Doğa Yürüyüşü

Doğa Yürüyüşü, Trekking Ayakkabı Seçimi

Doğa yürüyüşü için En iyi doğa yürüyüşü ayakkabısı nasıl olmalı diye bir arama içerisindeyseniz ya yeni başlayacaksınız doğa yürüyüşlerine yada acemi bir doğa yürüyüşçüsünüzdür. Çünkü doğa yürüyüşlerinde (Trekking) yada dağ yürüşüyü (hiking) de en önemli malzemeler arasında belki de ayakkabı seçimi gelmektedir. bu yüzden doğa yürüyüşünde ayakkabı seçimi makalesi tam size göre hazırlanmış bir makale. En iyi doğa yürüyüşü ayakkabısı Doğa yürüyüşü için En iyi doğa yürüyüşü ayakkabısı nasıl olmalı diye bir arama içerisindeyseniz ya yeni başlayacaksınız doğa yürüyüşlerine yada acemi bir doğa yürüyüşçüsünüzdür. Çünkü doğa yürüyüşlerinde (Trekking) yada dağ yürüşüyü (hiking) de en önemli malzemeler arasında belki de ayakkabı seçimi gelmektedir. bu yüzden doğa yürüyüşünde ayakkabı seçimi makalesi tam size göre hazırlanmış bir makale.

Doğru Doğa Yürüyüşü Ayakkabısı Seçimi

Doğru Doğa Yürüyüşü Ayakkabısı Seçimi

Doğa yürüyüşü denildiği zaman çok geniş bir kavram olduğu için uygun ekipmanın seçimi için bazı kriterlerin olması gerekmektedir. Bu kriterlerin en başında hangi aktivite için ayakkabı arandığıdır. Eskiden olduğu gibi ayağıma su geçmesin üşütmesin uzun süre gitsin şeklinde bir seçim maalesef olmuyor. Bunun için ayakkabı seçiminde ilk önce hangi aktivite için ayakkabı aradığınızı belirlemeniz gerekmektedir. Burada doğa yürüyüşü için arazi ve mevsim koşulları ilk kriteriniz olmalı.

Dağlık bir arazide hangi doğa yürüyüşü ayakkabısı olmalı, mevsim koşullarında karlı bölgede mi yürüyeceksiniz, karlı arazide yürüyüp öncü olup yol açacak mısınız( buna göre dayanıklılık ön planda olmalı) yoksa ormanlık arazide çalı çırpı içerisinde mi yürüyeceksiniz yada çarşak koruma bandının olması gerekli sivri kaya parçalarının olduğu bir dağ yürüyüşü mü olacak gibi bir çok kriteri bilmeniz gerekecek.

Patika Arazilerinde Doğa Yürüyüşü Ayakkabısı

Patika olarak adlandırılan normal yürüyüşler için toprak, engebesi az olan doğada yürüyüşler için tercih edilmesi gereken ayakkabılarda aranması gereken özellikler daha çok hafif olması, ayakkabı tabanlarının koşu ayakkabılarına benzer tırtıklarının olması burkulmaları önleyici yan korumalarının olması gereken ayakkabılardır. Bu ayakkabıları hafif yada çok hafif tercih edilmeli sizin hızlı hareket etmenizi ve ekstradan size ağırlık yüklememelidir.

Patika arazilerde kullanılan ayakkabılarda olduğu gibi tüm ayakkabılarda aranan özellik olan su geçirmez bir tabana ve astara sahip olması elzemdir. Bir çok ayakkabıda olsada özellikle nefes alan bir kumaşa sahip olup olmaması da önemli bir faktördür. Bu ayakkabıların en büyük dezavantajı sivri kayalar veya doğadaki sivri objeler karşısında dayanıklılığı çok azdır. Bir çok hafif dağ ayakkabısında çabuk yıpranmayı önleyici çarşak bandı bulunur. Çarşak bandının ne olduğunu https://spordanhaber.com/doga-yuruyusunde-gerekli-malzemeler/ sayfamızdan bakarak inceleyebilirsiniz.

Orta Zorluktaki Doğa Yürüyüşü Ayakkabısı

Eğer doğa yürüyüşlerine yeni başlayıp artık zevk almaya başladınız ve yeni ekipmanlar ile orta zorluktaki doğa yürüyüşlerine katılmak için ayakkabı arayışına girdiyseniz sizin seçmeniz gereken ayakkabının özellikleri aşağıdaki şekilde olmalıdır.

Bu ayakkabılar en az yarım boğaz olmalı ki burkulmalara karşı sizi koruyan bir mataryel tam iş yapsın. Bu ayakkabı yada bot illaki kar görecektir onun için su geçirmeyen bir yapıda olmalı ayak tabanında tutunmayı arttırıcı şekilde bir taban olmalı.. Yine Doğa yürüyüşünüz sırasında çarşak tabanlarda size denk gelecektir bunun içinde mümkünse tam deri yada yarma deri ayakkabılar tercih edilmelidir.

Gelişen teknoloji ile Orta zorluktaki doğa yürüyüşü ayakkabıları / Botları hem çok hafif malzemeden yapılabiliyor hem de çok fazla çeşit barındırıyor.

Profesyonel Doğa Yürüyüşü Ayakkabıları

Bu kategoride fazla birşey yazmaya gerek yok sanırım sadece dikkat edilmesi gereken noktaların tekrar üzerinden geçelim malum profesyonel dağcılık botu arıyorsanız bir çok evreden geçmişsinizdir ve nasıl bir bot almanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Sık dikişli olan ayakkabılardan uzak durulmalı, gorotex ve event astarları olan botlar tercih edilmeli.

Doğa Yürüyüşü Ayakkabı Numarası Nasıl Seçilmeli

Doğa yürüşlerinde dikkat edilecek bir hususta ayakkabı numarasına göre Doğa yürüyüşü ayakkabısı seçimidir. Genelde internetten verilen ayakkabılarda çok sık rastlanılan konu belli bir yürüyüşten sonra ayaklarınızın sıkmasıdır.

15km den sonra ayaklarınızdaki kan dolaşımı artarak ayaklarda şişmeler meydana getirecektir bunu düşünerek en yaz yarım numara büyük ayakkabı siparişi verebilirsiniz.

Birde en çok karşılaşılan sıkıntı ben çift çorap giyerim ondan ayak numaram 1 numara büyük olsun şeklindeki seçimlerdir ki bunun teoride olduğu zamanla bunun büyük bir hata olduğunu görebilirsiniz. Sadece yarım numara büyük ayakkabı almanız sizin doğa yürüyüşlerinde çok iyi performanslar çıkarmanızı sağlayacaktır.

Doğa Yürüyüşü Ayakkabısı Temizliği

Çokta ucuz olmayan orta seviyedeki trekkin ayakkabılarının ömrünü uzatmak için yapılabilecek en baştaki iş yürüyüşten gelinir gelinmez botun temizlenmesi gerekirse yıkanması ve oda sıcaklığında kurumasının beklenmesidir. Bu aldığınız botun kesinlikle ömrünü çok fazla uzatacaktır.

Son bir noktada çoraplar konusunda söyleyelim Trekkin yada doğa yürüyüşlerinde çorap seçerken nem alıcı fitilleri olan ve ısı düzenleyen çoraplar tercih edilmelidir. Ayrıca doğa yürüyüşüne çıkarken yanınıza almanız gereken malzemeler kosunda yazdığımız makaleyi de incelemeniz şiddetle önerilir. https://spordanhaber.com/doga-yuruyusunde-gerekli-malzemeler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir