Doğa Yürüyüşü

Doğa Yürüyüşünde Gerekli Malzemeler

Doğa Yürüyüşüne Başlarken

Sportif etkinliklerde fiziksel güç önemli olmuş olsada yapılacak olan faaliyet için kullanılan malzemelerin özellikleri ve kalitesi de yaptığınız spordan zevk almanızı fiziki etkinliğinizi doğru kullanmanızı direk etkilemektedir. İyi bir malzeme seçimi ve yanınıza almanız gerek malzemelerin tam olması yaşanması muhtemel kaza ve sakatlıkları önleme en önemli faktördür.

Doğa yürüyüşünde de kullanılan malzemelerin seçimini etkileyen bir çok faktör vardır. Doğa yürüyüşüne çıkacağınız parkur, mevsim şartları, ekibin kaç kişiden oluşacağı doğa yürüyüşünde ki grupta sizin rolünüz yanınıza almanız gereken malzemelerin seçiminde önemlidir.

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz doğa yürüyüşü çeşitlerinden hangisini yapacağınıza göre malzemelerin kalitesinin artmasına sırt çantanızın hacminin genişlemesi gerekecek.

Doğa Yürüyüşünde kullanılan malzemelerinin seçimi genellikle zamanla tecrübe ederek öğrenilen bir konu olduğu için günübirlik bir doğa yürüyüşünde yanınızda bulunması gereken malzemeler yada bir gecelik kampta yanınızda bulunması gereken malzemeleri biz baz alacağız.

Hangi Doğa Yürüyüşü Malzemelerini Almalıyım ?

Doğa Yürüyüşü Ayakkabısı / Botu: Seçilecek doğa yürüyüşü ayakkabısı mevsimine göre yine yürünecek olan parkura göre ortopedik, ayağa ve yere iyi tutunan burkulmalara karşı bileği kavrayan ayakkabı / bot seçilmelidir.

Doğa yürüyüşü botlarında genellikle önde ve yanlarda çarşak bandı bulunur. Bu bant çarşak denilen küçük ve sivri kaya parçalarının ayakkabıya vereceği zararrı önlemek için bulunur ve giyeceğiniz doğa yürüyüşü botunun ömrünü uzatır.

Su Şişesi – Su Matarası : Yürüdüğünüz parkura bakarken doğada su bulabieceğiniz alanların olup olmadığına mutlaka bakılmalı günübirlik doğa yürüyüşü de olsa su hayati önem taşımaktadır. Genellikle ilk başlangıçlarda plastik su şişesi işimizi görürken ilerleyen yürüyüş etaplarında ve parkurların zorluklarında kullanılabilecek metal mataralar tercih edilmelidir. Yine küçük sırt çantalarına entegre edilmiş bu hazneleride kullanılabilir(hijyen bakımından pek tercih edilmesede). Hacim sizin için önemliyse çanta içerisine yerleştirebileceğiniz su torbaları da kullanılabilir.

Doğa Yürüyüşü İçin Sırt Çantası Seçimi

Başlı başına bir makale konusu olabilecek bir konu olmasına karşın genel olarak yanımıza alacağımız malzemeleri taşıyacağımız kadar büyük olması tercih edilip en önemli kısmı sırt ve bel destek kemerlerin yine ağırlığı dağıtıcı kemerlerin olması, yağmurdan az etkilenmesi, çabuk ulaşmamız gereken yerler için bölümlerin olması olabildiğince çok cebinin olması önemli özelliklerdendir. Doğa yürüyüşçünün en önemli malzemesidir sırt çantası o yüzden bu konuda çok fazla altarnatif araştırmanız gerekecektir.

Düdük : Düdük çok basit bir alet olsada sesimizi duyuramadığımız yerlerde yardım istemek için  acil durumlarda kullanılacak bir alettir. Genelde içerisinde pusula ve termometre entegreli olmaktadır.

Şapka yada Buff : Şapkadan ziyade buff bağlama yöntemlerini biliyorsanız işinize en çok buff yarayacaktır. Gerektiğinde şapka gibi gerektiğinde bileklik, ensenizi güneşten konumak için kullanılmaktadır. En güzeli şapka ve buff aynı anda yanınızda bulundurmaktır.

Rüzgarlık / Yağmurluk : Rüzgarlık efor sarf edilen bir yürüyüşten sonra ki molada terli vücudunuzun soğumaması için çok elverişli olacaktır. Yine yağmurluk çantanızda bulunması gereken bir malzemedir. Yağmurluğunuzu sırt çantanızı da içine alacak şekilde almanız önemle hatırlatılır. Yağacak bir yağmurdan siz korunabilirsiniz ama herşeyinizin içerisinde olduğu çantanızın ıslanmasını istemezsiniz. Günü birlik kullanımlar için satılan düşük maliyetli bir yağmurluğu doğa yürüşlerinizde bulunmanız önemlidir.

Yiyecekler: Olabildiğince hafif ve enerji verici olmalıdır. Artık bir çok yerde barlar şeklinde satılmaktadır. Kaybettiğiniz enerjinizi bu küçük barlarla geri alabilirsiniz. Ani şeker düşmeleri için de yanınızda muz gibi meyve debulundurmayı unutmayınız.

Çakı – Harita – Pusula/GPS – Ateş Başlatıcı Malzeme ve baton yine Doğa yürüyüşü yaparken yanınıza almanızda faydası olan malzemelerdir.

Doğa Yürüyüşünde Mevsime ve Rotaya Göre Gereksinim Duyabileceğiniz Ek Malzemeler:

Bere, eldiven ve maske,Kar gözlüğü, İç katman giyim, Orta katman giyim, Dış katman giyim, Tozluk, Dudak kremi, Çorap, Alın veya el feneri, Mayo, şort, Güneş kremi,Güneş gözlüğü, Spor ayakkabısı, sandalet, Deniz ayakkabısı, Havlu, Yürüyüş pantolonu, Baton, Kamp mutfak seti, Kamp ocağı, Su arıtma tableti ya da taşınabilir su arıtma filtresi, Çadır, Uyku tulumu, Mat.

Yukarıdaki malzemelerden doğa yürüyüşü planınıza uygun bir listeyi hazırladıysanız artık kendinizi doğaya bırakmak ve bu deneyimi yaşamak için hazırsınız diyebiliriz. Genelde ilk doğa yürüyüşü etkinliklerinde çantalar çok ihtiyaç duyulmayacak malzemelerle dolu olmaktadır. Bu gibi durumlarda aklınızda en fazla 15-20 kg ağırlığında çanta taşımanız gerektiği yer etmelidir. İstisna olabilecek durumlar dışında mümkün olduğu kadar limitleri çok zorlamamanız uygun olacaktır. Bunun nedeni yorgunluk arttıkça, parkurdaki yürüyüş, tırmanış ve engebeler arttıkça ağırlığı daha fazla hissedecek olmanız. Endişe faktörünün olası her ihtimale karşı temkinli olmayı düşündürtse de zamanla malzeme sayısındaki azalmayı kendiniz görüp neredeyse bir kaç malzeme ile yürüyüşlere çıkmaya başladığınızı fark edeceğiniz zamanlar çok uzak değil. Bu aşamada artık minimum ağırlık ve birden fazla işleve sahip araçlar artık devreye giriyor olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir