Bisiklet

En Geniş Gravel Bisiklet Rehberi

Tüm dünyada artan bir trend olan ve 2020 yılına kesinlikle damgasını vuran Gravel bisiklet, insanoğlunun keşif duygusu ile bisikletin sunduğu fırsatları birleştirmesinden dolayı çok fazla tutulur oldu.
Bir Gravel (Çakıl) bisikletin, asfaltta kendini çok fazla engellemeden, zorlu işlerin üstesinden gelebilecek bir bisikletçi için günlük sürüşlerini karıştırmak isteyen bisikletçiye sunabileceği çok şey vardır.
Peki bir Gravel bisikleti tam olarak nedir? Bu yazımızda, bir gravel bisikletler ile ilgili merak edilen tüm konuları ele alacağız.

Gravel Bisiklet Nedir / Çakıl Bisikleti Nedir?

Hem dağ bisikletinin sunduğu bir çok avantajı sunup hemde yol ve şehir bisikletlerinin sunduğu avantajları sunan hepsinden bir özellik alan ekonomik olarak yolda yol, dağda dağ tur içinde tur bisikleti kullanırım diyemiyor ama hepsinide yapmak istiyorsanız Gravel Bike tam size göre bir seçim olacaktır. . Bu bisikletler, geleneksel yol bisikletlerinden daha dengeli ve affedici olan cömert lastik açıklığına ve geometrisine sahiptir.

Adından da anlaşılacağı gibi, çakıl (gravel) bisikletleri öncelikle çakıl ve patika yollar için tasarlanmıştır. Gravel bisikletler, tur bisikletçilerinin daha çok günlük seyahatlerinde ihtiyaç duydukları bagajları karşılamak için yapılmıştır ve arka / ön raf bağlantı noktaları ile birlikte gelir.

Gravel bisikletler, on yıl önce çakıllı yollarda yarışan ve giderek popülerlik kazanan American Midwest’ten geliyor. İlk günlerde, sürücüler bu dayanıklılık olaylarını, uygun en büyük lastiklere sahip cyclocross bisikletlerde hallederdi.

Bir Gravel bisikleti, birçok farklı yüzeyde sürmenize izin vermek için tasarlanmış bir bisiklettir. Düşen gidon ve yol bisikleti benzeri tasarım, yolda iyi ilerleme kaydedebileceğiniz anlamına gelir, ancak daha geniş lastikler, daha düşük vitesler ve dengeli yol tutuşu ile alışılmadık yoldan da çıkabilirsiniz.

Çok çeşitli arazili geziler için tasarlanmış bir bisiklete binmek, çakıl yolları, orman yollarını, patikaları, yan yolları ve köprü yollarını kullanarak yeni yollarla çakıllı yolları birbirine bağlayabileceğiniz anlamına gelir. Yada bir kamp için bisikletinize gerekli yükünüzü yükleyip günü birlik kamplar yapmak için yakın çevreye gidebilirsiniz.

Gravel bisikletler, yol bisikletleriyle kolayca erişilemeyen zorlu arazileri keşfetmek isteyen sürücüler içindir. Ancak bu bisikletler tam süspansiyonlu dağ bisikletleri kadar rahat değil. Bu, onları genellikle enduro veya yokuş aşağı MTB’ler gerektiren en zorlu araziler için uygunsuz kılar.

Gravel bisikletler, yol şampiyonalarını kazanmak için tasarlanmamıştır, ancak yol / yol dışı performansı arasında mükemmel bir denge sağlayacaktır. Geleneksel yol bisikletleri, yol performansı ve arazi maceraları için dağ bisikletleri için tasarlanmıştır. Çakıl bisikletler, aralarında güzel bir orta yoldur ve hız ve yuvarlanma direncinden ziyade stabilite ve konfora öncelik verir. Bu, onları rekreasyonel aktiviteler ve keşif için mükemmel bir seçim haline getirir.

Gravel Bisiklet İncelemesi

Şimdi gravel bisikletin donanımlarının incelemesine yakından bakalım

Gravel Bisiklet Kadrosu

Gravell bisikletlerin kadrosu en çok alüminyum veya çelikten yapılır. Karbon bu tür bisikletlerde tercih edilmez. Alüminyum uygun fiyatlı, dayanıklı ve nispeten hafiftir, bu da onu bir bütçe bakımından tercih edilebilir hale getirilir . Karbon çerçeveler tipik olarak alüminyum olanlardan daha hafiftir.

Karbon, sertliği ve rahatlığı hassas bir şekilde ayarlamak için de tasarlanabilir ve aerodinamik tüp şekilleri için daha fazla fırsat sunabilir. Hem bütçe hem de dayanıklılık bakımından üreticiler çok fazla karbon bisiklete yönelmemektedirler. Alüminyum ve karbon bir yana, çelik ve titanyum gravel bisikletler piyasada daha fazla seçenek sunmaktadır.

Gravel Bisiklet Geometrisi

Geleneksel bir yol bisikleti gibi görünse de , bir gravel bisikleti, arazide daha dengeli yol tutuşu için tasarlanmıştır. Bu normalde daha uzun bir dingil mesafesi ve kadro ve çatallar için daha gevşek açılar anlamına gelir. Örneğin Cannondale , Topstone gravel bisikletlerinde ‘OutFront’ geometrisini kullanıyor. Cannondale’nin dağ bisikletlerinden türetilmiştir ve ön tekerleği dengeyi artırmak için sürücünün daha ilerisine yerleştirmiştir.

Bir gravel bisikleti tipik olarak size yol bisikleti geometrisinden daha uzun bir kafa tüpü ve daha kısa erişim ile daha dik bir sürüş pozisyonu sağlayacaktır. Bu, uzun yolculuklarda daha fazla konfor sağlamalı ve ayrıca engellerin ve arazi inişlerinin üstesinden gelmek için ağırlığınızı değiştirmenize izin verecektir.

Kadro boruları, özellikle arka üçgende de sürüşü yastıklayacak şekilde şekillendirilecek, burada arka üçgende kavisli ve düzleştirilmiş bölümler ve sele içi konfora yardımcı olur.

Koltuk direği de ekstra titreşim emilimi için tasarlanmış olabilir. Gravel bisikletinizi kullanmak isteyeceğiniz arazi türünü ve bunun üstesinden gelmek için tasarlanmış bir bisiklet seçmeye değer. Çoğunlukla yollarda sürmek istiyorsanız, ara sıra işleri karıştırmak için ara sıra off-road pisti kullanıyorsanız, muhtemelen daha çok dayanıklı bir yol bisikleti gibi giden bir bisiklet isteyeceksiniz.

Nitekim, pek çok dayanıklı yol bisikleti artık lastiklerle ve hafif çakıl sürüşü için açıklık ile birlikte geliyor. Öte yandan, çakıl bisikletinizi esas olarak teknik arazi arazisinde sürmeyi bekliyorsanız, daha küçük 650b tekerlekler üzerinde gerçekten geniş lastikler ve daha çok bir dağ bisikletine benzeyen bir geometri ile gelen bisikletler vardır.

Gravel Bisiklet Lastikleri

Gravell bisikletlerinin temel bir özelliği, lastik ebadıdır, tipik olarak 40 mm veya daha fazla genişliktedir. Aslında, belki de bir Gravel bisikletinin diğer parçalarından daha fazla, lastik seçimi, kullanabileceğiniz arazi türü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ekstra hacimdeki gravel bisikleti lastikleri , 40 psi veya daha düşük basınçlarda sürüşünüze olanak tanıyarak, düz olmayan yüzeylerde konfor ve extra çekiş sağlar. Gevşek yüzeylerde tutuşa yardımcı olmak için muhtemelen bir sırt deseni de olacaktır.

Ne kadar lastik sırtına ihtiyacınız olduğu koşullara bağlıdır. Kuru yollar sadece hafif bir eğeye veya elmas sırtlara ihtiyaç duyabilirken, çamurlu kış pistleri için lastikler, ekstra kavrama ve çekiş için yan çıkıntılarla daha agresif desenlere sahip olacaktır.
Lastikler ve tekerlekler genellikle iç lastiksiz (iç lastiksiz) çalışacak şekilde tasarlanacaktır . Bu, lastik basıncını , normal bir kat yeri kurulumunda iç lastiğin lastik ile jant arasında sıkıştığı yerde, kırılma riski olmadan düşük tutmanıza olanak tanır .

Gravel Bisiklet Tekerleri

Gravel bisiklet tekerlekleri söz konusu olduğunda , genellikle seçim yapabileceğiniz iki boyut vardır: 650b veya 700c. 650b jantlar biraz daha küçük bir çapa sahiptir ve daha fazla çekiş için daha geniş lastiklerle kaplanabilir, aynı zamanda tekerleğin ve lastiğin yuvarlanma çapını bir yol bisikletine benzer şekilde, benzer vites ve sürüş hissi için korur. Çoğu gravel bisiklet, standart olarak 700c jantlar ve lastiklerle birlikte gelir, isterseniz gelecekte 650b’ye geçme seçeneği vardır, ancak artan bir sayı kutudan çıkarıldığında daha küçük boyutta gelir.

Gravel Bisikletlerde Fren Sistemi

Disk frenler artık en son yol bisikletlerinde yaygın ve gravel bisikletlerinde her yerde bulunuyor. Aslında, açılır çubuklu vites değiştiriciler için hidrolik disk frenlerin gelişi, gravel bisikletlerinin önünü açmaya yardımcı oldu.
Disk frenler, koşullar ne olursa olsun (gravel bisikletler için çok önemlidir) tutarlı ve etkili durma sağlar ve arazi sürüşü için gereken geniş lastikler için bolca yer bırakır.

Gravel Bisiklet Dişlileri

Gravel bisiklet kurulumu söz konusu olduğunda dişli takımı önemlidir . Arazide gidiyorsanız, dik tırmanışların ve daha zorlu arazilerin üstesinden gelmek için daha düşük viteslere ihtiyacınız olacak. Gevşek yüzeylerde kavrama azaldığından, tırmanırken seleden bu kadar kolay çıkamazsınız, bu nedenle tekerleklerin kaymasını önlemek için eğimi döndürmeniz gerekir. Sonuç olarak, gravel bisikletleri en azından geniş bir kasete sahip 50 / 34t kompakt yol zincir setine sahip olmalıdır.

Bununla birlikte, süper kompakt zincir setleri ortak bir özelliktir. Shimano’nun GRX gravel grup seti durumunda aynakol dişlisi boyutlarını 48 / 31t veya 46 / 30t’ye düşürmek ve bunu 11-32t veya 11-34t kaset ile eşleştirmek, zorlu tırmanışlara erişmenizi sağlar. Gravel bisikletinizi dik veya teknik bir arazide arazide sürmeyi planlıyorsanız, uygun vites kullanımı hayati önem taşır ve standart bir kompakt yerine süper kompakt bir zincir seti öneririz.

Tek halkalı grup setleri, gravel bisikletler için başka bir popüler seçimdir. Ön vites değiştiriciden uzaklaşmak ve sadece bir aynakol dişlisi kullanmak, daha az hata ile daha basit bir sistem sağlar. Kasetteki dişliler arasında biraz daha büyük atlayışlarla, bir çift zincir seti kadar çok menzil (veya daha fazla) elde edersiniz. Aynakol dişlisi, tipik olarak, kavramalı bir arka vites değiştirici ile birlikte, zincirin yerinde kalmasına ve engebeli olduğunda sorunsuz çalışmasına yardımcı olan, değişen geniş ve dar dişlere sahip olacaktır.

Gravel Bisiklet Bağlantı Aparatları

Gravel bisikletlerin bir başka tipik özelliği, aksesuar ve bagaj için çok sayıda bağlantıdır . Bazı gravel bisikletlerde çamurluklar ve bir raf bulunur, bu da onları her türlü hava koşulunda mükemmel bir seçim haline getirir. Gidip gelmek için veya geniş lastikli kış yol bisikleti olarak . Tipik bir montaj noktaları seti, su doldurmanın zor olabileceği uzun yolculuklar için alt borunun altında üçüncü bir su şişesi için cıvataları da içerecektir.

Bisiklet selesinin yükseklik ayarını yol durumunuza göre koltuk altındaki küçük vidalar ile ayarlayabilirsiniz. Bisiklet sele yükseklik ayarının nasıl olması gerektiğine bakınız.
Bunları, ceplerinizi serbest bırakarak şişe kafesinde bir alet fıçısını tutmak için de kullanabilirsiniz. Bazı gravel bisikletler ayrıca gövdenin arkasında, üst tüpün üstünde bir besleme torbası için yuvalara sahiptir. Ekstra şişe kafeslerine veya bagajlara cıvatalanmak için çatal bıçaklarının üzerinde ek bağlantılar bulabilirsiniz ve bazı bisikletlerde çatal kolunda bir dinamo ışığı için bir montaj parçası vardır.

Gravel – Yol Bisikleti Karşılaştırması / Gravel VS Yol Bisikleti

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bir Gravel bisikleti tipik olarak yol bisikletinden daha az agresif bir düzene sahip olacaktır. Bu, daha fazla denge ve konfor için daha dik ve daha rahat bir konumda oturmanız anlamına gelir. Ayrıca, ekstra sırtlı daha geniş lastikler ve daha düşük oranları içeren geniş bir vites aralığı için yeriniz olacak. Ancak buna rağmen, muhtemelen bir Gravel bisikletinin yolda geleneksel bir yol bisikletinden çok daha yavaş olmadığını göreceksiniz, özellikle de lastik seçiminizi asfalt sürüşe göre ayarlarsanız.

Gravel BisikletYol Bisikleti
Daha büyük lastikler için daha fazla boşluk. Daha geniş lastikler, maksimum 45c, gravel bisikletlerine daha fazla çekiş sağlar ve onları zorlu yollarda ve patikalarda daha konforlu hale getirir.Asfalt yollarda hız ve verimlilik için optimize edilmiş olan yol bisikletleri tipik olarak daha dar lastiklere sahiptir, maksimum 35c genişliktedir.
Gravel bisiklet şasi geometrisinin daha uzun bir dingil mesafesi, alt orta göbeği ve daha gevşek tepe borusu açısı vardır, bu da onu arazi arazisinde daha dengeli hale getirir.Yol bisikletleri, daha dik bir tepe borusu açısı ve daha kısa dingil mesafesi ile süper hızlı ve verimli olacak şekilde tasarlanmıştır.
Disk frenler, her türlü arazide güçlü ve öngörülebilir durma için gravel bisikletleri söz konusu olduğunda bir zorunluluktur.Yol bisikletlerinin çoğu artık disk frenlerle geliyor, ancak birçok yol yarışçısı hala daha hafif olan jant frenlerini tercih ediyor.
Ekstra su şişeleri, çamurluklar ve raflar için montaj aparatları gravel bisikletlerinde standart olarak gelir, böylece onları şehir dışı maceralar için teçhizatla yükleyebilirsiniz.Bazı yol bisikletlerinde çamurluklar ve raflar için yuvalar bulunurken, çoğunun ağırlığı azaltmak için yalnızca iki su şişesi için yer olacaktır.
Gravel bisikletler, daha fazla kontrol ve stabilite için biraz daha geniş olan genişletilmiş düşme çubukları kullanır.Bir yol bisikletindeki normal düşme çubukları hız ve verimlilik için tasarlanmıştır.
Bazı gravel bisikletlerde, sürücünün ayakta dururken daha teknik bir alçalma için seleyi yoldan çekmesine olanak tanıyan bir damlalıklı sele direği bulunur.Yol bisikletlerinde sürücü inişlerde bile her zaman eyerdedir, bu nedenle normal bir koltuk direği kullanılır.

Gravel – Dağ Bisikleti Karşılaştırması / Gravel VS Dağ Bisikleti

Gravel bisikletler, stabilite için tasarlanmış geometrileri, süspansiyon özellikleri, geniş iç lastiksiz lastikler ve geniş dişli tertibatı gibi dağ bisikletlerinden birçok özelliği ödünç alır. Ancak gravel bisikletlerin düşme çubukları ve daha agresif dişli donanımı, sürüşleriniz asfalt veya daha hızlı, daha az teknik arazi dışı arazi içerdiğinden onları daha keyifli hale getirir.

Bununla birlikte, gravel bisiklet dişlileri, yol dişlilerinden önemli ölçüde daha kolay olsa da, uygun bir dağ bisikleti grup seti tarafından sunulan menzile uygun değildir. Dağ bisikleti lastikleri de daha geniş ve daha kavrayıcı olacak ve dağ bisikletleri, en yastıklı gravel bisikletlerinde bile bulacağınızdan daha etkili süspansiyon sunacak.

Çok sayıda hafif arazi için, bir gravel bisiklet aynı derecede etkilidir ve eşdeğer bir dağ bisikletinden daha hafif olacaktır, ancak teknik parkurlara girmeye başladığınızda, dağ bisikletleri kazanır.

Gravel BisikletDağ bisikleti
Geometri söz konusu olduğunda, bir gravel bisikletin daha uzun bir başlık borusu, daha dik bir tepe borusu açısı ve daha düşük bir orta göbek olacaktır. Bu motosikleti çoğunlukla oturur durumda sabit hale getirmek ve minimum teknoloji için optimize etmek.Dağ bisikletleri dengesini daha gevşek bir tepe borusu açısından alır, bu da onları kayalar, kökler ve diğer iz özellikleri üzerinde biçme kabiliyetine sahiptir. Daha yüksek bir orta göbek, arka tekerleğinizle aynı iz engellerini temizlemeyi de kolaylaştırır.
Gravel bisikletlerin süspansiyon çatalı veya şoku yoktur. “Sert” olmaları, onları çakıllı ve toprak yollarda uzun yolculuklar için süper verimli kılar.Dağ bisikletlerinde bir süspansiyon çatalı ve bazen patikadaki darbeleri emmek için bir arka amortisör bulunur. Süspansiyonunuzla ne kadar çok seyahat ederseniz, tek yol üzerinde o kadar rahat olursunuz. Bununla birlikte, tüm bu süspansiyon, mtb’lerin biraz daha yavaş yuvarlanmasını sağlar ve pedal çevirme verimliliğinizi biraz azaltır.
Gravel bisikletlerde kullanılan disk frenler, oldukça küçük bir rotora sahip olma eğilimindedir ve bu da onları daha hafif yapar.MTB’ler, uzun süre yoğun bir şekilde fren yaparken ısıyı dağıtmak için daha büyük rotorlara sahiptir.
Gravel bisikletler üzerindeki genişletilmiş iniş çubukları, sürücüye vücut pozisyonunun nadiren değiştiği çakıllı yolun uzun bölümlerine elle yerleştirme seçenekleri sunar.Dağ bisikletlerinin düz gidonu vardır. Elinizin konumunu değiştirmenize gerek yok çünkü sürekli olarak ayakta duruyorsunuz ve altınızdaki bisikleti manevra ediyorsunuz.
Çakıl ve kir üzerinde çekiş ve kontrol için küçük düğmeli maksimum 45c lastik.2,2-2,6 inç lastikler, çamurda, gevşek toprakta, kayalarda ve köklerde sürüş için daha büyük düğmelere sahip çoğu dağ bisikletinde tipiktir.

En İyi Gravel Bisiklet İncelemesi

Giant Revolt Advanced

Giant Revolt Advanced incelemesi

Bu yüksek performanslı çok yönlü araç, 2018’deki ilk çıkışı, Grinduro ve ABD’deki resmi olmayan “Gravel Worlds” gibi önemli gravel yarışlarında iniş podyumlarında büyük bir sıçrama yaptı Çerçeve disk frenler için entegre edilmiştir ve daha büyük lastikler için açıklığa sahiptir 45c’ye kadar, böylece kaba şeylerin arasından geçebilirsiniz.
X-Defender aşağı kanal koruyucusu ve raflar ve aksesuarlar için akıllı montaj sistemi dahil olmak üzere bazı akıllı çerçeve ayrıntılarını ekleyin ve maceralarınız için ihtiyacınız olan her şeye sahip olun.
Anahtar özellikler ve özellikler:
• Gelişmiş, hafif çerçeve seti, 12 mm aks içinden
• Titreşim / şok emilimi için XR D-Fuse gidon (31,8 mm) ve sele direğine başvurun
• 45c’ye kadar lastikler için boşluk
• Shimano Ultegra değiştiriciler (22sp)
• Shimano Ultegra ön ve SU RX arka vites değiştirici
• Shimano Ultegra Hidrolik disk frenler (160 mm) ve fren kolları
• 700x40C lastikler Maxxis Velocita (120tpi)

2020 Cannondale Topstone (105 Disc)

2020 Cannondale Topstone incelemesi

Yetenekli, çok yönlü bir gravel bisikleti. Ufukları kovalamak, daha az gidilen rotaları keşfetmek veya işe gidiş gelişinizi hızlandırmak için tasarlandı.
Anahtar özellikler ve özellikler:
• Shimano 105 grup seti
• Hidrolik frenler
• Dayanıklı ve hafif alüminyum alaşımlı çerçeve (SmartForm C2) ve tam karbon çatal
• FSA Omega aynakol
• Tubeless-ready lastikler / jantlar
• Formula RX-512 göbek / ön göbek ve Formula RX-142 arka göbek
• 700x37c tüpsüz lastikler (WTB Riddler TCS Light)
• Ağırlık 21,99 lbs./9,9 KG

Specialized Diverge Womens

Specialized Diverge Womens incelemesi

Günümüzde hepsini yapabilen birkaç bisiklet var. Elbette gravel bisiklet ve çapraz bisiklet olarak tanımlayabiliriz. Diğer bisikletler gidip – gelmek ve bazı kısa yolculuklar için kullanılabilir, ancak yukarıdakilerin tümünü etkili bir şekilde gerçekleştirebilecek tek bir bisiklet gravelden başkası değildir.
Anahtar özellikler ve özellikler:
• 700x42mm veya 650bx47mm lastikleri barındırabilir
• 700x38mm yuvarlanma direncini en aza indirmeye çalışır (Sawtooth Sport)
• Karbon çerçeve ve çatal (FACT 9r)
• Gelecekteki Şok Aşamalı Süspansiyon (20 mm seyahat)
• Tek cıvatalı Karbon sele direği
• Shimano 105 düz montajlı disk frenler
• Shimano 105 vites kolları, ön / arka değiştirici ve kaset
• Traxis Alba aynakol ve orta göbek

Norco Search XR Ultegra 700c

Norco Search XR Ultegra 700c İncelemesi

Search XR eşzamanlı olarak uyum sağlamaz ancak tanıdıktır ve bir iniş barı bisikletinden bekleyeceğinizin sınırlarını zorlar. Cömert lastik açıklığı, raf, çamurluk ve şişe bağlantıları ve hafif bir karbon şasi ile Search XR, sizi dayak yolundan çıkaran ve her yola sürmenize ve kalbinizin arzularını takip etmenize olanak tanıyan yepyeni bir maceracı türüdür.
Anahtar özellikler ve özellikler:
• 700x40C veya 650Bx42C’ye kadar lastikleri alabilir (iç lastiksiz, katlanabilir)
• Karbon çerçeve ve çatal (XR Carbon’da Ara)
• Şişe bağlantıları, çamurluk ve raf
• Shimano Ultegra ön / arka vites değiştirici
• Shimano Ultegra ön ve arka kaydırıcılar
• Shimano Ultegra ön ve arka frenler

FELT BREED 20

FELT BREED 20 İncelemesi

Sağlam, yetenekli, çok yönlü, çok çeşitli depolama çözümleri ile donatılabilen ve 650b veya 700c tekerlekleri çalıştırma yeteneği ile Breed 20, en iyi gravel yarışı bisikletidir.
İnanılmaz derecede popüler SRAM Force aktarma organları ile üretilen Breed 20, hızlı bir gravel bisikletlerle mücadele etmek, teknik tek yollu inişlerde gezinmek veya kilometrelerce zorlu arazide uçmak için ideal bir makinedir.
Anahtar özellikler ve özellikler:
• Özel uçlu alüminyum çerçeve
• Karbon fiber çatal
• SRAM Force değiştiriciler ve arka değiştirici
• Praxis Works Zayante aynakol
• SRAM kaseti, hidrolik fren kolları ve frenler
• Karbon fiber sele borusu
• 650bx47C lastikler (WTB Yan Yol)
• Ağırlık 21,4 lbs./9,7 KG

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Gravel bisikletler hakkında güzel bir çlaışma olmuş. Özellikle yol bisikleti ile gravel bisiklet arasında ki farkı çok merak ediyordum. Sayenizde gravel bisikletler ile ilgili daha az kafamda soru işareti kaldı. Teşekkürler.

  2. Gravel bisikletler ile ilgili olan tüm bilgileri bir yere toplamışsınız çok güzel olmuş. Aynı şekilde Gravel Bisiklet satın alma rehberide hazırlasanız alırken yapılacak karşılaştırmaları filan ne güzel olacak.

  3. Gravel bisikletler konusunda öncü marka bence Trek ve paran varsa kesinlikle trek almalısın.

  4. Keşke Gravel bisikletleri türkiye de nereden alabiliriz ? diye bir bölüm olsaymış. Yazı için birşey demiyorum bu bilgiler ile mağazaya gitsek baya bir bisikletçinin ağzındna girer burnundan çıkar güzel bir pazarlık yapabiliriz. YAni bu bilgileri gravel bisiklet satın alacağımız zaman nakite çevirebiliriz ama işte bizler kırsaldayız çok fazla şansımız yok

  5. Yazının hakkını vermişsiniz teşekkürler. Ancak dediğiniz gibi yerek bisikletçilerde çok fazla fiyatlar oynuyor uygun fiyata güvenerek alacağımız bir internet sitesi var mı ? Gravel bisikletleri en ucuz nereden alabiliriz ?
    Daha önce internetten bisiklet almış arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

  6. Grevel bisikletler son zamanlarda çok fazla görülmeye başlandı bende çok yoğun şekilde gravel bisiklet aramaktayım. Bu konuda sanırım Trek çok hoş bisikletler çıkarmış.

  7. Güzel bir çalışma devamını bekleriz biraz daha gravel bisiklet ile ilgili karşılaştırmalar olsa daha güzel olur emek harcanmış sağolun

  8. Teşekkürler bu değerli yazı ve gravel bisiklet rehberi için. Bir çok forumda araştırma imkanı buldum ama burada tek yazı altında olması güzel olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir