerinin hemen altında yüksekliğe ulaşacak şekilde topun önüne mükemmel bir şekilde adım atarlar, böylece bacaklarının arasına vurabilir ve topu bacaklarının arasından ve arka tarafın diğer tarafına gönderebilir. mahkeme.

Zor geliyorsa, öyle. Çok az oyuncu baskı altında bunu iyi yapabilir. Ancak, yarışma sırasında profesyoneller tarafından vurulan bazı harika aralar oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir