Doğa Yürüyüşü

En iyi Kamp Ocağı İncelemesi

Nerede yürüyüş yaparsanız yapın kamp sobası olmazsa olmazlardandır. Kamp yerlerinde her zaman etrafta yakacak malzeme bulmanız çokta mümkün değildir ve tabi doğada yürüyüş yapıyorsanız bir doğa tutunuysanız doğada iz bırakmamak için kamp ocağı mutlaka sırt çantanızda bulunmasıgerekenlerden biri olacaktır. İyi bir hafif sırt çantasına koyacağınız kamp ocağı, her yerde ve hızlı bir şekilde iyi bir yemek pişirmenizi sağlar. Özellikle uzun bir gün yürüyüş yaptıysanız ve çadırınızı kurmak için geç oluyorsa . 

Ama en iyi kamp ocağı nedir? 

İster bir ocak veya beyaz gaz sobası kullanın, satın alma seçimi çok zor. Çevreyi, yılın zamanını, yerel olarak mevcut yakıtı düşünün. Açık ateşin yasaklanması veya hazırlanmış şömineli kamp alanlarının mevcudiyeti gibi düzenlemeler hakkında kendinizi bilgilendirin. Buna göre farklı kamp ocaklarını tercih edebilirisiniz. Unutmayalım ki en iyi ocak en çok işinize yarayan kamp ocağı olacaktır.

Kamp Ocakları Türleri Nelerdir ?

Kamp ocaklarının kategorileri yaktığı yakıt türüne göre değişmektedir. Bir kamp ocağı alırken pişirme sistemi, çantada kapladığı yer ve ağırlığı, yakıt ikmalinin yapılması gibi etkenler önemlidir. Hafif ağırlıkla seyahat etmek isteyenler çakmak gazı ile çalışan küçük kafalı bir kamp ocağı tercih edebilir.

Doğa yürüyüşlerinde en çok tercih edilen kamp ocağı gazlı olan ocaklardır. Basit ve hızlı bir şekilde ayarlanabildikleri gibi yüksek ısı çıktısınada sahiplerdir. Ocaklar sağlamdır ve az bakım gerektirir.

Gazlı Kamp Ocaklarının Avantajları

Kmap için kullanılabilecek Gazlı kamp ocağı
Gazlı Kamp Ocağı

Gazla pişirme kokusuz ve temizdir, gaz kolayca dökülemez. Karbon birikintisi olmadığı için pişirme cihazının temizlenmesi kolaydır.

Gazlı Kamp Ocaklarının Dezantajları

Bütan ve diğer sıvı-gaz ​​karışımlarının kullanımı zor olabileceğinden, kışın veya çok düşük sıcaklıklarda kullanılacak en iyi kamp sobası değildir. Buradaki çözüm, bütan, izobütan ve propanın özel gaz karışımlarının kullanılmasıdır. Ancak, bu gaz karışımları pahalı olabilir. Sadece aşırı ortamlara yapılan özel seferlerde kullanılırlar.

İspirto Veya Alkol Kamp Ocakları

Kamp için Alkollü Gazlı Kamp sobası

Alkol ocakları, güvenilirlikleri ve düşük bakımları nedeniyle açık hava meraklıları arasında popülerdir. Diğer kamp sobalarına kıyasla, satın almak ve kullanmak çok ucuzdur. Alkol sobaları donma noktasının altındaki sıcaklıklarda kullanılabilir. Bununla birlikte, Alkol yakıtının ısı çıkışı gaz ocaklarının sadece yarısıdır, pişirme süresi daha uzundur.

Alkol Kamp Ocaklarının Avantajları

Düşük ağırlık ve ambalaj boyutu ve kullanım kolaylığı, alkollü sobayı çok popüler hale getirir. Sağlamdır, az bakım gerektirir, kullanımı güvenlidir ve düşük sıcaklıklarda iyi çalışır. Yakıt yaygın olarak bulunur Yakıt yaygın olarak bulunur.

Alkol Kamp Ocaklarının Dezavantajları:

Tutuşmak ve uygun şekilde yakmak için alkol çok düşük sıcaklıklarda önceden ısıtılmalıdır. Alkol yakmak kurum oluşturabilir ve tencere için daha fazla temizleme süresi sağlar.

Beyaz Gazlı Kamp Ocakları

Beyaz Gazlı Kamp Ocağı

Beyaz gazlı kamp sobası çok yönlü bir seçenektir. Yakıt dünya çapında mevcuttur ve  Naphta olarak da bilinen Beyaz Gaz yüksek ısı çıkışına sahiptir. Beyaz gaz ocakları yüksek rakımlarda ve çok düşük sıcaklıklarda kullanılabilir. Yakıt sobası, gaz ve alkol sobasının avantajlarını birleştirir. Ancak benzin yanma sırasında kurum üretir, beyaz bir gaz kampı sobası uygun bakım gerektirir ve pişirme cihazlarının temizlenmesi için zamana ihtiyaç duyar.

Beyaz Gazlı Kamp Ocağının Avantajları

Beyaz gaz yakıtı dünya çapında en çok kullanılan ve aynı zamanda yüksek ısıtma gücünde çok soğuk sıcaklıklarda sıkıntısız bir şekilde yanar. Yüksek irtifalarda kamp gezileri için, derin kış ve düşük sıcaklıklarda kullanılması uygundurlar.

Beyaz Gazlı Kamp Ocağının Dezavantajları

Benzinli sobalar, aynı pahalı gazlı ocaklara kıyasla biraz daha ağırdır. Kokular, taşıma ve bakım karmaşıktır, benzinli ocak kullanıldıktan sonra temizlenmelidir. Uçakta taşınamaz.

Mangal Tipi Dağcı Ocakları

Mangal Tipli Kamp Ocağı

Mangal tipi odun gibi katı yakıt malzemeleri ile çalıştırılır. Sağlam ve az bakım gerektirirler. Ahşap ve kurumuş dallar doğada mevcuttur olduğundan bu da yakıt taşımacılığında ağırlıktan tasarruf etmenize yardımcı olur. mangal tipi ocaklar silindirik yapısı baca etkisinden faydalanır ve odun yakıtlarını normal bir kamp ateşinden çok daha yüksek bir verimlilikte kullanır. Ancak temelde açık ateşte piştiği için, cihaz ormanlarda veya milli parklarda bazı yangın güvenliği düzenlemelerini ihlal edebilir.

Avantajları:

Çoğu arazide yakıt kaynaklarının bulunması, Mangal ocağını bir yürüyüş gezisi getirmek için en iyi kamp ocağı yapabilir. Basit tasarım da büyük avantajlıdır, Çünkü kırılabilecek veya arızalanabilecek çok fazla şey yoktur.

Dezavantajları:

Odun yakmak is ve duman üretir, bu da büyük ölçüde pişirme ekipmanının aşınmasına neden olur ve zaman alıcı bir temizliktir. Birçok orman ve milli parkta yangın güvenliği düzenlemeleri uygulanabilir ve baca sobalarının kullanımı yasaklanabilir.

Özetle Kamp Ocaklarının kategorilerine göre anlatımlarını yaptık aslında hepsinin avantajları ve dezavantajları bulunmakta bunlara fiyat olayıda girince daha farklı da bir rol almakta. Peki hangi sorular karşılığında biz bir Doğa yürüyüşüne gittimizde Kamp Ocağını seçmeliiz.

En İyi Kamp Ocağı ?

  • Kamp ocağı nerede kullanılacak, iklim koşulları, rakım, düşük sıcaklık?
  • Kamp ocağını ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Sabahları mı yoksa günde üç öğün mü?
  • Güçlü ve güvenilir yanma, koku veya kurum ile ilgili sorunlar mı var?
  • Ocak ve yakıtın ağırlığı, yakıt kullanılabilirliği?
  • Düşük işletme maliyetleri, atık olarak boş kartuş yok mu?
  • Kullanım kolaylığı, bakım dostu mu?
  • Kapalı bir çadırda mı çalışıyorsunuz?
  • Hava yolculuğu için uygun mu?

Sorduğunuz yukarıdaki sorulara cevap bulduğunuz en iyi ocak türü sizin için en iyi kamp ocağı olacaktır. Kamp ocağının yanında sırt çantanızda bulunması  gereken malzemeler makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir