Doğa Yürüyüşü

Doğa yürüyüşüne Yeni Başlayanlar İçin 10 Temel Bilgi

Doğa Yürüyüşüne Ramak Kala !

Doğa yürüyüşü düşük düzeyde yapılan en etkili egzersizdir. Hemen hemen her yazta ve her bünyeye uygun olarak yapılan doğa yürüyüşlerinin bir çok fiziksel ve zihinsel faydası bulunmaktadır. Aynı zamanda doğa yürüyüşleri kaygı düzeyini azaltmakta osteoporozu önlemeye kadar bir çok sağlık faydası bulunmaktadır. Ayrıca yürüyüş doğa ve eğlencenin ötesinde faydalar sağlayan sosyal bir spordur.

Bir koşu bandında veya asfalt yolda yürümenin aksine, yürüyüş daha çok, bazen öngörülemeyen değişkenleri içerir. Tabii ki, bu değişkenler onu bu kadar eğlenceli kılan şeyin bir parçasıdır. İlk yürüyüşlerinizin güzel geçmesi demek bu aktiviteye devam etmek anlamına geleceğinden doğa yürüyüşüne yeni başlayanlar için 10 temel bilgiye sahip olmanız sizi fayda sağlayacaktır.

1. Başlangıcı Kolay Turlarla Yapın

Normalde düz veya asfalt bir zeminde yürüyebileceğiniz mesafeden biraz daha kısa bir yürüyüş seçin. Patikaya çıkmak için gereken süreyi tahmin etmek için, saatte yaklaşık 2 km lik bir hız belirleyin. Ardından, yürüyeceğiniz eğimi gözden geçirin ve her 1000 metre yükseklik için tahmini yürüyüş sürenize bir saat ekleyin. Bir veya iki kezbaşlangıc seviyesi doğa yürüyüşüne çıktıktan sonra, hangi mesafe ve eğim değişikliklerinin sizin için iyi olduğunu anlayacaksınız.

2. Yürüyüş yolu hakkında bilgi edinin

Bir parkur seçtikten sonra, alanın bir haritasını alın ve raporları ve verileri inceleyin. Bununla ilgili olarak bir çok mobil uygulama bulabilirsiniz. Sitemizde bulunan doğa yürüyüşü yapılacak yerler ile iligli yazdığımız metinlere göz atabilirsiniz. Bunun için Kaçkar Dağı Yürüyüş Parkurları yazımıza bakabilirsiniz. Yürüyüş yoluna nasıl ulaşacağınız doğa yürüyüşü yapacağınız yolda sizi bekleyen ne gibi tehlikelerin bulunduğu, yanlışlıkla yoldan çıkabileceğiniz yerler var mı ? başlangıç yeri ile bitiriş yeri arasında ki mesafe ve bitiriş yerinden sonra tekrar nasıl geri döneceksiniz gibi faktörlere tek tek bakmanız gerekecektir.

3. Hava durumunu kontrol edin .

Yürüyüşünüze başlayacağınız tarih belirlendiyse günler öncesinden sürekli hava durumunu kontrol etmeniz gerekecektir. Özellikle bir gün öncesinden hava durumuna birden çok kaynaktan bakabilirsiniz. Bu size çantanıza neler almanız gerektiğini veya hava çok bozduysa yürüyüşünüzü ertelemeniz gerektiğini bildirecektir.

4. Birisine nerede olacağınızı söyleyin .

Yürüyüşte olmayan birinin güzergahı ve endişelenecek ve yardım isteyecek zamanı bilmesi önemlidir. Hangi zamanda yürüyüşü bitireceğinizi, endişelenmeye ne zaman başlaması gerektiğini ve en önemlisi parkurunuzun bilgilerini mutlaka bir başkası ile paylaşın.

5. 10 temel öğeyi paketleyin .

10 temel madde, bir öğe listesinden yavaş yavaş bir sistem listesine geçti. Bunlar, potansiyel bir gecede karşılaşma da dahil olmak üzere dış mekanlarda güvende kalmak için paketlemeniz gereken sistemlerdir. Yürüyüşünüzün uzunluğuna ve uzaklığına bağlı olarak, her sistemi genişletin veya en aza indirin. Örneğin, hizmetlerin yakınındaki kısa bir yaz yürüyüşünde, kompakt bir acil durum battaniyesi iyi olmalıdır. Ancak, uzak bir kış yürüyüşü daha kapsamlı bir şey gerektirecektir. İşte 10 temel sistem:

Kamp İçin Sırt Çantanızda Olması Gereken 10 Temel Öğe

  • Navigasyon (harita ve pusula)
  • Güneşten korunma (güneş gözlüğü ve güneş koruyucu)
  • Yalıtım (ekstra kıyafet)
  • Aydınlatma (far / el feneri)
  • İlk yardım malzemeleri
  • Ateş (su geçirmez kibrit / çakmak / mum)
  • Tamir seti ve aletler
  • Beslenme (ekstra yiyecek)
  • Hidrasyon (ekstra su)
  • Acil barınak (çadır / plastik tüp çadır / çöp torbası)

Bu liste göz korkutucu görünebilir, ancak bir kez yürüyüşünüze uyarladığınızda, o kadar da kötü olmaz. Bunların çoğu piknik için hazırladığınız şeyler. Daha fazla bilgiyi Doğa Yürüyüşünde Gerekli Malzemeler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

6. Doğru ayakkabı ve çorap giyin .

Ağrılı ayaklar yürüyüşe zarar verebilir. Kaliteli yürüyüş ayakkabıları ve çoraplarına yatırım yapın. Bu ağır deri botlar anlamına gelmiyor, başladığım eski yürüyüş botlarına kıyasla çok az alıştırma gerektiren çok sayıda hafif yürüyüş ayakkabısı var. Ayrıca, çorapların yürüyüş kalitesinde önemi vardır. pamuk yok! Yünlü ya da sentetik çoraplar gidilecek yoldur. Ayrıca blister sargılarını da her ihtimale karşı paketleyin. Trekking yada hiking için en iyi ayakkabı seçimine buradan bakabilirsiniz.

7. Başarı için giyin .

Ayaklarınızla ilgilenildiğinde, giyinmenin büyük kısmı hallolmuştur.. Pamuklu giyecekleri unutun , nemli olur ve bu şekilde kalır ve sizi rutubetli hissetmeye ve sürtünmeye neden olur. Bunun yerine sentetiklere gidin. Sıcaklığınıza ve hava durumuna göre kolayca ayarlamak için, gerektiğinde ekleyebileceğiniz veya döken katmanlar giyin. Son olarak, ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzün ötesinde, tercihen rüzgarı da engelleyecek bir şey işinize yarayabilir..

8. Sırt Çantanızı Hafif Tutun .

Tamam, şimdi sana tüm bunları paketleme işi. İlk yürüyüşünüz olduğundan enim olun ki herkesin öyle oluyor hep fazladan eşyalar alındığından çantanız illaki ağır olacak ve zamanla çantanız ideal duruma düşecektir. Paketlerken çantanızı en hızlı ulaşacaklarınızı en üste koymayı unutmayınız.

9. Kendinize ayak uydurun .

İlk başladığınızda yürüyüşte kahraman gibi öne atılıp hemen yürümek isteyeceksiniz.  Ancak, kendinizi yavaşlatmazsanız günün sonunda sıfır olacaksınız. Bunun yerine, tüm gün koruyabileceğiniz bir hız seçin. İlk başta biraz garip gelebilir, ancak birkaç mil sonra, özellikle yokuş yukarı, enerjinizi kurtardığınıza sevineceksiniz.

10. İz bırakmayın .

Sevdiğimiz güzel yollar sadece onlara bakarsak güzel kalacaktır.  Doğal alanlarımızla ilgilenmek bizi uzun yıllar bu doğa yürüyüşlerinden zevk almamızı sağlayacaktır. Doğa yürüyüşünde en önemli ahlaki sorumluluğumuz iz bırakmamamız gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir