Bisiklet

Çocuk Bisikleti Seçimi

En küçük bisikletçiler için denge bisikletlerinden ön süspansiyonlu çocuk dağ bisikletlerine kadar, çocuk bisikleti için çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Ama bu kadar çok seçenek varken, aramanızı nasıl daraltıyorsunuz? Çocuğunuz için doğru bisikleti bulma sürecinde size rehberlik edeceğiz.

Çocuğunuz için hangi boyutun doğru olduğuna dair en iyi gösterge, bisiklette ne kadar rahat hissettiğidir.

Doğru uyumu elde etmek için, çocuğa birkaç bisikleti şahsen denetmek her zaman en iyisidir. Bu şekilde koltuğa oturabilir, gidonu kavrayabilir, frenleri test edebilir ve yerine oturduğundan emin olmak için bisikleti bir dönüş için yapabilir ve rahatça pedal çevirebilirler.

Bir bisikleti şahsen boyutlandıramıyorsanız, bir çocuğun ölçülerini alarak ve bunları bisiklet özellikleriyle karşılaştırarak çevrimiçi bir tane bulmak (biraz daha zor olsa da) yine de mümkündür.

Çocuk Bisikleti Boyutu Nasıl Olmalıdır ?

Çocuk bisikletlerini ararken bilmeniz gereken ilk şey, yetişkin bisikletlerinden farklı olarak, şasi yerine tekerleğin boyutuna göre ölçüldükleridir. En yaygın çocuk bisikletleri 12” tekerleklerden başlar ve 24” tekerleklerden geçer. Bundan sonra, daha büyük çocuklar arasından seçim yapabilir yetişkin boyutlu bisikletler 26 ”tekerleklerden başlar.

Bununla birlikte, tekerlek boyutu, bir çocuk bisikleti ararken göz önünde bulundurmanız gereken yalnızca bir başlangıç ​​noktasıdır. Aşağıdaki tablo kaba bir kılavuz olarak sunulmuştur ve bisikleti şahsen denemenin yerini almamalıdır.

Tahmini yaş aralıkları burada verilmiştir, ancak bir yaş grubu içinde çocukların boyu, gövdesi ve bacaklarındaki farklılıklar nedeniyle bir çocuk için bisiklet boyutlandırırken yaşın önemli bir belirleyici faktör olmadığını unutmayın.

7 yaşındaki bir çocuğa sığabilecek bir bisiklet, bacakları daha kısa olan 7 yaşındaki bir çocuk için çok büyük olabilir. Ayrıca, aynı boyutta tekerleklere sahip bisikletler de bisiklet üreticileri arasında farklılık gösterebilir.

Çocuk Bisikleti Boyutları Tablosu

Bisiklet tekeriÇocuk Boyu (inç)Yaklaşık. Yaşİç dikiş (iç bacak uzunluğu)
12 inç30-392-412-17
14 inç37-443-516-20
16 inç39-485-818-22
20 inç42-526-1021-25
24 inç50-588-1224-28
26 inç56+10+ 
Çocuk Bisikleti Boyutları Tablosu

Çok büyük ve büyüyebilecekleri bir bisiklet yerine, şimdi tam oturan bir bisiklet satın almak özellikle önemlidir. Uygun boyutta bir bisiklet, çocuklar için daha kolay, daha güvenli ve sürmesi daha eğlenceli olacaktır.

İhtiyacınız olan tekerlek boyutu hakkında kabaca bir fikriniz olduğunda, çocuğunuzun birkaç bisikleti denemesini sağlayın.

Çocuğunuz yeni bir bisiklet denerken nelere dikkat etmelisiniz:

  • Çocuğun boyu ne kadar (veya bacakları ne kadar)? Yükseklik stand-over üst tüp ve arasındaki mesafe bir çocuk bisikletini boyutlandırma önemli bir faktör zemin-olduğunu. Çocuk, ayakları yere düz gelecek şekilde bisiklete binebilmelidir, böylece kasıkları bisikletin üst borusuna dayanmamalıdır. Bu hem konfor hem de güvenlik içindir.
  • Çocuk kollarını tamamen uzatmadan gidonu rahatça tutabilmelidir. Dirseklerde hafif bir bükülme idealdir. Ayrıca 20 ” bisikletlerden itibaren devreye giren el frenlerini kolayca yönlendirebilmeli ve sıkabilmeli.
  • Koltuk yüksekliği: Çoğu çocuk bisikleti, daha dik bir pozisyonda sürmeleri için tasarlanmıştır. Rahat oturabilmeli ve çevresini rahat görebilmeli. Bacakları pedal hareketinin altında hafifçe bükülmelidir.

İnternetten Çocuk Bisikleti Alırken Dikkat Edilecekler

Çevrimiçi alışveriş yapıyorsanız, bisikletin durma yüksekliğinin üzerinde yeterli boşluk olduğundan emin olmak için çocuğun iç dikişini (iç bacağın uzunluğu) ölçerek seçeneklerinizi daraltabilirsiniz. Belirli bisikletler için listelenen ayakta durma yüksekliklerine bakın ve bu sayıyı çocuğun iç dikişiyle karşılaştırın. İç dikiş, ayakta durma yüksekliğinden daha yüksek olmalıdır, böylece çocuk üst tüpün üzerinde dinlenmez. (Örneğin, çocuğun iç dikişi 18 ise ”17” dikme yüksekliğinden daha büyük olmayan bir bisiklet isteyeceklerdir.)

Çocuğun iç dikişini (veya iç bacak uzunluğunu) ölçmek için, büyük bir ciltli kitap veya defter, şerit metre ve kurşun kalem alın. Çocuğun duvara yaslanmasını sağlayın. Kitabı (omurgayı yukarı doğru) çocuğun bacaklarının arasına koyun. Kitabın sırtının duvarla buluştuğu yeri işaretlemek için kalemi kullanın. İşaretten zemine kadar ölçün. Bu senin iç dikişin.

12 inç ve 14 inç tekerlekli Bisikletler

Yaklaşık aralığı: 2 ila 4 yaş (çocuğun boyuna ve bacak uzunluğuna bağlı olarak)

12 inç tekerlekli bisikletler ve alçak koltuklar, en küçük sürücülerin iki tekerlekle birlikte gelen özgürlüğü ve eğlenceyi deneyimlemesinin harika bir yoludur. Ayaklarını yere koyabilirlerse, çocukların denge ve kaymayı öğrenmesi kolaydır. Bu kategoride, pedalı olmayan denge bisikletleri ile çıkarılabilir eğitim tekerlekleri de olabilen pedallı bisikletler arasında seçim yapabilirsiniz.

Çocuk Denge bisikletleri : Bunlar en basit haliyle bisikletlerdir – pedal, krank veya zincir yok, sadece tekerlekler ve çerçeve. Çocuk denge bisikletinde yürürken ya da kayarken, ayakları fren görevi görür. Bu bisikletler tipik olarak daha hafiftir ve üç tekerlekli bisikletlere veya eğitim tekerlekli bisikletlere göre kullanımı daha kolaydır, böylece çocuklar bu bisikletlerle şaşırtıcı derecede hızlı seyahat edebilirler. Denge bisikletleri, en küçük çocuklara direksiyonu ve dengeyi nasıl koordine edeceklerini öğretmeye yardımcı olur. Ne kadar iyi başarırlarsa, pedal çevirmeye geçişleri o kadar kolay olacaktır.

Çocuklar İçin Pedallı bisikletler : 12 ve 14 inç tekerlekli bisikletler, çıkarılabilen pedallar ve eğitim tekerlekleri ile mevcuttur. Eğitim tekerlekleri, çocuklara kendi başlarına sürmeye başlayabilmeleri için ihtiyaç duydukları güveni artırabilir. Bunlar, arka frenli tek vitesli bisikletlerdir (devreye girmek için sadece geriye doğru pedal çevirin), ancak bazı modellerde bir el kolu ile kontrol edilen ek bir arka fren bulunur. Gerçekten küçük çocukların pedal çevirme gücü olmayabilir, bu yüzden büyüyene kadar beklemek veya bir denge bisikletiyle başlamak isteyebilirsiniz.

16 inç tekerlekli Bisikletler

Yaklaşık aralık: 5 ila 8 yaş (çocuğun boyuna ve bacak uzunluğuna bağlı olarak)

Çocuklar ilk bisikletlerini geçtikten sonra, 16 ”bisiklet genellikle bir sonraki adımdır. Genellikle bir çocuğun ilk pedallı bisikletidir. Bu bisikletlerin tipik olarak arka fren frenleri vardır (durdurmak için geriye doğru pedal çevirirsiniz) ve genellikle yalnızca bir hıza sahiptirler. Çoğu, çıkarılabilen eğitim tekerlekleri ile birlikte gelir.

20 inç tekerlekli Bisikletler

Yaklaşık aralık: 6 ila 10 yaş (çocuğun boyuna ve bacak uzunluğuna bağlı olarak)

Baktığınızda bisiklet özellikleri açılmaya başlar 20 inç tekerlekli bisikletler . Kruvazör bisikletleri (coaster frenli) haricinde, bu bisikletlerin el frenlerine ve çoklu vites seçeneklerine sahip olduğunu göreceksiniz.

Vitesleri seçin:

  • Tek vitesli: Bunlar daha az karmaşık bisikletlerdir, kullanımı daha kolaydır ancak tepelerde bisiklet sürmek daha zor olabilir.
  • Dişli: Bisikletteki vitesler daha verimli sürüş yapmanıza yardımcı olur ve yokuş yukarı gitmeyi kolaylaştırabilir. Çocuğunuzun bunları nasıl kullanacağını erken öğrenmesini istiyorsanız veya dağlık alanlarda sürmeyi planlıyorsanız, vitesli bisikletleri seçin.

Stili seçin:

Dağ bisikleti: Çocuk dağ bisikletleri genellikle daha geniş, daha sağlam lastiklere sahiptir ve ayrıca engebeli arazinin etkisini sıkıştırarak ve zıplayarak yumuşatmak için tasarlanmış ön amortisörlere sahip olabilir ve genel dengeye yardımcı olabilir. Patikalara çıkmak veya daha engebeli arazilerde sürmek isteyen çocuklar için mükemmeldir. Bazı üreticiler, yoldan çıkmak isteyenler için daha kalın lastikler sunar.
Hibrit stil bisiklet: Bunlar, çok yönlü sürüş için harikadır. Bu bisikletlerin lastikleri daha dar ve ön amortisörlü bisikletlerden daha hafiftir.

24 inçlik bisikletler

Yaklaşık aralık: 8 ila 12 yaş (çocuğun boyuna ve bacak uzunluğuna bağlı olarak)

Ararken 24 ” bisikletler , yetişkin bisikletlerine daha benzer seçenekler ve özellikler bulacaksınız. Sadece bisikletin nasıl oturduğunu değil, aynı zamanda çocuğun onu nasıl kullanmayı planladığını da düşünün. Yol dışında mı yoksa şehir etrafında mı sürmek istiyorlar? Bisikletin tarzına bağlı olarak farklı vites seçenekleri vardır ve genellikle daha iyi bileşenler mevcuttur.

Dağ bisikletleri: Çocuk yoldan çıkmayı planlıyorsa bir dağ bisikleti seçin. Daha birçok özellik şurada mevcuttur: çocuk dağ bisikletleri Ön süspansiyon, daha fazla vites ve hidrolik disk frenler gibi bileşenler dahil olmak üzere bu boyutta.

Hibrit stil: Bu bisikletler mahalle veya şehir etrafında sürmek içindir. Daha dar lastikleri vardır ve ön amortisörleri yoktur. Hibrit seçmenin en büyük nedeni, daha hafif olmaları ve kullanımının daha kolay olmasıdır.

Çocuklar İçin Yol Bisikleti Satın Almalı Mıyım ? yazısını okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Son Tavsiyeler

  1. El frenlerini test edin. Çocuğunuzun ellerinin onları çalıştırabileceğinden emin olun.
  2. Zaman içinde ayarlamalar yapın. Bir çocuk ilk öğrenirken, koltuğun yeterince alçak olmasını isteyeceksiniz, böylece yere iki ayağıyla dokunabilir ve düştüklerinde kendilerini yakalayabilirler. İyileştikçe, parmak uçlarında daha fazla durmalarını isteyeceksiniz, böylece daha verimli bir şekilde pedal çevirebilirler ve bu dizlerinin üzerinde zor değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir