Bisiklet

En Geniş Elektrikli Bisiklet Rehberi

E-Bike / Elektrikli Bisiklet / E-Bisiklet Nedir ?

Elektrikli bisikletler günümüzün önde gelen ve gelişen teknolojilerinden biridir. Elektrikli bisiklet teknolojisi, batarya ve güç kontrol düzeneği üzerinden beslenen özel tip elektrik sürüş sistemine dayanır. Elektrik gücü desteği sayesinde yaş ya da kondisyondan bağımsız olarak bisiklet kullanıcısının daha uzun mesafeleri kat etmesine ve dik yokuşları kolaylıkla çıkılmasına olanak sağlar. Böylece bisikletin sadece spor ve eğlence için değil, bir ulaşım aracı olarak da kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Elektrikli bisikletler Karbondioksit salınımı olmayan, çevre dostu olmalarının yanı sıra, park ve trafik problemlerini azaltıcı etkileri şehir içi ulaşımı için ideal araçlar olduklarının göstergesidir.

Elektrikli Bisikletin Şarjı Bitince Yolda Kalır mı ?

Elektrikli bisikletlerin diğer elektrikli araçlara karşı en büyük üstünlüğü bataryanın bitmesi ile yolda kalma sorununun bulunmamasıdır. Sürücü pedal çevirerek yoluna devam edebilir. Bu özelliğiyle elektrikli bisikletler, elektrikli araçların günlük hayatımıza geçişinde önemli bir basamak olarak görülmektedir.

Elektrikli bisikletler ile ilgili bilinmesi gerekenler

Elektrikli Bisikletler İçin Ehliyet Gerekli Mi ?

Günümüzde, elektrikli bisiklet ticari bir ürün olarak dünya pazarında önemli yere sahiptir. Elektrikli bisikletlerin yaygınlaşmasıyla birlikte, birçok ülke elektrikli bisikletler için yasal limitler getirmiştir. EN 15194 Avrupa standardı ile pedal destekli elektrikli bisikletlerin (pedelec) özellikleri belirlenmiştir.

Standarda göre sistemin maksimum anma gücü 250 W olmalıdır. Bisiklet 25 km/h hızı aştığında destek gücü azalarak kesilmelidir. Daha yüksek hıza ulaşmak için sürücü kendi efor sarf etmelidir. Pedal destekli bisikletler hibrit araçlardır. Destek sadece sürücü pedal çevirirken devreye girer, sürücü pedal çevirmeyi bıraktığında motor desteği azalarak kesilir. Sistem gerilimi güvenlik nedeniyle 48 V ile sınırlandırılmıştır. Standartlarda yer alan limitlerin belirlenmesindeki temel yaklaşım, elektrik gücü destekli bisikletlerin, bisiklet sınıfında yer alabilmesi içindir. EN 15194 standardına uygun elektrikli bisikletlerin statüleri yasal olarak bisiklet ile aynıdır. Böylece, pedal destekli elektrikli bisiklet kullanıcısı için ehliyet zorunluluğu, vergi yükümlülüğü ya da yaş sınırı bulunmamaktadır.

Elektrikli Bisiklet Motor Bilgisi

Elektrikli bisiklet motoru

Elektrikli sürüş sistemlerinin bisiklete farklı yöntemlerle yerleştirildiği, çeşitli mekanik dönüştürücülerin kullanıldığı tasarım ve uygulamalar hakkında çok sayıda çalışma ve patent bulunmaktadır. Elektrikli bisiklet temel olarak elektrik motoru, motor sürücüsü ve bataryadan oluşan bir sistem olarak tanımlanabilir. Elektromanyetik enerji dönüşümünün gerçekleştiği elektrik motoru, sistemin performansını ve verimliliğini en çok etkileyen bileşen olarak görülmektedir. Bu nedenle, elektrikli bisiklet sistemlerinin tasarımında uygun elektrik motorunun belirlenmesi önemli bir araştırma konusudur. İncelenen örnek sistemlerde ve literatürde, yüksek performanslı elektrikli bisiklet uygulamalarında yaygın olarak fırçasız doğru akım motorlarının kullanıldığı görülmüştür. Bu motorların rotorunda sargı bulunmadığından dolayı bakır kayıpları düşüktür ve verimleri yüksektir. Yapılarındaki sürekli mıknatıslar, enerji yoğunluğunun ve moment üretme kapasitesinin yüksek olmasını sağlar.

Elektrikli bisiklet motorlarının, 200W’dan 1.000W’a çok çeşitli güçleri vardır. Elektrikli bisikletler genel olarak pedallarında 248 W’ a kadar elektrik gücü vermektedir. 1000 W’a kadar elektrik gücü bulunan elektrikli bisiklet değil, elektrikli motor sayılmaktadır.

Elektrikli bisikletlerin Pedelec yani ‘pedal yardımcılı’ olarak bilinen modellerinde ihtiyaç duyulduğu anda gidon üzerine yerleştirilmiş destek ayar kolu ile elektrik motorunu devreye sokmaya yarayan, pedal kullanmadan elektrik motoru ile ilerlemek mümkündür.

Pedal yardımcılı modellerde pedalı çevirmeden elektrik motoru devreye girmez. Gidon üzerine yerleştirilen destek ayar koluyla elektrik desteği alabilir, en üst seviyelerde elektrik motoruyla birlikte pedal çevirerek dik yokuşlar kolaylıkla tırmanılabilir. Rampa aşağı yerlerde elektrik motor desteğini tamamen devreden çıkarabilir ve pedal gücüyle hızlanılabilir. (Yasalar gereğince elektrik gücü ile maksimum 25 km/s hıza ulaşılabileceğini, bu hızdan sonra elektrik motorunun devreden çıktığını unutmayalım.)

Elektrikli Bisiklette Motor Nerede Olmalıdır ?

Elektrikli bisikletlerde motorlar genelde orta göbek içerisinde monteli olduğu gibi arka teker göbeği içinide konulan bir çok model elektrikli bisiklet bulunmaktadır. Şarj kitinin “Elektrikli bisiklet bataryasının” yakınlığı bakımından genelde gidon üzerine konduğundan orta göbekte motorları montelidir.

Bisiklet motorunun Motor, bisikletin arka tekerleğine yerleştirilmek üzere tekerlek jantına monte edilecektir. Hub motor sistemi olarak da bilinen doğrudan sürüş sistemlerinin imalat kolaylığı ve bisiklet üzerinde yer kazanımı sağlamasının yanı sıra birçok avantajı bulunmaktadır. Bu yapı kullanıcının mevcut bisikletini elektrikli bisiklete dönüştürmesini sağlayan “elektrikli bisiklet dönüşüm kiti” uygulaması için de uygundur.

Elektrikli Bisiklet Motoru Nasıl Çalışır ?

Temel olarak, elektrik motorları elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirir. E-bisikletler, fırçasız DC motorlar veya BLDC motorlar kullanır. Bu eski elektrik motorlarının yaptığı gibi motora giden akımın yönünü değiştirmek için fırça kullanmadıkları anlamına gelir. Bu fırçalar motorları daha az verimli hale getirmektedir ve zamanla yıpranma eğilimi göstermekte olduklarından fırçasız motorlar on yıldan fazla bir süredir elektrikli bisikletlerin standarttı olarak kabul edilmektedir.

Fırçasız elektrik motorları, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmek için kalıcı mıknatıslar ve elektromıknatıslar kullanır.

Elektrikli bisiklet motorlarının nasıl çalıştığını anlamak için rotor ve stator arasındaki etkileşimi kavramak çok önemlidir. Akım, statorun elektromıknatıslarından dairesel bir sırayla geçtiğinde bu elektromıknatıslar rotor üzerindeki kalıcı mıknatısları iterek ve çekerek dönmesine neden olur.

Stator bir şafta bağlıdır. Ortadan itmeli bir motorda, şaft tork oluşturmak için döner ve bu tork, şafta bağlı küçük bir aynakol dişlisi aracılığıyla size pedal çevirme yardımı sağlar. Göbek motorlarında şaft aks olur ve bu nedenle dönmez. Bunun yerine, rotorun kendisi dönerek tüm motorun (göbek) dönmesine neden olur, böylece ön veya arka tekerleği döndürmek için tork oluşturur.

Elektrikli Motor Çeşitleri

Aynı temel teknolojiyi paylaşmasına rağmen, bugünün e-bisikletlerinde göreceğiniz motorlar üç temel seçenekte gelir. Ortadan itişli motorlar, normalde orta göbeği bulacağınız bisiklet şasisinin ortasına yerleştirilmiştir. Göbek e-bisikletlerin ön veya arka göbek içinde motorları vardır ve iki tür göbek motoru vardır. Doğrudan itişli göbek motorlarının yatakları dışında hareketli parçası yoktur: Motor, şasinin muylusuna sabitlenmiş olan aks etrafında döner. Dişli göbek motorları, motorun RPM’sini düşürmek ve tork çıkışını artırmak için bir dizi planet dişli kullanır. Ayrıca, standart bir bisikleti orta çekişli veya göbek motoruyla donatmanıza izin veren satış sonrası e-bisiklet kitleri bulacaksınız ve satış sonrası kitler arasında, itme oluşturmak için arka tekerleğe temas eden bir dönen tekerlek kullanan sürtünme tahrikleri de vardır.

Elektrikli Bisiklet Bataryaları

Elektrik Bisiklet Şarjı Ne Kadar Gider ?

Elektrikli bisikletin bataryası kolay bir şekilde taşınabilir. Elektrikli bisiklet aküleri genellikle lityum-iyon ve lityum-polimer kullanırlar. Bu bataryalar 220W olarak kullanılan ev elektriğiyle kolayca şarj edilebilir , batarya kapasitesine göre 1 ila 10 saat arasında akü tamamen şarj edilebilir. Aküyü şarj etmek için tamamen boşalmasını beklemek akünün uzun ömürlü olması açısından önemlidir.

Elektrikli bisikletlerin şarjı kullanım şartlarına göre çok değişken olduğundan kesin bir zaman dilimi verilememekte olup benim denememde düz yolda 52km tek şarjla yol aldı. Bu kişinin kilosu pedal çevirme gücü yolun eğitimi rüzgarın durumu gibi çok farklı seçenekleri barındırmakta olup bir çok bisikletin panelinde farklı sürüş seçeneklerine göre kaç Km gidilebileceği verilmektedir.

Elektrikli Bisiklet Fiyatları ?

Evet elektrikli bisikletlerin en karmaşık konusudur elektrikli bisiklet fiyatları. Artık tüm bisiklet markalarının birden çok elektrikli bisiklet seçeneği olduğundan fiyatları da bir o kadar farklılık göstermektedir. Yabancı forumlardan satış sitelerinden baktığımızda en düşük elektrikli bisiklet fiyatı 300$ civarında olup en pahalı elektrikli bisiklette Pivot Mekik markalı bisiklet olup 8.000$ civarında bir fiyatı bulunmaktadır.

Elektrikli bisiklet fiyatlarının skalası çok değişken olduğundan her bisikleti tek tek incelemekte fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir