Bisiklet

Bisiklete Boyun Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Bisiklete binme, büyük kas gruplarının çoğunu çalıştıran harika bir düşük etkili spordur, ancak tamamen kusursuz değildir. Doğru yapılmadığı takdirde hemen hemen herkeste görülen boyun ağrısı canınızı biraz sıkabilir. Boyun ağrısına çoğunlukla boyun hipertansiyonu neden olur, genellikle vücudunuzun sürüş sırasındaki pozisyonundan ve esneklik eksikliğinden kaynaklanır.

Bisiklet Binerken Boyun Ağrısının Nedeni

Bisiklette binerken boyun ağrısından kurtulmak için boyun ağrısına neyin neden olduğunu bilmek gerekir. Başınızı desteklemeye yardımcı olan ana kaslar, derin boyun fleksörleri  zayıflarlarsa, kafanızı desteklemek için kafatasının tabanından omzuna uzanan trapezius kaslarına baskı yapacaktır. Trapezius kasları yorulursa ve artık başınızı desteklemek için çalışamazsa, boyun ağrısı olarak ortaya çıkar.

Bisiklete Binerken Boyun Ağrısından Kurtulmanın Tedavisi

Uzun vadede boyun ağrısını hafifletmek için derin boyun fleksörlerini güçlendirmek gerekir. Böylece trapezius çok fazla çalışmak zorunda kalmaz. Bunu yapmak için, başınızın arkası yere değecek şekilde sırt üstü yere yatın. Dizleriniz bükülmüş olarak, gözlerinizi (henüz başınızı hareket ettirmeden) dizlerinizin hemen üzerindeki bir noktaya odaklayın. 

Şimdi yavaşça başınızı (başınızı yerden kaldırmadan) gözlerinizin odaklandığı noktaya hareket ettirmeye başlayın – tıpkı yavaş bir baş sallama hareketi gibi. Başı aşağı doğru 5-10 saniye gergin tutun; ardından başlangıç ​​pozisyonuna dönün. Günde 10 kez tekrarlayın.

Bisiklet kullanmadan Yapılacak Esneme Hareketleri

Boyun ağrısının oluşmaması için esneme hareketlerinin mutlaka yapılması önerilir. Sadece Boyun ve baş ağrısından kurtulmak için değil bir çok rahatsızlıktan kurtulmak için yada tedavisi için benimde çok yararlandığım aşağıdaki videoyu seyretmeniz önerilir.

Sürüş Öncesi ve Sonrası Egzersizler

Bisiklet Sürüşü Öncesi ve Sonrası Esneme Hareketleri

Boyun kaslarını güçlü tutmaya yardımcı olmak için, her bisiklet sürüşünden önce ve sonra esneme ve gerilme egzersizleri ile önce ve sonra ısınma ve soğuma gibi hareketlerin yapılması önerilir. Boynu germek için bir hareket aralığı egzersizi yapın:

  • Başınızı sallar gibi başınızı yukarı ve aşağı hareket ettirin.
  • Başınızı hem sola hem de sağa gidebildiği kadar döndürdüğünüzden emin olarak iki yana çevirin.
  • Sağ kulağınız sağ omzunuza dokunacak şekilde başınızı eğin. Sol kulağınızla da aynısını yapın.

Boyun kaslarınız gevşeyene kadar bu üç egzersizi yapın.

Bisiklet Sürüş Pozisyonu Nasıl Olmalı ?

Başınızın ve boynunuzun konumu boyun ağrısına neden olabilir. Kalçanızdan başınıza düz bir çizgi tutmaya çalışın. Başınız çok ileride ise, onu desteklemeye çalışan boyun kaslarınıza baskı uygular.

Gidonlarınız çok alçaksa, görmek için başınızı yukarı doğru eğmeniz gerekiyorsa, gidonlarınızı ters çevirmeyi deneyin, böylece daha yüksekte olurlar. (Ayrıca Bisiklet Selenizin yüksekliğini Doğru ayarlamak için Bisiklet Koltuğu Doğru Şekilde Nasıl Ayarlanır ? makalemize bakabilirsiniz.) Bu, boynunuzda aşırı zorlanmaya neden olmadan görmenizi sağlayacaktır. Bu işe yaramazsa, daha uzun bir gidon sapı almanız gerekebilir.

Doğru pozisyonda sürerek, sürüşten önce ve sonra gerilerek ve derin boyun fleksör kaslarını oluşturarak, varsa, çok az boyun ağrınız olur. Bu adımları uyguladıktan sonra boyun ağrısı devam ederse, boyun ağrınızın diğer nedenlerini araştırmak için sağlık uzmanınıza danışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir