Bisiklet

Bisiklet Pedalı Seçimi Nasıl Olmalı ?

Bisiklet pedalınızı artık değiştirmek istediğinizde yada bisiklet toplarken hangi bisiklet pedalını almalıyım diye düşünürken bir bisiklet pedalını seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları ve bilmeniz gereken bazı temel bilgileri bu derlediğimiz yazımızda bulabilirsiniz.

Standart Bisiklet Pedalları

Düz pedallar olarak da bilinen bu pedalları, yeni başlayanlar veya sıradan bisikletçiler için mükemmel bir seçimdir. Düz bir bisiklet pedalı geniş, dengeli bir yüzey sunar ve en çok temel yol bisikletlerinde, dağ bisikletlerinde, çocuk bisikletlerinde bulunur. Düz bir pedal ile, bir bisiklet ayakkabısının klipsini hızlıca açma endişesi olmadan güvenle hareket edebilirsiniz. Düz pedallar, aşağıda açıklanan klipssiz veya ayak parmağı klipsli pedallar kadar verimli değildir ve maksimum verimlilik için ayağınızı bisiklete sabitlemez, ancak bunlar sürekli güvenebileceğiniz, az bakım gerektiren bir seçenektir.

Klipsiz Bisiklet Pedalları ve Ayak Klipsleri

Ayak klipsleri mi? Klipssiz mi? Bu kafa karıştırıcı isimlerde ne var ve neden birisi bir bisiklete bağlanmak istesin ki? Bu pedallar ve adlarını nasıl aldıkları hakkında genellikle bazı genel karışıklıklar olduğundan, işte klipssiz pedallar ile parmak klipsleri hakkında kısa bir not.

Bisiklet pedalları için parmak kafesleri ve kayışlardan oluşan bir sistem icat edildiğinde, “ayak klipsleri” adını aldı. Uzun süre, bu, ayakları bisiklet pedallarına sabitlemek için en etkili yöntemdi. 1980’lerde, kilitlerin tam anlamıyla pedallara klipslendiği alternatif bir pedal geldi, ancak bunlar sadece “ayak klipsi” değildi. Böylece “klipsiz” adı doğdu.

İster parmak klipsleri ister, klipssiz pedallar kullanın, ayaklarınız bisiklete bağlandığında veya tıklandığında, en yüksek miktarda pedal çevirme enerjisini elde edebilirsiniz çünkü hem bacakları aşağı itip hem de yukarı çekerek elde edilen gücü kullanırsınız. Mekanik olarak bu, pedal çevirme gücünüzü (düz pedallara kıyasla) iki katına çıkararak, özellikle yokuş tırmanırken daha fazla seyahat verimliliği sağlar.

Klipsli Pedalların Avantajları Nelerdir?

Klipsli (klipssiz olarak da bilinir) pedalların temel avantajı, bisiklet üzerindeki kontrolün artmasının yanı sıra, özellikle ıslak koşullarda ayaklarınızın pedallardan kaymayacağını bilmenin sağladığı güvendir.

Doğru ayarlandığında klipsli bir pedal, ayağınızın pedal aksı üzerinde her zaman doğru konumda olmasını sağlayarak gücünüzü daha etkili bir şekilde aktarmanıza yardımcı olur.

Dörtlü pedallarınızla pedal hareketinin ilk yarısını itmenin yanı sıra, klipsli pedallar, dizlerinizi kullanarak pedal hareketinin ikinci yarısında yukarı kaldırmanıza olanak tanır. Bu, verimliliği ve güç çıkışını artırmaya yardımcı olur.

Klipsli pedallarla ortak olan klipsli ayakkabılar, normal antrenman ayakkabılarından daha serttir. Bu aynı zamanda verimlilik açısından da faydalar sağlarken, aynı zamanda daha uzun yolculuklarda konforu arttırır.

Klipsli Pedallar Nasıl Çalışır?

Klipsli pedallar iki ana bileşenden oluşur: bisikletinize normal bir düz pedal gibi bağlanan pedal; ve bisiklet ayakkabınızın tabanına takılan kilit. Pedal üzerindeki yaylı mekanizma, ayakkabınızın üzerindeki kilitleri pedalların içine ve dışına ‘klipslemenizi’ sağlar.

Çoğu sistemde, kilit yerine oturana kadar ayağınızı pedal üzerinde ileri ve aşağı doğru itersiniz. Ayağınız daha sonra siz klipsinizi açana kadar pedala bağlı kalacaktır; bu, çoğu sistemde kilit serbest kalana kadar topuğunuzu dışarı doğru döndürerek yapılır. Kalkış sırasında, bir ayağınız pedala tutturulmuş olarak başlayın. Bu, hareket ederken klipslemek için yalnızca bir ayağınız olduğu anlamına gelir. Durduğunuzda, yaslanabileceğiniz bir şeyin yanında bunu yaptığınızdan emin olun.

Bu şekilde, herhangi bir nedenle klipsini açamazsan, düşmezsin. Klipsli pedalları ilk kez kullanmak göz korkutucu olabilir, ancak biraz pratikle, kısa sürede kendinize güvenecek ve yeni klipsli pedal sisteminizin tüm faydalarına konsantre olmaya başlayacaksınız.

Üç Cıvatalı Yol Bisikleti Pedalı

Shimano markası altında SPD-SL olarak bilinen üç cıvatalı sistem, esas olarak yol bisikleti için kullanılır. Üç Cıvatalı Yol Bisikleti Pedalı ayakkabınıza üç cıvata ile bağlanan büyük bir plastik kilit bulunmaktadır. Pedal üzerindeki klipsli mekanizma yalnızca tek taraflıdır, bu nedenle pedalın klipslenmek için doğru yol olduğundan emin olmanız gerekir.

Yol bisikleti üç cıvatalı klipsli sistemler, kilitler ve kilit temas alanı daha büyük olduğu için pedal üzerinde daha büyük, daha dengeli bir platform sağlar. Bu, güç aktarımını ve performansı artırabilir. Bununla birlikte, kilitler büyük olduğundan ve ayakkabının sırtından dışarı çıktıklarından, bunlar yürümek için harika değildir.

İki Cıvatalı Dağ Bisikleti Pedalı

İki cıvatalı dağ bisikleti klipsli kilit / pedal sistemi, esas olarak arazi bisikleti, işe gidip gelme ve gezinti için kullanılır. Bu sistem, bisiklet ayakkabısına iki cıvata ile bağlanan daha küçük bir metal kilit kullanır.

Pedal üzerindeki klipsli mekanizma her iki taraftadır; klipslenmeyi kolaylaştırır. Bu kilitler daha küçük olduğundan, bazı ayakkabıların sırtına gömülebilirler, bu da bisikletten çıkarken yürümeyi kolaylaştırır.

Bisiklet Ayakkabısı ve Pedal kilidi Uyumu Nasıl Olmalıdır ?

Bazı bisiklet ayakkabıları hem iki cıvatalı hem de üç cıvatalı pedal sistemleriyle uyumludur, ancak daha fazla uzman performans ayakkabısı da dahil olmak üzere çoğu, yalnızca biriyle veya diğeriyle uyumludur. Pedallarınızın ve kramponlarınızın ayakkabılarınızla uyumlu olduğundan emin olmak için bisiklet ayakkabısı ürün sayfasındaki ürün açıklamasına dikkatlice bakın.

Özet Olarak

  • Tarzınızı ve sürüş sıklığınızı düşünün ve ardından hangi pedalı seçeceğinize karar verin.
  • Klipssiz pedalları seçerken, ayakkabılarınızın, kilitlerinizin ve pedallarınızın hepsinin bir sistem olarak birlikte çalıştığından emin olun.
  • Yeni bir pedal ve kilit setini ilk kez kullanırken ayak açısı ve pedal şamandırasına dikkat edin. Buna göre ayarlayın veya gerektiği şekilde ayarlama konusunda yardım isteyin.
  • Alıştırma, parmak klipslerinin veya klipssiz pedalların güvenli kullanımını zaman içinde çok daha kolay hale getirir. Unutmayın, en iyi sürücüler bile her seferinde mükemmel bir inişe sahip değildir!

İyi bir pedal için iyi bir ayakkabıda gereklidir. Bunun için bisikletliler için bisiklet ayakkabısı seçimini makalemizi inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir