Bisiklet

Bisiklete Binmek Kısırlık İktidarsızlık Yapar Mı ?

Bisiklete binme ile erektil fonksiyon arasında bir bağlantı olup olmadı

Bisiklete binme tutkunuz acaba normal hayatınızda viteslerinizi değiştiriyor mu ? Bisiklet süren her erkeğin aklına gelen uzun sürüşlerde bisikletin cinsel yaşamda sorunlar ortaya çıkarabileceği korkusunu nasıl aşabiliriz ?

Hepimiz erkekler bisiklet üzerinde oturmanın nasıl bir his olduğunu biliriz, sadece koltuğun altında artan uyuşma hissini hissederiz. Bu genellikle eyerden çıktıktan sonra karıncalanma hissine neden olur. Bu, bisiklet süren erkekler için çok yaygın bir deneyimdir ve bu nedenle, bu konu tıbbi araştırmalarda oldukça fazla dikkat çekmiştir. Bisiklete binme ile erektil fonksiyon arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırmak için birçok çalışma yapılmıştır.

Erektil Fonksiyon Bozukluğu : sertleşme güçlüğü, penisteki ereksiyon süre ve gücünün cinsel ilişki için yeterli olmamasıdır.

Bisiklete Sürmek İktidarsızlığa, Kısırlığa Neden Olur Mu?

Bisiklete binmenin kardiyovasküler kondisyonunuzu iyileştirmenin harika bir yolu olduğunu ve işe gidip gelmenin sağlıklı bir yolu olduğunu hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte, bazı erkekler için cinsel sağlık açısından sonuçları olabilir. Şu anda, bu konuyla ilgili araştırmaların çoğu, sık sık bisiklet süren erkeklerin erektil disfonksiyon yaşama olasılığının, yapmayanlara göre daha yüksek olduğunu göstermektedir (1, 2).

2020’de yayınlanan bir araştırmadan okuyabileceğiniz bir başlık şudur: “bisikletçiler, bisiklet kullanmayanlara göre 2 kat daha yüksek ED oranına sahiptir” (3). Bununla birlikte, konu hakkında henüz yeterince kaliteli veri toplanmadığı için, başlığın önerdiğinden çok daha karmaşıktır. Araştırmadaki kişi sayısı, yaşları ve sağlıkları ve erektil disfonksiyonun ölçülme şekli gibi faktörler, burada sunulan sonuçlar üzerinde etkilidir.

Zamanla, tamamlanan döngü miktarı ile iktidarsızlık – kısırlık oranları arasında önerilen bir bağlantı vardır (1, 2). Kanıtlar çelişkili olsa da, genel olarak artan haftalık bisiklet süresinin ilişkili olduğu gösterilmiştir (3).

Katkıda bulunabilecek ek risk faktörleri, 10 yıldan fazla bisiklet geçmişine sahip olmak, 50 yaşın üzerinde olmak, daha fazla vücut ağırlığı ve haftada 3 saatten fazla bisiklet yapmaktır (1). Daha fazla özetlemeye rağmen, 5000’den fazla erkekten oluşan büyük bir araştırma çalışması, iktidarsızlık ile bisiklet sürmek arasında doğrudan bir ilişki bulamadı (4). Kanıtlardan net bir yanıt almak zor değil mi?

Bisiklete Binme Ereksiyonları Nasıl Etkiler?

Bisiklete binmenin sertleşme bozukluğuna katkıda bulunduğu düşünülen birkaç önerilen yol vardır . Bariz bir mekanizma, standartlaştırılmış bir bisiklet koltuğunda oturmanın penise giden kan akışı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmesidir. Bunun daha fazla araştırılması, eyer tipi ve bisiklet pozisyonu (1) ile ilişkili olan döngü (1) sırasında kan akışının büyük ölçüde azaldığını göstermiştir. Dik oturmanın kan akışında en büyük düşüşe neden olduğunu ve daha sonra ayağa kalktığınızda normale döndüğünü zaten fark etmiş olabilirsiniz (1).

Bisiklet selesinin şekli ve tasarımı üzerine yapılan detaylı araştırmalar ilginç sonuçlar verdi. Genelde dar seleler, daha sıkıştırıcı olduklarından daha geniş bir seleye kıyasla daha zararlıdır (2). Kanallar, merkezi kesikler ve burunsuz eyerler gibi penil kan akışı sıkıştırması için çözümler olarak pazarlanan tasarımları karşılaştıran araştırmalar, yalnızca burunsuz tasarımların önemli kan kaybını önleyebildiğini gösterdi (5). Ancak bu, acele etmeniz ve hemen burunsuz bir eyere geçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Yarış selesinden merkezi bir kesik veya aşağı doğru kıvrımlı buruna geçiş yapan sürücüler, burunsuz tasarım fikrinden hoşlanmayanlarınız için hala önemli iyileştirmeler elde ediyor (2).

Diğer bir olumsuz bileşen, bisiklet koltuğunda uzun süre oturmak, seyyar satıcılık yapmak ve perine (skrotum ile anüs arasındaki alan) üzerinde düzenli olarak düşük darbeler almaktır. Bunun cinsel organları çevreleyen sinirin sıkışmasına neden olduğu düşünülmektedir (1). Perine hissini sağlayan ve pelvik tabanı kontrol eden ana sinir olan pudendal sinir , sık sık basınca maruz kalır ve bisiklete binerken yeterince hareket etme kabiliyetini kaybeder.

Sinir- pudendal sinir kompresyon sendromunun travmasına katkıda bulunan hem dolaşımın azalması hem de kompresif kuvvetlere artan maruziyet önerilmektedir . En çok bilinen belirti perine, penis, skrotum veya kalçada görülebilen genital uyuşmadır. Çoğu zaman bu, sendromun ilk semptomudur ve genellikle sadece bisiklete binme ile ilişkilidir. İlginç bir şekilde, özellikle bisiklete binmenin ilk saatlerinde ortaya çıkan perineal uyuşma yaşayan erkeklerin erektil fonksiyonun azalması olasılığı daha yüksektir (6).

Hala Bisiklete Binmeli misiniz?

Bisiklete binmeyi güçlü bir şekilde savunurken, kardiyovasküler kondisyonunuz için sağladığı bilinen faydalar, yukarıda bahsedilen zararlardan potansiyel olarak ağır basar. Kardiyovasküler uygunluk, erektil işlev için çok önemlidir ve bu nedenle , kemerin altındaki şeyleri iyileştirmek veya korumak için yeterli seviyelerde olmalısınız .

Bisiklete binme ve erektil disfonksiyon arasındaki ilişkiye karşı koymak için, bazı çalışmalar bisikletçilerin erektil disfonksiyon yaşama olasılığının daha düşük olabileceğini bile göstermiştir. Sağladığı olası sağlık yararlarından kaynaklandığı iddia edilmiştir. Örneğin, bisikletçilerin, sigara, diyabet, kalp hastalığı ve obezite oranlarının daha düşük olduğu yerlerde fiziksel sağlıklarının iyi olması muhtemeldir (4).
Prostat kanseri teşhisi konmuş tutkulu bisikletçiler için yolculuk boyunca bisiklete binmeye devam edip etmeme kararı almak endişe verici bir konu olabilir. Bisiklete binememe düşüncesiyle dünyanızın bir dönüşe girmesi anlaşılabilir! Prostat kanseri olan erkekler için bisiklete binme konusunda doğrudan bir kılavuz oluşturulmamıştır. Kendi durumunuz hakkında ikinci bir tahminde bulunuyorsanız, en iyisi tıbbi ekibinizden tavsiye almaktır.

Bisiklete Binme Nedeniyle İktidarsızlık ve Kısırlığı Önlemek İçin İpuçları

 1. Sürüşünüz sırasında düzenli olarak uyuşma veya karıncalanma hissederseniz, özellikle engebeli arazide sürerken sık sık ayağa kalktığınızdan emin olun.
 2. Sürüş pozisyonunuzda değişiklikler yapın: Sıkıştırmanın artmasını önlemek için kalçalarınızdan dikeyden ziyade daha yatay olun.
 3. Koltuğunuzda değişiklikler yapın: Farklı şekilleri ve stilleri deneyin, genellikle ne kadar geniş ve kısa olursa o kadar iyidir.
 4. Bisikletinizde değişiklik yapın: Yapabiliyorsanız, gidonu koltuğunuzdan daha alçakta tutmayı deneyin.
 5. Skrotumun altına ilave dolgu ile koruyucu bisiklet şortu giyin.
 6. Göbeğinizden eyere baskı kuvvetlerine yardımcı olmayan kilonuzu düşünün.
 7. Sertleşme bozukluğunuz varsa ve düzenli olarak bisiklet sürüyorsanız, bunun iyileşip iyileşmediğini görmek için bir ay ara vermeyi düşünün. Bu süre zarfında formda kalmak için diğer aktiviteleri deneyin.
 8. Eğer bisiklet sürerken uzun süredir ağrıya, uyuşukluğa ve cinsel sorunlara neden olan sorunlar yaşıyorsanız, lütfen bir tıp mesleğinden, yani bir Ürologdan yardım isteyin.

Bisiklete Binmenin İkdidarsızlık ve Kısırlık ile ilgili Bilimsel Referansları

 1. Leibovitch I, Mor Y. The vicious cycling: bicycling related urogenital disorders. European urology. 2005 Mar 1;47(3):277-87.
 2. Baran C, Mitchell GC, Hellstrom WJ. Cycling‐related sexual dysfunction in men and women: A review. Sexual medicine reviews. 2014 Oct 1;2(3-4):93-101.
 3. Gan ZS, Ehlers ME, Lin FC, Wright ST, Figler BD, Coward RM. Systematic Review and Meta-Analysis of Cycling and Erectile Dysfunction. Sexual Medicine Reviews. 2020 Mar 6.
 4. Hollingworth M, Harper A, Hamer M. An observational study of erectile dysfunction, infertility, and prostate cancer in regular cyclists: cycling for health UK study. Journal of Men’s Health. 2014 Jun 1;11(2):75-9.
 5. Schwarzer U, Sommer F, Klotz T, Cremer C, Engelmann U. Cycling and penile oxygen pressure: the type of saddle matters. European urology. 2002 Feb 1;41(2):139-43.
 6. Balasubramanian A, Yu J, Breyer BN, Minkow R, Eisenberg ML. The Association Between Pelvic Discomfort and Erectile Dysfunction in Adult Male Bicyclists. The journal of sexual medicine. 2020 Mar 7.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Çok işime yaradı burada ki anlatımlar. Sürekli kafamdaydı malum bisiklete binince belli bir süreden sonra alt taraflar ağrıyınca acaba ilerde prostat olur muyum ? Bisiklete biniyorum diye kısır olur muyum ? soruları vardı. Güzel bir çalışma olmuş teşekkürler.

 2. BEnce bisiklete binmek değilde kullanım süresine göre kısırlık olmasada ereksiyon problemleri olur. Bunun içinde genel tezi kullanmak gerek herşeyin fazlası fazla. Yatak odasında bir sıkıntısını görmedim şimdilik bisikletin tam tersi etkisi var diyebilirim bu spordan mı yoksa sürekli baskı görüyor ondan mı bilemem.

 3. Kısırlıkla ilgili sürekli söylenen birşey bisiklete binmek kısırlık yapar mı diye. Yazınızdan benim çıkardığım evet olabilir ama en aza indirmek için güzel kaliteli bir bisiklet selesi almanız gerek oldu. Güzel bir yazı teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir