Yüzme

Doğru Yüzme İçin Ayak Hareketi Tekniği

Yüzmeye daha küçük yaşlarda kendi çabalarınızla yada yüzme kurslarında aldığınız eğitim ile başlasanız da doğru yüzme tekniklerini kullanarak yüzmenizi geliştirebilir ve daha az enerji ile daha hızlı hareket edebilirsiniz. Bunun için sitemizde bir kaç tekniğe dayalı makaleye ilgili bölümlerden ulaşabilirsiniz.

Hızlı Yüzmek İçin Bacakları Nasıl Hareket Ettirmeliyiz ?

Genel olarak yüzme kurslarında öğretilen döngülerde bacaklarınızı su yüzeyine yakın tutarak tam kol hareketi döngüsü içerisinde bacaklarınızı 3’er kez hareket ettirerek toplamda 6 kez hareket ettirmeniz istenilir. Bu döngüyü sağlamak ilk başta zorlanılsada zaman ile ritmik hale gelir ve hızlı yüzmek için bacaklarınızı nasıl hareket ettirmek gerektiğini oturtmuş olursunuz.

Bu ritimde bacaklarınızı hareket ettirerek hızınızın % 10 – 15 iyi bacaklarınızdan sağlarsınız. Bu eğer yarışmalara hazırlanan yüzücüler iseniz sizin için çok önemli bir olayken sıradan yüzücüyseniz de aynı mesafeyi yüzde olarak daha az enerji ile daha hızlı bir şekilde elde etmenizi sağlamanıza yarayacaktır.

Profesyonel yüzücüler için hızlı yüzmede bacak hareketleri kadar ayak bileklerini, dizlerini ve kalçalarını tam kordinasyon haline getirmek biraz zaman alacaktır. Profesyonel yüzücülerin esneklikleri işte bu noktada çok fazla önem kazanmaktadır.

Triatletlerde ayaktaki iyi esnekliğin ayak bileği yaralanmaları potansiyelini önemli ölçüde azaltabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle, çoğu yetişkin yüzücü ve triatlet sporcu için ayak hareketlerini geliştirmek neredeyse imkânsızdır. En iyi ihtimalle, ayak çalışması onlara% 5 ilerleme sağlayacaktır. Uzun mesafeli yüzmelerde bu tür yüzücüler ayak hareketleri için enerji tüketimini azaltmaya çalışırlar, onu vuruşlara “yönlendirirler” ve bu suda daha hızlı ilerlemeye yol açar.

Kalçadan İterek Yüzme

Kalçadan iterek yüzme tekniği şu anlama gelir: dizden değil kalçadan yapılır; bu sırada diz serbest kalır, gevşer, hareket sırasında eklemde hafifçe bükülür.

Triatletler dizine çarpmaya daha yatkındır ve genellikle çok fazla esnetirler. Belki de bu hareket biraz koşmayı veya bisiklete binmeyi (su altında) anımsatıyor. Bu hareketler hem çok fazla enerji tüketir hem de suyun direncini artırır. Bir diz grevinde, kuadriseps (uyluğun ön ve yan yüzeylerinin kasları), uyluğun arka kaslarının grupları dahil olur ve bu sırada çok fazla oksijen yakılır. Yüzerken boğulduğunuz hissine kapılırsanız, bunun nedeni diz darbeleri üretmeniz olabilir.

Yüzmede kalçadan düz, gevşemiş bacaklarla vurmak çok daha tekniktir. Daha az enerji tüketirler, suda vücudun yüksek bir pozisyonunu korumaya yardımcı olurlar ve böylece direnç kuvvetini azaltırlar.

Yüzerken Ayak Parmaklarını Nasıl Tutmalısınız ?

İyi bir ayak vuruşu için ayaklarınızı biraz içe doğru çevirmeniz gerekir. Böylece ayak parmakları yan yana durduğunda birbirine sürtünür. Ayak hareketlerinde zorlanan birçok yüzücü, ayaklarını dışa doğru çevirerek tam tersini yapar. Bu ek direnç yaratır ve darbeler sırasında bileğin gerilmesini önler. Yüzerken ayak parmaklarınızı içe doğru çevirmeniz gerektiğini düşünün. Bunu istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz, ancak bu egzersizi biraz yorgun olduğunuzda ve hareketlerinizin aceleye geldiğini hissettiğinizde yapmak özellikle yararlıdır. Bu durumda, egzersiz tekrar bir araya gelmenize yardımcı olacaktır.

Yüzmede Cinsiyetin Önemi Nedir ?

Kadınlar Mı Hızlı Yüzer Erkekler Mi Hızlı Yüzer ?

Kadınların erkeklerden daha iyi ayak hareketlerini yaptığını hiç fark ettiniz mi? Gerçek şu ki, kadınlar genellikle erkeklerden çok daha esnektir. Ayrıca vücudun yapısal özelliklerinden dolayı kalçaları erkeklerinkinden çok daha geniştir. Bundan dolayı, biri superior anterior iliumdan patellaya, diğeri patellanın merkezinden tibial tüberküle giden çizgiler arasında Q açısı (kuadriseps açısı oluşur. 20 ° ‘yi aşarsa, bu bir patolojidir), erkeklerden daha fazlasına sahiptirler, bu da grev sırasında ayaklarının biraz “çarpık ayak” yapmasına yardımcı olur ve bu erkeklerden çok daha doğal olarak gerçekleşir.

Dar kalçalı erkekler kural olarak güçlü darbeler yapar, ancak ayakları dışa doğru çevrilir. Genelde sevgili beyler, bacaklarınızın çalışmasındaki hata için bir bahaneniz var. Ama bu seni durdurmamalı !

Yüzmede Ayak Bileği Esnekliği Nasıl Olmalı ?

Ayak hareketleriyle ilerlemenizi ciddi şekilde hızlandırmayı beklemeseniz bile, ayak bileklerinin yetersiz esnekliğinin onu yavaşlatabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Ayak bilekleri, koşu veya bisiklete binme gibi açık hava sporcularında yaygındır. Sudaki gerilmemiş ayak gerçek bir frendir: sadece direnci arttırmakla kalmaz, aynı zamanda bacakları da indirerek vücudun genel pozisyonunu bozar.

Oturmuş bir pozisyonda, ayağınızı diğer elinizle destekleyerek bacaklarınızı çaprazlayın. Ayağınızı yavaşça düzeltin, ayağın üst kısmındaki ve genel olarak alt bacaktaki hisleri dinleyin. Bacağınızı 30 saniye ile bir dakika arasında bu pozisyonda tutun ve ardından bacakları değiştirin. Her streçte olduğu gibi, yaralanmayı önlemek için açıyı kademeli olarak artırarak sadece hafif bir gerilim kullanın.

Çoğu yüzücü, antrenmanda palet kullanmanın bir tür aldatmaca olduğunu düşünüyor. Yüzgeçlerle egzersiz yapmanın tekniğinizi geliştirmenin önemli bir parçası olduğu konusunda artık yanlış bir kanı yoktur, çünkü bu araç ayak hareketlerinizin ayakta kalma gücüne değil, tamamen egzersizin kendisine konsantre olmanızı sağlar. Yüzgeçlerin ayak bileği esnekliğini ve ayak çalışmasını aynı anda geliştirebileceğini biliyor muydunuz? Yüzgeçlerle her vurduğunuzda, otomatik olarak ayağın doğru kemerli pozisyona gelmesine yardımcı olurlar ve böylece ayak bileklerini sürekli olarak esnetirler. Ayrıca daha yumuşak bir vuruşa katkıda bulunurlar.
Elbette sadece yüzgeçlerle yüzmeye alışmanıza gerek yok, ancak içlerinde bir dizi egzersiz yaptıktan veya 400 metrelik teknik bir yüzmeyi tamamladıktan sonra, doğru ayak hareketine daha iyi uyum sağlayacaksınız ve ileride yüzme tekniğinin diğer yönlerini geliştirebilir. Bu harika!

Bazı seçkin yüzücüler, havuzda ve açık suda iki zamanlı tarama tekniğini kullanır. İçinde ellerle her iki vuruş için iki vuruş var. Bu darbeler vücudun ilerlemesini büyük ölçüde etkilemez, ancak vücudun uzunlamasına eksen etrafında dönmesine yardımcı olur ve bu da vuruş tekniğini iyileştirir.

İki vuruşlu koordinasyon, daha yüksek vuruş oranlarına sahip swingers için uygundur . İki vuruşlu yüzmenin kusursuz tekniği, hareket halindeki gerçek şiirdir ve dışarıdan bakıldığında içinde zor bir şey yokmuş gibi görünse de, gerçekte çok zordur. Genel olarak, gelişmiş bir yüzme stiline sahip yüzücüler için yalnızca iki vuruşlu eşleştirme öneriyoruz.

İki zamanlı yüzmede kolların ve bacakların hareketlerinin koordinasyonu, sağ el suya girdiğinde sol bacağın aşağıya doğru hareket etmesi ve sol el suya girdiğinde sağ elin hareket etmesi gereken altı vuruşlu serbest stile çok benzer. bacak aşağı doğru hareket etmelidir. Kolun hareketi her zaman karşı bacağın hareketi ile tutarlıdır. Ya da farklı bir şekilde bakmak gerekirse, sol el kavrama aşamasına giden yolun ortasındayken, sol bacak aşağı inmelidir. Hareketlerin altı vuruşlu koordinasyonu, iki vuruşa çok benzer, tek fark, elin hareketine eşlik eden her vuruştan önce, yüzücü, döngü başına toplam vuruş sayısını altıya çıkararak iki ek vuruş daha gerçekleştirir.

Altı vuruşlu koordinasyona sahip bacakların hareketleri kanat çırpışını daha çok anımsatır, iki vuruşlu koordinasyona göre daha sıktır. Kulağa karmaşık mı geliyor? Ve öyle, ama sadece teoride! Çoğu yüzücü ve triatlet için, en etkili bacak hareketi tekniği olarak altı vuruş eşleştirmeyi kullanmanızı öneririz. Bazı yetişkin yüzücüler uzun ve yavaş vuruşları iki vuruşlu hareketlerle birleştirmeye çalıştılar, ancak bu yöntem nadiren etkili oldu. Performansın bu versiyonu ile vuruşlar ve vuruşlar arasındaki duraklamalarda hız tamamen azalacak, bu da ritmi ve sonuç olarak yüzücünün zamanını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu tür yüzücülerin fark edilmesi kolaydır: Bir duraklamadan sonra ilerlemelerini artırmak için dizlerinden çok güçlü bir vurgulu tekme yaparlar, bu nedenle diz bölgesinde vücudun sudaki konumunu küçümseyen direnç vardır.


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir