Doğa Yürüyüşü

Doğa Yürüyüşü – Trekking / Hiking Nedir ?

Trekking / Hiking Nedir ?

Dağ ve doğa sporu olarak adlandırılan trekking, doğa turizmi türlerinden biri olarak son yıllarda ortaya çıkmış ve gittikçe daha çok rağbet görmeye başlamıştır. Trekking, belirli zorluklar ve özellikler gösteren doğa koşullarında, yaş gruplarına uygun ve zamanla sınırlı olarak düzenlenen yürüyüşlerin genel adı olarak bilinmektedir.

Trekking ve Hiking Arasında ki Fark Nedir ?

Doğa yürüyüşü denilince akla hemen trekking sözcüğü gelse de aslında ülkemizde yapılan faaliyetler için trekking demek çok da doğru değildir. Trekking uzun ve yorucu yürüyüş anlamına gelirken hiking günübirlik doğa gezisi anlamına gelmektedir. Yani ülkemizde yapılan doğa yürüyüşlerinin birçoğu aslında hikingtir ama hepsi için trekking ifadesi kullanılmaktadır.

Trekking Aktiviteleri

Trekking aktiviteleri süresince ulaşılan yüksek yerler ülkeye göre değişim gösterebilir. Trekking, günümüz de sadece dağlara özgü bir turizm faaliyeti olarak gözükse de, bozkırlara, çöllere, ormanlara ve akla gelebilecek her türlü arazilere yapılabilen bir turizm faaliyetidir. Sahil trekking şeklinde, geziye tekne ile başlanıp sonra karada devam edilenler, kışın dağlarda kar üzerine yapılanlar bunlardan bazılarıdır. Binlerce turist, trekking şirketleriyle yapılan özel gezilerle daha önce keşfedilen bölgelere kolayca ulaşabilmektedir.

Doğa sporlarının en hafif kollarından biri olarak nitelendirilebilecek olan doğa yürüyüşleri; turistlerin doğayla bütünleşmesini, fiziksel kondisyonunu ve yeteneğini ölçmesini, sürekli değişen bitki örtüsünü gözlemlemesini amaçlamakta olup günübirlik gezintilerden bir aya kadar sürebilen yürüyüşlerde turistlere kamp kurma fırsatı da sunar. Doğa yürüyüşü denilince insanların daha zorlu günlerce süren kamp yapılan ve tekrar tekrar bu aktivitelerin devam ettiği çalışmalar şeklinde algılanabilir.
Doğa Yürüyüşünde (trekking) önceden kesinlikle güzergaha çalışılması kamp kurulacaksa nerede kurulması konusunda ön araştırma yapılması bu konuda mobil uygulamalardan oraya daha önce gitmiş olan doğa severlerin tecrübelerinden yararlanılmalı gerek bu tecrübelerin gerekse de daha önceki yürüyüşlerdeki tecrübeler birleştirilerek zemin ve dayanılık şartları planlanmalıdır. Unutulmamalı ki doğaya çıkılıyor ve burada her şey her zaman gerçekleşebilir.

Tek fark, peşinde olacağınız sürenin uzunluğudur. Trekking ile muhtemelen daha uzun süre patikada olacaksınız, bu nedenle bir çadırınızın olması veya yanınızda hayatta kalma ekipmanına veya koku önleyici, çok kullanımlık giysilere ihtiyaç duymanız daha olasıdır.

Yine de, ekipmanınızı maceranızın trek mi yoksa yürüyüş olarak mı adlandırıldığına dayandırmamanız gerektiğini vurgulamak önemli geliyor. Vahşi doğada herhangi bir çok günlük açık hava yürüyüşü için özel ekipman gerekir ve bu ekipman araziye, barınağa erişilebilirliğe, yiyecek gereksinimlerinize, hava koşullarına ve fiziksel ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Trekking VS Hiking Ekipmanları

Her ikisi de doğaya yürüyüş yapmak anlamına gelse de ekipman listeleri değişiklik gösterecektir. Trekking ile hiking yürüyüşlerinde su geçirmez botlar( 2021’in En İyi Doğa Yürüyüşü Botları İncelememize göz atabilirsiniz.), ilk yardım malzemeleri, kaliteli bir sırt çantası, enerji verici yiyecekler olacaktır. (Doğa yürüyüşünde sırt çantasında neler olması gerektiğine dair yazımıza bakabilirsiniz. Doğa Yürüyüşünde Gerekli Malzemeler)

Trekking de ekstralarınız olmazsa olmazlarınız olacaktır. Doğada kalma tecrübeleriniz karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelme konusunda size en iyi yardımcılar olacaktır. Güzel bir çadırı trekking de mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekecektir.

Doğa yürüyüşleri için herhangi bir yatırım gerekmediği için hem turistler hem de turizm faaliyeti yürütenler tarafından gittikçe daha fazla ilgi görmektedir. Özellikle şehir hayatından sıkılan insanlar yeni yerler görmek, temiz hava almak, fotoğraf çekmek, spor yapmak gibi sebeplerle bazen ikamet yerlerine yakın kırsal alanlara yürüyüşler düzenlerken bu etkinliği daha profesyonel ve gruplar halinde gerçekleştirenler  ülkemizin farklı yerlerine veyahut farklı ülkelerdeki doğal güzellikleriyle tanınmış dağlık ve ormanlık alanlara seyahatler düzenlemektedir.

Doğa NE Demek ?

Doğa kendiliğinden var olan ve insan etkinliğinin dışında kendini sürekli olarak yeniden yaratan ve değiştiren, canlı ve cansız nesnelerden oluşan varlığın tümü.

O zaman Çıkabildiğimiz kadar doğaya çıkıp Doğada İz Bırakmayalım !

Doğa Yürüyüşü Parkurları Zorluk Dereceleri

İster trekking yapın ister hiking yapacağınız parkurun mutlaka ön incelemesini yapmalısınız. Bir çok doğa yürüyüşü gönüllüleri çevresinde yapmış olduğu parkurlar ile ilgili bilgileri sosyal medyadan yada web sayfalarından yapmaktadır. Yada bir doğa yürüyüşüne katıldığınız zaman size zorluk derecesi mutlaka verilir.

Peki nedir bu doğa yürüyüşü parkurlarının zorluk derecelerinin karşılıkları ?

Kolay Yürüyüş Parkuru

Süre:  Bir saate kadar kolay yürüyüş.

Aşağıdakiler için uygundur:  Tüm yeteneklerden insanlar, tekerlekli sandalyeler, bebek arabaları ve bebek arabaları.

Standart:  Düz yüzey, basamaksız veya dik bölümler olmadan iyi biçimlendirilmiş. Dere ve nehirler birbirine köprülerle bağlanır.

İşaretçiler: yürüyüş iyi tanımlandığı için işaretçilere gerek yoktur.

Gerekli ayakkabı:  Yürüyüş ayakkabısı.

Kısa Yürüyüş Parkuru

Süre:  Bir saate kadar kolay yürüyüş.

Uygun olanlar:  Çoğu yaştaki ve fitness seviyesindeki insanlar bu doğa yürüyüşüne katılabilir.

Standart:  Düz, iyi drene edilmiş bir yüzeye sahip hat iyi biçimlendirilmiştir. Küçük tümsekler ve çıkmalar inmeler olabilir. Dere ve nehir geçişleri köprü üzerindendir.

İşaretler : Herhangi bir işaret bırakmaya gerek yoktur. Spontane güzergah değişiklikleri olabilir.

Gerekli ayakkabı:  Yürüyüş ayakkabısı.

Kolay Yürüyüş Parkuru

Süre:  Birkaç dakikadan bir güne hafif yürüme.

Uygun olanlar:  Düşük ila orta düzeyde zindeliği ve yetenekleri olan kişiler. Dağ bisikletine uygun bazı parkurlar.

Standart:  Parkur çoğunlukla iyi biçimlendirilmiştir, bazı bölümler dik, engebeli veya çamurlu olabilir. Açıkça işaretlenmiş. Dere ve nehir geçişleri köprülüdür.

İşaretleri: İşaret gerekli yerlerde ağaçlara tutturulmuş turuncu üçgenlerle açıkça işaretlenir. Diğer renklerin işaretleri de mevcut olabilir ancak bunlar biyolojik çeşitlilik çalışma alanlarını gösterir ve yürüme yolları değildir. 

Gerekli ayakkabı:  Yürüyüş ayakkabıları veya hafif yürüyüş / yürüyüş botları.

Orta Seviye: Büyük Yürüyüş / Daha kolay Yürüyüş Yolu

Süre:  Çok günlük rahat gezinti / yürüyüş

Aşağıdakiler için uygundur:  Sınırlı ülke (uzak bölge) deneyimi olan kişiler. Dağ bisikletine uygun bazı parkurlar. Tempolu doğa yürüyüşü olacaktır.

Standart:  Parkur genellikle iyi biçimlidir, bazı bölümler engebeli, çamurlu veya dik olabilir. Parçanın işaretleri, direkleri veya işaretleri vardır. Ana dere ve nehir geçişleri köprülenmiştir.

İşaretler: İşaretler gerekli yerlerde ağaçlara tutturulmuş turuncu üçgenlerle açıkça işaretlenir. Diğer renklerin işaretleri de mevcut olabilir, ancak bunlar biyolojik çeşitlilik çalışma alanlarını gösterir ve yürüme yolları değildir. 

Gerekli ayakkabı:  Hafif yürüyüş / yürüyüş botları.

Zor Seviye Doğa Yürüyüşü Parkuru

Süre:  Zorlu bir gün veya çok gün süren Trekking / doğa yürüyüşü

Şunlar için uygundur:  Orta ila yüksek düzeyde ülke içi (uzak bölgeler) becerileri ve deneyimi olan kişiler, gerekli navigasyon ve hayatta kalma becerileri. Dağ bisikletine uygun bazı parkurlar olabilir.

Standart:  Parkur çoğunlukla biçimsizdir, engebeli ve dik olabilir. Parkurda işaretçiler, direkler veya kaya katları bulunur. Kesintisiz akarsu ve nehir geçişleri için hazırlıklı olunmalı.

İşaretler : İşaretler gerekli yerlerde ağaçlara tutturulmuş turuncu üçgenlerle açıkça işaretlenir. Diğer renklerin işaretleri de mevcut olabilir ancak bunlar biyolojik çeşitlilik çalışma alanlarını gösterir ve yürüme yolları değildir. Çalılık çizgisinin üzerinde bunun yerine işaret direkleri veya kaya katları kullanılır.

Gerekli ayakkabı:  İyi bir doğa yürüyüşü botu /

13 Yorum

 1. Güzel ve geniş bir açıklama olmuş Trekking ve hiking maalesef çok karıştırılır. Trekking in günlük doğa yürüyüşü olarak adlandırılmasının önüne geçer umarım bu ve bunun gibi yazılar.
  Şu koronalı günlerde en güzel şey doğaya çıkıp yürümek olacakken hafta sonraları sokağa çıkma yasağı getiriliyor. Biz doğa severler tamamen mağdur oluyoruz. Doğada sevdikleirmizle ailemizle hiking yapsak nolcak sanki.

  1. Teşekkürler güzel düşünceleriniz için. En kısa zamanda kalkar umarım yasaklar da doğa yürüyüşlerine devam edilir. Yaz yürüyüşlerinden se Ege bölgesi gibi bir çok yerde kısa yürüyüşlerde kışın yürümek çok daha iyi oluyor.

 2. Trekking Nedir ? Sorusuna güzel bir tanım yapılmış teşekkürler. Sitenizde sanırım yeni yeni düzenleniyor bence doğa yürüyüşü konusunda daha fazla konu olmalı Doğa yürüyüşü malzemesi satmaya çalışan sitelerden bıktık ufak bir bilgi hemen en iyisi bu satın al diye reklam filan …

 3. Güzel bir site git gide güzelleşecek bende beğendim sitenizi doğa sporları ile ilgili daha fazla yazı bekliyoruz. Özellikle Trekking ve hiking gezi rotaları gibi.

 4. Doğa Yürüyüşü için gerekli malzemeler ve doğa yürüyüşünde ilk yardım kısımlarını çok beğendim site yeni anladığım kadarıyla biraz daha yazı yazılırsa doğa yürüyüşlerinde otoriter sitelerden biri olur sanırım. Tebrikler teşekkürler

 5. Bursa da günü birlik doğa yürüyüşü yapacak o kadar güzel alan var ama bir adam gibi bir grup bulamadım. Hep değişik kafalar ile toplanmış elemanlar var. Tavsiye edebileceğiniz günübirlik trekking yapabileceğimiz gruplar var mı ?

 6. Doğa sevdalısı biri olarak ister hiking olsun ister trekking olsun kesinlikle Doğada İz Bırakılmamasını çok önemsiyorum. Yazınızda da buna değinmeniz ayrıca beni mutlu etti teşekkür etmek istedim.

 7. MAkaleniz ve yan beslemeleriniz çok güzel. Yurtdışında ki trekking siteleri gibi güzel örnekler çıkmaya başladı. Biraz daha bölgemiz ile ilgili sayfaları çoğaltsak iyi olur. Örneğin kaz dağlarına doğa yürüyüşü gibi.

 8. Güzel bir yazı olmuş. Özellikle yürüyüş parkurlarının zorluk derecelerini sürekli görürdük ama ne işe yararlardı bilmezdik zor ama neye göre zor derdik bu genel kavramsa güzel bir yazı olmuş.

 9. Hiking nedir ? Hiking akıllı insanların hafta sonlarında en yakın arkadaşlarıyla doğaya açılma insan olduğunu hatırlama etkinliğidir. Günlük koşuşturmanın arsında doğadan ait olduğumuz yerden ne kadar uzağız.

 10. Trekking mi treking mi ? bazı yerlerde trekking geçmiş bazı yerlerde treking olarak geçmiş google bile bunu doğru mu yazdınız diyor yazınca.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir