Doğa Yürüyüşü

Doğa Sporlarında Kaza Riski

Yüksek Riskli Sporlar Arasında Doğa Sporu

“Risk, gerçekleşmesini istemediğimiz olayların gerçekleşme olasılığıdır. Yapısı gereği doğa ortamında gerçekleştirilen spor türleri, bulunulan yer bakımından her zaman bir tehlike, bir kaza riski taşımaktadır. Risk, insanın yaşamını sürdürebilmesi için bazen yararlı, bazen de zararlıdır. Risk almak bazı zamanlarda ise hastalık olarak da görülmüştür. Ancak, yüksek risk içeren sporların kişinin uyarılma ve heyecan düzeyini artırarak bireyi güdülediği belirlenmiştir” .

Doğa Sporlarında kaza riskini oluşturan bazı etmenler vardır. Bunlar doğanın kendisinden kaynaklanan etmenler, kişinin kendisinden kaynaklanan etmenler ve doğanın içerisinde yasayan diğer canlılardan kaynaklanan etmenlerdir. Doğanın kendisinden kaynaklanan etmenler; dik yamaçlarda çığ düşmesi, taş düşmesi, kötü hava şartları, yıldırım, sel, heyelan, fırtına v.b.’dir. Ezilmemiş ve el değmemiş karlı ve dağlık bölgelerde kayak veya snowboard yapan bir birey çığ düşmesi tehlikesi ile karsı karsıyadır.

2009 yılında Uzungöl yakınlarında heliksi yapan Fransız kayakçı çığ düşmesi sonucu hayatını kaybetmiştir .

Kişinin kendisinden kaynaklanan etmenleri, yetersiz eğitim, yapılan spor branşı için yanlış veya eksik malzeme seçimi, branşın gerçekleştirildiği bölge hakkında yetersiz bilgiye sahip olma, dikkatsizlik, plan yapmamak veya yanlış plan yapmak ve “doğa ile savaş düşüncesi”, v.b. olarak sıralayabiliriz.

Bölge hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan israil vatandaşlarının 2005’te Kaçkarlarda yıldırım düşmesi sonrasında kurtarılmaları, yine 2009’da israil  vatandaşlarının Kaçkarlarda kaybolmaları yetersiz eğitim ve yetersiz bilgiden kaynaklandığı görülmektedir.

Son olarak da doğa içerisinde yaşayan diğer canlı varlıklardan kaynaklanan etmenler mevcuttur. Doğa da yapılan dağ bisikleti aktivitesi sırasında köpek veya benzeri cinste hayvanların saldırmaları, dağcılık yaparken yılan, domuz, kurt v.b. hayvanların saldırmaları riski her zaman var olacaktır.

Aktiviteye başlarken ve aktivite süresince riskleri pek düşünmeyiz. Fakat doğa sporlarında “Kaza Riski” her zaman mevcuttur. Bu risk sonuncunda zarar görme olasılığımızı en az seviyeye indirebilmek için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Alınması gereken önlemlerin en başında yapılacak olan doğa sporları branşına özgü iyi bir eğitim alınmasıdır. İster şehir ortamında olsun ister doğa da olsun,

eğitimsiz ve bilinçsizce yapılan her türlü aktivite risk taşımaktadır. Bu nedenle doğa sporlarında güvenlik aktivite yapılmasından daha önemlidir.

 Güvenlik Kontrollerinin 4 Genel Kategorisi

Planlama: Gerçekleştirilmek istenen doğa sporları, bu branşın tehlikeleri ve bu tehlikelerin en iyi şekilde kontrol edilebilme yollarının kafamızda canlandırılması

Eğitim: Gerçekleştirilecek branşın yapılacağı çevrenin ve aktivitenin gerekliliklerinin yerine getirbilmek için bedenen yapılan hazırlık

Pratik / Antrenman: Seçilen aktiviteyi efektif bir şekilde gerçekleştirebilmek için beceri edinme

Uyarlama: “Eğer” sorusunun kafamızda canlandırılması, yedek planın göz önünde tutulması ve daha önce kazanılan deneyimlerin kullanımı

“Gerçek şu ki, doğa sporlarında riskten kaçınmanın tam bir yolu yoktur. Doğa saygı duymamız gerektiren birçok tehlike içermektedir. Yapılacak en iyi şey çok iyi bir eğitim almaktır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir