Voleybol

Çocuklar İçin Eğlenceli Voleybol Oyunları

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Eğlenceli Voleybol Oyunları

Voleybola yeni başlayanlar için eğlenceli bir kaç oyunu deneyebilirsiniz. Böylece çocuklar eğlenerek güzel bir zaman geçirmiş olacaklar ve aslında rekabeti edebilmeyi, mücadeleyi temel voleybol becerileri ile öğrenmiş olacaklar.

Balonu Havada Tut Voleybol Oyunu

Bu daha küçük yaştaki çocuklar için ilk başlangıç olarak oynatılabilecek bir oyundur. Bu oyunu yaş seviyesine göre balonu plastik bir topada dönüştürerek zorluk seviyesini arttırabilirsiniz. Genel anlamda ama balon ile oynanması durumunda doğru kol hareketlerini servisleri yapmalarına yardımcı olacaktır. Bu oyun için fileye ihtiyacınız yok. Çocukları bir daire şeklinde dizerek duracakları alanı belirleyip topu doğru vuruşlarla yere düşmesini engellenmesi istenilecek. Doğru vuruşlara 1 puan yanlış vuruşlara puan vermeden değerlendirme yapabilirsiniz.

En İyi Pas Oyunu

İki oyuncuyu yaklaşık 5 metre aralıkla konumlandırın. Her birinin topu doğru pas tekniği ile ileri geri hareket ettirmesini, topun altına çömelmesini ve vurmak için sadece parmak uçlarını kullanmasını sağlayın. 

Daha genç ve / veya acemi oyuncularla voleybol yerine yumuşak plastik bir top kullanın. Her doğru isabetin numarasını söyleyin. Çift vuruş, avuç içi veya topu ıskalamadan önce ne kadar süre kaldıklarını görün. Bu alıştırma, uygun geçiş tekniklerini öğretir.

Ortada Sıçan Oyunu

3,5 ile 5 metre aralıklarla iki küçük kutulu alan oluşturmak için konileri veya diğer yer işaretleri kullanın. Her kutuya bir oyuncu ve kutuların arasına bir oyuncu koyun. Kutulu alanlardaki oyuncular topu ileri geri atar ve ortadaki oyuncu topu bloklamaya çalışır. 

Voleybol takımı, oyunculardan biri kutusundan çıkmadan arka arkaya beş normal voleybolda 1 puan alır. Engelleyici her blok için bir puan alır. İlk 5’e kadar puan kazanır. Bu oyun vurma ve engelleme becerilerini öğretir.

Ölü Balık Oyunu

Grubunuzu iki takıma ayırın. Çocukların yaş grubuna ve / veya beceri düzeyine uygun mücadele seviyeleri oluşturun. Bir takımdaki oyuncuların dağılmasını ve sabit bir pozisyonda sahaya uzanmasını sağlayın. Diğer takımdaki oyuncular o sahaya servis atmalarını isteyeceksiniz. 

Servis atan takıma sahaya servis için 1 puan ve ölü balıklardan birine, yani oyunculara vurmak için 2 puan verin. Servisler için fileye veya başka bir şekilde oyun dışında 1 puan çıkarın. İki tur servis attıktan sonra, takımların rollerini değiştirmelerini sağlayın. Bu oyun servis doğruluğunu öğretir.

Kral – Kraliçe Oyunu

Grubunuzu küçük takımlara yani üç veya dört oyuncuya bölün. Saha boyutlarını grubunuz için uygun şekilde ayarlayın. 3’e 3 veya 4’e 4 maç yapmalarını sağlayın. Her iki takım da puanı kazanabilir. Kazanan takım sahada kalır ve servis atar. Kaybeden takım çıkar ve bir sonraki grup devreye girer. Takımlar sahanın içinde ve dışında hızla dönerek sürekli olarak ilgileri sahada kalır. 

Oyuncular açık alanlara vurmayı ve daha fazla sahayı korumayı öğrenirler.

Yeni Voleybol Kurallarını Biliyor Musunuz ?

Battaniye İle Voleybol Oyna

Bu oyun, genç voleybol oyuncunuzun bir takım içinde nasıl çalışacağını öğrenmesine yardımcı olacaktır. Çocukları dörtlü takımlara ayırın ve her takıma bir battaniye verin. 

Battaniyeyi bir oyuncuyla battaniyenin her köşesinde tutarak voleybol filesinin zıt taraflarına iki takım yerleştirin. Servis atacak olan takımın battaniyesinin ortasına topu koyarak mücadeleyi başlatın. Takım battaniyeyi indirmeli ve sadece battaniyeyi kullanarak topu havaya fırlatmak için çabucak kaldırmalıdır. Rakip takımın battaniyeyle voleybol topunu yakalaması ve sadece battaniyeyi kullanarak servis atan takıma geri atması gerekir. Top file üstünden geçmeli ve yere düşmemelidir.

Göktaşı Topu

Çocukları voleybol filesinin her iki yanında birer takım olacak şekilde iki eşit takıma bölün ve her çocuğa bir plaj topu verin. Oyunun başlaması için işaret verdiğinizde, her çocuk topunu ağın üzerinden diğer takımın tarafına vurur veya atar. 

Bir top diğer takımın ağını geçtiğinde, çocuklar topu ağın üzerinden geri vurabilir veya topu alıp tekrar üzerine atabilir. Belli bir süre sonra, oyunun sonunu işaret edin ve ağın her iki tarafında kaç tane plaj topu olduğunu sayın. En az top sayısına sahip olan taraf kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir