Voleybol

2021’in En İyi 5 Voleybol Ayakkabısı

Ülkemizde genel bir yargı olan “Kapalı alan sporlarının hepsi için ortak spor ayakkabısı” kavramı aslında çok fazla ayakkabı seçeneğini ülkemize getiremediğimizden kaynaklanıyor. Yoksa kapalı alan spor ayakkabıları her branşa göre değişmektedir. Bir Voleybol ayakkabısı ile badminton ayakkabısı arasında temel bazı farklar bulunmaktadır. Voleybol Ayakkabısı özel bir yastıklama ve destek gerektirir. Zıplamaya yönelik özellikleri Voleybol ayakkabısının daha fazla olması gerektir.

En İyi Voleybol Ayakkabısını Nasıl Seçerim ?

Aşağıda sıralanmış olan Voleybol ayakkabılarında yabancı sitelerden alınan değerlendirme ve test sonuçlarına göre sıralanmış olup başta Amazon üzerinden olmak üzere bir çok yabancı siteden sipariş verdiğinizde eskiye oranla çok daha hızlı bir şekilde ayakkabılarınız gelmektedir.

Asics Gel Tactic 2 Voleybol Ayakkabısı

En iyi Voleybol Ayakkabısı

Şık ve seksi. Gel Tactic 2’yi ilk gördüğünüzde aklınıza gelen şey budur. Bir önceki yinelemesi olan Gel Tactic’in aksine, artık bazılarının biraz çirkin bulduğu hantal katmanları kullanmıyor. 

Bunun yerine Asics, bu ayakkabıyı sahadaki performansından ödün vermeden basit bir yaklaşımla tasarladı. Üst kısım nefes alabilen bir üst kısım kullanırken, orta taban maksimum şok emilimi için çoklu yastıklama teknolojileri kullanır. Kavrayıcı kauçuk, sahada güvenilir bir hareket için alt kısmını korur.

Çekiş. Bu Gel Tactic 2’nin dış tabanı, pürüzsüz yüzeylerde olağanüstü tutuş sağlayan bir tür kauçuk olan NC Rubber’den yapılmıştır. Bu modeldeki sırt, diskler ve balıksırtı desenlerinin bir kombinasyonunu kullanır. Çok yönlü kavrama sağlarlar ve aynı zamanda yumuşak kıvrımlar ve dönüşler sağlarlar.

Destek. Kemerin altında Trusstic Sistemi var. Bu yenilik, yapısal bütünlükten ve ayak altı desteğinden ödün vermeden dış tabanın ağırlığını azaltır. Ayrıca ayak yaralanmalarını önlemek için burulma kontrolü sağlar.

Yastıklama. Tam uzunlukta bir etilen-vinil asetat (EVA) köpük, Jel Tactic 2’nin orta tabanını oluşturur. EVA’nın şoku azaltma özelliği, topuk ve ön ayak bölgelerindeki Jel teknolojisinin varlığı ile güçlendirilir.

Rahatlık . Gel Tactic 2’nin üst kısmı ağ kumaştan üretilmiştir. Bu malzeme yumuşaktır ve ayakkabının ayakla birlikte hareket etmesine izin verir. Aynı zamanda nefes alabilir ve havanın ayak bölmesini soğutmasına izin verecek şekilde yapılmıştır. Tek parça yapı, ayağı tahriş edebilecek dikişlerin olmamasını sağlar.

Koruma. Sentetik kaplamalar üst malzeme üzerine kaynaştırılmıştır. Burun ucu, göz destekleri, yan paneller ve topuk gibi çabuk aşınan alanları güçlendirirler. Altta yatan meşin erken bozulmasını önlerler. Burunda, PGuad Toe Protector dış tabanın bir uzantısı olarak görünür. Oyun sırasında acı verici darbelere karşı koruma sağlar.

Uygun. Tipik bir bağcık sistemi, Jel Taktik 2’nin içindeki ayağı sabitler. Orta ayaktaki sıkılık, bağcıklar ayarlanarak özelleştirilebilir. Burun kısmı, ayak parmaklarının yayılması için geniş alan sağlarken, yastıklı yaka ve dil, topuk kaymasını önler.

Asics Volley Elite FF MT Voleybol Ayakkabısı

Asics Volley Elite FF MT En İyi Voleybol Ayakkabısı

Asics Volley Elite FF’den ilham alan bu orta-top voleybol ayakkabısı çifti , orijinaliyle aynı teknolojilerin tümüne sahiptir. Orta tabanı çok hızlı tepki verir, bu da zıplamaları daha yükseğe ve dizlerin daha yumuşak inmesini sağlar. Aynı zamanda uzun oyunlarda bile ayağı rahat tutan bir iç tabana sahiptir.

Asics Volley Elite FF MT‘nin dış tabanı, iç mekan zeminlerinde iz bırakmadan tutuş sağlar. Üst kısım ise ayağın tam oturmasını sağlarken, oyun ne kadar yoğun olursa olsun ayakların taze kalmasını sağlar.

Çekiş. Tam boy kauçuk dış taban, Asics Volley Elite FF MT’nin altını kaplar. Özellikle iç mekan zeminlerinde tutuşu artırmak için mini vantuzların kritik alanlara yerleştirildiği Octopod tasarımına sahiptir. Oyuncuların yüzeyde kaymadan hızlı hareket etmelerine, hızla başlayıp durmalarına veya yön değiştirmelerine olanak tanır.

Çeviklik. FlyteFoam köpük, Volley Elite FF MT’de kullanılır. Büküldükten sonra veya basınç uygulandığında hızla doğal köpüğüne geri dönebilen organik lifler içerir. Katman ayrıca enerjiyi çarpışmadan kalkışlar için kuvvete dönüştürür.

Orta tabanın topuk yüksekliği 10 mm’dir. Bu, oyuncuyu atak duruşuna sokar, böylece topa vurmak için gerekli adımları hızla atabilir.

Şok emilimi. Bu ayakkabı, Asics’in arka ayak ve ön ayak Jel teknolojisini kullanır. Bu koloidal bileşen, basınca uyum sağlayarak hedeflenen tamponlama sağlamasına izin verir.

Konfor. Bu voleybol ayakkabısının içinde kalıplanmış bir EVA iç taban bulunmaktadır. Bu iç taban, maksimum koruma sağlamak için tabanın kıvrımlarını takip edecek şekilde şekillendirilmiştir. Şok emilimini artırır ve ayağın antrenörün içinde kaymasını önler. 

Kararlılık. Bu Asics voleybol antrenörünün dış tabanı ile orta tabanı arasında Trusstic Sistemi bulunur. Bu sert plastik, ayak inişlerinde aşırı bükülmeyi önleyerek güçlendirmek için kemerin altına yerleştirilir.

Tam kapsamlı. Açık örgü kumaş, Asics Volley Elite FF MT’nin üst kısmını oluşturur. Bu malzeme, ısının dağılmasına ve havanın ayak bölmesini soğutmasına izin veren geniş gözeneklere sahiptir. İç kısım, uzun süreli konfor için sürtünmeyi ve su toplamasını önleyen yumuşak kumaşla kaplanmıştır.

Koruma ve destek. Sentetik yüzeyler bu Asics voleybol ayakkabısının üst kısmını kaplar. Üstün yapısını korur ve aşınmaya karşı korur, böylece kumaş hızlı bir şekilde zarar görmez.

Ayak bileği kilitli. Orta üst yapı ayak bileği kemiklerine yakın oturur. Böylece bağcıklar sıkıştırıldığında, köpük astarlı bileziğin sağladığı bilek tutuşunu güçlendirirler.

Nike Zoom HyperAce 2 Voleybol Ayakkabısı

Nike Zoom HyperAce 2 En İyi Voleybol Ayakkabısı

Nike Zoom HyperAce 2, voleybolcular düşünülerek tasarlandı. Çevik sporculara ayak uydurmak için inşa edilmiştir. Orta taban yastıklı olacak şekilde yapılmıştır. Oyunlar sırasında şoku emerek ayağı rahat tutar. Dış taban malzemesi, düz zeminlerde tutuş sağlamak için tasarlanmıştır. Üst kısımda ise hareketlere izin veren yumuşak kumaş kullanılmıştır. Bununla birlikte, yan yana hareketler sırasında ayağı sabit tutmak için yanal desteği artıran unsurlar vardır.

Zoom HyerAce 2’ye benzer bir siluete sahip bir Adidas Ligra 6’dır . Adidas’ın voleybol ayakkabısı yapısına sahiptir ve yastıklama ve geri tepme için EVA orta taban kullanır. Tutuş için sakız kauçuk dış tabana sahiptir. Ligra 6’nın üst kısmında, hareketler sırasında topuğu sabit tutan yüzeyler bulunur.

Çekiş. Zoom HyperAce 2, kauçuk bir dış tabana sahiptir. Bu bileşen, parke zeminleri kavrayacak şekilde tasarlanmıştır ve kullanıcıların kaymadan hızlı yön değişiklikleri yapmasına olanak tanır. Ayak tarağındaki sırt deseni çok yönlü tutuşu desteklerken topuk üzerindekiler arka ayağı sabit tutmaya yardımcı olur.

Şok emilimi. Ayak tarağındaki dış taban, ayağın orta tabanı görevi de görür. Voleybolcular, hızlı hareket etmelerine veya yön değiştirmelerine izin verdiği için çoğu zaman ayaklarının topları üzerinde harcarlar. Ayrıca ayaklarının toplarını kullanarak yere inerler. Ayak tarağındaki kalın yapı bu bölgedeki etkiyi azaltır.

Yastıklama. Zoom Air birimi, Zoom HyperAce 2’de birincil şok emici unsur olarak görev yapar. Bu yenilik, hafif bir yastıklama sistemi sağlamak için topukta bulunur. Köpük yerine hava kullanılmasıyla ünitenin ağırlığı azaltılır, ancak darbe emici özelliği azalmaz.

Kararlılık. Orta taban, üst kısmın topuk bölümünü sarar. Bu yapı, yanal tutuşu arttırır, böylece oyun sırasında antrenörün içinde kaymayı önler.

Nefes alabilirlik. Ayak sentetik bir kumaşa sarılmıştır. Kumaş nefes alabilir ve havanın ayak bölmesini havalandırmasına izin verir. Ayakkabının içi de rahatlığı ve havalandırmayı artırmak için yumuşak bir file kumaşla kaplanmıştır.

Destek. Arka ayak, termoplastik poliüretandan (TPU) yapılmış bir kafese sarılmıştır. Bu bileşen, bağcık sisteminin en üstteki iki gözü ile bütünleşir ve bağcıklar sıkıldığında topuktaki desteği yükseltir. Ayağın stabilitesine de yardımcı olur.

Karantina. Orta kısımda geleneksel bir bağcık sistemi var. Kullanıcıların üst kısım tarafından sağlanan uyumu ve desteği özelleştirmesine yardımcı olur. Bu eğitmen ayrıca Nike’ın Flywire teknolojisini kullanır. Bu kablolar, pabuçlar sıkıştırıldığında yanal desteği yükseltmek için bağcıklarla bütünleşir. Dilde ve yakanın arkasında kumaş çıkıntılar bulunur. Döngüler birbirinden uzaklaştığında kullanıcıların antrenörü hızlı bir şekilde takmalarına yardımcı olurlar.

  • İkonik Swoosh logosu, ayakkabının yan ve orta taraflarına belirgin bir şekilde yerleştirilmiştir. Aynı zamanda dış tabanda ve tabanda da görünür.
  • Nike’ın voleybol sahnesine resmi girişimi 2012‘de Zoom Volley Hyperspike’ın piyasaya sürülmesiyle geldi ve bunu 2013’te Air Extreme Volley izledi. Ondan önce, voleybolcular, özellikle oyunlar sırasında, özellikle markanın Air teknolojisi.
  • Voleybol ayakkabılarının yanı sıra Nike, oyun ve antrenman şortları, saç bantları, dizlikler, atletler, spor sütyenleri, su şişeleri, spor çantaları ve hatta başörtüsü gibi diğer voleybol temel ürünlerini de satıyor.
  • Nike her yıl çok sayıda eyalete dağılmış yaz Voleybol Kampı’na ev sahipliği yapıyor ve hatta bazı ülkelerde 5-18 yaş arası kız ve erkek çocuklar için. Kamp, aynı fikirde olan bireyleri güvenli ancak rekabetçi bir ortamda becerilerini geliştirmek için eğitmeyi hedefliyor.

Adidas CrazyFlight Bounce 3 Voleybol Ayakkabısı

Adidas CrazyFlight Bounce 3 Voleybol Ayakkabısı

CrazyFlight Bounce 3, rahatlık ve çeviklik için yüksek ribaund orta taban ile donatılmıştır, dış taban için kullanılan bileşik ise iç mekan zeminlerinde yapışkandır. Eğitmen, oyuncuların ayaklarının üzerinde hızlı olmalarına yardımcı olan, sıfırdan hafif malzemeler kullanılarak üretilmiştir.

Güncellemeler. CrazyFlight Bounce 3 ve CrazyFlight Bounce 2 arasında çok az fark vardır. Her iki yinelemede de Bounce orta taban, sakız kauçuk dış taban ve file üst kısım kullanılmıştır. İkisi arasındaki tek ayırt edici özellik, önceki versiyonun daha geniş bir ön ayağa sahip olması ve bu da onu geniş ayakları olanlar için ideal bir antrenör haline getirmesidir.

Ayak altında daha fazla ribaund istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bir başka model de Adidas CrazyFlight X 3 . Bounce yerine, bu eğitmen Boost teknolojisini kullanıyor. Ayrıca, arka ayağın dengesini sağlamaya yardımcı olan S şeklinde bir topuk dolgusuna sahiptir.

Çekiş. Adidas CrazyFlight Bounce 3’ün altını iz bırakmayan bir sakız kauçuğu kaplıyor. Bu bileşik doğal olarak yumuşaktır. Düz yüzeylere daha iyi genişleyebilir ve yapışabilir, böylece kazara kaymayı önler. Ayak topunun altında, agresif dönüşler sırasında diz yaralanmalarını önleyen bir pivot alanına sahiptir. Bu bölgedeki sırt deseni çok yönlü çekişi artırır.

İstikrar. Dış tabanın bölümlere ayrılmış düzeni, ön ayak daha fazla esnekliğe sahipken topukta sabit kalmasını sağlar. Orta bölüm ve topuk, bükülmeyi önleyen nispeten düz bir tasarıma sahiptir.

Sekme. Adidas CrazyFlight Bounce 3, Bounce orta tabanı kullanır. Bu yastıklama teknolojisi, normal köpükten daha yaylanacak şekilde tasarlanmıştır. Basınç uygulandığında genişleyecek ve bir sonraki darbeye hazır olarak hemen orijinal formuna dönecek şekilde tasarlanmıştır.

Duruş. Bu modelde orta taban topukta daha kalındır. Bu, oyuncuyu atak pozisyonuna getirir, burada vücut ağırlığı oyuncunun daha önündedir ve ileriye doğru adımlar atmayı kolaylaştırır.

Konfor. CrazyFlight Bounce 3’ün üst kısmı file ile sarılmıştır. Bu kumaş, ayakkabılara nefes alabilirlik kazandırarak yoğun oyunlar sırasında ayağın taze kalmasını sağlar. Termoplastik poliüretan (TPU) iplik ağ ile bütünleşir. Bu ek eleman, üst yapının korunmasına ve ayağın desteklenmesine yardımcı olur.

Dayanak. Bu modelin yakası ve dili yastıklıdır. Oturuşu rahat tutar ve antrenörün yanlışlıkla ayağınızdan uçmasını önler.

Uygun. Bu model dinamik bir bağcık sistemine sahiptir. Orta ayağın her iki yanında, kişiye özel bir uyum oluşturmak için kullanılabilecek iki delik seti vardır.

  • Markanın ikonik üç çizgisi ön ayağın yan tarafında bulunur.
  • Sıçrama adı, iç tabanın üzerinde açıkça yazılıdır.
  • Adidas markası ve logosu, dış tabana ve dilin üstüne yerleştirilmiştir.

Adidas Voleybol Ayakkabısı Bakım Talimatı

Kesinlikle iç mekanda kullanılırsa, Adidas voleybol ayakkabılarınız nadiren kirlenir. Dış tabanı nemli bir bezle sildiğinizden emin olun. Yapışkan dış taban, kapalı voleybol sahalarında tutuşu azaltabilecek tozu toplar.

Adidas, ayaklarını az bakım gerektirecek şekilde tasarladı. Deri veya süet bileşeni yoksa, temizlemek için ayakkabıyı yıkayıcıya atabilirsiniz. Ancak, ısı yapısını tehlikeye atabileceğinden kurutucuya koymayın. Oda sıcaklığında 12 saat veya daha uzun süre kurumaya bırakın.

Ayakkabı bağcığı ve tabanlıkları (mümkünse) çıkarmayı unutmayın. Çamaşır makinesine koymadan önce bir çamaşır torbası veya yastık kılıfına koyun. Ardından ayrı ayrı kurutun.

Mizuno Wave Voltage Voleybol Ayakkabısı

Mizuno Wave Voltage Voleybol Ayakkabısı
Mizuno Wave Voltage Voleybol Ayakkabısı

Mizuno Wave Voltage giyerken patlayıcı aksiyona hazır olun. Mizuno’dan gelen bu voleybol ayakkabısının orta tabanı, her ayak inişinin etkisini azaltan yastıklama teknolojileri kullanır.

Platform ayrıca daha enerjik adımlar için zıplıyor. Dış taban kavrayıcıdır ve ayağın sabitliğini artıran özelliklere sahiptir. Üst kısım, ayağın doğal bir şekilde hareket etmesine izin verirken maksimum dayanma sağlamak için yapılmıştır.

Çekiş. Mizuno Wave Voltage voleybol ayakkabısının dış tabanı iz bırakmayan kauçuktan yapılmıştır. Bu bileşik yapışkandır, bu nedenle istemeden kaymaz. Topun altında sürtünmeyi azaltan ve oyuncunun dizlerini incitmeden hızlıca yön değiştirmesini kolaylaştıran bir pivot noktası vardır.

Kararlılık. Bu voleybol ayakkabısı, çevik hareketler sırasında ayak dengesizliğini azaltan özellikler kullanır. D-Flex Groove, orta ayağın altında, oyuncuların dengesini kaybetmeden maksimum hızda bile dönmelerini sağlayan çapraz bir oluktur. Ayak tarağındaki DynaMotion Groove, bu alandaki dengesizliği azaltırken esnekliği artırıyor. Ayağın altını sabit tutmaya yardımcı olan bir başka yenilik de Sensorpoint süspansiyon sistemidir. Hem tutuşu hem de dengeyi artırmak için orta tabandaki Wave plakasını zemine bağlar.

Yastıklama. Tam boy EVA köpük, Wave Voltage’nın orta tabanını oluşturur. Bu katman duyarlıdır ve şoku emer. Adından da anlaşılacağı gibi, ayakkabı Mizuno’nun tescilli Wave plaka teknolojisini kullanıyor. Bu dalgalı katman enerjiyi darbeden yayabilir. Eşsiz şekli aynı zamanda ayağı stabilize etmesine de izin verir.

Havalandırma. Ayakkabı, nefes alabilirlik için Intercool yeniliğini kullanıyor. Bu havalandırma sistemi, havanın ayak bölmesinin içine girmesine izin veren orta tabandaki deliklerden oluşur. Bu özellik, nem ve sıcaklık kontrolüne yardımcı olur.

Hafif ve nefes alabilen bir voleybol ayakkabısı arayışı içindeyse, göz önünde bulundurulması gereken bir başka model Mizuno Wave Lightning Z4‘tür . Sahadaki güvenilir performansı nedeniyle markanın en yüksek puan alan voleybol ayakkabılarından biridir.

Konfor. Mizuno Wave Voltage’nın üst kısmında file kumaş kullanılmıştır. Bu malzeme hafiftir ve havanın iç mekanı tazelemesini sağlar. Ayakkabının iç duvarları, ayakkabı içi deneyimi artıran yumuşak bir bezle kaplanmıştır.

Koruma. Sentetik yüzeyler stratejik olarak üst kısmı sarar. Bağcıklar sıkıldığında yanal desteği artırır ve topuğu sabit tutmak için arka ayağı sarar. Dura Shield, parmak ucunu korur. Bu lastik parçası ayakkabının önünü kaplayarak ayak parmaklarını çarpmalara ve sürtünmeye karşı korur.

Uygun. Ayakkabı, uyumu kişiselleştirmeye izin veren merkezi bir bağcık sistemine sahiptir. Dil ve yaka, topuğu sarmak ve kaymasını önlemek için yumuşaktır. Üst kısım ayrıca Dynamotion Fit yapısını kullanır. Ayağın hareketlerini taklit etmesini sağlayan ikinci bir deri gibi oturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir