Voleybol

Doğru Voleybol Ayakkabısı Satın Alma

Tüm spor ayakkabılarında olduğu gibi Voleybol spor ayakkabısında da seçim yaparken bir çok faktöre dikkat etmemiz gerekecektir. Doğru Voleybol ayakkabısı satın almak için neleri bilmeliyizden konumuza başlayalım.

Bir çift voleybol ayakkabısı satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var:

  1. Esneklik
  2. Tutunma Gücü
  3. Voleybol Ayakkabısının ağırlığı
  4. Üst Kısım (düşük / orta / yüksek)
  5. Fiyat

Aşağıdaki bölümler her bir parametreyi ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Voleybol Ayakkabılarında Esneklik

Bu ayakkabı parçası, bu agresif atlama setleri sırasında sizi darbelerden koruyacaktır. Atletik geçmişinize, tercihlerinize ve bütçenize bağlı olarak göz önünde bulundurmanız gereken birkaç seçenek vardır.

Standart Esneklik
Yeni başlayanlar için daha iyiEVA (etilen-vinil asetat), endüstrinin ‘temel’ yastıklama türü olarak kabul edilen kauçuk benzeri bir köpüktür. Oldukça hafif, esnek ve duyarlı.
Premium Esneklik
Rekabetçi oyuncular için daha iyiKoşu ayakkabılarında kullanımları sayesinde bu yastıklama teknolojilerine zaten aşina olabilirsiniz :Kararlı ve dayanıklı

Kararlı ve dayanıklı Voleybol Ayakkabıları:
Asics Jel
Mizuno Wave
Nike Zoom

Hafif ve esnek Voleybol Ayakkabıları:
Asics FlyteFoam
Adidas Bounce

Yumuşak ve duyarlı Voleybol Ayakkabıları:
Adidas Boost
Nike React

Kapalı Sahalar İçin Tutunma Gücü

 İşte bir voleybol ayakkabısını sahada koşu ayakkabısından daha iyi bir seçenek yapan şey:

Voleybol ayakkabısı dış tabanının faydaları sakız kauçuğu çoğu koşu ayakkabısında kullanılan geleneksel kauçuktan daha yapışkan bir yapıya sahiptir daha sığ ve daha keskin çıkıntılar ile cilalı zeminleri daha iyi ısırır. ayak topuğunun altındaki bir pivot noktası, gerektiğinde bükülmeye ve kavramaya yardımcı olur.

İpucu. Her ayakkabı yüksek düzeyde tutuş sağlarken, toz ve kir nedeniyle engellenebilir. Bunu önlemek için yapabilecekleriniz: dış tabanı temiz tut maçtan önce ayakkabının altını ıslak bir havluyla silin sahaya çıkmadan önce kiri çıkarmak için yapışkan bir paspas kullanın.

Voleybol Ayakkabısı Ağırlığı

Oyuncuların topa vurmak için hızlı bir şekilde manevra yapmaları ve bunu yapmalarına çok az ağırlık veren bir şey giymeleri çok önemlidir. Voleybol ayakkabısı uzmanları, daha hafif olması için özel olarak tasarlanmış bileşenler kullanır.

Ayakkabı ağırlığı, modele ve ayakkabı bedenine göre değişir, ancak genellikle voleybol uzmanları, ayakkabı başına aşağıdaki ağırlık aralığında ayakkabılar önerirler.

Erkekler İçin Voleybol Ayakkabısı Ağırlığı : 300-400 gram
Kadınlar İçin Voleybol Ayakkabısı Ağırlığı : 200 – 300 gram


İpucu. Düşük üst modeller daha hafiftir ve daha çevik olmanıza yardımcı olur. Orta bütçe ile istikrar arıyorsanız daha markalar arası geçişler yapabilirsiniz. Bunun için En İyi 5 Voleybol Ayakkabıları yazımıza göz gezdirmelisiniz.

Düşük bilekli / orta üstü / yüksek bilekli voleybol ayakkabıları

Bu silüetler arasındaki temel fark, ayakkabı yakasının ne kadar yükseğe uzandığıdır. Bu fark, ayak bileği desteği seviyesiyle sonuçlanır. Arasındaki farklara bir bakalım.

Atletik performans: Fark yok
Ayak bileği burkulmaları: Fark yok
Ayak bileği hareketi: Düşük bilekli ayakkabılar daha fazla ayak bileği özgürlüğü sağlar (hızlı, ani hareketler için en iyisi)
Kas aktivasyonu: Orta ve yüksek üstler, ayağı ters çevirmeye daha hızlı hazırlar, daha az kas gücü gerektirir (yan yana hareketler için en iyisi)

Sonuç olarak: Voleybol ayakkabısı seçimi, ayakkabı hissi tercihinize ve oyun tarzınıza bağlıdır. Yeni başlayanlar düşük bilekli ve bütçeli voleybol ayakkabıları ile başlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir