Doğa Yürüyüşü

2021’in En İyi 7 Doğa Yürüyüşü Botu

Artık günümüzde AVM ler gidilip alınacak ayakkabıların yada botların bakılıp denendiği yerler haline gelmeye başladı. Özellikle bu Pandemi zamanında artık onlarda yapılamıyor maalesef.

Peki gidip deneme şansının olmadığı bu zamanlarda çevrimiçi olarak sunulan yüzlerce botu gördükten sonra ne satın alacağınız konusunda kafanız mı karıştı? Endişelenmeyin. İster doğa yürüyüşüne çıkmayı planlayan acemi bir yürüyüşçü, ister yeni bir çift yürüyüş botu arayan deneyimli bir sırt çantalı gezgin olun, en iyi yürüyüş botları konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bu botların tümünü bizzat denemesekte bir çok internet sitesinden alınan verileri değerlendirebildik.

Doğa Yürüyüşü İçin Yürüyüş Ayakkabıları, Yürüyüş Botları Zorunlu Mu ?

Genel olarak Trekking / Hiking şartlarına uygun olarak giyinmek sizi rahat ettirir yaptığınız spordan da zevk almanızı sağlar. Günlük ayakkabılar ile yada spor ayakkabılarınızla da parkurun zorluk derecesine göre katılabilirsiniz. Bunun için parkurunuzun zorluk derecesine mutlaka göz atmalısınız. Ayrıca doğa yürüyüşlerinde hava durumu da önemli bir faktördür aşağıda ki resimde verilen ayakkabı karşılaştırmalarına bakarak da doğa yürüyüşünde yürüyüş ayakkabıları, yürüyüş botları zorunlu mu ?kararınızı kendiniz verebilirsiniz.

Ayrıca yapacağınız yürüyüş türüne göre hangi ayakkabının sizin için daha uygun olacağı yada bu ayrımın nasıl yapılacağına yönelik güzel bir yazımız bulunmakta. Doğa Yürüyüşü, Trekking Ayakkabı Seçimi bu yazımızda ayakkabıların seçimlerinde dikkat edilecek özellikler ve daha uzun ömürlü kullanımlar için gerekli talimatalar bulunmaktadır.

En İyi 10 Doğa Yürüyüş Botu

1 – Salomon X Ultra 3 Mid GTX (165 $)

Kategori: Hafif
Ağırlık: 420gr
Su geçirmez: Evet (Gore-Tex)
Artıları: Hızlı, hafif, esnek ve uygun fiyatlı.
Eksileri: Aşağıdaki Salomon Quest 4D’den daha ince ve daha az stabil.

Arazi koşusu ayakkabısı gibi tasarlanan ancak ek ayak bileği desteği ve korumasıyla Salomon X Ultra 3 Mid, 2021 için en sevdiğimiz çok yönlü yürüyüş ayakkabısıdır. Sağlam bir tabanı ve son derece iyi kavrayan gelişmiş bir çıkıntı tasarımı. Ayrıca, bu ağırlık ve fiyat aralığındaki diğer botlardan daha fazla kötüye kullanım eğiliminde olan Salomon yapı kalitesini de elde edersiniz. Hızlı hareket eden günlük yürüyüşçüler, hafif sırt çantalı gezginler için X Ultra 3 Mid’i yürekten tavsiye ediyoruz.

Doğal olarak, X Ultra’nın hafif yapısıyla gelen birkaç taviz var. En önemlisi, aşağıdaki iri Salomon Quest 4D’den daha ince olan ayak altı koruma eksikliğidir. Ek olarak, X Ultra oldukça esnektir ve Quest kadar bileğe oturmaz, bu nedenle teknik arazi üzerinde veya ağır bir paket taşırken o kadar destekleyici değildir. 

Bununla birlikte, uzun mesafe konforu, dayanıklılığı ve çekiş gücü açısından aşağıdaki Altra gibi diğer ultra hafif seçenekleri geride bırakıyor. Ayrıca, geniş boyutlarda yapılan birkaç hafif tasarımdan biridir. Daha da fazla ağırlık kesmek isteyenler için, X Ultra 3 ayrıca alçak tabanlı bir yürüyüş ayakkabısı ile sunulmaktadır 

 2-  Merrell Moab 2 Mid WP (135 $)

 Merrell Moab 2 Mid WP

Kategori: Hafif
Ağırlık: 113 gram
Su geçirmez: Evet (M Select DRY)
Artıları: Mükemmel fiyat, uygunluk ve rahatlık.
Eksileri: Engebeli yollar veya ağır yükler için destekleyici değil.

Günlük yürüyüşçüler ve çoğunlukla bakımlı patikalara yapışan hafif sırt çantalı gezginler için en değerli seçimimiz Merrell Moab 2‘dir. Bu botu bu kadar popüler yapan şey, bu kadar makul bir fiyata hafif ve rahat hissetmesidir. 135 $ ‘a, iyi bir yastıklama, güvenilir Vibram dış taban ve su geçirmez bir membran (yükseltilmiş bir Gore-Tex modeli 155 $’ a satılmaktadır) elde edersiniz. 

Moab, birkaç yıl önce “2” ye güncellendi, ancak kanıtlanmış tasarımla fazla uğraşmadı. Göze çarpan değişiklikler arasında daha yüksek kemerli yeni bir iç taban, topuk altında iyileştirilmiş yastıklama ve daha su geçirmez ve dayanıklı süet saya vardı.

Moab 2 Mid WP’nin dezavantajları nelerdir? Krampon, bu listedeki bazı pahalı modellere kıyasla, ağır bir yük taşımak veya kayalık veya engebeli yollarda karıştırmak için desteklenmiyor. İkincisi, bu listedeki bazı pahalı modeller kadar dayanıklı veya uzun ömürlü değil. Moab genel olarak iyi inşa edilmiş bir yürüyüş ayakkabısıdır, ancak birinci sınıf malzemelerin olmaması, sonunda tercih ettiğimizden biraz daha erken değiştirilmesi gerekebileceği anlamına gelir. Ancak bu listedeki diğer en iyi botlardan önemli bir indirimle Moab, birçok günlük yürüyüşçü ve hafta sonu maceraları için doğru konfor ve performans karışımını sunuyor. Ve sıcak iklimlerde yürüyüş yapan veya su geçirmez olmayan bir botu tercih edenler Moab 2 Mid Ventilatörü incelemelidirler.

3- Salomon Quest 4D 3 GTX ($230)

 

Kategori: Orta
Ağırlık: 368 gram
Su geçirmez: Evet (Gore-Tex) 
Artıları: Sert ve destekleyici ancak rahat.
Eksileri: Çoğu gün yürüyüş için oldukça ağır ve aşırı güç.

Ciddi bir günlük yürüyüş ve sırt çantasıyla seyahat için zorlu bir bot için pazardaysanız, Salomon’un Quest 4D 3 GTX’i tam pakettir. Geçen yıl güncellenen bu krampon, daha fazla konfor için yeniden tasarlanmış, daha esnek bir platformun yanı sıra hemen her koşulda iyi kavrayan agresif bir dış taban bulunmakta. Tutarlı kalan, Quest’i yıllarca en sevdiğimiz çok yönlü yürüyüş botlarımızdan biri yapan birinci sınıf performans uyumu, agresif duruş ve dayanıklı yapıdır.

Ancak Salomon Quest 4D 3 GTX, önceki modelden daha hafif değildir ve orta sıklet kategorimize sağlam bir şekilde oturur. Ekstra korumaya ihtiyaç duymayan veya bakımlı parkurlarda hızlı ve hafif hareket etmek isteyen insanlar için biraz sert ve abartılı. 

4- Asolo Falcon GV (240 ABD Doları)

Kategori: Hafif / orta
ağırlık Ağırlık: 85 gram
Su geçirmez: Evet (Gore-Tex)
Artıları: İyi tasarlanmış, son derece rahat ve sağlam. 
Eksileri: Pahalı ve bu listedeki bazı ağır botlar kadar destekleyici değil.

Asolo’yu düşündüğümüzde, 3 pound’un üzerinde olan ve neredeyse on yıldır aynı görünen klasik Fugitive GTX akla geliyor. Bununla birlikte, daha şık ve daha modern Falcon GV, yürüyüş ayakkabılarının nereye gittiğini düşündüğümüzü temsil ediyor: geleneksel bir yürüyüş botundan biraz daha az ağırlık ve destek ürünü, ancak ciddi teknik parçalar içeriyor. 

Asolo Falcon GV’yi seçmenin en büyük dezavantajı, ılımlı olarak değerlendireceğimiz kararlılıktır. Çok sayıda desteğe sahip yüksek kesimli bir bota alışkınsanız, Falcon öyle değil. Ancak sıkı bağlandığında, dağlık arazilerden buzullara ve birkaç sorunla sarp kayalık geçitlere kadar her türlü arazide nispeten ağır bir yükle sırt çantasında giydik. İstikrar nihai seviyesine ihtiyaç ve ciddi backpacking için gün yürüyüş her şey için hafif ve konforlu.

5- Lowa Renegade GTX Mid (240 $)

Kategori: Orta
Ağırlık: 200 gram
Su geçirmez: Evet (Gore-Tex)
Artıları: Hafif ve rahat; çoğu sırt çantalı gezgin için yeterli destek.
Eksileri: Dayanıklı değil.

Lowa Renegade, etkileyici derecede düşük ağırlıkta geleneksel bir yürüyüş botunun görünümüne ve hissine sahiptir. Yukarıdaki çevik ve daha modern Quest’in aksine, deri Renegade yere daha iyi izolasyon sağlar ve daha dikilmiş ve sağlam bir his verir. Quest’in eğlence faktöründen ve performans uyumundan biraz vazgeçiyor, ancak ağır bir paket taşıyan veya kayalık yollardan daha fazla ayak altı koruma isteyenler için değiş tokuş buna değer.

Lowa, bazı dengeleme görevlerini çok etkili bir dış poliüretan çerçeveye taşıyarak ağırlığı kısmen azalttı. Dahası, deri üst kısmı nispeten incedir, bu da ağırlık tasarrufu sağlar ve kırılma süresini azaltır. Tüm bu hafiflemenin feda edilmesi, uzun vadeli dayanıklılığın olmamasıdır – yüksek kilometre performansı kullanıcıları neredeyse her yıl yeni bir çifte ihtiyaç duyduklarını bildirmiştir. Ancak rahatlık hissi ve doğru ağırlık ve destek dengesi için geri gelmeye devam ediyorlar. Renegade dar, normal ve geniş genişliklerde üretildiği için iyi bir uyum bulmak kolaydır.

 6- La Sportiva Piramidi GTX (189 $)

Kategori: Hafif
Ağırlık: 320 gram
Su geçirmez: Evet (Gore-Tex Surround) 
Artıları: Nefes alabilir ve su geçirmez; çok fazla zorla girmeden rahat.
Eksileri: Dar kesim ve geniş bedenlerin olmaması.

La Sportiva, son birkaç yıldır modern yürüyüş botu hareketinde lider olmuştur ve Pyramid GTX bunun parlak bir örneğidir. Bu yürüyüşçü, nefes alabilen ve su geçirmez Gore-Tex Surround kullanımı da dahil olmak üzere hafif, ancak şaşırtıcı derecede yeteneklidir (sadece ayakkabının üst kısmından havalandırma yapmak yerine, Piramit ayrıca ayakkabının tabanından ve orta tabandan hava tahliye etmek için tasarlanmıştır). Özel La Sportiva çekiş gücü ve dayanıklılığı da eklediğinizde, sadece 320gram ağırlığında, yaz yürüyüşleri ve yarışmalar için etkileyici bir bot elde edersiniz. 

Çoğu La Sportiva ayakkabısı gibi, Pyramid GTX ile ilgili en büyük şikayetimiz, dar çalışması ve geniş boyutlarda yapılmamasıdır. Bu, normal ve geniş ayakları olan kişilerin başka yere bakmaya bırakıldığı anlamına gelir. Ek olarak, Surround teknolojisi standart Gore-Tex’ten nefes alabilirlikte küçük bir artış sağlar

7- Scarpa Zodiac Plus GTX (269 $)

Kategori: Orta
Ağırlık: 485 gram
Su geçirmez: Evet (Gore-Tex)
Artıları: Oldukça hafif ancak zorlu arazilerde sırt çantalı seyahat için yeterince sert.
Eksileri: Sürdürülen veya ılımlı yollar için aşırı yıpranma

Bu bot, kayalık ve kayalar üzerinde ayakkabı benzeri çekişi, oldukça bir kombinasyon olan hafif bir dağcılık botunun sağlamlığı ve stabilitesiyle bir araya getiriyor. Zodiac, ağır bir çantayı omuzlarken, 10 günlük acımasız bir patika yürüyüşü sırasında etkilendi: yarı sert yapı, yüksek kaliteli yapı ve sağlam koruma, dik tırmanışlarda ve yarım yamalak inişlerde çok fazla güven sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir